• 021-66099733
 • kavoshmo.bs@gmail.com
 • تهران- خ آزادی- خ استادمعین- خ هاشمی- بعد از 21 متری جی - ک سحری پ 4 ط 3

فهرست اولویت های صنعتی و معدنی سال 1398

برای دریافت فهرست اولویت های صنعتی و معدنی سال 1398 وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید:

 

لینک

 

 

 

 

 

 

 

 • شرکت مشاوران کاوش چگونه شرکت اول کشور در زمینه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی شد؟

  شرکت مشاوران کاوش چگونه شرکت اول کشور در زمینه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی شد؟

  شرکت مشاوران کاوش در ابتدای مهرماه 1399 حدود 22 پروژه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی را در دست انجام دارد تا تبدیل به بزرگترین شرکت طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی کشور شود.

  این شرکت که از ابتدای سال 1393 فعالیت خود را آغاز نموده است به مرور و با جلب رضایت مشتریان روز به روز به رشد خود ادامه داده است.

  حال سوال این است که چگونه این اتفاق روی داده است؟

  این شرکت یک استراتژی ساده را برای رشد خود درنظرگرفته است. ارائه خدمات با قیمت بسیار مناسب (نسبت به رقبا) و ارائه خدمات در بالاترین کیفیت ممکن.

  رضایت مندی مشتریان بیانگر این است که شرکت مشاوران کاوش در راه صحیحی در حال حرکت می باشد.

  با توکل به خداوند منان امیدواریم که این مسیر را بتوانیم به خوبی ادامه دهیم.

 • رتبه یک طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی کشور

  شرکت مشاوران کاوش پروژه های متعدد بخش دولتی و خصوصی در زمینه های مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی را در سال 1398 به انجام رسانیده است و بنا بر آمارها، رتبه یک امکان سنجی و طرح توجیهی در بین کل شرکت های کشور گردیده است. 

  با توجه به استقبال گسترده از خدمات این شرکت، تا پایان شش ماهه اول سال 99، ظرفیت کل قراردادهای بخش دولتی و خصوصی تا پایان سال 99 تکمیل گردیده است.

  به زودی گزارشات بیشتری در این خصوص ارائه خواهد گردید.

 • اولویت های سرمایه گذاری صنعتی

   

  ۳۰۱ اولویت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت با هدف رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت و نیز توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط کنونی کشور و در راستای دریافت اعتبارات از صندوق توسعه ملی مشخص و اعلام شد. هدفمند کردن تخصیص منابع مورد نیاز بنگاه‌های تولیدی یکی از دلایلی است که موجب شد تا در راستای آن وزارت صنعت،‌معدن و تجارت تهیه این لیست را در دستور کار قرار دهد. به همین منظور اواخر سال گذشته این وزارتخانه تهیه لیست صنایع دارای اولویت را به تفکیک استان و براساس ظرفیت و آمایش سرزمینی در دستور کار قرار داد و در نهایت اخیرا این لیست به منظور اجرا به صندوق توسعه ملی ارائه شده است.

   

  اولویت های صنعتی و معدنی

  براساس اولویت‌بندی صورت گرفته ۳۰۱ فرصت سرمایه‌گذاری برای ۳۱ استان در نظر گرفته شده است که استان‌های خراسان رضوی و خوزستان هر کدام با ۱۵ اولویت سرمایه‌گذاری بیشترین سهم را از میان طرح‌های دارای اولویت به خود اختصاص داده‌اند و به این طریق توانسته‌اند عنوان استان‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری را از آن خود کنند.

  استان آذربایجان شرقی

  استان آذربایجان شرقی از مجموع طرح‌های اولویت‌دار ۱۴ طرح را به خود اختصاص داده است که در این خصوص می‌توان به «الیاف شیشه، ریسندگی سیستم پنبه‌ای و الیاف کوتاه و بلند جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعت فرش دستباف، خودرو تجاری با مشارکت و تحت برند شرکت‌های معتبر با حداکثر سهم ساخت داخل و تعهد صادراتی، گیربکس اتوماتیک موتور دیزل ساخت قطعات خودروی های تجاری، لاکتوز کازئین، توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت شیرینی و شکلات، تجهیزات پزشکی، انواع کنتور برق، انواع سنسور و حسگر، انواع پمپ‌ها (صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آتش‌نشانی و ...)، تجهیزات و ماشین‌آلات با کاربرد عام (به‌ویژه صنایع غذایی)، انواع ماشین ابزار، اکتشاف و استخراج مواد اولیه تولید آلومینیوم (نفلین سینیت)، مس، طلا، سرب و روی، مس کاتد و زنجیره پایین دستی و مصنوعات چرمی» اشاره کرد.

  استان آذربایجان غربی

  سهم  استان آذربایجان غربی نیز در میان فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۱۰ طرح است. از جمله طرح‌های مصوب برای این استان عبارتند از «صنایع پایین دستی پتروشیمی مشتق از پلی اتیلن و بوتن»، «استحصال و فرآوری املاح دریاچه ارومیه»، «استخراج سایر معادن»، «آجر به روش مدرن با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع آجر (تغییر تکنولوژی به کوره تونلی)»، «احداث سنگبری‌های مقیاس بزرگ با تکنولوژی روز (کم آب بر)»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی»، «پوره و کمپوت میوه خشک به روش Freez Dryer»، «رنگ خوراکی مجاز و ساخت پکتین»، «کنسانتره و شمش طلا فرآوری تیتانیوم» و «مبلمان و مصنوعات چوبی با استفاده از فناوری مدرن».

  استان اردبیل

  برای استان اردبیل نیز فهرست ۷ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است که در این‌ خصوص می‌توان به «بتن سبک گازی (AAC)»، «احداث سنگبری‌های مقیاس بزرگ با تکنولوژی روز»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «محصولات یو‌پی‌وی‌سی»، «انواع کاغذ از ضایعات کشاورزی»، «عمل‌‌‌‌آوری و حفاظت از فساد میوه و سبزی و نباتات فرآورده‌های سیب‌زمینی» و «چرم و فرآورده‌های چرمی» اشاره کرد.

  استان اصفهان

  سهم استان اصفهان نیز از فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۱۱ طرح است که شامل «نانو کربنات کلسیم»، «داروهای بیوتکنولوژی (نوترکیب، آنتی بادی مونو کلونال، پپتیدها)»، «الیاف اکریلیک پلی استر الیاف کربن»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت نساجی به ویژه فرش ماشینی»، «Engine موتور سیکلت -موتور سیکلت برقی»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی»، «انواع ماشین ابزار ماشین تراش اتوماتیک - سیستم تجهیزات برنامه‌ریزی با کنترل عددی»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش قطعات لوازم خانگی»، «اکتشاف و استخراج طلا، سرب و روی فرآوری مس» و «صنایع فوتونیک، لیزر و اپتیک- الکترونیک و میکرو الکترونیک» می‌شود.

  استان البرز

  برای استان البرز نیز ۱۱ اولویت صنعتی و معدنی در نظر گرفته شده است که عبارتند از: «مواد موثره دارویی داروهای ضد سرطان- داروهای بیوتکنولوژی»، «انواع پوشاک»، «چرخ، محور و بوژی صنایع ریلی»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل صنایع ساخت قطعات خودرو -  ساخت قطعات خودروهای تجاری»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش فرآورده‌های آردی (ماکارونی و نان صنعتی)»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «سیستم لوپ اویل توربین‌های صنعتی و نیروگاهی -توربین گازی کلاس F» ، «کمپرسور سیستم‌های تبرید»، «تابلو برق GIS»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات نانو - الکترونیک و میکرو الکترونیک».

  استان ایلام

  برای ایلام نیز ۶ طرح «تبدیل گاز طبیعی به الفین‌ها ( GTO)»، «انواع داروهای گیاهی»، «بتن سبک گازی (AAC)»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «کاغذ از کربنات کلسیم» و «صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی» در نظر گرفته شده است.

  استان بوشهر

  سهم استان بوشهر نیز از فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۹ طرح است که عبارتند از: «روغن امگا ۳»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت سیمان»، «انواع بتن و محصولات بتنی» و «ساخت و تعمیر شناورهای دریایی با توجه به قابلیت‌های موجود در استان‌های ساحلی»، «غذاهای آماده و نیمه آماده از آبزیان»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش خرما»، «تولید پکتین از گوجه فرنگی»، «تجهیزات سنگین پتروشیمی» و «صنایع میان دستی پتروشیمی». 

  استان تهران

  در تقسیم‌بندی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای استان تهران نیز ۸ طرح  اولویت‌دار در نظر گرفته شده است که در این خصوص می‌توان به «آجر با تکنولوژی روز (تغییر تکنولوژی به کوره تونلی)»، «بتن سبک گازی  AAC (در منطقه فیروزکوه)»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت خودرو»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاه طبی»، «انژکتور و سوزن انژکتور تحت لیسانس یا مشارکت با شرکت‌های معتبر» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات نانو تجهیزات -روباتیک الکترونیک و میکرو الکترونیک -اینترنت اشیا (IOT)»، «مصنوعات چرمی»، «طراحی و ساخت انواع نرم‌افزار، حفاظت سرور، امنیت تراکنش‌های مالی و اطلاعاتی، آنتی‌ویروس و آنتی هک، توسعه نرم‌افزار و سیستم‌های عامل Open Source، انواع باز‌ی‌های کامپیوتری» اشاره کرد.

  استان چهارمحال و بختیاری

  اما برای استان چهارمحال و بختیاری نیز ۱۱ طرح «اسید فسفریک»، «انواع داروهای گیاهی»، «آجر نسوز دلومیتی»، «دولومیت کلسینه شده»، «ریسندگی نخ، بافندگی و رنگرزی و تکمیل پارچه در سیستم پشمی و فاستونی»، «کاغذ از کربنات کلسیم»، «ساخت ماشین‌آلات با کاربرد عام کمپرسور سردخانه و کولر خودرو»، «خطوط تولید ریخته‌گری فولاد و ریخته‌گری دقیق»، «استخراج سنگ‌آهن»، «اکتشاف و استخراج مس و سرب و روی»، «تولید آهن و فولاد خام با اولویت استحصال منیزیم از دولومیت- فرو منگنز» در نظر گرفته شده است. 

  استان خراسان جنوبی

  استان بعدی خراسان جنوبی است که ۱۱ طرح را در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی به خود اختصاص داده است. از جمله این صنایع عبارتند از: «بریکت از ضایعات زغال سنگ کنسانتره زغال - سنگ بهر‌ه‌برداری و استخراج مکانیزه معادن -زغال سنگ»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «تولید، عمل‌آوری محصولات گوشت و حفاظت از گوشت کشتارگاه انواع دام»، «پرعیارسازی کروم و منگنز فرآوری –سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی»، «استحصال منیزیم از دولومیت مس کاتد- کنسانتره و شمش طلا». 

  استان خراسان رضوی

  برای استان خراسان رضوی نیز ۱۵ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است. از جمله طرح‌های مهم برای این استان شامل «ساخت باکتری پروبیوتیک به عنوان مکمل دام و طیور و آبزیان»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنایع غذایی بر پایه آرد (کیک، کلوچه، بیسکویت و نان صنعتی)»، «مبدل‌های برقی (اینورتر) و کنترلر (با اولویت توسعه واحدهای موجود)»، «اکتشاف و فرآوری مس اکتشاف و فرآوری - طلا و ساخت شمش»، «باتری لیتیومی»، «جواهرآلات از سنگ‌های قیمتی» و «ایجاد صنایع هم‌جوار معدنی متناسب با ظرفیت معادن با اولویت انواع محصولات فولادی (ورق و نورد گرم فولاد و شمش فولاد)»، تسمه و نوار نورد گرم فولاد آلیاژی اشاره کرد.

  استان خراسان شمالی

  سهم خراسان شمالی از طرح‌های مهم نیز تنها ۵ طرح است که از جمله طرح‌های پیش‌بینی شده برای این استان می‌توان به «لفاف آلومینیومی» و «فرآوری و بسته‌بندی محصولات گوشتی» اشاره کرد. استان خوزستان نیز با ۱۵ طرح اولویت‌دار در میان استان‌های پرطرفدار برای سرمایه‌گذاری قرار دارد. از جمله طرح های مهم این استان عبارتند از: «متانول محصولات کلردار (گاز کلر، هیپوکلریت، ...) و سود سوزآور»، «اوره و آمونیاک» «انواع کاغذ از ضایعات کشاورزی (باگاس)»، «دکستروز، مالتوز، فرکتوز». 

  استان زنجان

  برای استان زنجان نیز ۶ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است، از جمله طرح‌های مهم این استان شامل «ریسندگی الیاف کوتاه و بافندگی» «انواع نخ»، «استخراج مس»، «روی و محصولات آن» و« نقره و محصولات آن» می‌شود.

  استان سمنان

   استان سمنان نیز از میان طرح‌های مهم و اولویت‌دار ۵ طرح را به خود اختصاص داده است که در این خصوص می‌توان به «ورق هسته ترانسفورماتور و سایر تجهیزات الکترونیکی»، «انواع فرآورده بر پایه پسته» و «دستگا‌ه‌های انداز‌ه‌گیری مربوط به خودرو و مصرف سوخت تحت برند» اشاره کرد. 

  استان سیستان و بلوچستان

  در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی برای استان سیستان و بلوچستان نیز ۱۰ طرح در نظر گرفته شده است که این طرح‌ها عبارتند از: «تبدیل گاز طبیعی به پلی پروپیلن (GTPP)سایر واحدهای میان دستی پتروشیمی»، «کلینکر»، «احداث کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین و بسته‌بندی گوشت» و «ساخت غذاهای آماده و نیمه آماده از آبزیان».

  استان فارس

  اما برای استان فارس نیز ۱۱ طرح مدنظر قرار گرفته که در این خصوص می‌توان به «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «ساخت و بسته‌بندی انواع اسانس گیاهی، فرآوری شیرین بیان» و «پی‌جویی، اکتشاف و استخراج سنگ آهن» اشاره کرد.  

  استان قزوین

  در استان قزوین ۱۲ طرح در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته‌اند که از جمله این طرح‌ها می‌توان به «مصنوعات شیشه»، «سرامیک صنعتی- گلوله‌های سرامیکی آلومینیایی»، «موتور‌سیکلت برقی»، «لاکتوز»، «پروتئین شیر» و «توربین بادی و تجهیزات مرتبط با آن» اشاره کرد.

  استان قم

  در استان قم هم ۹ طرح مصوب شده که طرح‌هایی مانند «لوازم آرایشی و عطریات»، «باتری لیتیومی»، «ایجاد واحدهای نوین چاپ و نشر» و «پارچه و نخ پلی‌استر» را شامل می‌شود.

  استان کردستان

  در لیست اعلام شده از سوی وزارت صمت همچنین برای استان کردستان طرح‌هایی برای قرار گرفتن در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی جانمایی شده است. برخی از طرح‌های مصوب این استان که در ۱۱ بخش تعبیه شده است شامل «کاغذ از کربنات کلسیم»، «انجماد و بسته‌بندی ماهیان سردآبی»، «کازئین- لاکتوز»، «کنسانتره و گندله سنگ‌آهن» و «آهن اسفنجی- شمش فولاد- مقاطع فولادی» است.

  استان کرمان

  برای کرمانی‌ها هم ۸ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. بر این اساس طرح‌هایی مانند «انواع داروهای گیاهی»، «آهک‌هیدراته»، «انواع تایر و تیوپ با تکنولوژی روز» و «مس کاتد-فرآوری تیتانیوم» در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی این استان جانمایی شده است.

  استان کرمانشاه

  در استان کرمانشاه هم ۱۰ طرح در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته است. «ساخت منسوجات»، «کاغذ از کربنات کلسیم»، «استخراج و فرآوری قیر طبیعی با تکنولوژی روز» و «ساخت تجهیزات پزشکی و جراحی و وسایل ارتوپدی» از جمله این اولویت‌هاست.

  استان کهگیلویه و بویر احمد

  کهگیلویه و بویر احمد استان بعدی است که از طرح‌های مصوب در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی برخوردار است. برخی از اولویت‌های هشت‌گانه در نظر گرفته شده برای این استان شامل «داروهای گیاهی»، «اکتشاف فسفات»، «پوشاک»، «فرآوری سیب و انگور» و «گوشت و محصولات آن» هستند.

  استان گلستان

  در استان گلستان هم ۸ طرح مصوب شده است. از جمله این طرح‌ها «ساخت مواد شیمیایی اساسی به‌جز انواع کود»، «استخراج کانی‌های شیمیایی و کود»، «ساخت خمیر کاغذ و مقوا» و «تولید فرآورده‌های دانه‌های آسیاب‌شده» است. برای گیلانی‌ها هم ۱۱ طرح مصوب در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی از سوی سیاست‌گذاران تعبیه شده است. برخی از این طرح‌ها عبارتند از: «نخ جراحی سنتتیک»، «انواع پوشاک»، «چای‌‌سازی»، «ساخت انواع لامپ‌های الکترونیکی» و «ساخت و تعمیر قایق تفریحی».

  استان لرستان

  همچنین براساس اولویت‌گذاری‌ها، برای استان لرستان ۹ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. برخی از طرح‌های مصوب شده این استان شامل «فرآوری خاک‌های صنعتی»، «صنایع پایین‌‌دستی پتروشیمی»، «کاغذ از کربنات» و «فرآوری و بسته‌بندی محصولات گوشتی» هستند.

  استان مازندران

  در استان مازندران هم ۱۰ طرح در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته‌ که از جمله این طرح‌ها عبارتند از «کود بیولوژیک»، «نخ و پارچه ابریشمی»، «فرآورده‌های آب پنیر» و «مولدهای همزمان برق و گرما».

  استان مرکزی

  فهرست منتشر شده از اولویت‌های صنعتی و معدنی همچنین نشان می‌دهد برای استان مرکزی ۱۱ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. «ابزارآلات و یراق‌آلات»، «لفاف آلومینیومی»، «ژئو تکتسایل» و «چرخ یکپارچه قطار» از جمله این طرح‌های مصوب هستند. اما استان بعدی که برای آن اولویت‌های صنعتی و معدنی تعبیه شده، هرمزگان است. برای این استان ۹ طرح مصوب شده است که برخی از آنها شامل «نوشابه‌های غیرالکلی»، «ایجاد حلقه‌های آب‌بر زنجیره ارزش فولاد»، «الکترود گرافیتی» و «بازیافت ضایعات و خرده‌های فلزی» هستند.

  استان همدان

  برای همدانی‌ها هم ۱۰ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. «پلی سیلیکون»، «الیاف شیشه- شیشه به روش فلوت»، «چینی و سرامیک بهداشتی»، «آجر نسوز دلومیتی» و «فیبر نوری» از جمله طرح‌های جانمایی شده در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی است.

  استان یزد

  آخرین استان، یزد است که برای آن ۱۰ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. برخی از طرح‌ها شامل «سرامیک صنعتی»، «ساخت هواپیمای سبک»، «بهره‌برداری و فرآوری از معادن سنگ‌آهن»، «انواع پوشاک» و «الکترود گرافیتی» هستند.

 • حضور شرکت مشاوران کاوش در نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس 2020)

  حضور شرکت مشاوران کاوش در نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس 2020)

   

  شرکت مشاوران کاوش همانند سال گذشته در نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس) شرکت نموده است. با توجه به شیوع کرونا، نمایشگاه امسال بصورت مجازی برگزار می گردد.

  جهت حضور در غرفه مجازی ما در نمایشگاه اینوتکس روی لینک زیر کلیک بفرمایید.

  http://kavoshmo.inotex.com

   

   

   

   

   

   

   

 • طرح توجیهی ترانس تقویت

   ویژگیهای فرآیند ، نکات فنی و شرایط عملیاتی :

  اجزاء و قطعات متشکله ترانس تقویت بشرح ذیل ساخته می شوند :

  1)تهیه جعبه : فرآیند تولید جعبه شامل عملیات زیر بوده که آنالیز می گردد .

  1-1 )برش ورق : روش ممکن فقط برش توسط دستگاه گیوتین با عرض 1/2 و3 متری است که جهت طرح توسعه آتی ویا تولید محصولات هم خانواده لازم است با عرض 3متری نیز تامین گردد تا از ایجاد گلوگاهی جلوگیری بعمل آید .

  2-1-1 ) پرس پرده های هواکش : جهت این تغییر شکل بایستی از پرس ضربه ای استفاده نمود .

  2-1-2 ) پرس ضربه ای : در آوردن جای کلید و پرویز و احتمالاً در نمونه ها و مدلهای دیگر جای ولتمتر با دست امکان پذیر نبوده و از پرس استفاده می گردد .

  3-1 )خم لبه های ورق ها : این عمل توسط خم دستی 2 متری قابل اجرا می باشد

  4-1) در یل ستونی : عمل سوراخکاری جهت اتصال پیچ ومهره و مکانهای چراغها LED و این عمل با دریل دستی خطاها را افزایش داده و انجام عمل را به حالت گلوگاهی تبدیل می نماید .

  5-1 ) جوش نقطه : جهت اتصال شاسی نصب ترانسفورماتور وبرد کنترل وبا توجه به ضخامت ورق مورد استفاده بهترین و امکانپذیرترین روش استفاده از دستگاه جوش نقطه می باشد .

  6-1 ) رنگ کاری : از آنچه در آنالی زف رایند آمده است بهترین روش ومناسب با نوع محصول و میزان کیفیت طرح ، روش اسپری دستی می باشد که توسط نقاله با چنگک ه ایی محصولات حمل شده و عمل اسپری رنگ توسط کارگر رنگ پاش با ا ستفاده از کمپرسور صورت میگیرد .

  7-1 ) تست نهایی : در این مرحله کلیه بازرسی هایی جهت :

  الف) ابعاد و اندازه ها بصورت نمونه گیر صورت می گیرد .

  ب) کیفیت رنگ پاشی بصورت صددر صد .

  2) تهیه ترانسفورماتور : در این قسمت ترانسفورماتور محصول اصلی با خرید بعضی از قسمتها مونتاژ یا تولید می گردد .

  2-1 ) سیم پیچی : یک دستگاه بوبین پیچ اتوما تیک این قسمت از کار را انجام می دهد که با برنامه ریزی تولید و بالانس خط می تواند هر دو سیم پیچی را انجام داد و نی از به دو دستگاه بوبین پیچ نخواهد بود .

  2-2 ) هسته زنی : این عمل با مونتاژ دستی صورت گرفته که با برنامه ریزی میتوان جهت برآورد نیروی انسانی اقدام و هسته آن ماده خریداری شده را مونتاژ نمود .

  2-3 )ت کمیل : در این مرحله پوسته روی هسته را توسط پرس دستی به شکل مورد نظر در آورده و با انجام عمل مونتاژ و نصب روی ترانس تولید شده (روی هسته ترانس ) و خم لبه ها توسط عمل دستی و یا پیچ و مهره تکمیل می گردد .

  2-4 ) تست نهایی : در این قسمت کنترل حین تولید در مراحل سیم پیچی ، هسته زنی ، تکمیل به صورت نمونه گیری و بعضی موارد صد در صد صورت می گیرد .

  آزمایش ها عبارتند از :

  -1 اتصال سیم پیچ ها .

  -2 کیفیت هسته زنی و مرغوبیت جنس هسته ها .

  -3 کیفیت عایق بندی ترانس .

  -4 کیفیت بازدهی یا عملکرد پایان تولید .

  3)تهیه برد ال کترونیکی کنترل : این برد عمل کن ترل و صافی و یکسو سازی (در صورت نیاز ) جریان برق را انجام می دهد که تولید آن شامل مراحل زیر می باشد

  3-1)برش فیبر مسی و آماده سازی برد : ابتدا با توجه به اندازه مورد نظر فیبرها ی مسی بریده شده که توسط یک دستگاه برش برقی گونیا دار صورت گرفته و سپس فیبرهای مسی توسط اجرای نقشه مدار چاپی با عمل چاپ س یلک در تعداد مورد نیاز و سپس اسید کاری توسط دستگاه اسیدکا ری با کمپرس اسید در ظرفیت طراحی شده ، آماده می شوند .

  3-2 )مونتاژ قطعات در ب رد آماده شده : این عمل توسط دستگاه رباط قابلیت داشته که هزینه تهیه ماشین آلات بسیار زیاد بوده و مقرون به صرفه نیست لذا توسط کارگران و مهیا سازی میز مونتاژ و تامین قطعات مورد نیاز با برنامه ریزی تامین نیروی انسانی می توان به این عمل نیز تحقق بخشید .

  3-3 )لحیم کاری: پس از آماده سازی بردهای مونتاژ شده لازم است قطعات مونتاژ شده بر روی برد لحیم شوند . که با ابزار آلات ابتدائی نظیر هویه برقی ، سیم چین ، قلع کش و موارد مصرفی نظیر قلع و روغن لحیم صورت می گیرد .

  3-4 )تست عملکرد : پس از آما ده سازی برد ها لازم است که از نظر کیفیت لحیم کاری ، صحت قطعه ز نی و عملکرد نهایی و یا اتصالات ضایع ، تست گردد .

  -4 مونتاژ کلیه محصولات واسطه و محصول نهایی :

  -4-1 ابتدا ترانسفورماتور روی شاسی در کفی جعبه نصب می گردد (با پیچ و مهره )

  -4-2 لوازم تکمیلی نظیر کلید و چراغ LED و سیم کشی (ولتمتر )

  بر روی درب جعبه مونتاژ و سیم کشی میگردد .

  -4-3 برد کنترل در محل مورد نظر در روی شاسی بین نوارهای

  لاستیکی نصب و سیم کشی مورد نظر انجام می گردد .

  -4-4 پایه های پلاستیکی در زیر جعبه و نصب پلاک مشخصات و

  مارک تجاری کالا روی درب نهایت اًقرار دادن درب جعبه روی کفی

  و شاسی و مهر نمودن آن .

  -4-5 تست نهایی در این مرحله کلید وضعیتهای عملکرد د ستگاه

  آزمایش شده و در صورت انجام صحیح کار بر چسب کن ترل

  کیفیت بر روی آن نصب می گردد .

  -5 بسته بندی و انبار :

  در این قسمت محصول تولید شده در د رون پلاستیک شفاف قرار گرفته و سپس همراه با کاتالوگ در درون جعبه مقوایی که از قبل جهت این محصول تعبیه گردیده و با مارک تجاری این واحد خریداری شده قرار داده شده و در ب جعبه پلمب می گردد . (منگنه با چسب نواری ) پس از آن توسط نوار نقاله به انبار محصول هدایت می گردد .

 • طرح توجیهی تولید آداپتور

  محصول تولید این واحد آداپتور یا مبدل ولتاژ است و کاربرد آن به منظور تبدیل جریان برق متناوب شهری و برق مستقیم و ولتاژ پایین تر خواهد بود .

  مراحل تولید آداپتور در این واحد شامل :

  1- تزریق پلاستیک : برا ی ساخت قرقره بدنه زیرو رو آداپتور که از جنس پلاستیک هستند از دستگاه تزریق150 گرمی استفاده می شود بعد از عمل تزریق راه گاههای متصل به قطعات جدا می شود . پلی آمید قبل از تزریق در دستگاه خشک کن خشک می شود .

  2- برش و ورق : برای برش ورقه های دینامو و بقیه نوار از گیوتین استفاده می کنند این نوارها سپس به زیر دهانه پرس ضربه ای ده تن هدایت می شوند . قطعات مورد نظر تولید می گردد.

  3- سیم پیچی : عملیات سیم پیچی ثانویه و اولیه در چهار مرحله به کمک بوبین پیچ و دستی انجام می گیرد. برای این منظور سیم های لاکی مختلف روی دستگاه بوبین پیچ مختلف (سه دستگاه ) بسته می شود . لازم به ذکر است سیم پیچی اول ثانویه بخاطر تعداد دور کم6دور ) به کمک دست انجام می گیرد . )

  4- پرسکاری :برای تولید برش هسته های I و E شکل نوارهای ورق به کمک یک قالب دو ایستگاه و پرس ضربه ای 10 تن استفاده می شود.در ایستگاه اول هسته های I شکل و در ایستگاه دوم هسته های E شکل به دست می آیند این هسته ها در قسمت مونتاژ به هم چسبانیده می شوند .

  5- مونتاژ: کلیه عملیات مونتاژ شامل عملیات هسته ها ، کلید،یکسو کننده ،سیم های ورود و خروج و بدنه در قسمت مونتاژ انجام می گیرد .و بعد از چسباندن یک برچسب روی بدنه و بازرسی نهایی ، محصول برای بسته بندی آماده می باشد .

  6- بسته بندی : در بسته بندی ابتدا هر محصول در یک جعبه مقوایی و سپس همراه هر 18 جعبه در یک کارتن سه لایه قرار داده می شوند. و به انبار فرستاده می شوند

 • مراحل توجیه طرح فنی و اقتصادي در یک نگاه

  نخستین مرحله از فرایند بررسی توجیه پذیري هر طرحی مربوط به مطالعات بازار آن می باشد. هر طرحی با توجه به ماهیت آن داراي محصولات یا

  خدمات (که در حالت کلی محصول نامیده می شود )گوناگونی می باشد که هدف از اجراي آن طرح، ارائه محصول به بازار مصرف است .براین اساس پس از

  شناسایی بازارهاي مصرف محصول و تعیین بازار هدف مورد نظر بایستی به بررسی همه جانبه این بازار اهتمام ورزید. مهم ترین مواردي که در مطالعات بازار

  طرح ارائه می گردد شامل تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف محصول مورد نظر در طی سالهاي مختلف در کشور و همچنین پیش

  بینی این موارد در طی سالهاي آتی می باشد.

  - مطالعه در خصوص نحوه گرفتن مجوزها 

  - مطالعه در خصوص تعیین سرمایه مورد نیاز 

  - مطالعه در خصوص شکل گیري سازمان و شرکاء 

  - مطالعه در خصوص منابع مالی و سخت افزاري و نرم افزاري 

  - مطالعات فنی طرح 

  - مطالعات بازار یابی طرح 

  مطالعات فنی طرح :

  در بررسی هاي فنی ابتدا مکان سنجی ومتعاقب آن پس از بررسی هاي لازم در ویژگی هاي محصول و همزمان روش هاي مختلف تولید (محصول)، مناسب

  ترین تکنولوژي که با فرهنگ کاري و توانایی هاي بالقوه صنعت تناسب داشته باشد انتخاب و پیشنهاد می گردد.

  - مکان یابی طرح ( شامل مواد اولیه، نیروي انسانی، بازار، قوانین و مقرارت،تسهیلات زیربنایی و اقلیم) 

  - مشخصات محصول (شامل اجزاي تشکیل دهنده، استاندارده ها) 

  - انتخاب تکنولوژي (نحوه انتقال فناوري، عوامل موثر در انتخاب تکنولوژي و...) 

  - انتخاب روش تولید محصول 

  - برآورد تقاضاي تامین نشده 

  - انتخاب ظرفیت طرح (ظرفیت متناسب با بازار هدف و تکنولوژي ، ظرفیت متناسب با نیاز اقتصادي و تامین منابع مالی و..) 

  - مشخصات فنی طرح (مشخصات فرایند تولید ، ظرفیت انتخابی، مشخصات محصول و...)

  مطالعات بازار :

  تجزیه و تحلیل بازار، مطالعه اي حساس و مهم براي تعیین دامنه سرمایه گذاري، برنامه تولید، ظرفیت کارخانه و فن آوري مورد نیاز بوده و در پاره اي از موارد

  می تواند در تعیین محل اجراي طرح نیز نقش بسزایی را ایفا نماید .پس از بررسی محصول، تقاضاي بالفعل و یا بالقوه که قابل تامین باشد مورد ارزیابی قرار

  گیرد . درمرحله بعد به جهت اینکه مبحث رقبا در تعیین شناخت و اندازه بازار هدف تاثیر گذار ا ست به ترتیب مورد مطالعه قرار گیرد ونهایتاً برنامه بازاریابی

  ارائه شود.

  - اهداف و استراتژیهاي کلان سرمایه گذاري 

  - اهداف پروژه (تشریح ماموریت ها و قلمرو فعالیت، تعیین اهدف د ر قالب ملاحضات اقتصادي) 

  - شناخت محصول ( کالاي مصرفی، نیاز و خواسته، روش تولید و...) 

  - رقابت (رقابت مستقیم و غیر مستقیم در بازار، تجزیه و تحلیل رقبا، برتري ما نسبت به رقباو...) 

  - برآورد تقاضاي برآورد نشده 

  - تعیین بازار هدف( تشریح روش مطالعه بازار ، اندازه نسبی بازار،ویژگی هاي بازار هئق، موقعیت در بازر هدف و ...) 

  - برنامه ریزي بازار یابی ( استراتژي قیمت، محصول ، توزیع، تبلیغات و ورود به بازار)

  تعیین سرمایه مورد نیاز

  - تعیین سرمایه ثابت 

  - تعیین سرمایه در گردش 

  محاسبات مالی

  - تهیه برنامه اجرایی از سال صفر تا زمان بهره برداري 

  - تهیه برنامه اجرایی از زمان بهره برداري تا یک بازه زمانی مشخص 

  - محاسبه قیمت تمام شده محصول و... 

  طرق تامین مالی و اطلاعات تسهیلات مالی

  تامین منابع مالی :براي اجراي طرح از روش هاي ذیل پیش بینی شود:

  - سرمایه مجري طرح 

  - تسهیلات بلند مدت 

  - شراکت با اشخاص حقیقی یا حقوقی 

  - تسهیلات اعطایی دولت 

  محاسبات اقتصادي

  - تجزیه و تحلیل سود و ضرر ، 

  - محاسبه جریان نقدي تا زمان اجرا

 • به روز نگاه داشتن طرح توجیهی

  بازبینی و تشخیص اصلاحات لازم

  اگر طرح توجیهی شما موفق بود باید آنرا مرتباً به روز درآورید. تغییراتی که به اصلاح نیاز دارند به سه موضوع مربوط می شوند: تغییر در شرکت، تغییر ناشی از

  تغییرات فن آوري و مشتري. بی توجهی به این تغییرات سود شما را کاهش می دهد.

  اجراء و اعمال تغییرات

  شما باید به عنوان مالک باید از تغییرات صنعت، بازار و جامعه آگاه باشید. ابتدا اصلاحات موردنیاز را مشخص کنید. باید طرح خود را با تغییرات فوق مقایسه

  کنید. می توانید از همکاران خود کمک بگیرید. البته قضاوت در مورد اطلاحات موردنیاز با شما است. ممکن است اشتباهی بکنید اما با کسب تجربه درصد

  تصمیمات درست شما افزایش یافته و سود بیشتري بدست خواهید آورد.

  پیش بینی مسائل

  بکوشید مسائل احتمالی را قبل از بروز پیش بینی کنید. مثلاً ممکن است با هزینه هایی بیش از مقدار پیش بینی شده مواجه شوید. سپس کاهش شدیدي رادر

  فروش خود تجربه خواهید کرد. این دو عامل همزمان رخ می دهند و اگر براي مواجهه با آنها آماگی نداشته باشید براي شما مشکل ساز می شوند. همچنین

  وقتی همه چیز خوب است مراقب باشید. افزایش سود موقتی است محصول یا خدماتی که امسال مشتري زیادي دارد سال آینده اینطور نخواهد بود. باید به

  تهیه بودجه هاي مختلف مبتنی بر مشکلات فکر کنید. آگاهی از تغییرات صنعت و اصلاح کسب وکار بر طبق این تغییرات براي شما مفید و ثمربخش خواهد

  بود.

 • منسجم نمودن و تکمیل طرح توجیهی

  طرح توجیهی شما باید ترکیب تخصصی و حرفه اي داشته باشد. براي ایجاد تاثیر مطلوب آنرا به شکل زیر مرتب کنید:

  ظاهر: از صحافی فنري پلاستیکی یا جلد مناسب استفاده کنید. (به رنگ آبی، قهوه اي یا مشکی).

  حجم: طرح شما نباید از 30 تا 40 صفحه بیشتر باشد (شامل اسناد). وقتی هر بخش را می نویسید آنرا بصورت خلاصه تهیه کنید. بیشترین اطلاعات ممکن را

  در فرمت خلاصه نویسی ارائه کنید. وام دهنده نباید براي درك و دریافت اطلاعات موردنیاز مجبور به خلاصه کردن و حذف عبارات باشد.

  ارائه: سعی کنید طرح شما قابل اجراء به نظر آید. هزینه زیادي بابت تایپ کامپیوتري و گرافیک هاي کامپیوتري نکنید. برخی وام دهنده ها در نگاه اول چنین

  برداشت می کنند که شما وام آنها را به شکل معقول و درست مصرف نخواهید کرد.

  فهرست مندرجات: حتماً فهرست مندرجاتی براي طرح توجیهی خود تنظیم کنید که بعد از شرح اهداف آورده می شود. فهرست باید طوري باشد که وام دهنده

  به راحتی بخش موردنظر خود را بیابد و باید اسناد حمایت کننده را نیز در آن ذکر کنید.

  تعداد نسخه ها: نسخه هائی براي خود و هر وام دهنده تهیه کنید. همزمان با چند وام دهنده کار نکنید. اگر درخواست وام شما رد شد حتماً طرح توجیهی خود

  را پس بگیرید.

  بعد از پایان کار، طرح توجیهی شما باید شکلی تخصصی داشته باشد اما وام دهنده باید بداند که تهیۀ آن توسط شما انجام شده است. این طرح شاخص خوبی

  براي قضاوت در مورد توان موفقیت شما در اختیار وام دهنده قرار می دهد.

 • آشنایی با همه ابعاد طرح توجیهی (از سیر تا پیاز یک طرح تجاري یا همان طرح توجیهی)

  کسب وکار :

  بخش اصلی و اول طرح شما به جزئیات مربوط به کسب وکار مربوط می شود. این بخش را با خلاصۀ یک صفحه اي در تشریح عناصر اصلی کسب وکار خود

  آغاز کنید. سپس بخش هاي مختلف ذکر شده در خلاصه را شرح وبسط دهید. از سیستم کلید واژه ها استفاده کنید. تمامی موضوعات مربوط به کسب

  وکارخود را که به نظر شما منطقی می آیند ذکر کنید. اطلاعات مربوط به صنعت (بطور کلی ) و کسب وکارخود را (بطور اخص ) ذکر کنید. مطالب را به صورت

  مستقل ذکر کرده و پیش بینی هاي خود را با داده هاي بخش اسناد توجیه کنید.

  ساختار قانونی :

  دلایل انتخاب ساختار قانونی موردنظر خود را ذکر کنید. اگر ساختار کسب وکار شما مالکیت شخصی است می توانید مجوز فعالیت خود را ضمیمه کنید.

  اگر ساختار انتخابی کسب وکارشما مشارکت است نسخه اي از توافق نامۀ همکاري و مشارکت را به بخش اسناد اضافه کنید. توافق نامۀ شما باید شرایط

  مربوط به کناره گیري شرکا و انحلال را در بر داشته باشد. در این توافق نامه باید نحوة توزیع سود و مسئولیت مالی هر ضرري موجود باشد. دلایل مربوط به

  انتخاب این شرایط در توافق نامه را تشریح کنید. اگر شرکتی تاسیس کرده اید علت انتخاب این شکل قانونی و نحوة عملکرد در ساختار شرکتی را تشریح

  کرده و نسخه اي از مجوزها و اساسنامه را به بخش اسناد اضافه کنید.

  اگر قصد دارید ساختار قانونی را در آینده تغییر دهید پیش بینی هاي مربوط به علت تغییر، زمان تغییر، افراد دخیل و مزیت تغییر براي کسب وکار را توضیح

  دهید.

  تشریح کسب وکار :

  در این بخش از طرح شما کسب وکار خود را به تفصیل بیان می کنید. به پرسش هاي کلیدي مربوط به تاریخچۀ کسب و کار و وضعیت فعلی تان و

  پیش بینی هاي آتی مربوط به تحقیق و توسعه پاسخ دهید. دارائی هاي جاري را ذکر کرده و موجودي موجود را از نظر اندازه ، ارزش ، نرخ گردش کار و قابلیت

  بازاریابی بیان کنید. روندهاي صنعت را نیز وارد کنید. محصولات خود را از نظر منحصربفرد بودن شرح داده و ذکر کنید چگونه مشتریان از محصول یا

  خدمت شما منتفع می گردند. همچنین درمورد اینکه انتظار چه موفقیت هایی را در سه تا 5 سال آینده دارید توضیح بدهید.

  محصولات یا خدمات :

  توضیح کاملی از محصولات خود از مرحلۀ مواد خام تا اقلام نهایی ارائه کنید. از چه مواد خامی استفاده می کنید، قیمت آنها چقدر است ، عرضه کننده هاي

  خود را معرفی کنید، آنها در کجا هستند، چرا آنها را انتخاب کرده اید؟ توضیحات مربوط به هزینه و برگۀ قیمت ها را ضمیمه کنید. می توانید از یک عرضه

  کنندة اصلی نیاز خود را تامین کنید اما اطلاعات مربوط به دیگر عرضه کنندگان را نیز ارائه کنید. ذکر کنید چه راهکارهایی براي مقابله با افزایش ناگهانی

  سفارش ها یا از دست دادن عرضه کنندة اصلی اندیشیده اید.

  ممکن است شنیده باشید که قرض دهنده بدترین حالت را در نظر می گیرد. این بدان معناست که وي می خواهد شما از قابلیت پیش بینی و حل مسائل

  بالقوه برخوردار باشید. اندیشیدن به تغییرها و آمادگی براي موارد دور از انتظار براي شما مفید است زیرا می توانید به ادامۀ کار خود امید داشته باشید.

  ازطرفی برخی کسب وکار ها موفق نمی شوند و شکست می خورند زیرا در کوتاه مدت موفقیت زیادي کسب می کنند. از اینرو برنامه ریزي براي بهترین حالت

  ممکن نیز لازم است . اگر سفارش هاي بسیار زیادي دریافت کردید طرح شما باید داراي اطلاعات کافی براي بکارگیري پرسنل و کارکنان موردنیاز و

  عرضه کنندگان دیگر باشد.

  اگرارائه دهنده خدمات هستیدشرح دهید که خدمات شما چیست، قابلیت عرضۀ چه چیزي را دارید، چگونه آنرا عرضه می کنید، کار را چه کسی انجام

  می دهد و این خدمات در کجا انجام و اجراء می شوند. همچنین ذکر کنید که چرا کارشما یگانه و منحصر به فرد محسوب می شود و چه چیز ویژه اي براي

  عرضه به مشتریان خود دارید. اگر محصول و خدماتی را ارائه می کنید که همراه با هم عرضه می شوند آنرا در طرح خود ذکر کنید.

  دوباره از کلید واژه ها استفاده کنید. خدمات آتی را که قصد دارید به کار خود اضافه کنید ذکر نمائید. مسائل بالقوه و نحوة رفع آنها را ذکر کنید.

  باید تمامی حقوق مربوط به مالک مثل حق کپی رایت، ثبت اختراع یا نام تجاري را در این بخش ذکر کنید.

  محل :

  اگر محل در طرح تجاري شما مهم است باید در بخش بازاریابی بر آن تاکید کنید. مثلاً اگر فروشگاه خرده فروشی را افتتاح می کنید محل موردنظر با بازار

  موردنظرتعیین می شود. اگر تولیدکننده هستید و کالاها و خدمات خود را وسیلۀ حمل کننده هاي متداول و معمول عرضه می کنید محل رابطۀ مستقیم با

  بازار موردنظر ندارد و می توانید محل را در بخش کسب وکار تشریح کنید.

  می توانید این بخش را با جملاتی مثل شرکت ABC در انباري به وسعت 25000 فوت مربع در خیابان 372 EastMain درBurke

  قرار دارد.  

  محل به دلیل قابلیت دسترسی به تسهیلات حمل و نقل ، ایمنی خوب ، هزینۀ پائین زمین و مجاورت با عرضه کننده ها انتخاب شده است شروع کنید.

  حال دلایل مربوط به انتخاب محل را تشریح کرده و توضیحات فیزیکی مربوط به دلایل خود را ذکر کرده و نسخه اي از اجاره نامه را ضمیمه کنید. اطلاعات

  مربوط به انتخاب محل را ذکر کرده و دیگر محل هاي ممکن را نیز ذکر کنید. می توانید عکس ها، طرح ها نقشه هاي مربوط به محل را نیز در بخش اسناد

  بیاورید. براي نوشتن آنالیز محل از عناوین مذکور در ذیل استفاده کنید. تنها عناوینی را ذکر کنید که به کسب کار شما مربوط می شوند.

  عناوین مربوط به آنالیز محل :

  1 آدرس

  2 نام رابط

  3 هزینه / فوت مربع

  4 سابقۀ محل

  5 موقعیت آن نسبت به بازار موردنظر

  6 الگوي تردد مشتریان

  7 الگوي تردد عرضه کنندگان

  8 دسترسی به پارکینگ (شامل دیاگرام )

  9 نرخ جرائم در منطقه

  10  کیفیت خدمات عمومی

  11  توضیحات مربوط به مسیرهاي رفت و آمد (پیاده ) در منطقه

  12  فروشگاههاي مجاور و وضعیت تجاري منطقه

  13  مقررات مربوط به آن منطقه

  14  وجود خدمات همگانی

  15  دسترسی مواد خام

  16  دسترسی نیروي کار

  17  هزینه (اجرت ) نیروي کار

  18  دسترسی به محل سکونت کارمندان

  19  نرخ مالیات

  20  ارزیابی محل از نظر رقابت

  مدیریت :

  این بخش توضیح می دهد که گردانندگان کسب وکار چه کسانی هستند. اگر شما داراي ساختار مالکیت شخصی هستید در مورد توانایی هاي خود توضیح

  داده و شرح حالی از خود ارائه کنید. در مورد بخش هایی که در آن نیاز به کمک دارید صادق باشید و نحوة دریافت کمک را بیان کنید.

  اگر کار شما بصورت مشارکتی انجام می شود علت انتخاب شرکا را توضیح دهید و بگوئید آنها چه کمکی به کسب وکار می کنند و قابلیت هاي آنان چگونه با

  یکدیگر همخوان و سازگاراست . تجربه ، مهارت ، سابقه در شرح حال آنها ذکر شده و در بخش اسناد آورده می شود. اگر کار شما شرکتی است اطلاعاتی مفصل

  مربوط به ساختار شرکت و دفاتر آنرا ارائه کنید. شرح حالی از تمامی مسئولان ارائه کرده و به پرسش هاي زیر در مود آنان پاسخ دهید. آنها کیستند؟ چه

  مهارت هایی دارند؟ چرا آنها را انتخاب کرده اید؟ چه مزیتی براي سازمان دارند؟

  پرسنل :

  در این جا شرحی در مورد اینکه چه کسی کار را انجام می دهد؟ چرا آنها انتخاب شده اند؟ آنها چگونه استخدام می شوند؟ دستمزد آنان چقدر است ؟ آنها چه

  کاري انجام می دهند؟ آورده می شود . وظایف و توضیحات شغلی تمامی پرسنل را ذکر کنید. مزیت هاي هر کدام از کارمندان را تشریح کنید. اگر

  سفارش هاي زیادي براي محصولات یا خدمات دریافت کنید آیا طرحی براي افزایش پرسنل دارید؟

  روش هاي بایگانی :

  در این قسمت ذکر می نمایید که از چه سیستم حسابداري استفاده می کنید و چرا چنین سیستمی را انتخاب کرده اید، چه بخش از بایگانی در داخل شرکت

  انجام می شود، چه کسی مسئول بایگانی است ، آیا از حسابدار خارجی استفاده می کنید، در این صورت چه کسی در شرکت شما مسئول مطالعۀ گزارشات

  مالی و تجزیه تحلیل کردن گزارش هاي ارائه شده توسط حسابدار است ، این مطلب مهم است که نشان دهید حسابدار شما به چه مواردي رسیدگی می کند و

  شما در استفاده از گزارشات مالی جهت اعمال تغییرات در شرکت و سود آورترکردن آن چه ابزارهایی در اختیار دارید. بعد از خواندن این بخش وام دهنده از

  قابلیت شرکت شما در حفظ سوابق مالی و تغییرات آنها اطمینان پیدا می کند.

  بیمه :

  بیمه مورد مهمی در هر کسب وکار است . کارهاي خدماتی به تعهد پرسنل ، بیمه کردن کالاهاي مصرفی درزمان حمل و نقل ویا نگهداري در شرکت توجه

  دارند. براي نمونه اگر در شرکت از اتومبیلی استفاده می کنید باید در بیمه استفاده از آن ذکر شود. اگر مالک محل کسب و کار خود هستید به بیمۀ ملک

  نیاز دارید. برخی کسب وکار ها به وجه الضمان نیاز دارند. ممکن است شرکا خواستار بیمه عمر باشند. لازم است انواع مختلف بیمۀ متناسب با کار خود را در

  نظر بگیرید. در این بخش بگوئید چه نوع بیمه اي دارید و چرا آنرا انتخاب کرده اید، محدودة زمانی بیمه چقدر است و بیمه گر چه کسی است . اطلاعات مربوط

  به بیمۀ خود را به روز نگهداري کنید.

  امنیت :

  برطبق گزارش اطاق بازرگانی ایالات متحده بیش از 30 درصد مشکلات کسب و کارها در آمریکا از نادرستی کارگران ناشی می شود. این امر به دزدي کالاها

  و اطلاعات مربوط می شود.

  لازم است در این بخش مسائل امنیتی مربوط به کار خود را ذکر کنید. مثلاً اگر داده هاي چاپی کامپیوتري را دور می ریزید خردکنندة کاغذ ابزار مناسب و

  مقرون به صرفه اي است . مسائل مربوط به کار خود را پیش بینی کنید، اقدامات امنیتی مورد استفاده را تشریح کنید، بگوئید چرا آنها را انتخاب کرده اید و چه

  کاري براي شما انجام می دهند. در این رابطه با نمایندة بیمه صحبت کنید. با نصب ابزارهاي امنیتی می توانید هزینه هاي بیمه را کاهش داده و از کسب وکار

  خود محافظت کنید.

  خلاصه :

  تا اینج ا شما تمامی بخش هایی که باید در بخش کسب و کار آورده شوند را تشریح کرده اید. تاکید می شود که در تهیه این قسمت از کلید واژه ها استفاده

  کنید، مسائل احتمالی را پیش بینی کنید و راه حل هاي مربوطه را مشخص نمائید. روندهاي صنعت را تجزیه و تحلیل کرده و شرکت خود را براي آینده آماده

  کنید. وقتی بخش کسب کار را به پایان رساندید باید به بخش بازاریابی بپردازید.

  بازاریابی :

  دومین بخش اصلی طرح تجاري شما به جزئیات برنامه بازاریابی مربوط می شود. برنامه بازاریابی خوب در توسعه و موفقیت کسب و کار شما ضروري است .

  اطلاعات مربوط به بازار را با تأکید بر بازارهدف موردنظر در این بخش وارد کنید. باید مشتریان خود را مشخص کرده و روشهاي عرضۀ محصولات و خدمات

  خود به آنها را تشریح نمایید. در این جا عامل اصلی زمان است . بررسی و عرضۀ برنامه بازاریابی به زمان نیاز دارد اما این زمان ارزش صرف شدن را دارد.

  به خاطر داشته باید که به درك روشن و صریحی از خریداران خود، استفاده کنندگان خدمات ، علت انتخاب شرکت شما توسط آنان و نظر آنان در مورد

  شرکت خود نیاز دارید.

  این بخش را با خلاصۀ یک صفحه اي از عناصر کلیدي برنامه بازاریابی خود آغاز کنید. در بخش زیر هرکدام از موارد ذکر شده در این خلاصه را تشریح

  می کنیم . گزارشات ، پیش بینی هاي توجیهی و داده ها را در بخش اسناد بیاورید. روش کلید واژه در اینجا هم مفید است . عناوینی که از نظر شم ا منطقی

  هستند باید در این بخش آورده شوند.

  بازار هدف :

  بازارهدف گروهی از مشتریان است که خصوصیات مشترکی دارند که آنها را از دیگر مشتریان تفکیک می کند. لازم است این مجموعه خصوصیات مشترك

  را که باعث می شود آنها مشتري شما باشند تشریح کنید . بگوئید تحقیق بازار خود را چگونه انجام داده اید. منابع و نتایج شما کدامند؟ آمارهاي مربوط به

  بازارهدف شما کدامند؟ مشتریان شما در کجا کار و زندگی کرده و از کجا خرید می کنند؟ آیا از محل زندگی خود خرید می کنند یا از محل کار خود؟ آیا

  خدمات دهی در منازل مقرون به صرفه و به نفع مشتریان شما است؟

  یافته هاي خود را با گزارشات مرکز آمار، پرسشنامه ها و نتایج بازاریابی آزمایشی تطبیقی دهید. بگوئید از نظر منابع، نقاط قوت و ضعف چگونه می توانید به

  این بازار سرویس دهید. بر پیش بینی هاي معقول و درست مربوط به اندازة بازار تکیه کنید.

  رقابت :

  رقابت مستقیم میان شرکتهایی است که محصولات یا خدمات مشابه را در یک بازار عرضه می کنند. رقابت غیرمستقیم میان شرکتهایی است که داراي

  محصولات و خدمات مشابه اما در بازارهاي هدف مختلف هستند. لازم است که هر دو نوع رقیب را ارزیابی کنید و نگرشهاي آنان را تعیین کنید. آنان سعی

  می کنند در کدام بخش از بازار نفوذ کنند، آیا می توانید به شکل بهتري در همان بازار عمل کنید، آیا می توانید بازار بهتر و بدون رقیبی پیدا کنید؟

  براي جمع آوري، سازماندهی و ارزیابی اطلاعات مربوط به رقابت از عناوین مطروحه در ذیل استفاده کنید. آنالیز شما در مورد این اطلاعات به برنامه ریزي

  ورود به بازار کمک می کند. تعیین کنید سهم بازار فعلی رقابت چقدر است؟ آیا می توانید این سهم را بدست آورید یا باید جاهاي خالی بازار را پر کنید.

  عناوین مربوط به مقوله رقابت :

  -1 نام رقبا

  -2 محل

  -3 محصولات یا خدمات ارائه شده

  -4 شیوه هاي توزیع

  (عمده فروشی، خرده فروشی، فروشهاي شخصی، فروشهاي شرکتی)

  -5 شیوه هاي ترفیع، تبلیغ

  -6 ساختار قیمت گذاري

  عملکرد(گذشته وحال)

  -8 سهم بازار

  -9 نقاط قوت

  -10 نقاط ضعف

  بعد از تکمیل این بخش شما و قرض دهنده از رقبا، محل آنها، محصولات یا خدمات عرضه شده توسط آنها، برنامه رقابت با آنها مطلع خواهید شد.

  شیوه هاي توزیع :

  توزیع عبارتست از نحوة انتقال فیزیکی محصولات به مشتریان یا عرضۀ خدمات به آنان. توزیع رابطۀ نزدیکی با بازار موردنظر دارد. در این بخش الگوهاي

  خرید را مشخص کنید. اگر محصولی را می فروشید آیا مشتریان شما از طریق پست یا بوسیلۀ کاتالوگ خرید می کنند یا اینکه خرید خود را به شکل مستقیم

  از فروشگاه انجام می دهند، آیا شما محصول خود را به شکل مستقیم یا از طریق نمایندة تولید کننده می فروشید؟ درصورت حمل محصول چه کسی

  هزینه هاي حمل را دریافت می کند و از چه نوع حمل کننده اي استفاده می کنید؟ از کلید واژه ها براي پاسخ دادن به پرسش هاي مربوط به طرح توزیع

  استفاده کنید. گزارشات آماري، برگه هاي مربوط به هزینه هاي حمل کننده، قرارداد با نمایندگان تولید کننده یا دیگر اسناد مربوطه را اضافه کنید. اگر کار

  شما خدماتی است، آیا خدمات خود را در مغازه عرضه می کنید، آیا خدمات خود را با تماس هاي تلفنی به محل عرضه می کنید، در اینصورت هزینۀ مسافت

  طی شده چقدر است، زمان واکنش برنامه ریزي شدة شما براي عرضۀ خدمات موردنیاز مشتري چقدر است؟

  مزایا و معایب روشهاي مختلف توزیع را ذکر کرده و دلایل مربوط به انتخاب هر روش را ذکر کنید. مورد بهترین حالت فوق الذکر را به خاطر داشته باشید.

  مواردغیرمنتظره را ذکر کنید. مثلاً اگر کارکنان شرکتی که خدمات حمل ونقل محصولات شما را انجام می دهد اعتصاب کنند، شما محصولات خود را چگونه

  توزیع می کنید، اگر وانت عرضه کنندة خدمات از کار بیفتد آیا خودروي دیگري در اختیار دارید که به عنوان پشتیبان قابل استفاده باشد؟ جریان کاري

  معمول را ذکر کنید.

  تبلیغات :

  تبلیغات این پیام را به مشتریان شما می رساند که محصول و خدمات شما خوب و مطلوب است. تبلیغات خود را باتوجه به بازار موردنظر تهیه کنید. تحقیق

  بازاریابی شما مشخص می کند که کدام کانال تلویزیون، رادیو یا کدام نشریه براي بازار موردنظرمناسب تر است. تبلیغات رقباي خود دراین رسانه ها را ارزیابی

  کنید. نسخه هایی از تبلیغات خود مثل بروشور، تبلیغات پستی و توزیعی تهیه کنید. به قرض دهنده بگوئید هزینه هاي تبلیغاتی خود را در کجا صرف

  می کنید، چرا این روشها را انتخاب کرده اید، پیام شما چگونه به بازار موردنظر می رسد، رقابت تبلیغاتی شما چه زمانی آغاز می شود، طرح تبلیغاتی شما چقدر

  هزینه دارد و از چه نوع فرمتی براي تبلیغ استفاده می کنید.

  قیمت گذاري :

  ساختار قیمت گذاري شما در موفقیت کسب و کارتان بسیار مهم است و با تحقیق بازار و آنالیز مسائل مالی تعیین می شود. استراتژي بازاریابی اصلی،

  قیمت گذاري در دامنۀ بین حداکثر و حداقل قیمت است. سقف قیمت گذاري (حداکثر قیمت) بوسیلۀ بازار تعیین می شود و بیشترین هزینه اي است که

  مشتري براي یک محصول یا خدمات پرداخت می کند و بر ارزش درك شده مشتري از محصول یا خدمت مبتنی است.شما باید مشخص نمایید که هزینۀ

  رقابت چقدر است، کیفیت محصول یا خدماتی که ارائه می کنید چیست، ماهیت تقاضا چیست و چه آینده اي را پیش بینی می کنید؟ قیمت حداقل پائین ترین

  قیمتی است که با آن می توانید محصول یا خدمات خود را عرضه کنید که هزینه هاي شما را تامین کرده و سود قابل قبولی نیز دارد. تمامی هزینه ها را در

  نظر بگیرید. مواد خام، هزینۀ سربار دفاتر، حمل و نقل، هزینۀ خودرو، مالیات، بازپرداخت وام و بهره تعدادي از موارد هزینه هستند. کسب و کار سودآور با

  قیمت بین حداقل و حداکثر کار می کند. اختلاف میان قیمت ها امکان دادن تخفیف، بدهی ها و برگشت را فراهم می کند.

  با فعالیت هاي ترویجی و تشویقی بر ارزش درك و استنباط شده توسط مشتري تاثیر بگذلرید. باید در مورد این مطلب تصمیم گیري کنید که محصولات و

  خدمات شما چه چیزي عرضه می کنند که دیگررقبا آنها را عرضه نمی کنند و بعد آنرا به عنوان مزیت منحصر به فرد ترویج کنید.

  طراحی محصول :

  بسته بندي و طراحی محصول در موفقیت کار شما نقش مهمی بازي می کند. این موارد اولین چیزهایی هستند که به چشم مشتري می آیند. خواسته هاي بازار

  موردنظر خود را در طرح نهایی محصول و طراحی بسته بندي در نظر بگیرید. موارد مطلوب را از نظر اندازه، شکل، رنگ ماده و عبارات چاپ شده روي

  محصول مشخص کنید. بسته بندي، توجه عمومی را تا حد زیادي به خود جلب می کند. از قوانین مربوط به بسته بندي و برچسب گذاري صحیح استفاده کنید.

  از کلید واژه براي پاسخ دادن به پرسش هاي مربوط به طرح محصول و بسته بندي استفاده کنید. طرح ها یا تصاویر (عکسها) را ضمیمه کنید. اطلاعات مربوط

  به حقوق مالکیت مثل حق کپی رایت، نشان تجاري یا حق اختراع را اضافه کنید.

  زمانبندي ورود به بازار :

  زمانبندي درود شما به بازار بسیار مهم است و به تحقیق و برنامه ریزي دقیق نیاز دارد. عرضۀ محصولات و خدمات در زمان ومکان درست بر موفقیت شما

  تاثیر بسیار دارد. نحوة دریافت محصول توسط مشتري تحت تاثیر فصل، شرایط جوي و تعطیلات قرار دارد.

  محل :

  اگر انتخاب محل به بازار هدف ارتباط دارد آنرا در این بخش از طرح تجاري وارد کنید. دلایل انتخاب خود را ذکر کنید. ماهیت همسایگان شما چیست، آیا

  این محل با تصویري که از کسب وکار موردنظر دارید منطبق است، در این منطقه رقابت در چه سطحی است، الگوي تردد و رفت وآمد چیست، وضعیت

  وشرایط اجاره یا خرید چیست، سابقۀ فعالیت محل موردنظر شما چیست، آیا ظرف چند ماه گذشته شرکتی در این منطقه ورشکست شده است (فعالیت خود

  را تغییر داده است)، اگر اینطور است ببینید آیا این امر به محل فعالیت ارتباطی داشته است یا خیر. آیا منطقه اي که قصد دارید طرح خودر ا در آن اجراء

  کنید مبناي اقتصادي قوي و محکمی دارد، چه محل هاي دیگري را در نظر گرفته اید؟ اینها پرسش هایی هستند که می توانید آنها را در نظر بگیرید.

  روندهاي صنعت :

  به تغییرات صنعتی توجه کنید. تکنولوژي جدید محصولات جدیدي را به بازار عرضه می کند که خدمات جدیدي را خلق خواهند کرد. ژورنال هاي تجاري و

  گزارش هاي صنعتی منطقۀ خود را مطالعه کنید. نحوة تغییر بازار خود را پیش بینی کرده و آنچه را که می خواهید انجام دهید برنامه ریزي کنید.

  اسناد مالی :

  هم اکنون آماده هستید تا بخش سوم طرح خود را تهیه کنید. سوابق مالی براي نشان دادن گزارش ها و وضعیت مالی گذشته، حال و آینده (پیش بینی ها) بکار

  می روند. در این بخش اسناد اصلی را ذکر می کنیم که باید در طرح تجاري خود وارد کنید. در این بخش هم پروفرماها و هم گزارشهاي مالی واقعی آورده می

  شود. اگر این کارها به ترتیب ذیل انجام شوند کار شما ساده تر خواهد شد:

  خلاصه اي از نیازهاي مالی :

  کاربرد وجوه استقراضی

  گزارش جریان تقدینگی (بودجه)

  پیش بینی سه ساله

  آنالیز سر به سر

  گزارش هاي عملکرد واقعی

  - ترازنامه ها

  - صورت درآمد (سود و زیان)

  - کاربرد وام / سابقۀ مالی

  خلاصه اي از نیازهاي مالی

  اگر براي دریافت وام اقدام می کنید قرض دهنده و سرمایه گذار نیازهاي کاري شما را ارزیابی خواهند کرد. آنها سه نوع سرمایۀ مورد استفاده را به شرح زیر

  تفکیک می کنند:

  سرمایۀ کاري  براي ارضاء نیازهاي مختلف که باید از طریق سرمایۀ نقدي و در طول سیکل کاري کامل بعدي (معمولاً یک سال) پرداخت شوند بکار می رود.

  سرمایۀ رو به رشد  براي ارضاء نیازهائی بکار می رود که باید با سود مربوطه در یک دورة چند ساله پرداخت شوند. اگر به دنبال سرمایۀ روبه رشد هستید

  باید نحوة استفاده از سرمایه براي افزایش سود (به حدي که قادر به بازپرداخت وام در مدت چند سال باشید) را نشان دهید.

  سرمایۀ مالی  براي ارضاء نیازهاي همیشگی بکار می رود.

  با در نظر داشتن موارد فوق باید خلاصه اي از نیازهاي مالی خود تهیه کنید. این سند نشان می دهد که چرا براي دریافت وام اقدام می کنید وبه چه میزان وام

  نیاز دارید.

  نحوه استفاده از وجوه استقراضی

  وام دهنده از شما می خواهد در مورد نحوة استفاده از مبلغی که می خواهید قرض بگیرید گزارشی ارائه کنید. شما باید توضیح دهید که چگونه می خواهید

  وجوه استقراضی را خرج کنید. اطلاعاتی در تائید گفته هاي خود ارائه کنید.

  باید مطمئن باشید که اطلاعات تائیدکننده به راحتی قابل فهم و بررسی براي مسئول وام دهنده اي که درخواست شما را بررسی می کند می باشد. اگر

  اطلاعات شما به شکل درست سازماندهی و مرتب نشده باشد درخواست شما به این دلیل ساده که مواد و مطالب یافت نشدند پذیرفته نمی شود. لازم است

  که فهرست مندرجات منظم و مرتبی تهیه کنید.

  صورت جریان نقدینگی (بودجه)

  گزارش هاي جریان نقدینگی اسنادي هستند که برمبناي پول رایج به طرح تجاري شما معنا و مفهوم می دهند. آنها جریان نقدینگی ورودي و خروجی را در

  یک دورة زمانی نشان داده و براي طرح ریزي داخلی بکار می روند. اگر مدتی است که در این زمینۀ کاري فعالیت می کنید می توانید گزارش هاي کاري را

  همراه با مقادیر واقعی مربوط به درآمد و هزینۀ سال هاي قبل و تغییرات پیش بینی شدة دورة بعدي ترکیب کنید. اگر شغل جدیدي را شروع کرده اید باید

  نیازهاي مالی و پرداخت هاي نقدي خود را مشخص کنید. سود شما در پایان سال به تراز صحیح میان جریان هاي نقدي ورودي و خروجی بستگی دارد.

  صورت جریان نقدینگی موارد زیر را مشخص می کند:

   چه زمانی انتظار می رود نقدینگی دریافت شود.

   انتظار می رود چه میزان نقدینگی دریافت شود.

   چه زمانی نقدینگی بایدبراي پرداخت صورتحسابها و بدهی ها بکار رود.

   چه میزان نقدینگی براي پرداخت هزینه ها لازم است.

  همچنین این فاکتور به مدیر امکان می دهد تا منبع تغذیۀ مورد نیاز را مشخص کند (یعنی آیا این مبلغ از فروش و خدمات حاصل می شود یا باید آنرا از

  جایی قرض گرفت). اطمینان حاصل کنید که در پیش بینی هاي شما مبالغ قابل پرداخت و مدت زمان موردنیاز براي پرداخت توسط مشتري به حساب آورده

  شده است. گزارش جریان نقدینگی تنها به معاملات نقدي حقیقی ارتباط دارد و با استهلاك کالا یا دیگر اقلام هزینۀ غیرنقد سر و کاري ندارد.

  صورت جریان نقدینگی را م ی توان براي هر دورة زمانی تهیه کرد. پیشنهاد می شود که این کار را در سال مالی کسب و کار خود انجام دهید. باید آنرا بر

  مبناي ماهیانه براي سال بعدي تهیه کرده و حداقل به صورت فصلی آنرا اصلاح کنید تا عملکرد دقیقی را ظرف سه ماه عملکرد قبلی نشان دهد.

  به هنگام تهیۀْ صورت جریان نقدینگی تدوین چند بودجۀ مجزا مفید است. این بودجه ها به ترتیب زیر هستند:

  1 بودجۀ هزینۀ فروش

  2 بودجۀ هزینه هاي ثابت

  3 بودجۀ هزینه هاي متغیر

  دو گزارش کاري را می توان در عرضۀ گزارش جریان نقدینگی بکار برد.

  منابع گزارش علمکرد نقدینگی: تمامی منابع مالی کسب و کار را شامل می شود.

  میزان مبلغ نقدي که باید به ازاء گزارش عملکرد پرداخت شود: میزان موجهی که باید براي پرداخت هزینه ها و تعهدات صرف شود را مشخص می کند.

  تذکر: باید در گزارش عملکرد پیش بینی هایی براي همان مقطع زمانی انجام شود (ماهیانه، فصلی یا سالیانه).

  زمانیکه دو گزارش عملکرد را تهیه کردید می توانید اطلاعات را به صورت جریان نقدینگی خود انتقال دهید.

  نحوه تکمیل صورت جریان نقدینگی

  ستون هاي عمودي صورت جریان نقدینگی معرف 12 ماه است و در انتها جمع ستون آورده شده است. ردیف هاي افقی این صورت مقادیر مربوط به منابع هر

  وجه نقد را نشان می دهند و مبلغ نقدي که باید پرداخت شود از دو گزارش عملکرد قبلی و بودجه هاي مجزا گرفته شده است.

  مقادیر پیش بینی شده براي هر ماه جریان نقدینگی و جریان هاي ورودي و خروجی کسب وکار شما را در در یک دورة یک ساله نشان می دهد. از ماه اول

  سیکل کاري شروع کرده و به ترتیب زیر به پیش بروید.

  1 تراز نقد اولیه (شروع) را پیش بینی کنید. آزا در اولین ماه سیکل کاري وارد کنید.

  2 دریافت هاي نقدي ماه اول را پیش بینی کنید.

  3 براي تعیین کل پول نقد، موجود تراز نقد اولیه و دریافت هاي نقدي را جمع بزنید.

  4 هزینه هاي بهرة مستقیم و غیر مستقیم ماه اول را پیش بینی کنید.

  5 مبالغ مربوطه به مالیات، دارایی هاي بلندمدت و بازپرداخت هاي وام را پیش بینی کنید. همچنین مبالغی را پیش بینی کنید که باید توسط مالکین پرداخت

  شود.

  6 کل هزینه ها و پرداختی ها را جمع کنید. این مبلغ کل نقدینگی پرداخت شده است.

  7 کل مبلغ نقد پرداختی را از کل نقدینگی موجود کسر کنید. نتایج را در تراز نقدي کسري وارد کنید. اگر نتیجه منفی است این مقدار را حتماً در داخل

  پرانتز قرار دهید.

  8 وام هایی که باید دریافت شود و سپرده مالی را پیش بینی کنید. به تراز نقدینگی / کسري اضافه کنید تا تراز نقدینگی نهایی بدست آید.

  9 تراز نقدینگی بدست آمده را به عنوان تراز نقدینگی ماه آینده در نظر بگیرید.

  10  این مراحل را در مورد ماههاي دیگر تا ماه آخر سیکل کسب وکار انجام دهید.

  براي کامل کردن ستون کل به ترتیب زیر عمل کنید:

  1 تراز نقدي اولیه مربوط به ماه اول را در اولین محل مربوط به ستون کل وارد کنید.

  2 مقادیر ماهیانۀ هر گروه را بصورت افقی اضافه کنید و نتیجه را در گروه کل مربوطه وارد کنید.

  3 ستون کل را همچون روش ماههاي مجزا محاسبه کنید. اگر در محاسبات خود دقیق باشید تراز نقد منتهی به دسامبر دقیقاً با مجموع تراز نقد پایانی برابر

  خواهد بود

  تذکر: اگر کار شما جدید است باید پیش بینی هاي خود را عمدتاً بر مبناي تحقیق بازار و روندهاي صنعت انجام دهید. اگر شغل و کارشما جدید نیست

  می توانید از صورت هاي مالی سال هاي مالیاتی قبلی استفاده کنید.

  آنالیز بودجۀ فصلی باید به صورت یک رکورد براي مقایسۀ صورت جریان نقدینگی (یا بودجه) با عملکرد حقیقی کارشما بکار رود. هدف از آن اینست که

  مشخص کند آیا شما در حدود پیش بینی هاي انجام شده کار می کنید یا خیر و به شما کمک می کند تا کنترل تمامی مراحل عملیات کاري خود را حفظ

  کنید. اگر آنالیز شما نشان می دهد که در برخی بخش ها از بودجه جلو افتاده اید باید با تعدیل صورت جریان نقد با کاهش برخی موارد آنرا جبران کنید. در

  صورت استفادة درست صورت جریان نقدینگی، ابزار ارزشمندي در رسیدن به اهداف مالی است.

  پیش بینی درآمد سه ساله :

  پیش بینی درآمد سه ساله صورت پروفرماي درآمد (صورت سود و زیان) است. تفاوت موجود با صورت جریان نقدي در این است که پیش بینی سه ساله تنها

  درآمد و هزینه هاي کسر کردنی را شامل می شود در حالیکه صورت جریان نقد تمامی منابع نقد و مبلغ نقدي را شامل می شود که باید پرداخت شود.

  نظریات مختلفی در مورد مدت زمان مربوط به درآمد و هزینه هاي برآورد شده وجود دارد که باید آنرا بر مبناي سالیانه یا ماهیانه انجام داد. اگر این پیش بینی

  درآمد به منظور کسب وام انجام شده است در مورد نیازمندي هاي ویژة وام دهنده مطالب لازم را بیاورید. اگر پیش بینی ها براي استفادة خود شما انجام

  شده اند پیش بینی سه ساله با مبناي سالیانه به جاي ماهیانه پیشنهاد می شود.

  منابع اطلاعات :

  اطلاعات مربوط به پیش بینی درآمد سه ساله را می توان از صورت جریان نقد تا پیش بینی فروش و بودجه هاي منفرد آنالیز بازاریابی وکسب و کار (اگر این کار

  را تازه شروع کرده اید) بدست آورد. اگر کار شما جدید نیست می توانید از صورت هاي مالی قبلی براي پیش بینی دیگر عوامل استفاده کنید. افزایش و کاهش

  درآمد و هزینه ها واقع گرایانه هستند. این تغییرات باید در تمامی پیش بینی ها وارد شوند. به خاطر داشته باشید که روندهاي صنعت می توانند کاهش هایی در

  درآمد و هزینه ها ایجاد کنند. یک نمونه از این حالت در صنعت کامپیوتر رخ می دهد که در آن رقابت افزایش پیدا کرده و استاندارد کردن اجزاء کاهشی در

  هزینه و قیمت فروش اقلام مشخص ایجادکرده است.

  آنالیز نقطه سر به سر :

  نقطۀ سر به سر نقطه اي است که در آن هزینه هاي شرکت دقیقاً با فروش یا حجم خدمات آن برابر می شود. در این نقطه است که کسب و کار نه سود می کند

  و نه ضرر. نقطۀ سر به سر را می توان به شکل ریاضی یا در گراف محاسبه کرد.

  براي اعمال آنالیز سر به سر در عملکرد شغلی ابتدا باید دو نوع هزینه را پیش بینی کرد: هزینه هاي ثابت و هزینه هاي متغیر. هزینه هاي ثابت با فروش یا

  خروجی تغییر نمی کنند. هزینه هاي متغیر به نسبت مستقیم با خروجی تغییر می کنند. هرچه حجم فروش بیشتر باشد هزینه بیشتر است.

  منبع اطلاعات آنالیز سر به سر

  تمامی مقادیر را می توان از پیش بینی سه ساله بدست آورد. در واقع اکنون باید ببینید که هر سند مالی در طرح تجاري شما بر مبناي آنچه قبلاً گفته شد

  تهیه می شود.

  محاسبه نقطه سربسر:

  رویکرد ریاضی

  مثالی از محاسبه نقطه سربسر با بکارگیري فرمولهاي ریاضی در زیر نشان شده است :

  ( نقطه سربسر فروشها = هزینه هاي ثابت + (هزینه هاي متغیر – 1

  اصطلاحات بکار رفته :

  نقطه سربسر فروش = حجم فروش در نقطه سربسر

  هزینه هاي مستقیم = مخارج مستقیم ، استهلاك ، بهره ها

  هزینه هاي متغیر = هزینه فروش ها و مخارج متغیر

  درآمدهاي فروش = درآمد ناشی از فروش کالا یا خدمات

  صورت هاي عملکرد حقیقی :

  صورت هاي عملکرد حقیقی صورت هاي مالی هستند که فعالیت کسب و کار شما را در گذشته نشان می دهند. اگر کار جدیدي را آغاز کرده اید هیچ سابقۀ

  کاري ندارید بخش مالی شما با صورت هاي پیش بینی شده و سابقۀ مالی شخصی پایان می یابد. در غیر اینصورت به صورت هاي عملکرد حقیقی زیر نیاز دارید:

  ترازنامه :

  صورت سود و زیان

  سابقۀ مالی یا کاربرد وام

  ترازنامه

  ترازنامه صورت مالی است که معمولاً در موقع بستن یک دوره حسابداري تهیه می شود و وضعیت مالی کسب و کار را در یک تاریخ مشخص نشان می دهد و

  تصویري از وضعیت مالی شرکت شما در یک زمان مشخص را بدست می دهد. با تهیه منظم این صورت می توانید روندهاي موجود در وضعیت مالی را

  مشخص و تجزیه تحلیل کرده و اصلاحات لازم را در زمان مناسب انجام دهید.

  طبقه بندي ها :

  تمامی ترازنامه ها باید داراي سه دسته باشند: دارایی، بدهی و ارزش خالص و این گروهها با سیستمی به نام اصول حسابرسی پذیرفته شده مشخص شده اند.

  این سه از آن نظر مرتبط هستند که در هر زمان دارائی شرکت با کل سهام سرمایه گذاران و مالکین برابر است.

  دارایی ها = هرچیزي که که کسب وکار شما دارد و ارزش پولی دارد.

  بدهی ها = بدهی هاي کسب وکار شما به هر کدام از طلبکاران خود

  ارزش خالص (سرمایه) = مقداري برابر با سرمایۀ مالکین را گویند.

  رابطۀ میان این عبارات از فرمول زیر نشان داده می شود:

  دارایی ها = بدهی ها + ارزش خالص

  بدین ترتیب روشن می شود که اگر کسب وکار دارایی بیش از بدهی خود به طلبکاران داشته باشد ارزش خالص آن مقداري مثبت و در صورت داشتن بدهی

  بیش از دارایی ارزش خالص آن منفی است.

  شکل (فرمت) :

  ترازنامه باید فرمت قابل قبولی داشته باشد. در این صورت هرکس که با ترازنامه در ارتباط باشد می تواند آنرا تفسیر کند. تمامی دارایی ها را می توان بر طبق

  عناوین زیر تقسیم بندي کرد:

  دارائی هاي جاري: دارایی هایی که ظرف یک سال از تاریخ ترازنامه قابل تبدیل به نقد هستند.

  سرمایه گذاري مالی بلندمدت: موجودي (سهام)، اوراق قرضه و حساب هاي پس انداز ویژه که باید حداقل براي یک سال نگهداري شود.

  دارایی هاي ثابت: دارائیهاي کسب وکار که براي فروش مجدد در نظر گرفته نشده اند (زمین، ساختمان، تجهیزات، اتومبیل و غیره).

  بدهی ها به بدهی هاي جاري و بلندمدت تقسیم می شوند:

  بدهی هاي جاري: بدهی هاي قابل پرداخت در یک سیکل عملکرد

  بدهی هاي بلندمدت:تراز شاخص منهاي بدهی جاري(مانندرهن،وسائط نقلیه)

  ارزش خالص بر طبق ساختار قانونی کسب وکار مستند می شود:

  سرمایه: سرمایۀ اصلی هر مالک به اضافۀ درآمد بعد از کناره گیري

  شرکت (همکاري): مجموع سرمایه گذاري مالکین یا سهامداران به اضافۀ درآمد حاصله بعد از پرداخت سود سهام

  صورت درآمد (سود وزیان) :

  صورت درآمد (سود و زیان) فعالیت مالی کار شما را در یک مقطع زمانی معمولاً سال مالیاتی نشان می دهد. برخلاف ترازنامه که تصویري از کسب وکار شما

  در یک زمان مشخص را به دست می دهد این صورت را می توان به تصویر متحرك تشبیه کرد که آنچه را که در یک مقطع زمانی در کسب وکار شما رخ

  می دهد نشان خواهد داد. صورت درآمد ابزار ارزشمندي براي ارزیابی کسب وکار شما است. شما می توانید با استفاده از آن نقاط ضعف عملکرد خود را

  مشخص کرده و روشهاي کارآمدتر کردن فعالیت و افزایش سود خود را برنامه ریزي کنید. به عنوان نمونه ممکن است متوجه شوید که تبلیغات انجام شده در

  ماه خاصی تاثیر زیادي در افزایش فروش شما نداشته است. در سال بعد می توانید با استفاده از این نتایج ودر زمان هاي افزایش خرید مشتري به شکل

  موثرتري تبلیغات کنید. همچنین می توانید براي مشخص کردن ماههاي داراي بیشترین حجم فروش و برنامه ریزي موجودي از صورت درآمد استفاده کنید.

  مقایسۀ صورت هاي وضعیت چندسال تصویر بهتري از روندهاي کسب وکار شما بدست می دهد. استفاده از این ابزار را در زمان برنامه ریزي تاکتیک هاي خود

  کم ارزش تلقی نکنید.

  صورت درآمد نشان می دهد که پول شما از کجا آمده در کجا مصرف شده است. باید این صورت را در پایان سال مالی و در زمان پایان هر ماه کاري تهیه

  کنید. تمامی صورت هاي سود و زیان داراي ترازهاي حساب درآمد و هزینه هستند و دارائی ها، بدهی ها و اطلاعات سرمایه مقادیر مربوط به ترازنامه را به

  دست می دهند.

  در پایان هر سال حساب هاي دفتر معین محاسبه و بسته می شوند. ترازهاي حساب هاي عایدي و هزینه باید به صورت سود و زیان منتقل شوند.

  صورت سود و زیان باید داراي اجزاي ذکر شده ذیل باشد:

  درآمد :

   فروش خالص

   هزینۀ کالاهاي فروخته شده

   سود ناخالص

  هزینه ها:

   هزینه هاي فروش

   هزینه هاي اجرایی

  هزینه هاي کلی:

   درآمد حاصل از عملیات

   سایر درآمدها

   سایر هزینه ها

  سود خالص قبل از کسر مالیات

  مالیات بر درآمد

  سود خالص بعد از کسر مالیات

  سابقه مالی کسب و کار :

  سابقۀ مالی آخرین صورت مالی موردنیاز در طرح تجاري شما است و خلاصه اي از اطلاعات مالی مربوط به شرکت از زمان شروع تا کنون است.

  اگر کسب وکار شما جدید است تنها پیش بینی هاي کسب و کار را در اختیار دارید. اگر براي دریافت وام اقدام می کنید وام دهنده به ترازنامۀ شخصی شما نیاز

  دارد. این ترازنامه از آن نظر مفید است که نحوة انجام کار و فعالیت شما و همچنین امکان موفقیت شما در این کار را به وام دهنده نشان می دهد.

  اگر براي درخواست وام از طرح تجاري خود استفاده می کنید سابقۀ مالی و کاربرد وام شما یکسان هستند. این سند باید در آخر تهیه شود اما در بخش مالی

  طرح شما باید در بخش اول قرار گیرد. وقتی براي دریافت وام اقدام می کنید مؤسسه وام دهنده (بررسی کننده) درخواستی براي شما تهیه می کند. این فرمت

  ممکنست متفاوت باشد. وقتی درخواست وام خود را دریافت می کنید آنرا بررسی کرده و نحوة پاسخ دادن به هر سوال را مطالعه کنید. به همۀ سوال ها پاسخ

  دهید و اطلاعات خود را تا حد ممکن دقیق ارائه کنید.

  همانطوریکه سابقۀ مالی کسب وکار خود را تکمیل می کنید باید بلافاصله مشخص شود که چرا این آخرین سند مالی است که تکمیل می کنید. کل اطلاعات

  موردنیاز باید در بخش هاي قبلی طرح شما تدوین شده باشند. فهرستی از اطلاعات موجود در سابقهء مالی همراه با منابع اطلاعاتی مورد استفاده جهت

  کمک کردن به شما آورده شده است:

  دارایی ها، بدهی ها و ارزش خالص: باید این سه را در ترازنامه تشخیص دهید. به ترازنامۀ خود رجوع کنید.

  بدهی هاي احتمالی: بدهی هایی که ممکنست در آینده ایجاد شوند.

  جزئیات موجودي: اطلاعات مربوط به موجودي شما است. همچنین باید خلاصه اي از سیاست هاي جاري و روش ارزیابی خود را در طرح وارد کنید.

  صورت درآمد: اطلاعات عایدي و هزینه را دربردارد. باتوجه به مقطع زمانی مربوطه اطلاعات را از جدیدترین صورت سود و زیان بدست می آورید.

  املاك منقول، سهام و اوراق قرضه: به بخش کسب و کار در طرح تجاري خود رجوع کنید. براي دریافت اطلاعات جامع تر باید سوابق سرمایه گذاري خود را

  مرور کنید.

  سرمایه، مشارکت یا اطلاعات همکاري (شرکتی): در کل سه برنامۀ مجزا در مورد سابقۀ مالی وجود دارد که هر کدام به یک شکل از ساختار قانونی مربوط

  می شود. باید فرم متناسب با خود را پر کنید. در بخش کسب و کار دو بخش دارید که به عنوان منبع این اطلاعات به کار می روند: ساختار قانونی و مدیریت.

  اسناد شما برخی اطلاعات مورد نیاز را در بر می گیرند.

  اطلاعات ممیزي: به قسمت سوابق در بخش کسب و کار رجوع کنید. ممکنست سؤال هایی در مورد دیگر قرض دهنده ها، درخواست اعتبار، حسابرس دفاتر

  خود و آخرین حسابرسی انجام شده از شما بپرسند.

  قرار گرفتن پوشش بیمه: در اینجا شما باید جزئیات مربوط به میزان حق بیمه و بیمه هاي مختلف را ارائه کنید.

  خلاصه

  اسناد مالی ذکر شده در این بخش براي کاربرد شخصی شما و وام دهنده کافی هستند. برخی وام دهنده ها به همۀ این اسناد نیاز ندارند و برخی اسناد دیگري

  را مطالبه می کنند. مطلب مهم در تکمیل و تهیۀ گزارش مالی آنست که اطلاعات باید دقیق باشند و شما باید اسناد وسوابقی براي تائید مقادیر ارائه شده

  داشته باشید.

  به خاطر داشته باشید که می توانید از اطلاعات طرح تجاري خود براي کمک کردن به وام دهنده و خود استفاده کنید. اسناد مالی تهیه شده در این قسمت در

  ارزیابی شما باارزش هستند و فاکتور تعیین کننده اي در موفقیت کسب و کار شما خواهند بود.

  اسناد پشتیبانی

  حال که چهارچوب اصلی طرح تجاري را تهیه کردید به بخش مجزائی براي سوابق دیگر که باید در طرح تجاري گنجانیده شوند نیاز دارید. اسناد

  حمایت کننده سوابقی هستند که صورت ها و تصمیم هاي اتخاد شده در سه بخش اصلی طرح را حمایت می کنند. با تکمیل سه بخش اول بهتر است فهرستی

  از اسناد مربوطه تهیه کنید. به عنوان مثال بحث مربوط به محل کسب و کار باید نیاز به مطالعات آماري، نقشه هاي مربوط به محل، مطالعات محلی،

  اجاره نامه، … را نشان می دهد.

  اگر به دنبال وام براي خرید تجهیزات هستید اسناد شما باید توافق نامه هاي خرید تجهیزات یا قراردادهاي اجاره را شامل شود. با فهرست کردن این اقلام

  وقتی به این بخش می رسید فهرست کاملی در اختیار خواهید داشت و آمادگی دارید تا آنها را با ترتیب منطقی مرتب کرده و موارد جدید را به آنها اضافه

  کنید.

  در زیر چند سند ذکر می شوند که باید به لیست خود اضافه کنید:

  شرح حال شخصی

  اگر تنها سرمایه گذار هستید شرح حال خود را ضمیمه کنیدو اگر کسب و کار شما مشارکتی است شرح حال هر شریک را نیز ضمیمه کنید. شرح حال نباید

  خیلی طولانی باشد و ترجیحاً باید یک صفحه باشد (به منظورسهولت خواندن). اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:

   سابقۀ کار: نام کارفرماها و تاریخ اشتغال آنان از آخر به اول را لیست کنید. وظائف و مسئولیت ها را نیز در آنها وارد کنید.

   تحصیلات: نام مدارس و تاریخ تحصیل، مدرك اخذ شده و رشته

   مدارك تخصصی

   مهارت هاي ویژه مثل ارتباط خوب با دیگران، توانایی تشخیص، تمایل به خطر کردن و غیره

  صورت مالی شخصی

  مالک باید صورت دارایی ها و بدهی هاي شخصی را ضمیمه کند. این اطلاعات را می توانید به شکل ترازنامه تهیه کنید. از همان فرمت استفاده کرده و تمامی

  دارائی ها و بدهی ها را براي تعیین ارزش خالص ذکر کنید. اگر کسب و کار شما جدید است صورت مالی شما بخشی از سند مالی خواهد بود و ممکنست به

  شکل استاندارد عرضه شده توسط وام دهنده باشد.

  گزارش، اعتبارات

  درجه بندي اعتبار بر دو نوع است. تجاري و شخصی. می توانید از عرضه کننده یا عمده فروش خود بخواهید اعتبارنامه اي به شما بدهد. درجه و رتبۀ اعتبار را

  می توانید از مؤسسات اعتباري، بانکها و شرکت هائی که با آنها بر مبنایی غیر از نقد معامله می کنید تهیه و دریافت نمائید.

  نسخه هاي اجاره نامه

  تمامی قراردادهاي اجارة معتبر شرکت و مؤسسه اجاره دهنده را ضمیمه کنید. (مثل قرارداد اجارة ملک، تجهیزات، اتومبیل و غیره)

  معرفی نامه

  به نامۀ معرفی شما به عنوان فرد داراي اعتبار و حسن شهرت اطلاق می گردد. دو نوع معرفی نامه وجود دارد: معرفی نامۀ کاري یا معرفی نامه اي که توسط

  عرضه کننده ها و مشتریان تهیه شده و معرفی نامۀ شخصی یا معرفی نامه اي که توسط فردي تهیه شده که می تواند مهارتهاي کاري شما را ارزیابی کند.

  قراردادها

  شامل تمامی قراردادهاي کاري تکمیل (اجراء) شده یا در دست اجراء مثل قرارداد وام، قرارداد خرید تجهیزات، قرارداد خرید خودرو، قرارداد خدمات و

  نگهداري و غیره است .

  اسناد قانونی

  شامل تمامی اسناد قانونی مربوط به کسب و کار شما مثل قرارداد همکاري، حق کپی رایت، نشان تجاري، حق اختراع، بیمه، مالیکت اموال و خودرو و غیره

  می باشد.

  اسناد متفرقه

  تمامی اسنادي که در بخش بازاریابی و کسب و کار طرح تجاري ذکر شده اند، مثل سوابق مربوط به انتخاب محل. وام دهنده اي که به اطلاعات مربوط به محل

  علاقمند است طرح محل یا موقعیت را در اسناد شما یافته و مطالعات آماري، نقشه ها، مطالعات محلی مربوط به میزان جرم و درآمد شما را ارزیابی خواهد

  کرد.

  توضیح: لزومی ندارد در هر نسخه از طرح تجاري خود کپی تمامی اسناد را ضمیمه کنید. تنها اطلاعاتی را به طرح تجاري اضافه کنید که فکر می کنید

  وام دهنده به آن نیاز دارد. سایر اطلاعات را نزد خود نگاه دارید تا در صورت درخواست وام دهنده در اختیار وي قرار دهید.

 • چگونه یک طرح توجیهی بنویسیم؟

  اساسا دو هدف اصلی در نوشتن طرح تجاري وجود دارد. هدف اول و مهمتر آنست که از این طرح در طول عمر کسب وکار خود به عنوان راهنما

  استفاده کنید. این طرح ، نمونه والگوي کسب وکار شما خواهد بود و براي نگاه داشتن شما در مسیر درست بکار می رود. طرح شما براي آنکه داراي ارزش

  باشد باید با زمان پیش رود. اگر شم ا طرح تجاري تهیه نمایید که از زمان جلوتر است از بسیاري از مشکلات و ناکامی ها پرهیز کرده و آنها را حذف خواهید

  کرد .

  دوم آنکه اگر بدنبال دریافت وام هستید یا قصد استقراض دارید طرح تجاري موردنیاز است . این طرح ،اطلاعات مفصلی در مورد تمامی جنبه هاي عملیات

  گذشته و فعلی شرکت را در اختیار وام دهنده قرار می دهد و پیش بینی هاي آتی را نیز عرضه می کند.

  متن طرح تجاري باید دقیق بوده و بیشترین میزان اطلاعات ممکن را در بر داشته باشد. این امر به نظر متناقض می آید اما می توانید این مسئله غامض را با

  استفاده از روش واژگان کلیدي حل کنید. کلید واژه هاي زیر را روي کارتی بنویسید و آن را به هنگام نوشتن در مقابل خود قرار دهید.

  چه کسی ، چه چیزي، کجا، چه موقع ، چرا، چگونه ،چقدر

  طرح تجاري هیچ محدودیتی از نظرحجم یا تعداد صفحات ندارد. بطور متوسط طرح تجاري در 30 تا 40 صفحه تهیه می شود . طرح را به بخش هاي مختلف

  تقسیم کنید. درمورد کارهایی که باید صورت بگیرند زمانهاي شروع و ختم هر کار را تعیین کنید. نوشتن طرح تجاري موثر به نظم ، صرف وقت و نگارش نیاز

  دارد.

  با تهیۀ فهرست اسناد به هنگام نوشتن متن در زمان صرفه جویی می کنید. مثلاً چنانچه هنگام نوشتن در مورد ساختار قانونی و حقوقی کسب وکار خود

  متوجه شدید که به نسخه اي از توافق نامۀ همکاري نیاز دارید، این توافق نامه را در فهرست اسناد اضافه نمائید. به هنگام تکمیل هر بخش از طرح تجاري

  فهرستی نیز از اسناد مورد نیاز تهیه کنید.

  با به خاطر داشتن این مطالب می توانید تهیه طرح تجاري خود را آغاز کنید. با مطالعه این مطلب تصویري از روند تهیه طرح تجاري بدست خواهید آورید.

  خلاصه مدیریتی که تشریح کننده رنوس اهداف و دیدگاه هاي شما باشد :

  اولین بخشی که باید در طرح خود بیاورید خلاصه مدیریتی نام دارد. خلاصه مدیریتی استراتژي کسب و کار شما را معرفی می نماید و مطمئنا مهمترین

  بخش براي مدیران و موسسات اعتباري است. توجه داشته باشید که اکثر مدیرانی که قرار است به به جریان افتادن پرونده طرح شما براي دریافت کمک و

  حمایت مالی تایید کنند همیشه دچار مشکل کمبود وقت هستند و از این رو نباید انتظار داشته باشید که با دقت کامل براي خواندن طرح شما که در

  چندین صفحه تهیه شده وقت بگذارند.

  براي اینکه بتوانید در عرض چند دقیقه اهداف و اولویت ها و برنامه هاي خود را براي آنها بازگو کنید باید مطالب کل طرح را به صورت اجمالی و قانع کننده

  همراه با اعداد و ارقام پیشنهادي در صفحات محدودي به صورت تایپ شده در اختیار آنها قرار دهید. اگر شما نتوانید در دو, سه صفحه مسئول رسیدگی به

  برنامه کسب و کار خود را قانع کنید که طرح کسب و کارتان قابل اطمینان و ارزشمند براي سرمایه گذاري است مطمئن باشید که جلسه را دست خالی ترك

  خواهید کرد.

  همچنین این خلاصه به عنوان یک ابزار ارتباطی براي کارمندان و مشتریان بالقوه شما که نیاز دارند از ذهنیات و اندیشه شما آگاه شوند داراي اهمیت زیادي

  است.

  شرح مختصري از چگونگی آغاز به کار شرکت :

  به صورت واضح اساس شکل گیري و آغاز به کار شرکت را شرح دهید و نحوه رسیدن به ایده و شروع این کسب و کار را توسط خود و یا همراه با شرکایتان را

  بیان نمایید. در این قسمت باید سعی کنید از نکته ها و اصولی که موسسه اعتباري طرف شما بر آن تاکید دارد استفاده کنید و دغدغه هاي خود را با چالش

  هاي آنها همسان سازید. به عنوان نمونه اگر با یک بانک یا شرکت که اولویت را بر صادرات و واردات گذاشته براي فعالیت هاي تولیدي وارد مذاکره نشوید یا

  اگر به این کار دست زدید از ظرفیتهاي طرح خود براي امر صادرات و واردات سخن بگویید.

  اهداف شرکت شما :

  در چند پاراگرف اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را براي شرکت تشریح کنید. بیان کنید که طبق برنامه ریزي هاي خود در چه مدت زمانی به این

  اهداف دست خواهید یافت؟ در بازاري که براي کسب و کار خود در نظر گرفته اید مشتریان شما چه کسانی خواهند بود و بر کدام بخش از بازار تمرکز

  خواهید کرد و هدف از این انتخاب ها را بیان کنید.

  سوابق گروه مدیریتی :

  بخش مدیریت باید شامل اطلاعات شخصی و کاري اعضا باشد و همچنین اطلاعاتی نسبت به سوابق کاري و مسئولیتهاي مرتبط آنها را در اختیار بگذارد. این

  اطلاعات باید نمایانگر دانش و تجربیات علمی و عملی گروهی باشد که شما براي پیاده سازي طرح خود انتخاب کرده اید. این بخش می تواند تا حدود زیادي

  خیال سرمایه گذاران طرح شما را از توانمندي شما براي اجراي طرح راحت کند.

  خدمات یا محصولاتی که در طرح شما پیشنهاد شده :

  نکته اي که در این بخش مورد توجه قرار می گیرد تفاوت ها و مزیت هایی است که کالاها و خدمات شما با سایر محصولات بازار دارد. در این بخش باید به

  صورت دقیق کالاها و یا خدماتی را که پس از اجراي موفق طرح قابل ارائه هستند را معرفی و با محصولات مشابه بازار داخل و بین الملل مقایسه نمایید و

  علل برتري طرح خود را در مقایسه با آنها از نظر کمی و کیفی بیان کنید.

  کشش بازار براي کالاها و خدمات شما :

  به خاطر داشته باشید که شما مجبور هستید تا موسسات اعتباري, کارمندان و دیگر افراد موثر و فعال در بازار مورد نظر خود را براي حمایت، همکاري، خرید

  و سرمایه گذاري متقاعد سازید. شما براي این بخش نیازمند انجام تحقیقات گسترده اي هستید.

  اگر کسب و کار مورد نظر شما در محیط وب شکل خواهد گرفت یا هم در اینترنت و هم در محیط فیزیکی قابل پیاده سازي است باید کشش بازار منطقه اي

  و بین اللملی را براي طرح مورد نظر خود تعیین کنید.

  استراتژي بازاریابی :

  چگونه می خواهید شروع فعالیت خود را به دنیا اعلام کنید. آیا تبلیغات کاغذي، تلویزیونی یا اینترنتی و یا هر سه را انتخاب می کنید؟آیا از ابزارهاي بازاریابی برخط مثل سرویس هاي هايhttp://www.bCentral.com

  استفاده می کنید تا سایت خود را در موتور هاي جستجو و سایر سایت ها قرار دهید.

  همچنین شما نیازمند محاسبه و آماده کردن میزان هزینه هاي تبلیغاتی و بازایابی هستید.

  دورنماي اقتصادي سه الی پنج ساله :

  این بخش باید شامل خلاصه اي از پیش بینی هاي مالی شما باشد که در قالب اعداد و ارقام نحوه دست یابی شما را به دورنماي مفروضتان را بیان نماید.

  بایستی اطلاعات مربوط به میزان درآمد ها و هزینه هاي مربوط به هر یک از دوره هاي زمانی را بیان نمایید. یکی دیگر از مواردي که باید در این قسمت

  مورد اشاره قرار دهید مقدار پولی است که تمایل دارید از موسسه اعتباري مورد نظر خود دریافت نمایید تا بوسیله آن هزینه هاي اولیه هاي مربوط به شروع

  کار خود را تامین کنید.تکمیل درست، کامل و شفاف این بخش حساس ترین بخش از طرح شماست و می تواند موفقیت یا شکست طرح شما را تضمین

  نماید.

  نحوه تنظیم و ارائه طرح کسب و کار :

  مسائلی وجود دارد که در بهتر شدن برنامه کسب و کارشما اثر گذارند و بهتر است در نوشتن طرحتان به آن ها توجه کنید.

  :: جلد و شیرازه بندي طرح تجاري باید مناسب باشد. به یاد داشته باشید که برداشت اولیه افراد از شما از طریق طرح تجاري ایجاد می شود. جلسه گزارش

  باید شامل موضوعاتی از قبیل؛ نام قانونی کسب و کار، نشان یا علامت شرکت، نشانی، شماره تلفن، دورنگار، نشانی پست الکترونیک، سایر راه هاي تماس در

  صورت موجود بودن، ذکر ضرورت و محرمانه بودن طرح.

  :: طرح باید عاري از هر گونه اشتباه تایپی و دستور زبانی باشد. نوع قلم به کار رفته باید ساده و خوانا باشد.

  :: در ابتداي طرح، فهرست بیاورید تا افراد بتوانند هر بخش دلخواه را به سرعت پیدا کرده و بررسی نمایند.

  :: گزارش را بر روي کاغذ با کیفیت خوب و به صورت یک رو تحریر نمایید.

  :: حاشیه هاي مناسبی را انتخاب کنید. این موضوع براي آنکه خواننده بتواند سؤالات یا پیشنهاداتی را بنویسد مفید می باشد.

  :: اگر کسب و کار مورد نظر شما عبارات ویژه و یا عباراتی که از حرف اول واژه هاي یک گروه کلمات مانند (گروه آموزشی جو کار) گاج ساخته می شود، بهتر

  است از این عبارات کمتر استفاده کنید و یا سعی کنید آن را بیشتر توضیح دهید.

  :: صفحات را شماره گذاري کنید و آن را به فهرست مندرجات تطبیق دهید.

  :: طرح را کوتاه و فشرده تهیه نمایید و از ارائه اطّلاعات غیر مرتبط و فرعی اجتناب کنید. جزئیات لازم را می توانید در صورت ضرورت به صورت ضمائم ارائه

  نمایید.

  :: نمونه هاي آگهی ها، موضوعات مربوط به بازاریابی و سایر اطّلاعات و منابع و مآخذ اطّلاعات که به ارائه بهتر مطالب کمک می کنند را می توانید در ضمائم

  ارائه کنید.

  :: گزارش را به صورتی صحافی کنید که هنگام باز کردن، صفحات به راحتی و به صورت صاف و هموار در مقابل یکدیگر قرار گیرند.

  :: در هزینه صحافی گزارش زیاده روي نکنید. گزارشی که به جلد آن توجه زیادي شود ولی از محتواي لازم برخوردار نباشد بیشتر شک و تردید خواننده را بر

  می انگیزد.

  :: همیشه واقعیت ها را ذکر کنید و از دروغ به پرهیزید.

  هنگام ارائه طرح به نکات زیر نیز توجه کنید :

  :: با حرارت و احساس، طرح خود را به مخاطب ارائه دهید ولی در بروز احساسات زیاده روي نکنید.

  :: مخاطبان طرح خود را بشناسید و مطابق با خواسته آن ها ارائه کنید.

  :: نخست سرفصل مطالب عمده را عنوان کنید و جزئیات را براي بعد بگذارید.

  :: ارائه شما باید ساده و قابل فهم باشد. روي دو تا سه موضوع اصلی تمرکز کنید و از ذکر جزئیات فنی به پرهیزید.

  :: از وسایل شنیداري و دیداري بهره بگیرید.

  :: ارایه را با ذکر مجدد نقاط قوت پایان دهید.

  :: خود را براي پاسخگویی به پرسش هاي احتمالی سرمایه گذاران آماده کنید.

  :: به طور دقیق و روشن معامله پیشنهادي را مشخص کنید.

  :: سفارش هاي نقدي را قبل از ارائه طرح انجام دهید، حتی اگر ارائه طرحتان به تعویق افتد.

  :: از جملات مبهم، سر بسته و مسائل واهی دوري کنید.

  :: مشکلات و مسائل بالقوه کار را آشکار و درباره آن ها بحث کنید.

 • مطالعات مالی طرح توجیهی

  هدف نهایی از اجراي هر طرحی کسب درآمد و سود از محل فروش محصول و یا ارائه خدمات می باشد. اما سئوال بسیار مهم این است که دستیابی به چه

  مقدار سود به صرفه است و در صورت دست یابی به چه مقدار درآمدي، سهامدار از سرمایه گذاري خویش منفعت لازم را کسب نموده است. لذا جهت دست

  یابی به معیار و شاخص مناسب جهت تعیین سوددهی و یا عدم سوددهی طرح ها، یک سري شاخص هاي مالی و اقتصادي در طی سال هاي گذشته از

  جانب کارشناسان و اقتصاد دانان بزرگ تعریف و مورد استفاده قرار گرفته است.

  هدف از تجزیه و تحلیل مالی طرح در گزارشات توجیهی، دست یابی به شاخص هاي مالی و اقتصادي جهت حصول تصمیم مقتضی است. خوراك لازم

  بمنظور محاسبه شاخص هاي مالی و اقتصادي هزینه هاي سرمایه گذاري و هزینه هاي تولید می باشد که در بخش مطالعات فنی گزارش پیش بینی و ارائه

  گردیده است. در این بخش از گزارش با استفاده از هزینه هاي سرمایه گذاري، هزینه هاي تولید، درآمد سالیانه پیش بینی شده براي طرح و سایر مبانی و

  مفروضات مورد نیاز جهت انجام محاسبات، صورت حساب سود (زیان)، صورت گردش وجوه نقد، ترازنامه پیش بینی شده و سایر جداول مالی و اقتصادي که

  جهت محاسبه شاخص ها مورد استفاده قرار می گیرد تهیه و تنظیم می گردد.

  پس از تشکیل جداول مالی و اقتصادي، شاخص هاي مهم تأثیر گذار در تصمیم گیري جهت اجرا و یا عدم اجراي طرح با استفاده از فرمول هاي مربوط

  محاسبه و بمنظور اتخاذ تصمیم مناسب ارائه می گردد. در این زمینه لازم به ذکر است که اهداف و شاخص هاي تعریف شده در تحلیل هاي مالی و اقتصادي

  بایکدیگر متفاوت می باشد.

  تحلیل مالی و تحلیل اقتصادي دو راه اصلی براي آزمون مطلوبیت یک طرح هستند. ابزارهاي بکار گرفته شده براي انجام این دو آزمون متفاوت نیستند، اما

  رویکرد و نگرش آنها تفاوت اساسی دارد. ارزیابی مالی با جریانهاي هزینه و فایده از دیدگاه یک سرمایه گذار (بنگاه یا فرد) و ارزیابی اقتصادي با جریانهاي

  هزینه و فایده اجتماعی سروکاردارند. در نتیجه تحلیل ها یا آزمونهاي اقتصادي نسبت به مالی از دیدگاه وسیع تري هزینه ها و فایده ها را لحاظ می کنند.

  یک بنگاه یا فرد به هنگام سرمایه گذاري به منفعت مالی و ثبات منفعت توجه دارد، در حالیکه جامعه یا دولت به هدف هاي گسترده تري نظیر افزایش

  درآمد ملی، اشتغالزایی، ریشه کنی فقر و فایده هاي معطوف به یک جامعه به طور کلی می اندیشد. در نتیجه هدف هاي دو آزمون متفاوت است. لذا چنانچه

  هدف ارزیابی میزان منفعت طرح براي جامعه و از دیدگاه ملی باشد (مانند طرح هاي ملی)، ارزیابی اقتصادي به کار می آید.

 • مطالعات فنی طرح توجیهی

  توجیه پذیري طرح از لحاظ امکان اجراي آن در بخش توجیه پذیري فنی گزارش توجیهی مورد بررسی قرار می گیرد. در این بخش بررسی هاي اولیه اي که

  درخصوص نحوه اجراي طرح تحت عنوان فاز یک طراحی انجام گرفته ارائه می گردد. طراحی فازیک داراي اطلاعات کلی می باشد و حاوي اطلاعات بسیار

  ریز(Detail)  همانند آنچه در فاز دو طراحی است، نمی باشد. این اطلاعات شامل مشخصات زمین محل اجراي طرح، دانش فنی پروژه، ظرفیت، نحوه 

  اجراي عملیات ساختمانی، محوطه سازي و راه سازي، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولیدي، تأسیسات و سایر مواردي است که تحت عنوان هزینه هاي

  ثابت سرمایه گذاري مدنظر قرار گرفته است.

  کلیه اطلاعات فنی اجراي طرح در مراحل احداث و بهره برداري در این بخش از گزارش توجیهی ارایه می گردد. در این بخش اطلاعات مربوط به هزینه هاي

  سرمایه گذاري که شامل هزینه هاي ثابت سرمایه گذاري، هزینه هاي قبل از بهره برداري و سرمایه در گردش می باشد بایستی همراه با مستندات

  (Proforma) قابل ارائه در بانک و سایر نهادهاي مربوط ارائه و بررسی گردد. همچنین محاسبات مربوط به هزینه هاي سالیانه تولید که شامل هزینه هاي 

  تأمین مواد اولیه، سوخت، پرسنلی، استهلاك، هزینه هاي تأمین مالی، هزینه هاي اداري و خدماتی و غیره می باشد نیز در این بخش ارائه خواهد گردد. در

  این بخش زمان بندي و نحوه اجراي طرح بصورت کلی و مرحله به مرحله تشریح می گردد. نتایج مذاکرات با سایر شرکت هایی که بعنوان تأمین کننده

  تجهیزات و پیمانکار ساخت و بهره برداري بخش هاي مختلف طرح می باشند با مستندات مربوط در این بخش ارائه می گردد.

  ارائه بررسی هاي فوق الذکر همراه با مدارك مستدل نشان دهنده امکان پذیري اجراي طرح از دیدگاه مسائل فنی می باشد.

  اطلاعات جمع آوري شده در بخش مطالعات فنی طرح بعنوان خوراك بخش تجزیه و تحلیل مالی گزارش توجیهی می باشد و بر این اساس بایستی بصورت

  کامل و دقیق محاسبه و ارائه گردد.

 • مطالعات بازار طرح توجیهی

  :: آیا براي ارائه محصول تولیدي، بازار مصرف مناسب و مطلوبی در داخل و یا خارج کشور وجود دارد؟

  :: نحوه ورود به این بازار چگونه است؟

  :: کیفیت و کمیت ارائه محصول به بازار مصرف بایستی داراي چه شرایطی باشد؟

  :: چه پارامترهاي در بازار مصرف محصول تأثیر گذار است؟

  :: ریسک ورود به بازارهاي داخلی و خارجی به چه میزان است؟

  :: آیا در سالهاي آتی وضعیت بازار به همین منوال باقی خواهد ماند؟

 • روش هاي مختلف پیش بینی تقاضاي محصول

  1- روش روند گذشته یا تداوم روند قبلی

  در این روش با فرض این که روند تغییر پارامتر موردنظر درآینده، مشابه روند سالهاي گذشته خواهد بود، از رشد متوسط سالهاي قبل جهت پیش بینی

  میزان پارامتر استفاده می شود. مزیت اصلی این روش سهولت استفاده از آن می باشد، اما نباید این نکته را از ذهن دور نگاه داشت که در بسیاري از موارد،

  صرف استناد به روند سالهاي گذشته می تواند گمراه کننده باشد. زیرا تغییرات و تحولات تکنولوژیکی، فرهنگی و سلیقه اي و تحولات جمعیتی باعث تأثیر

  در روند تغییر پارامتر مورد نظر خواهد شد.

  2- روش سطح مصرف یا مصرف سرانه

  در این روش که بطور عمده جهت پیش بینی تقاضاي محصول در سالهاي آتی استفاده می شود، متوسط نرخ رشد مصرف سرانه در سالهاي گذشته محاسبه

  می شود. پیش بینی تقاضا با لحاظ کردن متوسط نرخ رشد سرانه و نرخ رشد جمعیت بدست می آید.

  Xn = A (1 + P)n C (1 + R) n

  که در آن:

  جمعیت کنونی A

  نرخ رشد جمعیت P

  سال مورد محاسبه n

  مصرف سرانه در سال پایه C

  نرخ رشد مصرف سرانه R

  تقاضا X

  روش فوق زمانی استفاده می شود که امکان استناد به شاخص مصرف سرانه در مطالعه وجود داشته باشد.

  روش ضریب مصرف

  این روش پیش بینی تقاضا براي کالاهاي واسطه اي که از آنها براي تولید کالاي دیگر استفاده می شود، مناسب می باشد. بطوري که با در اختیار داشتن

  ضریب مصرف محصول مورد بررسی در بخش هاي مصرف کننده محصول و پیش بینی تولید کالایی که از محصول مورد بررسی استفاده می نماید می توان

  به تقاضاي محصول مورد بررسی دست یافت. روش فوق در مواردي که امکان تعیین ضریب مصرف محصول فراهم باشد و همچنین امکان پیش بینی تولید

  کالاي مصرف کننده محصول در سالهاي آینده فراهم باشد، مناسب می باشد.

  4- فرایند مارکو

  در این روش با استفاده از نظرسنجی، براي کالاهاي جدید یا نوع خاصی از کالاهاي موجود که نیازمند بررسی رفتار مصرف کنندگان محصول اعم از افراد یا

  گروههاي درآمدي و یا صنایع مصرف کننده محصول واسطه اي می باشد می توان از روش فرایند مارکو استفاده کرد. در این روش از طریق پرسشنامه،

  مطالعه میدانی و یا مصاحبه می توان به نظر سنجی پیرامون تقاضاي کالاي مورد بررسی پرداخت.

  5- روش روند متغیر

  در این روش به دلایل تغییر در شرایط اقتصادي و اجتماعی و نیز تحول الگوهاي مصرفی ناشی از آنها، بررسی روند تغییرات مصرف یک کالاي معین

  برحسب مورد در ارتباط با تغییر درآمد ملی (یادرآمد سرانه) و یا هریک از اجزاي تشکیل دهنده آن نظیر سرمایه گذاري ملی (دولتی، خصوصی) مصرف ملی

  (دولتی، خصوصی) و ... و یا اعتبارات خاص برنامه اي و بودجه خانوار انجام می شود. مقادیر پیش بینی شده براي درآمد ملی و یا هرکدام از پارامترهاي فوق

  را به ترتیب از گزارش هاي مربوط به برنامه هاي عمرانی بودجه دولت، بانک مرکزي و سایر سازمان هاي ذیربط دولتی و ملی می توان تهیه نمود.

  در این روش براي تحلیل ارتباط و مقایسه بین روند مصرف کلاي مورد بررسی یا روند تغییرات درآمد ملی و یا هر پارامتر دیگر و طریق تناسب ساده و با

  رابطه همبستگی(Regression) استفاده می شود. در روش تناسب ساده چون میزان روند تغییرات مصرف کالا و روند تغییر پارامتر انتخابی در دوره 

  گذشته معلوم هستند لذا با معلوم بودن روند آینده پارامتر انتخابی، میزان روند تغییرات مصرف کالا در آینده برآورد خواهد شد. از رقم بدست آمده به همان

  شکلی که در روش قبلی ذکر شد براي پیش بینی میزان تقاضاي محصول در آینده استفاده می شود.

  بررسی میزان تولیدات محصول شامل گردآوري آمار و اطلاعات مربوط به تولیدات شرکت هایی است که درحال حاضر درحال ارائه این محصول می باشند و

  در حالت کلی بعنوان رقیب محسوب می گردند. پس از تعیین میزان عرضه محصول که برابر تولید باضافه واردات می باشد بایستی آمار و ارقام مربوط به

  شرکت ها و یا جمعیت مصرف کننده محصول مورد نظر بررسی و ارائه گردد تا از مقایسه میزان عرضه و تقاضاي محصول، تعیین گردد که آیا محصول

  تولیدي داراي بازارمصرف می باشد و یا خیر؟

  درصورت اشباء بازار داخل کشور جهت ارائه محصول که نشانگر حضورتعداد زیادي از شرکت هاي مشابه و یا عدم وجود بازار مصرف داخلی می باشد بایستی

  به صادرات محصول مورد نظر توجه داشت که براین اساس لازم است تا مطالعات بازار در سطح گسترده تري (جهانی) بررسی گردد. همچنین درصورت اشباء

  بازارجهانی و وجود رقباي بین المللی متعدد، تنها راه ممکن جهت حضور در این بازار تولید محصول با کیفیت بسیار بالا و قیمت پایین و انجام فعالیات هاي

  بازرگانی و تبلیغاتی در سطحی بسیار گسترده می باشد.

 • مراحل تدوین طرح توجیهی در یک نگاه

  مراحل تدوین طرح توجیهی در یک نگاه

  مراحل تنظیم طرح توجیهی به 22 بخش مجزا به شرح زیر خواهد بود :

  1- مقدمه (چه مواردي در مقدمه می آید)

  2- خلاصه ي بررسی هاي اولیه (موقعیت یابی طرح)

  3- مشخصات مجري طرح

  4- مشخصات طرح

  5- مشخصات مجوزهاي قانونی اخذ شده

  6- خلاصه برآورد مالی طرح

  7- برآورد سرمایه ي ثابت

  8- برآورد هزینه ي نگهداري و تعمیرات طرح

  9- برآورد هزینه ي استهلاك طرح

  10- برآورد سرمایه ي در گردش طرح

  11- برآورد هزینه هاي پیش بینی نشده ي تولید

  12- مشخصات محصول، فرآیند و روش تولید محصول

  13- برآورد هزینه هاي سرمایه گذاري کل طرح

  14- نحوه ي سرمایه گذاري

  15- هزینه ي تسهیلات مالی

  16- پیش بینی مالی طرح پس از شروع بهره برداري

  17- قیمت تمام شده ي محصول

  18- برآورد سود و زیان سالیانه ي طرح

  19- محاسبه ي نقطه ي سر به سر (در 100 درصد راندمان)

  20- محاسبه ي سایر نسبت هاي مالی

  21- برنامه ي زمانبندي اجراي طرح

  22- تجزیه و تحلیل طرح

 • آشنایی با انواع طرح هاي توجیهی

  یک طرح توجیهی، همان طور که از نامش پیداست، براي توجیه نمودن سرمایه گذار (اعم از بانک، سازمان، شرکت و یا شخص) تنظیم می شود و هرچه

  دقیق تر نوشته شود؛ سرمایه گذار، راحت تر می تواند تصمیم بگیرد که آیا این طرح می تواند خواسته هاي او را برآورده کند یا خیر؟

  در تنظیم یک طرح توجیهی باید سعی نمود واقعیت ها را بیان کرد و تمامی داده ها با منبع و مرجع معتبر ارایه گردد و همچنین تا حد امکان، از فرضیات

  نادرست دوري جست.

  1- طرح ایجاد

  « طرح ایجاد » به طرحی گفته می شود که براي یک واحد تولیدي که هنوز راه اندازي نشده، نگاشته می شود. در تنظیم این نوع طرح از اصطلاحات

   « موجود » و « مورد نیاز » استفاده می شود.  

  2- طرح توسعه

  « طرح توسعه » به طرحی گفته می شود که براي یک واحد تولیدي داراي پروانه بهره برداري، نگاشته می شود. این طرح براي توسعه یک واحد تولیدي، اعم 

  از افزایش ظرفیت یا افزودن خط تولید جدید، می تواند کاربرد داشته باشد.

  طرح هاي توسعه معمولاً در پرداخت وام در اولویت قرار دارند. دلیل آن می تواند وجود توانایی براي بازپرداخت وام باشد. در این نوع طرح ها از اصطلاحات« موجود » و « پس از توسعه » استفاده می گردد.   

 • بخش هاي مختلف یک طرح توجیهی

  بخش اول - مطالعات بازار: معادل واژه انگلیسی Market Study بوده که جنبه هاي مختلف بازار محصولات و یا خدمات پیش بینی شده براي طرح از جمله عرضه، تقاضا، مصرف، بازار هدف و سایر موارد را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

  بخش دوم - توجیه پذیري فنی: معادل واژه انگلیسی Technical Feasibility می باشد که در این بخش ابعاد مختلف فنی طرح از جمله دانش فنی مورد

  استفاده، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز و ساختار اجرائی آن را مورد مطالعه قرار می دهد.

  بخش سوم - تجزیه و تحلیل مالی: معادل واژه انگلیسی Financial Analysis می باشد که در آن شاخص هاي مختلف مالی و سودآوري طرح با استفاده

  از اطلاعات بخش هاي قبلی گزارش و براساس اصول و استانداردهاي اقتصاد مهندسی بدست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و براساس آن

  شاخص ها در خصوص اجرا و یا عدم اجراي طرح تصمیم گیري می شود.

  نخستین مرحله از فرایند بررسی توجیه پذیري هر طرحی مربوط به مطالعات بازار آن می باشد. هر طرحی با توجه به ماهیت آن داراي محصولات یا

  خدمات (که در حالت کلی محصول نامیده می شود) گوناگونی می باشد که هدف از اجراي آن طرح، ارائه محصول به بازار مصرف است. براین اساس پس از

  شناسایی بازارهاي مصرف محصول و تعیین بازار هدف مورد نظر بایستی به بررسی همه جانبه این بازار اهتمام ورزید. مهم ترین مواردي که در مطالعات بازار

  طرح ارائه می گردد شامل تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف محصول مورد نظر در طی سالهاي مختلف در کشور و همچنین پیش

  بینی این موارد در طی سالهاي آتی می باشد.

  پیش بینی تقاضا به عنوان یکی از مهمترین ارکان مطالعه بازار می باشد. بطوریکه با استناد به پیش بینی هاي انجام شده تحلیل وضعیت آینده صنعت

  مورد بررسی صورت می پذیرد. روش هاي مختلفی براي پیش بینی تقاضا در سالهاي آتی وجود دارد که انتخاب روش مورد نظر متأثر از دو عامل زیر می

  باشد.

  1. نوع محصول به لحاظ مصرفی، واسطه اي، سرمایه اي بودن

  2. آمار و اطلاعات در دسترس

 • طرح توجیهی چیست؟

  طرح توجیهی واژه اي که این سال ها زیاد شنیده ایم ، براي اخذ تسهیلات بانکی یا اخذ مجوز از سازمان هاي دولتی مانند سازمان صنعت معدن تجارت و یا

  جهاد کشاورزي و ... به وجود طرح توجیهی نیاز پیدا کرده ایم. طرح توجیهی نیاز اولیه یک کارآفرین است حال چه براي یک کسب و کار کوچک چه

  احداث یک مجتمع عظیم صنعتی و تولیدي . طرح توجیهی معادل واژه انگلیسیFeasibility Study می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیري  

  یک طرح را از جنبه هاي مختلف بازار، فنی، مالی و اقتصادي مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

  مقصود از طرح هر پروژه صنعتی و یا خدماتی می باشد که پس از اجرا و در نهایت منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت به مصرف کنندگان میانی و یا

  نهایی می گردد. یک طرح ممکن است شامل احداث یک کارخانه تولیدي و یا افزایش یک خط تولید به خطوط تولید یک کارخانه موجود و یا تأسیس یک

  شرکت خدماتی رفاهی باشد. براین اساس می توان جهت تحلیل و بررسی هر تصمیم سرمایه گذاري یک گزارش توجیهی آماده نمود.

  طرح توجیهی ، شامل نماي کلی پروژه یا فعالیت اقتصادي و کسب و کاري است که قصد راه اندازي آن را دارند. پیش از شروع هر فعالیتی، در نظر گرفتن عوامل و شرایط موجود و بررسی آنها در موفقیت و پپش برد کسب و کار نقش اساسی ایفا می کند؛ چرا که هر فعالیتی که بدون تدبیر و برنامه ریزي آغاز

  شود ، محکوم به شکست خواهد بود. طرح توجیهی زوایاي سرمایه گذاري از قبیل میزان سرمایه گذاري ، وضعیت بازار و وضعیت موجود یک طرح را براي

  سرمایه گذار روشن می کند تا سرمایه گذار بتواند تصمیم گیري راحت و درستی از مسیر انتخابیش داشته باشد.

 • طرح توجیهی 99

  شرکت مشاوران کاوش تمام طرح های توجیهی متقاضیان را در سال 1399 با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن به انجام خواهد رساند.

  متقضاین جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 

  021-66099733

  و 09904260060

  تماس حاصل نمایند.

 • اهداف طرح توجیهی

  اهداف طرح توجیهی چیست؟

  تهیه یک طرح توجیهی خوب می تواند اهداف مختلفی به شرح ذیل داشته باشد:

  - جهت تصمیم گیری شخصی و بررسی اقتصادی بودن طرح برای سرمایه گذار

  - جهت ارائه به بانک و دریافت تسهیلات مالی و بانکی

  - جهت دریافت مجوز از سازمان های مربوطه

  - جهت جذب سرمایه گذار 

 • تصویر منابع و مصارف بانکی در نیم‌سال اول 98

  بانک مرکزی آمارهای مانده سپرده‌ها و تسهیلات نظام بانکی را در شهریور ماه منتشر کرد. آمارها حاکی از این است که در شهریورماه رقم سپرده‌های بانکی به بیش از ۲۳۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده که در مدت ۶ ماه رشد ۶/ ۱۳ درصدی را تجربه کرده است. از سوی دیگر مانده تسهیلات بانکی در شهریورماه به بیشتر از ۱۶۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده که در مدت ۶ ماه ۵/ ۱۱ درصد افزایش داشته است. نسبت مصارف به منابع بانک مرکزی نیز در نیمه نخست سال جاری حدود ۸/ ۷۹ درصد بوده که حدود نیم واحد درصد از مردادماه بیشتر شده است.

  رشد ۶/ ۱۳ درصدی سپرده‌ها در ۶ ماه

  آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده کل سپرده‌ها در پایان شهریور ماه ۹۸، به حدود ۲۳۴۹ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱/ ۳۰ درصدی همراه بوده است. گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که مانده کل سپرده‌ها در پایان شهریورماه به نسبت اسفند ماه حدود ۱/ ۲۸۲ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. به عبارت دیگر سپرده‌های بانکی در ۶ ماه نخست سال جاری ۶/ ۱۳ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد در ۶ ماه نخست سال ۹۷، مانده کل سپرده‌ها حدود ۸/ ۱۸۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که رشد ۶ ماهه آن ۷/ ۹ درصد بوده است. در نتیجه آمار‌ها نشان می‌دهد که در نیم سال نخست سال جاری سپرده‌های بانکی از رشد بیشتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار بوده‌اند. از سوی دیگر، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده سپرده‌ها در شهریورماه به نسبت مردادماه با رشد ۸/ ۳ درصدی همراه بوده که این رشد در ۱۰ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

  از سوی دیگر بانک مرکزی آمار سپرده‌های نظام بانکی پس از کسر سپرده قانونی را نیز منتشر می‌کند. براساس گزارش نهاد پولی و بانکی کشور، در پایان شهریور ماه سال جاری سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی به حدود ۶/ ۲۱۰۹ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند ۹۷ حدود ۲۵۳ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

  رشد ۵/ ۱۱ درصدی تسهیلات در ۶ماه

  گزارش بانک مرکزی در شهریورماه نشان می‌دهد که مانده کل تسهیلات بانکی به ۵/ ۱۶۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۱۸ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. به عبارت دیگر رشد نقطه به نقطه تسهیلات بانکی در پایان شهریور ماه ۴/ ۲۳ درصد بوده است. از سوی دیگر آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد ۶ ماهه تسهیلات بانکی ۵/ ۱۱ درصد بوده است. در واقع مانده کل تسهیلات در پایان شهریور ماه به نسبت اسفند ماه با افزایش ۴/ ۱۷۳ هزار میلیارد تومانی مواجه بوده است. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد مبلغ تسهیلات‌دهی نیز در شهریور ماه به نسبت مرداد ماه با رشد ۶/ ۴ درصدی مواجه بوده است. این افزایش ماهانه از اسفند ماه سال گذشته بی سابقه بوده است.

  نسبت تسهیلات به سپرده‌ها

  یکی از شاخص‌هایی که در گزارش بانک مرکزی دیده می‌شود، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی است. براساس آمار بانک مرکزی این نسبت در شهریور ماه ۸/ ۷۹ درصد بوده است. این نسبت در مرداد ماه ۳/ ۷۹ درصد بوده که کمترین مقدار تاریخی ثبت شده از این نسبت است. در شهریور ماه این نسبت با حدود نیم واحد درصد افزایش ماهانه مواجه شده است. بررسی روند نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد به‌طور کلی در سال‌های اخیر یک روند نسبتا نزولی داشته اما در شهریور ماه این نسبت با تغییر جهت مواجه شده است.

  این نسبت نشان می‌دهد که چه درصدی از سپرده‌های بانکی توسط بانک‌ها تسهیلات‌دهی شده است. در واقع این نسبت شاخصی است که نسبت مخارج به منابع نظام بانکی را نشان می‌دهد. کاهش این نسبت می‌تواند به دلیل افزایش میزان سپرده‌گیری به نسبت تسهیلات‌دهی بانک‌ها باشد یا از سوی دیگر در سمت تقاضا، تسهیلات با تقاضای کمتری مواجه بوده است. به‌طور کلی در استانداردهای بین‌المللی نسبت مخارج به منابع بانک‌ها حدود ۸۵ درصد تعیین می‌شود.

  آمار سپرده‌ها در استان‌ها

  آمارهای بانک مرکزی کل مانده سپرده‌های ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری را به تفکیک استان‌ها منتشر می‌کند. براساس آمار بانک مرکزی در پایان شهریور ماه سال جاری، استان تهران با حدود ۱۲۸۰ هزار میلیارد تومان سپرده‌گیری بیشترین میزان سپرده‌ها را در میان استان‌ها به خود اختصاص داده است. پس از آن استان اصفهان با حدود ۱۲۳۴ هزار میلیارد تومان مانده سپرده در جایگاه دوم در میان استان‌های کشور قرار دارد و پس از آن خراسان رضوی با حدود ۱۰۹۲ هزار میلیارد تومان جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است. اما در مقابل، استان کهگیلویه و بویر احمد با حدود ۲/ ۶ هزار میلیارد تومان کمترین میزان مانده سپرده را داشته است. پس از آن استان ایلام با حدود ۵/ ۷ هزار میلیارد تومان در جایگاه دوم و در نهایت، خراسان شمالی با حدود ۸ هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار دارند.

  آمار تسهیلات در استان‌ها

  آمارهای بانک مرکزی در شهریور ماه نشان می‌دهد میزان تسهیلات دهی بانک‌ها در استان تهران حدود ۱۰۹۲ هزار میلیارد تومان بوده است. این رقم در استان اصفهان ۲/ ۶۰ هزار میلیارد تومان و در استان خراسان رضوی ۷/ ۵۱ هزار میلیارد تومان گزارش شده است. در مقابل استان کهگیلویه و بویر احمد با رقم ۸/ ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات‌دهی در شهریور ماه کمترین مبلغ تسهیلات‌دهی را در میان استان‌ها به خود اختصاص داده است. پس از آن استان ایلام با حدود ۶/ ۶ هزار میلیارد تومان در جایگاه دوم و استان خراسان جنوبی با حدود ۹/ ۶ هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار دارد.

  عبور از خط قرمز

  به گزارش دنیای اقتصاد، از آمارهای بانک مرکزی در مورد تسهیلات و سپرده‌های بانکی به تفکیک استان‌ها می‌توان نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی هر استان را محاسبه کرد. بر این اساس، آمارها نشان می‌دهد کمترین نسبت تسهیلات به سپرده به استان بوشهر تعلق دارد. در این استان نسبت مصارف به منابع بانکی حدود ۳/ ۴۶ درصد است. استان البرز نیز با حدود ۹/ ۴۷ درصد در جایگاه دوم قرار دارد. پس از آن قم و خوزستان قرار دارند که این شاخص در این دو استان ۵/ ۴۹ درصد است. اما در مقابل بالاترین نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌ها به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق دارد که حدود ۶/ ۱۰۶ درصد است. آمارها نشان می‌دهد که این استان تنها استانی است که این نسبت در آن بالاتر از ۱۰۰ درصد است. بعد از آن، نسبت مصارف به منابع استان‌های خراسان‌شمالی و ایلام بالای ۹۹ درصد بوده است. این نسبت در استان تهران نیز ۹۴ درصد بوده است. اما اگر استاندارد این نسبت را ۸۵ درصد در نظر بگیریم در واقع ۹ استان این خط قرمز را رد کرده‌اند.

  منبع: انجمن شرکت های مشاور سرمایه گذاری و نظارت طرحها

 • تعداد کارتخوان های موجود در کشور

   

  به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، جدیدترین گزارش منتشره از سوی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت از وضعیت شبکه پرداخت در آبان ماه ۹۸ نشان می‌دهد که تعداد ابزارهای فعال سیستمی در این مدت نسبت به مهر ماه سال جاری با رشد همراه بوده است؛ در حقیقت تعداد ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی در آبان ماه نسبت به مهر ماه با رشدی به ترتیب ۲.۲۵ و۱.۴۴ درصدی همراه بوده است.

  در عین حال، میزان افزایش تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی ۱.۰۸ درصد بوده که نشان از ادامه روند گسترش توسعه زیرساخت ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی در شبکه پرداخت الکترونیک کشور دارد که انتظار می‌رود با توجه به افزایش هزینه سرمایه گذاری در بخش کارتخوان فروشگاهی و حرکت به سوی تراکنش‌های اینترنتی و موبایلی، میزان رشد کارتخوان‌های فعال در آینده با رشد محدودتری روبرو باشد.

  بر اساس جدول فوق، تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی در شبکه پرداخت الکترونیک با افزایش ۱.۰۸ درصد ی به تعداد ۷ میلیون و ۸۳۰ هزار دستگاه رسیده است؛ همچنین تعداد ابزار پذیرش اینترنتی فعال به یک میلیون و ۹۳ هزار  ابزار و تعداد ابزار پذیرش موبایلی فعال به یک میلیون و ۲۶۰ هزار ابزار پذیرش افزایش داشته است؛ بر اساس آمار اعلام شده از سوی شاپرک، تعداد ابزارهای پذیرش در شبکه پرداخت الکترونیک در آبان ماه نسبت به مهر ماه سال جاری ۱.۲۵ درصد رشد داشته و به بالغ بر ۱۰ میلیون و ۱۸۴ هزار ابزار فعال سیستمی رسیده است.

  بررسی سهم تعداد هر یک از ابرازهای پذیرش فعال سیستمی از تمام ابزارهای پذیرش در آبان ماه حاکی از افزایش سهم ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی با کاهش سهم کارتخوان است؛ کارتخوان فروشگاهی در آبان ماه سهمی ۷۶.۸۹ درصدی را به خود اختصاص داده و در ادامه، سهم بازار ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی از تمام ابزارهای فعال در شبکه پرداخت آبان بالغ بر  ۱۰.۷۴ و ۱۲.۳۷ درصد بوده است.

  منبع: خبرآنلاین

 • بیزینس پلن چیست؟

  تعريف بیزینس پلن:

   طرح كسب و كار سندي مكتوب است كه جزئيات كسب و كار پيشنهادي را مشخص ميكند. اين سند بايد ضمن تشريح موقعيت كنوني ، نيازها ، انتظارات و نتايج پيش بيني شده را شرح دهد و كليه جوانب آن را ارزيابي كند.

   

  اجزای بیزینس پلن:

  خلاصه مديريتي(executive summary)

  توصيف کسب و کار و استراتژي

  (Business Description)

  تيم مديريت و سازماندهي(management team)

  تحليل بازار و رقبا(market analysis)

  محصول يا خدمت(product or service)

  بازاريابي و فروش(marketing & sales)

  تجزيه تحليل مالي(financial analysis)

  ضمائم(attachments)

   

  فواید بیزینس پلن:

  1- تلاش، تحقيق و نظم و انضباط

   2- آناليز مالي، اقتصادي و رقابت پذيري در طرح کسب و کار

  3- کارآفرين مي تواند استراتژي هاي عملياتي را انتخاب و آزمون کند و نتايج آن را حدس بزند.

   4- ايجاد اهداف کمي و مقايسه با نتايج واقعي.

   5- ابزار ارتباطي خوب براي جذب منابع مالي

  6- يک ابزار عملياتي راهنما براي هدايت کسب و کار

   

  هدف بیزینس پلن چیست؟

  1- به كارآفرين كمك مي كند كه جوانب و پيشرفت كسب و كارش را مشخص و بررسي كند.
  2- يك چهارچوب منطقي و حساب شده ايجاد مي كند تا در آن يك کسب و کار بتواند توسعه يابد و تدابير مربوط به آن کسب و کار را در چند سال آينده دنبال مي كند.
  3- بعنوان ماخذ و مبنايي براي مذاكره با اشخاص ثالث مانند سهامداران ، دفاتر نمايندگي ، بانكها ، سرمايه گذاران و ... بكار مي رود.
  4- معياري را براي سنجش وضعيت واقعي كسب و كار در برابرآنچه كه بايد باشد، ارائه مي دهد.

   

   

 • مشاوره بیزینس پلن

   

  بیزینس پلن معادل واژه انگلیسی Business Plan می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح رااز جنبه های بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

  بیزینس پلن شامل گزارشی توصیفی و جامع در مورد کسب و کار جدید یا موجود است که توجیه‌‌پذیری تولید محصول یا عرضه خدمت را از جوانب مختلف از جمله نیاز بازار، مسائل مالی، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌دهد و سناریوهای اجرای پروژه را بررسی کرده و عملی بودن طرح و سودآوری و در کل معقول بودن سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد.

  بیزینس پلن نیاز اولیه برای شروع یک کسب‌و‌کار جدید است زیرا ارزیابی‌ها و مطالعات انجام‌شده قبل از شروع فعالیت، منجر به کاهش ریسک راه‌اندازی پروژه و تصمیم‌گیری بهتر سرمایه‌گذار می‌گردد.

  بیزینس پلن جهت تجزیه و تحلیل ایده مطرح شده با درنظر گرفتن تمام نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از عوامل درون و برون‌سازمانی، موانع دست‌یابی به هدف نوشته می‌شود و ابزاری برای پیش‌بینی و مدیریت بهتر است و لزوم سرمایه‌گذاری را بیان می‌دارد.

  بیزینس پلن متشکل از سه بخش ذیل است:

  مطالعات بازار: ابعاد مختلف بازار محصول طرح توجیهی از قبیل عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و سایر مورد را مورد بررسی قرارمی‎‎دهد.

  توجیه پذیری فنی : ابعاد فنی طرح توجیهی از جمله فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرائی طرح را مورد مطالعه قرارمی‎‎دهد.

  تجزیه و تحلیل مالی:شاخص‌های مالی و سودآوری طرح توجیهی را آنالیزمی‎‎کند و نسبت به انجام یا عدم انجام طرح تصمیم‌گیری می‌کنند.

  در نگارش بیزینس پلن عواملی مثل خلاصه طرح، مشخصات سرمایه‌گذاری طرح، معرفی محصول یا خدمت، فرآیند انجام کار، هزینه‌ها و نرخ بازگشت سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد.

  از خروجی‌های بیزینس پلن به وضعیت بازار با درنظر گرفتن اولویت‌های سرمایه‌گذار، ریسک ورود به بازار، دست‌یابی به بازار هدف در آینده می‌توان اشاره کرد.

  یک طرح تجاری موفق طرحی است که کمک می‌کند از قرار گرفتن کسب و کار در مسیری که به اهداف شرکت منتهی می‌شود اطمینان حاصل کنیم.

   

  ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﻨﺎﺳﺐ برای ارائه خدمت یا کالا وﺟﻮد دارد؟

  ﻧﺤﻮه ورود ﺑﻪ اﯾﻦ ﺑﺎزار ﭼﮕﻮﻧﻪ اﺳﺖ؟

  نرخ بازگشت سرمایه به چه میزان است؟

  ویژگی‌های ﻣﺤﺼﻮل ورودی باید داراي ﭼﻪ ﺷﺮاﯾﻄﯽ ﺑﺎﺷﺪ؟

  عوامل درون و برون‌سازمانی تاثیرگذار بر روی ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﺤﺼﻮل چیست؟

  رﯾﺴﮏ ورود ﺑﻪ ﺑﺎزار ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﯿﺰان اﺳﺖ؟

  بررسی وضعیت بازار در سال‌های آتی چیست؟

  برآورد هزینه‌های قبل از بهره‌برداری و هزینه‌های ثابت و جاری طرح به چه میزان است؟

   

   

 • ایرانی‌ها چقدر کفش صادر کردند؟

  محمدرضا داورپناه، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران با اعلام صادرات ۱۷۰ میلیون دلاری غیررسمی و ۱۰۹ میلیون دلاری رسمی در سال گذشته تصریح  کرد که این رقم در سال ۹۶ به میزان ۸۸ میلیون دلار بوده و در نیمه اول امسال براساس آمار غیررسمی به ۵۰میلیون دلار رسیده است. این صادرات عمدتا به کشورهایی نظیر ترکیه، عراق، افغانستان، جمهوری آذربایجان و روسیه بوده است. وی دلیل قطعی نبودن آمار صادرات را قطعی نبودن برگشت ارز و میزان آن عنوان کرد.

  اما خبر دیگر در صنعت کفش، تولیدات دمپایی و صندل استان قم است که سهم چینی‌ها را در بازار کشور گرفته است. با کاهش هزینه تولیدات قم تا زیر یک دلار، محصولات چینی در بازار کم شده‌اند و محصولات قم جای آن را گرفته‌اند. با افزایش نرخ ارز و تحریم‌ کشورمان، تولیدکنندگان صنعت کیف و کفش، بسیاری از مواد اولیه وارداتی را در داخل تولید کرده‌‌اند به گونه‌ای که ۲۰درصد سهم واردات مواد اولیه به ۱۲درصد کاهش یافته است. با این وجود مسوولان این صنف اعلام کردند که ظرفیت تولیدشان می‌تواند تا ۴۰۰ میلیون جمعیت را پاسخگو باشد.

  البته آنها برخی مشکلات همیشگی مانند کاهش سرمایه در گردش در اثر افزایش نرخ ارز، عدم همراهی بانک‌ها، کاهش قدرت خرید مردم و واردات کفش‌های مثلا ۱۰۰ دلاری و اظهارنامه گمرکی ۱۰ دلاری را سد راه تولید اعلام کردند.

  این صنعت با اشتغال ۵۰۰هزار نفر به صورت مستقیم، رتبه چهارم اشتغال‌زایی را دارد.

 • کدام کشورها بیشترین ذخیره طلا را دارند؟

  بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی و شورای جهانی طلا، آمریکا، آلمان و ایتالیا بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر طلا هستند. این طلاها در انبارهای بانک مرکزی کشورهای فوق ذخیره شده است.

  منبع: اعتمادآنلاین


 • میزان سپرده های ایرانی ها در بانک ها

  آخرین آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که مانده سپرده ها در بانک‌های سراسر کشور افزایش ۲۶.۶ درصدی داشته  و ۲۰.۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی تا پایان خرداد ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل رشد داشته است.

  گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان خرداد سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۱۷۶۵.۷ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۵۷۰.۷ هزار میلیارد ریال (۲۶.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۰۹۲.۴ هزار میلیارد ریال (۵.۳ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

  بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۸۱۳.۷ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۷.۷ هزار میلیارد ریال است.

  مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۵۶۵۷.۲ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۶۸۲.۴ هزار میلیارد ریال (۲۰.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۵۶۷ هزار میلیارد ریال (۳.۸ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۱۵۷.۶ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۳.۱ هزار میلیارد ریال است.

  نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۰.۱ درصد است که نسبت به پایان خرداد ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۴ و ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۸ درصد و در  استان کهگیلویه و بویر احمد ۱۰۳.۶ درصد است.

  بانک مرکزی توضیح داده است که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسه‌های تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آن‌ها توسط شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

 • بانک‌ها در فصل بهار چقدر و با چه بهره ای وام دادند؟

  مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان فصل بهار سال جاری به رقم ۱۳۳۳۶.۱ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه سال ۹۷ با رشد ۲.۶ درصدی روبرو بوده است.

   بررسی آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی در خصوص عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حاکی از آن است که در خردادماه سال جاری مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری به رقم ۱۳۳۳۶.۱ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به اسفندماه سال ۹۷ با رشد ۲.۶ درصدی روبرو بوده است.

  در این بین از مجموع تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری ۶.۲ درصد به تسهیلات قرض الحسنه مربوط می‌شود و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها به مشارکت مدنی با ۳۰.۵ درصد و فروش اقساطی با ۲۹.۱ درصد مربوط است.

  لازم به ذکر است که رقم تسهیلات اعطایی بانک‌ها وموسسات اعتباری کشور در بخش قرض الحسنه در پایان خرداد ماه رقم ۸۳۱.۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۶ با رشد ۶ درصدی روبرو بوده است.

  همچنین در ماه مورد بررسی ۶.۷ درصد از تسهیلات پرداختی در بخش بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری پرداخت شده که بالغ بر ۵۶۳.۹ هزار میلیارد ریال به صورت قرض‌الحسنه و ۴۰.۳ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مشارکت مدنی به رقم ۳۳۹۰.۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

  بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان خرداد ماه ۹۸ نشان می‌دهد که به میزان ۸۶.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۳.۱ درصد تسهیلات در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده است.

  لازم به ذکر است که ۱۳.۸ درصد کل منابع بانک‌های تخصص در پایان خرداد ۹۸ به میزان ۳۸۲.۱ هزار میلیارد ریال در بخش مشارکت مدنی به متقاضیان پرداخت شده است.

  بررسی‌ها حاکی از آن است که در ماه مورد بررسی ۸.۴ درصد از تسهیلات بانک‌های تجاری ب صورت قرض الحسنه پرداخت شده که رقم آن بالغ بر ۱۸۱.۱ هزار میلیارد ریال بوده و این درحالی است که میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در اسفند سال ۹۷ حدود ۱۶۷.۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

  گفتنی است ۱۳.۸ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۲۹۸.۸ هزار میلیارد ریال در پایان خرداد ماه به صورت مشارکت مدنی پرداخت شده که این رقم در اسفندماه سال قبل از آن ۳۱۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

  منبع: خبرآنلاین

   

 • تهیه طرح توجیهی

  مطالعات امکان سنجی، مطالعات کارشناسی است که قبل از اجراي طرح هاي سرمایه گذاري اقتصادي انجام می گیرد. در این مطالعات از نگاه بازار، فنی و مالی و اقتصادي طرح مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و نتایج حاصل از آن به عنوان مبنایی براي تصمیم گیري سرمایه گذاران مورد استفاده قرار می گیرد.

  این مطالعات در قالب متدولوژي مطالعات امکان سنجی تهیه می گردد و مطابق متدولوژي فوق، ظرفیت هاي اقتصادي و حجم سرمایه گذاري مورد نیاز براي اجراي طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران و علاقه مندان محترم بتوانند کلیه اطلاعات مورد نیاز را کسب و در جهت انجام سرمایه گذاري اقتصادي با دید باز و مسیرشفاف اقدام نمایند.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • نگارش طرح توجیهی

  مطالعات امکان سنجی، مطالعات کارشناسی است که قبل از اجراي طرح هاي سرمایه گذاري اقتصادي انجام می گیرد. در این مطالعات از نگاه بازار، فنی و مالی و اقتصادي طرح مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و نتایج حاصل از آن به عنوان مبنایی براي تصمیم گیري سرمایه گذاران مورد استفاده قرار می گیرد.

  این مطالعات در قالب متدولوژي مطالعات امکان سنجی تهیه می گردد و مطابق متدولوژي فوق، ظرفیت هاي اقتصادي و حجم سرمایه گذاري مورد نیاز براي اجراي طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران و علاقه مندان محترم بتوانند کلیه اطلاعات مورد نیاز را کسب و در جهت انجام سرمایه گذاري اقتصادي با دید باز و مسیرشفاف اقدام نمایند.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • بهین یاب

  معرفی سامانه بهین یاب

  در امر تولید، بهره برداری، مونتاژ، بسته بندی، استخراج معادن، استفاده و بهره وری از منابع زیر زمینی، صنایع معدنی و فلزی و ... باید به اداره صنعت، معدن، تجارت مراجعه کرد.

  سایت بهین یاب دروازه ورود به این ارگان دولتی متولی امور فوق الذکر می باشد که به آن درگاه خدمات و اطلاعات وزارتخانه صنایع نیز می گویند.

  بخش های بهین یاب شامل چه مواردی است؟
  بخشهای وبسایت بهین یاب عبارتند از تامین مالی، سرمایه گذاری، بنگاه ها، دریافت شناسه کسب و کار، بخش محصولات و خرید مواد اولیه، انرژی، منابع انسانی، تجارت خارجی، فناوری، راهنما که در آن قسمت فرصت های سرمایه گذاری و طرح های دارای اولویت مطرح و معرفی می شود.

  دقت شود که کلیه فرآیندهای موجود در بهین یاب اعم از اخذ جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و ... به صورت الکترونیکی بوده و در مراحل اولیه هیچ نیازی به حضور شخص یا اشخاص نیست و تا مرحله ای که کارشناس صنایع تاییدیه اولیه را ندهد نیازی به پیگیری فیزیکی نیست.

  سامانه بهین یاب

   

  » صدور مجوزهای سرمایه گذاری

  1. فرآیند های جواز تاسیس واحد های تولیدی
  2. فرآیند های پروانه بهره برداری واحد های تولیدی
  3. فرآیند های پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور
  4. فرآیند های واحد های ذخیره سازی کالا
  5. فرآیند های کالای دخانی
  6. فرآیند های مراکز پژوهش های صنعتی و معدنی
  7. فرآیند های پروانه نرم افزار

  » وضعیت پروژه ها و واحدها

  1. اعلام وضعیت و پیشرفت پروژه ها (طرح های در حال احداث)
  2. پایگاه اطلاعات ظرفیت های تولید و تجارت
  3. پایگاه امکانات تولیدی برای واگذاری

  » معافیت های گمرکی

  1. معافیت از حقوق ورودی واردات ماشین آلات خط تولید(بندغ-ماده 119-ق.ا.گ)
  2. استفاده از تسهیلات گمرکی واردات مواد اولیه(ماده 121-ق.ا.گ)
  3. معافیت از حقوق ورودی ماشین آلات با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  4. معافیت از حقوق ورودی ماشین آلات با مجوز وزارت نیرو
  5. تسهیلات مندرجات ذیل یادداشت فصول کتاب مقررات صادرات و واردات
  6. مجوز واردات بند 2 ماده 42 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات
  7. استفاده از تسهیلات مندرج در بند چ ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر
  8. معافیت از حقوق ورودی واردات ماشین آلات اصناف تولیدی

  » بخش محصولات  

  1. خرید مواد اولیه
  2. پیش سازها
  3. اتانول
  4. طبقه بندی محصولات

  » بخش فناوری 

  1. صدور مجوزهای پژوهشی و فناوری
  2. خدمات پژوهش
  3. تجاری سازی
  4. پژوهش
  5. فناوری های در دسترس

  » بخش منابع انسانی 

  1. بازار کار
  2. اطلاعات پایه مشاغل
  3. آموزش، آزمون
  4. طراحی مشاغل سازمان

  » بخش تجارت خارجی 

  1. کارت بازرگانی
  2. مجوزهای تجارت کالاهای دخانی
  3. مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
  4. توافقات بین المللی

  » بخش تامین مالی 

  1. تامین مالی بنگاه ها
  2. تسهیلات سرمایه درگردش و ثابت
  3. تامین مالی از بازار سرمایه

  » بخش بنگاه ها

  1. شناسه کسب و کار
  2. دریافت اطلاعات بنگاه ها
  3. ثبت اطلاعات و ارسال گزارش
  4. رسیدگی به مسائل بنگاه (ستادتسهیل)
  5. خدمات مشاوره
  6. خدمات مدیریتی
  7. خدمات حقوقی بنگاه

  » بخش جریان کالا

  1. حمل بار
  2. پخش کالا
  3. پایانه ها و مسیرها
  4. انبارها
  5. فروشگاه ها
  6. تعرفه ها، بیمه، عوارض و مالیات
  7. مجوزها

  » بخش انرژی

  1. برق
  2. گاز طبیعی
  3. فرآورده های نفتی
  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص در زمینه مشاوره سامانه بهین یاب می تواند مشاور خوبی برای شما باشد.
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
 • طرح توجیهی سولفات پتاسیم

   

  واژه سولفات پتاسیم به تمام املاح پتاسيم دار محلول در آب اطلاق مي شود سولفات پتاسیم يكي از 3 عنصر ضروري مورد استفاده موجودات زنده مي باشد. اين ماده اغلب به عنوان دوك شيميايي در صنايع كشاورزي به کار گرفته مي شود. مهم ترين تركيبات سولفات پتاسیم عبارتند از كلرور پتاسيم، سولفات پتاسيم، سولفات پتاسيم منيزيم و نيترات پتاسيم. پتاس در سنگ هاي رسوبي آذرين و دگرگوني و به صورت محلول در آب درياها و شورابه ها موجود است و بزرگترين منبع تامين كننده آن نهشته هاي رسوبي و تبخيري هستند .

  ميزان سولفات پتاسیم (k2o) در سولفات سديم 05/54 درصد، در نيترات پتاسيم حدود 58/46 درصد و در كلرور پتاسيم 7/63 درصد مي باشد. پتاسيم فلزي نرم و سبك و داراي نقطه ذوب نسبتا پاييني است. بيش از 90 درصد از كل مصرف سولفات پتاسیم در جهان به كلرور پتاسيم اختصاص دارد و مصرف آن در ايران به عنوان كود شيمياي اخيراً توسعه يافته است. از مزاياي آن ميتوان به ارزانتر بودن نسبت به ديگر كودهاي پتاسه، محلول بودن آن و سهولت استفاده اشاره كرد. البته اين كود به دليل داشتن عنصر كلر براي محصولاتي كه ظرفيت پذيرش كلر ندارند (مانند تنباكو، سيب زميني و .....) مناسب نيست.

  حدود 95 درصد توليد جهاني سولفات پتاسیم در صنايع كشاورزي به منظور تهيه كود مورد نياز گياهان به کار مي رود. ساير مصارف سولفات پتاسیم داراي تنوع زيادي است. سولفات پتاسیم سوزآور براي توليد كربنات پتاسيم، صابون، حشره کش ها استفاده مي شود. در تهيه مواد شوينده با ترکیب تتراپتاسيم و پيروفسفات كاربرد دارد.

  هيدروكسيد پتاسيم و پرمنگنات پتاسيم از ترکیبات مهم در توليد رنگ هاي شيميايي هستند و انواع ديگري از ترکیبات سولفات پتاسیم در صنايع داروسازي، صنايع غذايي، تهيه گل حفاري و... استفاده ميشود .

  براي توليد كودهاي پتاسه، املاح پتاسيم مورد نياز مي باشد. كانسارهاي املاح پتاسيم در طبيعت به دو صورت يافت مي شود.

  از سال 1368 با آغاز طرح پي جويي سراسري سولفات پتاسیم در ايران توسط سازمان زمين شناسي و پيش از آن، منابع سولفات پتاسیم در بسياري از نقاط ايران شناخته شده است و اين منابع اغلب در حوضه هاي رسوبي، سري هاي تبخيري دورانه اي مختلف زمين شناسي خصوصاً ميوسن، كفه هاي نمكي، معادن فعال و متروكه نمك، چشمه هاي شور و نيز در گنبدهاي نمكي شناخته شده است. درحال حاضر پلاياي كوير بزرگ درناحيه خور و بيابانك، شورابه هاي مرداب گاوخوني و درياچه اروميه از مهم ترين حوضه هاي شناخته شده سولفات پتاسیم در ايران هستند. در حال حاضر بخش عمده كودهاي سولفات پتاسیم از طريق واردات تامين ميگردند .

  مصرف كود هاي شيميايي در ايران از دهه 1950 با استفاده از كود هاي نيتروژني شروع شد . توليد انواع كود هاي شيميايي با توجه به وجود منابع اوليه مورد نياز يا تامين آنها از ساير منابع ميباشد. توليد كود در ايران از سال 1325 شروع شد .

   

  بررسي كالاهاي جايگزيني و تجزيه و تحليل اثرات آن بر مصرف محصول

  هيچگونه جايگزيني براي يون پتاسيم كه يكي از ضروري ترين عناصر مورد نياز گياهان و جانوران است، وجود ندارد. سولفات پتاسیم ارزانترين و محلول­ترين ماده اي است که ميتواند به عنوان منبع پتاسيم مورد استفاده قرار گيرد. جهت مصرف در صنايع شيميايي، سود سوزآور ميتواند جايگزين سولفات پتاسیم سوزآور شود چون هم قيمت كمتري دارد و هم بسيار فراوان تر است.

   

  اهميت استراتژيكي كالا در دنياي امروز

  حدود 95 درصد سولفات پتاسیم توليد شده در جهان در كودهاي شيميايي استفاده مي .شود در نتيجه ميزان توليد و مصرف پتاس وابسته به بخش كشاورزي است. در شرايطي که جمعيت جهان رو به افزايش است و تقاضا براي مواد غذايي رو به فزوني است و افزايش مصرف كودهاي شيميايي به منظور تامين مواد موجود در خاك امري طبيعي است. استفاده نا متوازن از كودهاي ازته و فسفاته اختلالات عمدهاي در حاصل خيزي خاك بوجود مي آورد و اصلاح آن مستلزم به كارگيري كودهاي پتاس است.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی تدوین طرح توجیهی (مطالعه امکان سنجی) تولید سولفات پتاسیم را دارد

   

 • جایگزینی علی تشنه دل بجای نسرین مصدق صدقی در شرکت شهرک های صنعتی تهران

  علی تشنه دل بجای نسرین مصدق صدقی در شرکت شهرک های صنعتی تهران به عنوان سرپرست معاونت صنایع کوچک منصوب شده است.

   

  این موضوع از طریق سایت شرکت شهرک های صنعتی تهران مشخص می باشد.

  لینک: http://tehran.isipo.ir/index.jsp?fkeyid=&siteid=1&pageid=599&ostan=&code=07

 • 30 درصد تخفیف برای شرکت های استارتاپی

  در جهت حمایت از شرکت های استارتاپی، طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی با 30 درصد تخفیف به شرکت های استارتاپی ارائه می گردد.

 • آغاز نسخه جدید سایت شرکت مشاوران کاوش

  سایت جدید شرکت مشاوران کاوش راه اندازی شد.

 • تخفیف ویژه طرح توجیهی به مناسبت عیدغدیر

   

  به مناسبت فرارسیدن عیدغدیرخم، شرکت مشاوران کاوش خدمات خود در زمینه طرح توجیهی را با 30 درصد تخفیف ارائه خواهد نمود.

  متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66099733-021 تماس حاصل نمایند.

 • آغاز همکاری با شبکه نوآوری و فناوری مازندران

   

  شرکت مشاوران کاوش به عنوان یکی از برترین شرکت های مشاوره مدیریت در ایران همکاری خود را با شبکه نوآوری و فناوری مازندران(مینونت) آغاز کرد.

  وب سایت شبکه: http://www.minonet.org

  شرکت مشاوران کاوش در این شبکه خدمات طرح های توجیهی و مطالعات امکان سنجی، تحقیقات بازاریابی، گواهینامه ایزو، عارضه یابی و ... را ارائه خواهد کرد.

 • راه اندازی شعبه شماره 2 شرکت مشاوران کاوش

  شعبه شماره 2 شرکت مشاوران کاوش در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد. زمان حضور کارشناسان این شرکت در این مرکز فعلا روزهای دوشنبه از ساعت 9 صبح الی 13 می باشد.

 • حضور شرکت مشاوران کاوش در نمایشگاه اینوتکس 98

   

  شرکت مشاوران کاوش در نمایشگاه اینوتکس 2019 که از تاریخ 19 الی 22 خردادماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد حضور خواهد یافت. 

 • مشاوره گواهینامه ایزو

  (ISO) چیست؟

  (ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد, یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك, صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات, بهبود همكاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود. 

  سازمان بین المللی استاندارد (ISO) از اعضای خود تشكیل شده است و سازمان های عضو (اعضای اصلی یا Member baby) نمایندگان مراجع استاندارد كردن در كشورهای متبوع خود می باشند, بنابراین فقط یك سازمان می تواند به عنوان نماینده از هر كشور عضویت یابد. 

  از اعضای دیگر سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عضو مكاتبه ای (Correspondent Member) می باشد كه معمولا سازمانی از یك كشور است كه تا به حال فعالیتی در ارتباط با استاندارد كردن و تدوین استاندارد نداشته است. این سازمان صرفاً در مواردی كه ذی نفع است اطلاعاتی كسب می نماید و در فعالیت های فنی مشاركتی ندارد. 

  عضو دیگر (ISO) عضو مشترك (Subscriber Member) است كه كشورهایی كه دارای اقتصادی خرد می باشند می توانند این عضویت را داشته باشند. 

  سازمان بین المللی استاندارد تا پایان ژانویه 2001 دارای 138 عضو شامل 91 عضو اصلی, 36 عضو مكاتبه ای و 11 عضو مشترك بوده است. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از جمله اعضای اصلی آن بوده و در تدوین استانداردهای بین المللی مشاركت دارد. 

  كلمه (ISO) از چه مشتق شده است؟

  تصور می شود كه كلمه (ISO) مخفف International Organization for  Standardization است, در حالی كه مخفف عبارت فوق می بایست به صورت (IOS) باشد. (ISO) در اصل از كلمه یونانی (isos) مشتق شده و به معنی (برابر) و ریشه پیشوند (iso) در انگلیسی است. 

  از ((برابر)) تا ((استاندارد)) علت انتخاب كلمه (ISO)به عنوان نام یك سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. سازمان بین المللی استاندارد, در صورت توجه به زبان كشورهای عضو, در انگلیسی به صورت (IOS) و در فرانسه به صورت (OIN) در می آید ولی به طور كلی بدون در نظر گرفتن زبان كشور خاص, نام سازمان بین المللی استاندارد به صورت (ISO) خلاصه می شود.

  استانداردها چه اهمیت و کاربردی دارند؟ 

  با دقت بر بسته بندی کالای خریداری شده ممکن است علامت یا علایمی مانند آرم استاندارد ایران، CE، ISO 9001:2000، ISO 14001:2004، OHSAS 18000، HACCP یا … را مشاهده کنید. 

  هرکدام از این علایم نشان دهنده پیامی هستند، مثلا HACCP فقط بر روی محصولات غذایی مشاهده می شود ونشان دهنده سلامتی ایمن بودن مواد غذایی است که در خط تولید آن نقاط بحرانی شناسایی و کنترل می شوند. ISO 9001:2000 یعنی سازمان تولید کننده آن محصول از نظام کیفیت خاصی برخوردار است. CE مجوز ورد کالا به بازار اروپا و GS مجوز ورود کالا به بازار آلمان است. ISO 14001 و OHSAS به ترتیب بیانگر نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند. به عبارت دیگر علایم استاندارد اجباری ایران، CE و CS جزو استانداردهای محصول و استانداردهای ISO14001 & OHSAS18001 جزو استانداردهای مدیریتی محسوب می شوند. معمولا گفته می شود صنعت کشور ما 10 تا 30 سال از آخرین تکنولوژی عقب تر است، اما خوشبختانه در صنعت استانداردهای مدیریتی مانند ایزو اینگونه نیست و به محض تدوین استانداردی جدید، متخصصان ما نسبت به ترجمه و انتشار آنها اقدام می کنند. استانداردهای ISO 22000:2005 مربوط به زنجیره صنایع غذایی و ISO 27001:2005 مرتبط با نظام مدیریت امنیت اطلاعات نمونه هایی از این استانداردها می باشند که به تازگی از تدوین نسخه اصلی آنها می گذرد. 

  استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است، زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیر ضروری و ضایعات، به قدری چشمگیر است که هر گونه سرمایه گذاری در زمینه استاندارد سازی فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می سازد، به طوری که آنان در اندک زمان می توانند نتایج محسوس آن را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند. 

  با اجرای درست قوانین و مقررات استاندارد هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین آلات کاهش می یابد، فرایند تولید منظم می شود، آرایش عملکرد کارخانه ها به نحو متعادلی تنظیم می گردد، نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود، همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرآیند تولید میسر می شود، تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود و به این ترتیب استاندارد شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد. در جهان صنعتی امروز همه چیز دست تحول است در این عرصه استانداردهای جدیدی که به مدیریت کیفیت موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می گیرد. این مدیریت برنامه ریز و هدفمند زندگی و پویایی را به بخش های سازمانی هدیه می دهد. سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ گویی به نیازهای مصرف کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات، مهمترین اصل در خط مشی توسعه اقتصادی است هر کشور در حال توسعه که افزایش و بهبود ظرافت صنعتی را در رأس برنامه های خود قرار داده باشد، در می یابد که استاندارد نمودن شاخص های تولید و خدمات و همچنین سنجش و کنترل کیفیت محصولات از جمله نکات اصلی در برنامه های توسعه است.

   

  استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

  برای تجارت : پذیرش عمومی استانداردهای بین المللی باعث می شود که تولید کننده اساس توسعه محصولات و سرویس های خود را بر این اساس گذاشته و در نتیجه به مقبولیت عمومی دست پیدا کند. همچنین باعث می شود که کسب و کارهایی که بر اساس استانداردهای بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در نقاط مختلف دنیا قابل رقابت باشند.

  برای خریداران : مطابقت و سازگاری عمومی محصولات در جهان که در اثر پیروی از استانداردهای بین المللی بوجود آمده است باعث شده است تا مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتر شوند و همچنین از قیمت پایین تر که در اثر رقابت بوجود آمده است بهره مند شوند.

  برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.

  برای کشور های توسعه یافته : استانداردهای بین المللی به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد که که با سرمایه گذاری صحیح بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آنها جلوگیری کنند.

  برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.

  برای همه افراد : استانداردهای بین المللی به همه کمک می کند تا از امنیت حمل و نقل ، دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند مطمئن باشند.

  برای محیط زیست : برای محیط زیستی که در آن ساکن شدیم ، استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، و انتشار گازها و تشاشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

   

  تعریفی کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

  کیفیت چیست ؟ مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.

  عرضه کننده کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود.

  مشتری (Customer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصولی را دریافت کرده بر روی آن فرایندی را انجام دهد، مشتری (Customer) نامیده میشود.

  مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.

  خدمت چیست ؟ فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد . در واقع جوهره ای که ملموس نباشد ، بلکه درک آن عقلائی باشد.

  تولید چیست ؟ محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.

  عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.

  روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.

  اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.

  اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند

   

   
 • مشاوره تحقیقات بازاریابی

  شرکت مشاوران کاوش برای اجرای تحقیق با توجه به تمام شرایط موجود از روشهایی که باعث کمترین خطا در تحقیق می شود استفاده می کند . بطور کلی تحقیقات بازار روشهای مختلفی دارد که بر دو اساس استوار است . تحقیق بر اساس اهداف تحقیق و تحقیق بر اساس روش جمع آوری اطلاعات

  1-    تحقیقات بر اساس اهداف تحقیق شامل موارد ذیل می باشد

  ·  تحقيقات در مورد وضعيت بازار

  ·  سهم بازار ، شناخت رقبا و ...

  ·  گروه بندي وتقسيم بندي مشتريان

  ·  تعيين جايگاه شرکت / محصول در بازار از ديدگاه مصرف کنندگان

  ·  رضايت سنجي و بررسي نيازها ، خواستها و ترجيحات مصرف کنندگان

  ·  بررسي علت و انگيزه خريد مصرف کنندگان و عادات موثر در مصرف کالاها

  ·  تجزيه و تحليل و پيش بيني فروش

  ·  تحقيقات در مورد محصول

  ·  تحقيق در مورد پیش برد فروش ( تبليغات – سمپلینگ و پروموشن - ...)

  ·  تحقيقات در مورد توزيع محصول

  ·  تحقيقات در مورد قيمت محصول

  ·  تحقیقات در خصوص برندینگ ( ارزش ویژه برند - تصویر برند - شخصیت برند و..... )

  ·  تحقیقات در خصوص برنامه تبلیغاتی ( اثر بخشی تبلیغات – رسانه و پیام های تبلیغاتی - کمپین تبلیغاتی )

  ·  تحقیقات در خصوص بازاریابی الکترونیکی ( استراتژیهای و برنامه های بازاریابی الکترونیکی ) 
  ·  تحقیقات در خصوص وفاداری مشتریان

  ·  تحقیقات در زمینه ارتباط با مشتریان

  2-  تحقیقات بر اساس روشهای جمع آوری اطلاعات

  ·         تحقیقات اکتشافی ( کشف مسائل – شناخت شاخص ها و عوامل )

  ·         تحقیقات توصیفی ( اندازه گیر عوامل )

  ·         تحقیقات آزمایشی ( آزمایش تاثیر عوامل مستقل بر وابسته )

  3- روشها و ابزارهای  جمع آوری اطلاعات

  ·         گروه متمرکز )کانونی) -focus group

  ·         مصاحبه های عمیق و نیمه عمیق  ( ظبط صدا و....)

  ·         مطالعات کتابخانه ای ( سوابق موضوع مورد مطالعه - تجزیه و تحلیل اسناد و مدارک مرتبط با موضوع مطالعه و ...)

  ·         مطالعات داده های ثانویه

  ·         مصاحبه مستقیم  با پرسشنامه با سوالات بسته ، باز ( بسته و باز )  

  ·         تلفنی ( CATI  - TI)

  ·         الکترونیکی ( ایمیل و....)

  ·         با استفاده از ابزارهای الکترونیکی ( موبایل . تبلت و.........) و نرم افزارهای مرتبط

  ·         مشاهده و یادداشت

  ·         شبکه های اجتماعی  ( لینکدین – فیس بوک – تلگرام -..........)

  ·         تحقیق بصورت آزمون سنجش برای پرسشنامه های تعداد بالا ( نرم افزار به همراه اسکن پرسشنامه )

  ·         و....

  تحقیق بازاریابی در حقیقت یعنی اجرای اصول علمی تحقیق در حوزه بازاریابی با هدف کسب اطلاعات بر اساس مشکلات و مسائلی که مدیریت شرکت با آن مواجه می باشد که مسائل لزوما جنبه منفی ندارد زیرا در بیشتر مواقع شرکتها در شرایط مناسبی هستند ولی برای توسعه کسب و کار خود نیاز به تحقیق و شناسایی فرصتهای بازار دارند . از اینرو تحقیق یا برای حل مشکلات فعلی یا برای توسعه برای رشد شرکت می باشد . برای اجرای تحقیقات بازاریابی نیاز است که بر اساس مشکلات و مسائل مدیریتی مساله تحقیقی بیان شود و برای مساله تحقیق اهداف تحقیق و برای اهداف تحقیق سوالات تحقیق و برای سوالات نیازهای اطلاعاتی مرتبط تعیین شود و برای نیازهای اطلاعاتی متغیرها و جامعه آماری مشخص گردد و برای جامعه آماری با توجه به نوع متغیرها ابزار سنجش طراحی می شود که در آخر با روش های نمونه گیری اطلاعات از جامعه آماری بدست امده و با روشهای اماری و تحلیلی تجزیه و تحلیل صورت می گیرد و در نهایت از متغیر ها به سوالات پاسخ داده می شود و از سوالات اهداف برآورده می شود و با اهداف مساله اصلی پاسخ داده شده و در نهایت راه حل مشکل پیشنهاد می گردد. به عبارتی تحقیق برای این است که از مشکل به راه حل نرویم که این بزرگترین اشتباه انسان است . زیرا باعث سعی و خطاهای بیشماری می شود که ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده که می تواند باعث فروپاشی کل سیستم کسب و کار گردد بنا بر مطالب بیان شده گفتن روشهای تحقیق به عنوان خدمات شرکت به نوعی نشان داده ابزارهای تحقیق است که کاملا درست نیست . زیرا هدف کارفرما رسیدن به واقعیت است نه ابزار رسیدن به واقعیت .

   

 • واحد HSEE شرکت مشاوران کاوش

  کلمه HSEE مخفف ایمنی بهداشت محیط زیست و انرژی می باشد. از آنجاکه در صنعت و تولید HSEE جایگاه خاصی دارد شرکت مشاوران کاوش در راستای ارائه خدمات مطلوبتر و اطلاع رسانی مناسب در این خصوص اقدام به راه اندازی  واحد HSEE نموده است که از جمله اقدامات این واحد میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

          ۱. تشکیل تیمی از کارشناسان مختلف شهرک جهت بررسی مشکلات HSEE  واحدهای صنعتی و ارائه مشاوره لازم

          ۲. پایش ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی در قالب بازدیدهای میدانی و جلسه با مدیران محترم واحدهای صنعتی فعال شهرک

          ۳. برگزاری دوره آموزشی HSEE و دورههای آموزشی مرتبط

          ۴. تهیه شناسنامه HSEE برای واحدهای فعال شهرک

          ۵. عارضه یابی مشکلات HSEE و انتقال پیشنهادات واحدها در این خصوص به مسئولین امر

          ۶. تهبه آمار دقیقی از تعداد واحدهای فعال و غیر فعال شهرک

 • معتبرترین شرکت تحقیقات بازاریابی

  معتبرترین شرکت تحقیقات بازاریابی شرکتی است که خدمات گسترده ای در تمام زمینه های اجزای تحقیقات بازاریابی را ارائه نموده و مجوز رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته باشد.

  شرکت مشاوران کاوش برای اجرای تحقیق با توجه به تمام شرایط موجود از روشهایی که باعث کمترین خطا در تحقیق می شود استفاده می کند . بطور کلی تحقیقات بازار روشهای مختلفی دارد که بر دو اساس استوار است . تحقیق بر اساس اهداف تحقیق و تحقیق بر اساس روش جمع آوری اطلاعات

  1-    تحقیقات بر اساس اهداف تحقیق شامل موارد ذیل می باشد

  ·  تحقيقات در مورد وضعيت بازار

  ·  سهم بازار ، شناخت رقبا و ...

  ·  گروه بندي وتقسيم بندي مشتريان

  ·  تعيين جايگاه شرکت / محصول در بازار از ديدگاه مصرف کنندگان

  ·  رضايت سنجي و بررسي نيازها ، خواستها و ترجيحات مصرف کنندگان

  ·  بررسي علت و انگيزه خريد مصرف کنندگان و عادات موثر در مصرف کالاها

  ·  تجزيه و تحليل و پيش بيني فروش

  ·  تحقيقات در مورد محصول

  ·  تحقيق در مورد پیش برد فروش ( تبليغات – سمپلینگ و پروموشن - ...)

  ·  تحقيقات در مورد توزيع محصول

  ·  تحقيقات در مورد قيمت محصول

  ·  تحقیقات در خصوص برندینگ ( ارزش ویژه برند - تصویر برند - شخصیت برند و..... )

  ·  تحقیقات در خصوص برنامه تبلیغاتی ( اثر بخشی تبلیغات – رسانه و پیام های تبلیغاتی - کمپین تبلیغاتی )

  ·  تحقیقات در خصوص بازاریابی الکترونیکی ( استراتژیهای و برنامه های بازاریابی الکترونیکی ) 
  ·  تحقیقات در خصوص وفاداری مشتریان

  ·  تحقیقات در زمینه ارتباط با مشتریان

  2-  تحقیقات بر اساس روشهای جمع آوری اطلاعات

  ·         تحقیقات اکتشافی ( کشف مسائل – شناخت شاخص ها و عوامل )

  ·         تحقیقات توصیفی ( اندازه گیر عوامل )

  ·         تحقیقات آزمایشی ( آزمایش تاثیر عوامل مستقل بر وابسته )

  3- روشها و ابزارهای  جمع آوری اطلاعات

  ·         گروه متمرکز )کانونی) -focus group

  ·         مصاحبه های عمیق و نیمه عمیق  ( ظبط صدا و....)

  ·         مطالعات کتابخانه ای ( سوابق موضوع مورد مطالعه - تجزیه و تحلیل اسناد و مدارک مرتبط با موضوع مطالعه و ...)

  ·         مطالعات داده های ثانویه

  ·         مصاحبه مستقیم  با پرسشنامه با سوالات بسته ، باز ( بسته و باز )  

  ·         تلفنی ( CATI  - TI)

  ·         الکترونیکی ( ایمیل و....)

  ·         با استفاده از ابزارهای الکترونیکی ( موبایل . تبلت و.........) و نرم افزارهای مرتبط

  ·         مشاهده و یادداشت

  ·         شبکه های اجتماعی  ( لینکدین – فیس بوک – تلگرام -..........)

  ·         تحقیق بصورت آزمون سنجش برای پرسشنامه های تعداد بالا ( نرم افزار به همراه اسکن پرسشنامه )

  ·         و....

  تحقیق بازاریابی در حقیقت یعنی اجرای اصول علمی تحقیق در حوزه بازاریابی با هدف کسب اطلاعات بر اساس مشکلات و مسائلی که مدیریت شرکت با آن مواجه می باشد که مسائل لزوما جنبه منفی ندارد زیرا در بیشتر مواقع شرکتها در شرایط مناسبی هستند ولی برای توسعه کسب و کار خود نیاز به تحقیق و شناسایی فرصتهای بازار دارند . از اینرو تحقیق یا برای حل مشکلات فعلی یا برای توسعه برای رشد شرکت می باشد . برای اجرای تحقیقات بازاریابی نیاز است که بر اساس مشکلات و مسائل مدیریتی مساله تحقیقی بیان شود و برای مساله تحقیق اهداف تحقیق و برای اهداف تحقیق سوالات تحقیق و برای سوالات نیازهای اطلاعاتی مرتبط تعیین شود و برای نیازهای اطلاعاتی متغیرها و جامعه آماری مشخص گردد و برای جامعه آماری با توجه به نوع متغیرها ابزار سنجش طراحی می شود که در آخر با روش های نمونه گیری اطلاعات از جامعه آماری بدست امده و با روشهای اماری و تحلیلی تجزیه و تحلیل صورت می گیرد و در نهایت از متغیر ها به سوالات پاسخ داده می شود و از سوالات اهداف برآورده می شود و با اهداف مساله اصلی پاسخ داده شده و در نهایت راه حل مشکل پیشنهاد می گردد. به عبارتی تحقیق برای این است که از مشکل به راه حل نرویم که این بزرگترین اشتباه انسان است . زیرا باعث سعی و خطاهای بیشماری می شود که ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده که می تواند باعث فروپاشی کل سیستم کسب و کار گردد بنا بر مطالب بیان شده گفتن روشهای تحقیق به عنوان خدمات شرکت به نوعی نشان داده ابزارهای تحقیق است که کاملا درست نیست . زیرا هدف کارفرما رسیدن به واقعیت است نه ابزار رسیدن به واقعیت .

   

 • بهترین شرکت تحقیقات بازاریابی

  بهترین شرکت تحقیقات بازاریابی شرکتی است که خدمات گسترده ای در تمام زمینه های اجزای تحقیقات بازاریابی را ارائه نموده و مجوز رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته باشد.

  شرکت مشاوران کاوش برای اجرای تحقیق با توجه به تمام شرایط موجود از روشهایی که باعث کمترین خطا در تحقیق می شود استفاده می کند . بطور کلی تحقیقات بازار روشهای مختلفی دارد که بر دو اساس استوار است . تحقیق بر اساس اهداف تحقیق و تحقیق بر اساس روش جمع آوری اطلاعات

  1-    تحقیقات بر اساس اهداف تحقیق شامل موارد ذیل می باشد

  ·  تحقيقات در مورد وضعيت بازار

  ·  سهم بازار ، شناخت رقبا و ...

  ·  گروه بندي وتقسيم بندي مشتريان

  ·  تعيين جايگاه شرکت / محصول در بازار از ديدگاه مصرف کنندگان

  ·  رضايت سنجي و بررسي نيازها ، خواستها و ترجيحات مصرف کنندگان

  ·  بررسي علت و انگيزه خريد مصرف کنندگان و عادات موثر در مصرف کالاها

  ·  تجزيه و تحليل و پيش بيني فروش

  ·  تحقيقات در مورد محصول

  ·  تحقيق در مورد پیش برد فروش ( تبليغات – سمپلینگ و پروموشن - ...)

  ·  تحقيقات در مورد توزيع محصول

  ·  تحقيقات در مورد قيمت محصول

  ·  تحقیقات در خصوص برندینگ ( ارزش ویژه برند - تصویر برند - شخصیت برند و..... )

  ·  تحقیقات در خصوص برنامه تبلیغاتی ( اثر بخشی تبلیغات – رسانه و پیام های تبلیغاتی - کمپین تبلیغاتی )

  ·  تحقیقات در خصوص بازاریابی الکترونیکی ( استراتژیهای و برنامه های بازاریابی الکترونیکی ) 
  ·  تحقیقات در خصوص وفاداری مشتریان

  ·  تحقیقات در زمینه ارتباط با مشتریان

  2-  تحقیقات بر اساس روشهای جمع آوری اطلاعات

  ·         تحقیقات اکتشافی ( کشف مسائل – شناخت شاخص ها و عوامل )

  ·         تحقیقات توصیفی ( اندازه گیر عوامل )

  ·         تحقیقات آزمایشی ( آزمایش تاثیر عوامل مستقل بر وابسته )

  3- روشها و ابزارهای  جمع آوری اطلاعات

  ·         گروه متمرکز )کانونی) -focus group

  ·         مصاحبه های عمیق و نیمه عمیق  ( ظبط صدا و....)

  ·         مطالعات کتابخانه ای ( سوابق موضوع مورد مطالعه - تجزیه و تحلیل اسناد و مدارک مرتبط با موضوع مطالعه و ...)

  ·         مطالعات داده های ثانویه

  ·         مصاحبه مستقیم  با پرسشنامه با سوالات بسته ، باز ( بسته و باز )  

  ·         تلفنی ( CATI  - TI)

  ·         الکترونیکی ( ایمیل و....)

  ·         با استفاده از ابزارهای الکترونیکی ( موبایل . تبلت و.........) و نرم افزارهای مرتبط

  ·         مشاهده و یادداشت

  ·         شبکه های اجتماعی  ( لینکدین – فیس بوک – تلگرام -..........)

  ·         تحقیق بصورت آزمون سنجش برای پرسشنامه های تعداد بالا ( نرم افزار به همراه اسکن پرسشنامه )

  ·         و....

  تحقیق بازاریابی در حقیقت یعنی اجرای اصول علمی تحقیق در حوزه بازاریابی با هدف کسب اطلاعات بر اساس مشکلات و مسائلی که مدیریت شرکت با آن مواجه می باشد که مسائل لزوما جنبه منفی ندارد زیرا در بیشتر مواقع شرکتها در شرایط مناسبی هستند ولی برای توسعه کسب و کار خود نیاز به تحقیق و شناسایی فرصتهای بازار دارند . از اینرو تحقیق یا برای حل مشکلات فعلی یا برای توسعه برای رشد شرکت می باشد . برای اجرای تحقیقات بازاریابی نیاز است که بر اساس مشکلات و مسائل مدیریتی مساله تحقیقی بیان شود و برای مساله تحقیق اهداف تحقیق و برای اهداف تحقیق سوالات تحقیق و برای سوالات نیازهای اطلاعاتی مرتبط تعیین شود و برای نیازهای اطلاعاتی متغیرها و جامعه آماری مشخص گردد و برای جامعه آماری با توجه به نوع متغیرها ابزار سنجش طراحی می شود که در آخر با روش های نمونه گیری اطلاعات از جامعه آماری بدست امده و با روشهای اماری و تحلیلی تجزیه و تحلیل صورت می گیرد و در نهایت از متغیر ها به سوالات پاسخ داده می شود و از سوالات اهداف برآورده می شود و با اهداف مساله اصلی پاسخ داده شده و در نهایت راه حل مشکل پیشنهاد می گردد. به عبارتی تحقیق برای این است که از مشکل به راه حل نرویم که این بزرگترین اشتباه انسان است . زیرا باعث سعی و خطاهای بیشماری می شود که ریسک سرمایه گذاری را افزایش داده که می تواند باعث فروپاشی کل سیستم کسب و کار گردد بنا بر مطالب بیان شده گفتن روشهای تحقیق به عنوان خدمات شرکت به نوعی نشان داده ابزارهای تحقیق است که کاملا درست نیست . زیرا هدف کارفرما رسیدن به واقعیت است نه ابزار رسیدن به واقعیت .

   

 • اهمیت و اهداف تحقیقات بازاریابی

  -         از مهمترین اهداف تحقیقات بازاریابی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  -         تجزیه و تحلیل صنعت و شناسایی رقبای اصلی، محصول آنها و وضعیت آنها در بازار

  -         شناسایی نقاط قوت، ضعف، تهدیدها و فرصت های موجود در بازار

  -         تدوین روش قیمت گذاری محصول

  -         بخش بندی بازار و انتخاب بازار هدف

  -         تدوین استراتژی های بازاریابی جهت نفوذ در بازار

  -         پیش‌بینی فروش و تخمین تقاضا برای محصول، تعیین میزان عرضه و فروش آتی محصول

  -         شناسایی رفتار مصرف کنندگان (توجه ویژه‌ به بُعد اجتماعی، روانی و عاطفی انسان‌ها در مصرف محصولات)

  -         انتخاب بهترین روش های تبلیغاتی

  -         تعیین نیازها و خواسته‌های مشتریان و شناسایی نیازهای جدید و خواسته های مشتریان بالفعل و یا بالقوه

  -         توسعه برند (نام تجاری)

  -         تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد روش های بازاریابی دیگران در حوزه مختلف نظیر قیمت گذاری، شبكه توزیع، تنوع محصول، تخفیف ها، برگزاری نمایشگاه ها و مسابقه، كمپین های تبلیغاتی

  -         تدوین مدل کسب و کار جهت موفقیت در بازار

  -         تجزیه و تحلیل محیط کلان بازار (عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... موثر در بازار)

   

   

 • رویداد استارتاپ تهران

  رویداد استارت آپ تهران در تاریخ 11 اسفندماه 1397 در ساختمان وزارت صنعت با همکاری شرکت شهرک های صنعتی تهران برگزار گردید.

 • سفارش طرح توجیهی

   


 • مشاوره طرح توجیهی

  شرکت مشاوران کاوش با داربودن نیروی انسانی خبره و متخصص، آماده مشاوره و تدوین انواع طرح های توجیهی می باشد.

 • اتمام پروژه عارضه یابی

  عارضه یابی 25 شرکت در استان کهگیلیویه و بویراحمد در زمینه های مختلف صنعتی و خدماتی در سه بخش فنی، مالی و بازار مورد ارزیابی قرار گرفته و در دوفاز (فاز اول شناسایی مشکل و فاز دوم ارائه راهکار) به اتمام رسید. 

 • صدور گواهینامه ایزو در کمترین زمان

  گواهینامه ایزو توسط شرکت مشاوران کاوش در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب صورت می گیرد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • شرکت مشاوران کاوش

 • گواهینامه ایزو

  سازمان بین المللی استاندارد (ISO) چیست؟

  (ISO) چیست؟

  (ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد, یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك, صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات, بهبود همكاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود. 

  سازمان بین المللی استاندارد (ISO) از اعضای خود تشكیل شده است و سازمان های عضو (اعضای اصلی یا Member baby) نمایندگان مراجع استاندارد كردن در كشورهای متبوع خود می باشند, بنابراین فقط یك سازمان می تواند به عنوان نماینده از هر كشور عضویت یابد. 

  از اعضای دیگر سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عضو مكاتبه ای (Correspondent Member) می باشد كه معمولا سازمانی از یك كشور است كه تا به حال فعالیتی در ارتباط با استاندارد كردن و تدوین استاندارد نداشته است. این سازمان صرفاً در مواردی كه ذی نفع است اطلاعاتی كسب می نماید و در فعالیت های فنی مشاركتی ندارد. 

  عضو دیگر (ISO) عضو مشترك (Subscriber Member) است كه كشورهایی كه دارای اقتصادی خرد می باشند می توانند این عضویت را داشته باشند. 

  سازمان بین المللی استاندارد تا پایان ژانویه 2001 دارای 138 عضو شامل 91 عضو اصلی, 36 عضو مكاتبه ای و 11 عضو مشترك بوده است. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از جمله اعضای اصلی آن بوده و در تدوین استانداردهای بین المللی مشاركت دارد. 

  كلمه (ISO) از چه مشتق شده است؟

  تصور می شود كه كلمه (ISO) مخفف International Organization for  Standardization است, در حالی كه مخفف عبارت فوق می بایست به صورت (IOS) باشد. (ISO) در اصل از كلمه یونانی (isos) مشتق شده و به معنی (برابر) و ریشه پیشوند (iso) در انگلیسی است. 

  از ((برابر)) تا ((استاندارد)) علت انتخاب كلمه (ISO)به عنوان نام یك سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. سازمان بین المللی استاندارد, در صورت توجه به زبان كشورهای عضو, در انگلیسی به صورت (IOS) و در فرانسه به صورت (OIN) در می آید ولی به طور كلی بدون در نظر گرفتن زبان كشور خاص, نام سازمان بین المللی استاندارد به صورت (ISO) خلاصه می شود.

  استانداردها چه اهمیت و کاربردی دارند؟ 

  با دقت بر بسته بندی کالای خریداری شده ممکن است علامت یا علایمی مانند آرم استاندارد ایران، CE، ISO 9001:2000، ISO 14001:2004، OHSAS 18000، HACCP یا … را مشاهده کنید. 

  هرکدام از این علایم نشان دهنده پیامی هستند، مثلا HACCP فقط بر روی محصولات غذایی مشاهده می شود ونشان دهنده سلامتی ایمن بودن مواد غذایی است که در خط تولید آن نقاط بحرانی شناسایی و کنترل می شوند. ISO 9001:2000 یعنی سازمان تولید کننده آن محصول از نظام کیفیت خاصی برخوردار است. CE مجوز ورد کالا به بازار اروپا و GS مجوز ورود کالا به بازار آلمان است. ISO 14001 و OHSAS به ترتیب بیانگر نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند. به عبارت دیگر علایم استاندارد اجباری ایران، CE و CS جزو استانداردهای محصول و استانداردهای ISO14001 & OHSAS18001 جزو استانداردهای مدیریتی محسوب می شوند. معمولا گفته می شود صنعت کشور ما 10 تا 30 سال از آخرین تکنولوژی عقب تر است، اما خوشبختانه در صنعت استانداردهای مدیریتی مانند ایزو اینگونه نیست و به محض تدوین استانداردی جدید، متخصصان ما نسبت به ترجمه و انتشار آنها اقدام می کنند. استانداردهای ISO 22000:2005 مربوط به زنجیره صنایع غذایی و ISO 27001:2005 مرتبط با نظام مدیریت امنیت اطلاعات نمونه هایی از این استانداردها می باشند که به تازگی از تدوین نسخه اصلی آنها می گذرد. 

  استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است، زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیر ضروری و ضایعات، به قدری چشمگیر است که هر گونه سرمایه گذاری در زمینه استاندارد سازی فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می سازد، به طوری که آنان در اندک زمان می توانند نتایج محسوس آن را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند. 

  با اجرای درست قوانین و مقررات استاندارد هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین آلات کاهش می یابد، فرایند تولید منظم می شود، آرایش عملکرد کارخانه ها به نحو متعادلی تنظیم می گردد، نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود، همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرآیند تولید میسر می شود، تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود و به این ترتیب استاندارد شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد. در جهان صنعتی امروز همه چیز دست تحول است در این عرصه استانداردهای جدیدی که به مدیریت کیفیت موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می گیرد. این مدیریت برنامه ریز و هدفمند زندگی و پویایی را به بخش های سازمانی هدیه می دهد. سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ گویی به نیازهای مصرف کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات، مهمترین اصل در خط مشی توسعه اقتصادی است هر کشور در حال توسعه که افزایش و بهبود ظرافت صنعتی را در رأس برنامه های خود قرار داده باشد، در می یابد که استاندارد نمودن شاخص های تولید و خدمات و همچنین سنجش و کنترل کیفیت محصولات از جمله نکات اصلی در برنامه های توسعه است.

   

  استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

  برای تجارت : پذیرش عمومی استانداردهای بین المللی باعث می شود که تولید کننده اساس توسعه محصولات و سرویس های خود را بر این اساس گذاشته و در نتیجه به مقبولیت عمومی دست پیدا کند. همچنین باعث می شود که کسب و کارهایی که بر اساس استانداردهای بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در نقاط مختلف دنیا قابل رقابت باشند.

  برای خریداران : مطابقت و سازگاری عمومی محصولات در جهان که در اثر پیروی از استانداردهای بین المللی بوجود آمده است باعث شده است تا مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتر شوند و همچنین از قیمت پایین تر که در اثر رقابت بوجود آمده است بهره مند شوند.

  برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.

  برای کشور های توسعه یافته : استانداردهای بین المللی به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد که که با سرمایه گذاری صحیح بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آنها جلوگیری کنند.

  برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.

  برای همه افراد : استانداردهای بین المللی به همه کمک می کند تا از امنیت حمل و نقل ، دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند مطمئن باشند.

  برای محیط زیست : برای محیط زیستی که در آن ساکن شدیم ، استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، و انتشار گازها و تشاشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

   

  تعریفی کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

  کیفیت چیست ؟ مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.

  عرضه کننده کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود.

  مشتری (Customer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصولی را دریافت کرده بر روی آن فرایندی را انجام دهد، مشتری (Customer) نامیده میشود.

  مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.

  خدمت چیست ؟ فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد . در واقع جوهره ای که ملموس نباشد ، بلکه درک آن عقلائی باشد.

  تولید چیست ؟ محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.

  عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.

  روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.

  اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.

  اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند

 • طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی

  گزارش توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح رااز جنبه های بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

  طرح توجیهی شامل گزارشی توصیفی و جامع در مورد کسب و کار جدید یا موجود است که توجیه‌‌پذیری تولید محصول یا عرضه خدمت را از جوانب مختلف از جمله نیاز بازار، مسائل مالی، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌دهد و سناریوهای اجرای پروژه را بررسی کرده و عملی بودن طرح و سودآوری و در کل معقول بودن سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد.

   

  طرح توجیهی نیاز اولیه برای شروع یک کسب‌و‌کار جدید است زیرا ارزیابی‌ها و مطالعات انجام‌شده قبل از شروع فعالیت، منجر به کاهش ریسک راه‌اندازی پروژه و تصمیم‌گیری بهتر سرمایه‌گذار می‌گردد.

   

  مطالعات امکان‌سنجی جهت تجزیه و تحلیل ایده مطرح شده با درنظر گرفتن تمام نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از عوامل درون و برون‌سازمانی، موانع دست‌یابی به هدف نوشته می‌شود و ابزاری برای پیش‌بینی و مدیریت بهتر است و لزوم سرمایه‌گذاری را بیان می‌دارد.

   

  طرح توجیهی متشکل از سه بخش ذیل است:

   

  مطالعات بازار: ابعاد مختلف بازار محصول طرح توجیهی از قبیل عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و سایر مورد را مورد بررسی قرار‎ می‎‎دهد.

  توجیه پذیری فنی : ابعاد فنی طرح توجیهی از جمله فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرائی طرح را مورد مطالعه قرار‎ می‎‎دهد.

  تجزیه و تحلیل مالی:شاخص‌های مالی و سودآوری طرح توجیهی را آنالیز‎ می‎‎کند و نسبت به انجام یا عدم انجام طرح تصمیم‌گیری می‌کنند.

  در نگارش طرح توجیهی عواملی مثل خلاصه طرح، مشخصات سرمایه‌گذاری طرح، معرفی محصول یا خدمت، فرآیند انجام کار، هزینه‌ها و نرخ بازگشت سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد.

   

  از خروجی‌های طرح توجیهی به وضعیت بازار با درنظر گرفتن اولویت‌های سرمایه‌گذار، ریسک ورود به بازار، دست‌یابی به بازار هدف در آینده می‌توان اشاره کرد.

   

  یک طرح تجاری موفق طرحی است که کمک می‌کند از قرار گرفتن کسب و کار در مسیری که به اهداف شرکت منتهی می‌شود اطمینان حاصل کنیم.

   

  ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﻨﺎﺳﺐ برای ارائه خدمت یا کالا وﺟﻮد دارد؟

  ﻧﺤﻮه ورود ﺑﻪ اﯾﻦ ﺑﺎزار ﭼﮕﻮﻧﻪ اﺳﺖ؟

  نرخ بازگشت سرمایه به چه میزان است؟

  ویژگی‌های ﻣﺤﺼﻮل ورودی باید داراي ﭼﻪ ﺷﺮاﯾﻄﯽ ﺑﺎﺷﺪ؟

  عوامل درون و برون‌سازمانی تاثیرگذار بر روی ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﺤﺼﻮل چیست؟

  رﯾﺴﮏ ورود ﺑﻪ ﺑﺎزار ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﯿﺰان اﺳﺖ؟

  بررسی وضعیت بازار در سال‌های آتی چیست؟

  برآورد هزینه‌های قبل از بهره‌برداری و هزینه‌های ثابت و جاری طرح به چه میزان است؟

   

 • مدیریت دانش

  مقدمه :

  ما نه تنها در هزاره‌ی جدید، که در عصر جدید زندگی می‌کنیم. در این دوره، اصطلاحات گوناگونی مثل عصر فراصنعتی (هوبر، 1990) عصر اطلاعات (شاپیرو و واریان، 1999) موج سوم (هوپ و هوپ، 1997) یا جامعه دانشی (دراکر، 1993) برای توصیف وضعیت کنونی به کار می روند. صرف نظر از اصطلاحات مذکور، اغلب صاحبنظران معتقدند که یکی از موضوعات مهم مطرح شده دراین دوره، مفهوم مدیریت دانش است؛ مفهومی که هیجان ایجاد کرده و باعث بحث و مناظره‌ی فراوان شده است. مدیریت دانش رویکردی است که به سرعت در حال تکامل است و به چالش های اخیر برای افزایش کارایی و بهبود اثر بخشی فرایند های تجاری محور، همراه با نوآوری مستمر، توجه زیادی دارد. نیاز به مدیریت دانش براساس رشد ادراک جامعه تجاری، از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که دانش در عملکرد سازمانی و دسترسی به مزیت رقابتی پایدار، عنصری مهم تلقی می شود (Davenport & Grover, 2001).

  چنین تغییر جهت اساسی و در سطح بالایی، پیامدهای مهمی در فرایند های سطوح میانی و پایانی در سازمان دارد. در حقیقت، جذب و بکارگیری مفاهیم، ابزارها، تکنیک ها و استراتژی های مدیریت دانش در تحولات آینده، به منظور استقرار شرکت های دانش محور، به سادگی امکان پذیرنیست؛ چرا که نیازمند انتخاب صحیح ابزارها و تکنیک‌هایی است که به شیوه ای هماهنگ به کار گرفته شوند. به منظور انتخاب صحیح نوع تکنولوژی یا تکنیک‌ها، درک زیر ساخت های تکنولوژی موجود، ساختار سازمانی و زیر ساخت های تجاری و فرهنگی ضروری است. علاوه‌براین، درک چگونگی ترکیب این اجزا برای دستیابی به کارایی و اثر بخشی سازمان، اهمیت زیادی دارد که این خود، منجر به کسب اهداف سازمانی می شود. به منظور تبدیل شرکت به مؤسسه ای دانش محور از طریق تکنولوژی ها و استراتژی های مدیریت دانش، ضروری است که درابتدا، پویایی های نهفته در اقتصاد دانشی، دانش و مدیریت دانش مطرح شود. در ادامه، انواع زیر ساخت های لازم برای استقرار مدیریت دانش مورد اشاره قرار می گیرد.

  تعریف مدیریت دانش

  اغلب کتاب های مربوط به حوزه‌ی تکنولوژی با تعدادی تعریف شروع می شود، اما تعریف مدیریت دانش کار آسانی نیست. نویسندگان مختلف از دیدگاه های مختلف و با رویکرد های متفاوت و انگیزه های گوناگون، به تعریف مدیریت دانش پرداخته‌اند. اغلب، مدیریت دانش به طور کلی تعریف شده و آن را به عنوان هر آنچه که سازمان برای داشتن نحوه­ی انجام وظایف و فعالیت هایش نیاز دارد، تعریف کرده‌اند. این تعریف از مدیریت دانش، شامل دانش رسمی، قوانین برنامه ها و رویه ها و دانش فنی ناملموس، مهارت ها و تجارب افراد است. همچنین تعریف بالا از مدیریت دانش، شامل روش انجام کار توسط سازمان ها، ارتباط، تجزیه و تحلیل موقعیت، ارایه­ی راه حل های جدید برای مسائل و توسعه­ی روش های جدید انجام کسب و کار است. علاوه بر آن، تعریف بالا شامل مباحث فرهنگی، قومی و ارزش ها و روابط با تامین کنندگان و مشتریان نیز هست.

  مدیریت دانش، شامل همه‌ی روش هایی است که سازمان، دارایی های دانش خود را اداره می کند که شامل چگونگی جمع آوری، ذخیره سازی، انتقال، بکار گیری، به روز سازی و ایجاد دانش است (Wickramasinghe & Rubitz, 2007).

  دانشگاه مدیریت دانش تگزاس، مدیریت دانش را اینگونه تعریف می کند: مدیریت دانش، فرایند سیستماتیک و نظام مند کشف، انتخاب، سازماندهی، تلخیص و ارائه­ی اطلاعات است؛ به گونه ای که شناخت افراد را در حوزه‌ی مورد علاقه اش بهبود می بخشد. مدیریت دانش به سازمان کمک می کند تا از تجارب خود، شناخت و بینش بدست آورد و فعالیت خود را بر کسب ذخیره سازی و استفاده از دانش متمرکز کند تا بتواند در حل مشکلات، آموزش پویا، برنامه ریزی راهبردی و تصمیم گیری، از این دانش بهره گیرد. مدیریت دانش نه تنها از زوال دارایی های فکری و مغزی جلوگیری می کند، بلکه به طور مداوم بر این ثروت می افزاید.

  ماهیت دانش سازمانی

  به طور کلی، سازمان ها دو نوع دانش دارند که به عنوان دانش پیش‌زمینه و پس‌زمینه یا دانش صریح و ضمنی شناخته می‌شوند. نخستین بار، پولانی (1985) میان دانش صریح و ضمنی تمایز قایل شد. نوناکا و تاکواچی معتقدند که امتیاز غالباً نادیده گرفته­شده­ی شرکت ه،ا مواردی هستند چون بینش ها، شهودها، گمان ها، احساس های ناخودآگاه، ارزش ها، تصورها، استعاره‌ها و مقایسه‌ها. بهره‌برداری از این امتیاز ناملموس می‌تواند ارزش فراوانی به عملیات روزانه‌ی یک شرکت ببخشد.

  دانش ضمنی معمولاً در قلمرو دانش شخصی، شناختی و تجربی قرار می‌گیرد، در حالی که دانش صریح بیشتر به دانشی اطلاق می‌شود که جنبه‌ی عینی‌تر، عقلانی‌تر و قوی‌تری دارد. دانش صریح به طور معمول هم به خوبی قابل ثبت است و هم قابل دسترسی است. پولانی در تمایز میان دو دانش می‌گوید: «می‌توانیم بیش از آنکه به زبان می‌آوریم، بدانیم». او در اصل چنین می‌گوید که بیان کردن دانش ضمنی با واژه‌ها دشوار است. فناوری اطلاعات، به طور سنتی روی استفاده از دانش صریح متمرکز شده است. با این حال، سازمان ها اکنون دریافته‌اند که برای انجام مؤثر کارهای‌شان، نیازمند یکپارچه کردن هر دو نوع دانش هستند. از این رو، در حال ایجاد روش شناسی خاص به منظور تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح هستند که می‌تواند تدوین شود و بنابراین، دیگران می‌توانند آن را ثبت، ذخیره، منتقل، از آن استفاده و بر طبق آن عمل کنند.

  دانش آشکار به راحتی قابل پردازش کامپیوتری، انتقال الکترونیکی و ذخیره سازی در پایگاه های اطلاعاتی است؛ ولی ماهیت ذهنی و حسی دانش ضمنی، پردازش و انتقال دانش کسب شده را از طرق منطقی و ساختارمند بسیار مشکل می سازد. برای اینکه دانش ضمنی در سازمان انتقال و گسترش یابد، باید آن دانش به کلمات یا اعدادی تبدیل شوند که برای هر کس قابل درک و فهم است. به طور مختصر، هنگام وقوع این فرآیند (یعنی تبدیل دانش ضمنی به دانش آشکار و تبدیل دانش آشکار به دانش ضمنی) سازمان، تولید دانش می نماید (Nonaka & Takeuchi, 1995).

   

  اقتصاد دانشی چیست ؟

  اقتصاد دانان، جهان را به سه عصر مجزا طبقه بندی کرده اند: عصر کشاورزی، عصر صنعتی و عصر اطلاعات. مشخصۀ عصر اطلاعات، جذب و انتشار سریع تکنولوژی های کامپیوتری، ارتباطی و اطلاعاتی است که اثرات برجسته ای بر روش های کسب و کار و شیوه زندگی مردم داشته است. پیامدهای جهانی شدن و تغییرات ایجادشده، حجم عظیمی از داده و اطلاعات خام را به­وجود آورده است. چالش اخیر، رشد مداوم توانمندی ها برای تبدیل آنها به اطلاعات و دانش مناسب و قابل استفاده جهت حل مسائل تجاری است. دانش بصورت یک ابزار سازمانی عمده برای کسب و حفظ مزیت رقابتی درآمده است. بطور سنتی اقتصاددانان، زمین و منابع طبیعی، کارگر و سرمایه را به عنوان اجزای مهم و ضروری سازمان های اقتصادی مورد تأکید قرار داده اند. با این وجود در عصر اطلاعات، دانش به اندازه‌ی سه جزء مذکور مهم است. از این رو، اصطلاح جدید اقتصاد دانشی ظهور کرد. مفهوم اقتصاد دانشی اغلب بطور اشتباه با عصر اطلاعات، مترادف فرض می شود (Schaffer, 2003). اداره‌ی دانش بصورت یکی از مهارت های اولیه و ضروری سازمان ها در آمده که سازمان ها برای بقا و کامیابی به آن محتاج هستند.

 • مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک

  برنامه ریزی استراتژیک


  اساساً برنامه ریزی استراتژیک تلاشی سازمان یافته و منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی و اجرای اقدامات اساسی است که ماهیت و جهت گیری فعالیت‌های سازمان را با دیگر سازمان‌ها در چهارچوب قانون شکل می‌دهند. پیچیدگی شرایط محیطی و دقت در انعکاس این حالات در برنامه ریزیها، نه تنها موجب سنگینی ساختار تدوین برنامه‌ها می‌شود بلکه ساز و کارهای اجرایی برنامه‌ها را ظریف‌تر می‌کند.


  به عبارت دیگر، برنامه ریزی استراتژیک تلاشی است سازمان یافته و منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی و انجام اقدامات اساسی که سرشت و سمت گیری فعالیت‌های یک سازمان یا دیگر نهادها را در چارچوب قانونی شکل می‌دهد (برایسون، 1372).


  برنامه ریزی استراتژیک روش سیستماتیکی است که فراگرد مدیریت استراتژیک را پشتیبانی و تأیید می‌کند. برنامه ریزی استراتژیک متضمن همه اقداماتی است که منجر به تعریف اهداف و تعیین استراتژیهای مناسب برای دستیابی به آن اهداف برای کل سازمان می‌شود.


  در برنامه ریزی استراتژیک، اهداف و خطوط کلی و رسالت سازمان در بلند مدت تعیین می‌گردد،  این نوع برنامه ریزی، جامعیت داشته و در سطوح عالی سازمان شکل می‌گیرد. و بالاخره در حکم چتری است که کل سازمان را به نحوی در بر می‌گیرد.


   


  لزوم برنامه ریزی استراتژیک در سازمان‌ها


  روی هم رفته، برنامه ریزی استراتژیک درصدد آن است که ظرفیت و توان مدیریت استراتژیک سازمان را به نحوی بالا برد که مدیران عالی سازمان عملاً در فرآیند برنامه ریزی درگیر شده و نقش سازنده خود را اعمال نمایند. با این وجود، درگیر بودن مدیریت ارشد سازمان در این فرآیند کافی نبوده و باید به صورت متحد و هماهنگ در توسعه فرآیند برنامه ریزی، تدوین و اجرای استراتژی‌های تدوین شده مشارکت فعال داشته باشند. وحدت، هماهنگی و مشارکت فعال مدیریت عالی در زمره مهم‌ترین عوامل در اجرای استراتژی‌های سازمان است. 


  به طور خلاصه، برنامه ریزی استراتژیک درصدد آن است که به سه سئوال اصلی سازمان پاسخ گوید:


  1- سازمان کجاست؟


  2- چگونه خواهد رفت؟


  3- آرزو دارد به کجا برود؟


  در پاسخ به این سؤالات، برنامه ریزی استراتژیک چارچوبی برای فعالیت‌های سازمان و کارکنان آن ارائه می‌دهد. به علاوه، این برنامه ریزی چارچوبی برای مدیران و سایر اعضای سازمان به منظور دستیابی به تحلیل موقعیت‌های استراتژیک، انتخاب زبانی مشترک و تصمیمات مشترک که باید در زمانی مناسب انجام پذیرد، ارائه می‌دهد.


  همچنین، برنامه ریزی استراتژیک رهبران سازمان را قادر می‌سازد تا انرژی سازمان را در انتخاب راه مشترک و تحقق اهداف مشترک صرف نمایند. در نهایت، برنامه ریزی استراتژیک، سازمان را در دستیابی به توسعه همه جانبه، سازماندهی مطلوب و داشتن درکی بهتر از محیط پیرامون و مشتریان فعلی و آ‌تی و طبعاً آگاهی از توانمندی‌ها و محدودیت‌هایش یاری می‌نماید


  برنامه ریزی استراتژیک ابزار کار دوره‌ای مدیریت است. این برنامه همانند هر ابزار مدیریتی تنها به منظور حصول یک هدف، یعنی انجام بهتر کارهای سازمان به کار گرفته می‌شود. در همین راستا، در این برنامه تمرکز فعالیتها، حرکت اعضای سازمان در جهت نیل به اهداف برنامه ریزی استراتژیک تلاشی منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی است و اقداماتی است که بدان وسیله سازمان به تصویرکشیده می‌شود و ما با آن چه که سازمان انجام می‌دهد و علت انجام آن، با تمرکز بر آینده سازمان، آشنا می‌سازد. 


   

 • مطالعات فناوری، نوآوری و کارآفرینی

  فناوری بدنه‌ای از دانش است که در خدمت خلق ابزار، پردازش امور، و استخراج مواد به کار می‌رود. مفهوم اصطلاح “‌فناوری‌”‌ بسیار گسترده است و هر فرد دارای درک شخصی از معنی فناوری است. از فناوری برای انجام وظایفی گوناگون در زندگی روزمره‌مان استفاده می‌کنیم، به طور خلاصه؛ می‌توانیم فناوری را در قالب محصولات، فرایندها، یا سازمان‌ها توصیف نماییم. از فناوری برای گسترش توانایی‌های‌مان استفاده می‌کنیم، و همین مسئله باعث می‌شود آدم‌ها به مهم‌ترین بخش از سامانه‌ی فناورانه تبدیل شوند.

  هم‌چنین فناوری به عنوان کاربرد علم برای حل یک مشکل تلقی می‌شود. ولی لازم است بدانید فناوری و علم موضوعاتی مختلف هستند که برای انجام وظیفه‌ای خاص یا حل مشکلی ویژه دست به دست هم می‌دهند.

  نوآوری زمانی رخ می‌دهد که ایده به صورت محصول، فر آیند یا خدمتی توسعه یابد. تعاریف مختلفی از نوآوری ارائه شده‌است.

  Peter Druker پیتر دراکر : نوآوری را همانند هر فعالیت عینی درکنار نبوغ و استعداد، نیازمند دانش، توجه و سخت کوشی همه دست اندرکاران می‌داند. او معتقد است آنچه در میان کارآفرینان مشترک یافتم نه گونه خاصی از شخصیت بلکه تعهد سیستماتیک به نوآوری بوده است.
  Michael L. Tushman 
  مایکل تاشمن : نوآوری را بستر پیروزی در کسب وکار دانسته تا مدیران در پی شناسایی سازوکار چرخه فناوری و جویبار نوآوری بتوانند به کمک انجام دگرگونی‌های ناپیوسته در سازمان به امتیازهای ناشی از آن‌ها برسند.
  خلاقیت و نوآوری، استعداد مرموز نزد افراد نیست بلکه فعالیت روزمره برای برقراری روابطی است که قبلاً دیده نشده و برقراری ارتباط بین مسائلی است که به طور معمول در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرد. البته نوآوری در سایه نبوغ محض هم وجود دارد ولی بیشتر نوآوران به ویژه پیروزمندان آن‌ها، از راه جستجوی آگاهانه و هدفمند فرصت‌های کمیاب به نتیجه رسیده‌اند.
  Holt 
  هالت : اصطلاح نوآوری را در یک مفهوم وسیع به عنوان فرایندی برای استفاده از دانش یا اطلاعات مربوط به منظور ایجاد یا معرفی چیزهای تازه و مفید به کاربرد. در ادامه توضیح می دهد که نوآوری هر چیز تجدید نظر شده است که طراحی و به حقیقت درآمده باشد و موقعیت سازمان را در مقابل رقبا مستحکم کند و نیز یک برتری رقابتی بلند مدت را میسر سازد. به عبارتی دیگر نوآوری خلق چیز جدیدی است که یک هدف معین را دنبال و به اجرا رساند.

  سازمان کارآفرین: بسیاری از شرکتها کوشیده‌اند تا فلسفه و روحیه سازنده‌ای را بر سازمان حاکم کنند و ساختار سازمانی را به گونه ای در آورند که تعداد نوآوری‌های شرکت از حد متوسط بیشتر شود. در چنین شرکتهایی دوایر خلاق و تیمهای خلاق تشکیل می شوند ، شرکت می کوشد تا فکر خلاق و نوآوری را در سازمان ترویج کرده و به گونه ای عمل کند که همه اعضای سازمان در اندیشه نوآوری و خلاقیت باشند. مهم‌ترین رهاورد این شیوه مدیریت، پدید آوردن نیروهایی است که آنان را قهرمانان خلاق یا قهرمانان نظریه‌‌پرداز (Champions Ldea) می نامند ، یعنی ، همان چیزی که در برخی از سازمانها آنان را مبتکر یا عامل تغییر نامیده اند . قهرمان فنی کسی است که یک نظر یا عقیده تازه می دهد و خود را وقف به ثمر رسانیدن آن می کند . این شخص تکنولوژی را بسیار خوب درک می کند . اما قهرمان مدیریت کسی است که در سازمان مراحل به ثمر رسانیدن یک نظر یا عقیده جدید را سرپرستی کرده، یا آن را تأیید و تقویت می کند.

  مدیر قهرمان، زمینه را به اجرا در آوردن نظر یا عقیده جدیدی فراهم می سازد، برای قبولانیدن آن از اعتبار لازم و توان کافی برخوردار است و برای اجرای آن می تواند منابع لازم را تخصیص دهد .

  با توجه به مطالب گفته شده ، به طور کلی می‌توان اذعان داشت که آگاهی مدیران و کارکنان از خلاقیت و نوآوری الزامی است تا بتوانند با زمینه‌ای از آگاهی‌های مورد نیاز و نو وارد عرصه کار و فعالیت شوند و در آنجا با آفرینندگی ، نقش مؤثری در تحقق هدفها و پیشرفت سازمان های خود داشته باشند . خلاقیت و نوآوری برای ماندگاری هر سازمانی لازم است و در طی زمان ، سازمانهای غیر خلاق از صحنه محو می شوند و اگر چه چنین سازمانی ممکن است در عملیاتی که در یک مقطع از عمر خود درگیر آن است ، موفق باشد ولی سرانجام مجبور به تعطیل یا تغییر سیستم خواهدشد. بنابراین برای ماندگاری سازمانها و اینکه بتوانند در عصر تغییرات به رقابت بپردازند، سه عامل: برنامه ریزی ، فرهنگ سازمانی و ساختار سازمانی باید مورد توجه قرار گیرد‌.

  برنامه ریزی ، تعیین هدف و راه‌های تحقق آن است ولی برای دست یافتن به هدف مورد نظر باید پیش از تلاشی فیزیکی یا اقدام به انجام کار ، تلاش ذهنی و فکری صورت گیرد. در این مورد باید از ایده ها و افکار افراد در سازمان برای پیش بینی آینده مطلوب و حل مسئله استفاده کرد و بتوان بین ایده‌ها‌، افکار و عقاید موجود در سازمان یک ارتباط و هماهنگی ایجاد کرد. ضروری است که با توجه به فرهنگ سازمان بتوان‌، در اعضای آن احساس هویت به وجود آورد و در آنان نسبت به باورها و ارزشهای باور نکردنی تعهد ایجاد کرد. برای تولید خلاقیت و افزایش نوآوری بتوان دگرگونی‌هایی را در سازمان بوجود آورد و از وضع موجود به مرحله نوینی رهنمون شد و با توجه به شرایط و مقتضیات ، فرهنگی تیمی را شکل داد، زیرا در این نــوع فرهنگ تاکید بر اختراع‌، اکتشاف و نوآفرینی است . شاید یکی از مهمترین عوامل تسهیل‌کننده توان خلاقیت و نوآوری در سازمان، ساختار مناسب و تشکیلات متناسب با هدفهای مورد نظر است که در این زمینه ساختار زیستی یا ارگانیک، ساختار مناسب خلاقیت و نوآوری در سازمان به شمار می آید.

   

 • تحقیقات بازاریابی


  تحقیق همواره با یک سئوال آغاز شده و پاسخ آن از طریق مجموعه ای از روش های علمی، عملی و اجرایی بدست می آیند. به این سئوال در روش تحقیق، در اصطلاح مسئله گفته می شود.
  تحقیق در واقع فرآیندی فعال، دشوار و سیستماتیک برای گردآوری داده ها و اطلاعات، تحلیل و ارزیابی آنها و در نهایت ارائه یافته ها و حقایق در قالب گزارش های کاربردی است.

  تحقیقات بطور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  ۱تحقیقات پایه

  ۲تحقیقات کاربردی

  تحقیقات پایه

  تحقیقات پایه همان تحقیقات بنیادین یا خالص است که در اصل برای پاسخ به مسئله مشخصی اجرا نمی شود. تحقیقات پایه بیشتر جنبه یادگیری داشته و برای درک مبانی و اصول و یا افزایش سطح دانش فرد یا سازمان بکار می رود. تحقیقات پایه در ذات خود، گرایش و کاربردی در حوزه های اقتصادی و به ویژه مارکتینگ ندارد.

  تحقیقات کاربردی

  این دسته از تحقیقات در پی دستیابی به راهکار و راه حلی برای یک مسئله مشخص است. هدف از این دسته از تحقیقات صرفا ارتقاء دانش و آگاهی سازمان نیست و علاوه بر آن در صدد است تا راهکار و نتایج حاصل از تحقیق را برای برطرف کردن موانع سازمانی در حوزه های مورد بررسی و نیز بهره برداری تجاری و اقتصادی سازمان در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

  این دسته از تحقیقات موضوع این دستورالعمل می باشد.

  انواع تحقیقات کاربردی را می توان در قالب دو دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی کرد:

  ۱تحقیقات با راهکار محور : این دسته از تحقیقات در صدد یافتن راهکارهایی برای برطرف کردن مشکلات سازمان در خصوص مسئله خاصی است. برای مثال، چگونه می توان ارتباط درون سازمانی را در یک شرکت بهبود بخشید؟ این دسته از تحقیقات معمولا توسط واحدهای درون سازمانی یک سازمان انجام می شود.

  ۲تحقیقات مسئله محور : این دسته از تحقیقات به مسائل مهمی که یک سازمان با آنها روبرو است می پردازد. این دسته از تحقیقات ممکن است توسط یک واحد درون سازمانی و یا یک موسسه تخصصی صورت پذیرد. این نوع تحقیقات با تکنیک های نوین حل مسئله سروکار داشته و نتایج حاصل از آن سازمان را در حوزه رقابت و توسعه یاری می نمایند. برای مثال، چگونه می توان سهم بازار محصولات شرکت را به میزان ۵% افزایش داده و یا راندمان تولید در بخش خاصی را به میزان ۲۰% افزایش داد؟

  تفاوت میان تحقیقات بازار و تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی):

  افراد غیر حرفه ای معمولا تفاوت میان تحقیقات بازار و تحقیقات مارکتینگ را درک نمی کنند و این دو را یکسان می پندارند. این درحالی است که این دو نوع تحقیقات کاربردی دارای طبیعت، ماهیت و کاربردهای کاملا مجزایی از یکدیگر هستند. یک سازمان معمولا به هر دو این دسته از تحقیقات نیاز دارد.

  تعریف تحقیقات بازار: تحقیقات بازار معمولا به مجموعه ای از تحقیقات گفته می شود که بر حوزه خاصی از بازار یا یک صنعت خاص تمرکز دارد. برای مثال، تحقیق در زمینه صنعت خوردو و شناسایی رقبای کلیدی در آن، پیشرفت های تکنولوژیک در این حوزه، فراوانی مدل های خودرو در شهرهای مختلف و یا میزان مصرف سوخت خودورها از جمله این دسته از تحقیقات محسوب می شود.

  تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی): این دسته از تحقیقات در خصوص فرصت ها یا مسائل خاص مرتبط با مارکتینگ تمرکز داشته و به تعریف، گردآوری، ارزیابی و تحلیل دقیق داده ها و اطلاعات، مزایای و معایب آن برای سازمان و یا فرصت ها و تهدیدات خاص آن برای سازمان تمرکز دارد. تحقیقات مارکتینگ در مقایسه با تحقیقات بازار ساختار و روش های سیستماتیک تری داشته و در پی یافتن ریشه های درون سازمانی و برون سازمانی نقاط قوت، نقاط ضعف و مزایای رقابتی یک سازمان است. برای مثال، تحقیق در خصوص نحوه افزایش سودآوری یک محصول، یا افزایش درآمد سازمان از یک بخش بندی خاص از بازار از جمله این دسته از تحقیقات هستند.

  تحقیقات بازار

  هدف از تحقیقات بازار، ارائه تصویری دقیق و شفاف از محیط بیرونی کسب و کار است. بازار یا صنعت مورد نظر برای تحقیقات بازار ممکن است بازار اصلی یک سازمان باشد و یا سازمان هنوز به آن وارد نشده است.

  از همین رو، تحقیقات بازار معمولا با اهداف زیر صورت می پذیرد:

  شناسایی ویژگی های یک صنعت یا بازار خاص
  شناسایی بخش بندی های موجود در آن بازار
  شناسایی گرایش های مصرف کنندگان در هریک از بخش بندی های آن بازار
  شناسایی و ارزیابی نیروهای رقابتی در آن بازار (نیروهای رقابتی پورتر)
  تاثیرات شرایط سیاسی، اقتصادی، گرایش های اجتماعی و تکنولوژی بر یک صنعت یا یک بازار (تحلیل هایی مانند تحلیل PEST)
  فرصت های موجود در یک صنعت یا بازار و راهکارها بهره برداری از این فرصت ها
  تهدیدات محتمل در یک صنعت یا بازار و راهکارهای دوری جستن از آنها
  تعامل نقاط قوت و ضعف یک سازمان در مواجهه با این فرصت ها و تهدیدات
  ارزیابی و تحلیل رقبای کلیدی در یک صنعت یا بازار مشخص
  چشم انداز و روند یک بازار در یک دوره زمان مشخص (برای مثال از ۵ سال گذشته تا کنون و از زمان حال تا ۵ سال آینده)
  برگ های ورود به بازار (الزاماتی که یک سازمان برای ورود به یک بازار یا صنعت می بایست آنها را رعایت کرده و یا توانایی هایی که باید یک سازمان برای ورود به آن بازار و صنعت کسب نماید)
  برگ های برنده در بازار (ویژگی ها و توانمندیهایی که یک سازمان با دستیابی به آنها امکان رقابت و سودآوری در آن صنعت یا بازار را به دست می آورد)
  سرمایه گزاری های لازم برای ورود به کسب و کار، صنعت یا بازار
  قوانین و مقررات حاکم بر بازار
  میزان رضایتمندی فعالان در بازار از آن صنعت یا بازار خاص

  این دسته از داده ها و داده های دیگر، یک سازمان را در اتخاذ تصمیمات درست یاری می نماید.

  برای مثال یک سازمان در نظر دارد تا محصولات جدیدی را برای بازارهای جدیدی طراحی و تولید نماید. این سازمان قبل از نیاز به تحقیقات مارکتینگ، ابتدا می بایست تحقیقات کاملی را در قالب تحقیقات بازار برای ارزیابی و سنجش آن بازار(ها) برنامه ریزی و اجرا نماید.

  تحقیقات بازار در مقایسه با تحقیقات مارکتینگ مقرون به صرفه تر و سریعتر اجرا می شوند و از همین رو، سازمان های هوشمند، قبل از هرگونه سرمایه گزاری در یک صنعت، کسب و کار یا بازار جدید، پیش از هر اقدامی به تحقیق بازار روی می آروند.

  منابع تحقیقات بازار:

  – تحقیقات کتابخانه ای

  – وب سایت های اینترنتی

  – داده ها و گزارش های رسمی منتشر شده از سوی مراجع ذیصلاح و معتبر

  – تحقیقات عمومی در حوزه های مرتبط با مسئله تحقیقات بازار مانند تحقیقات جامعه شناسی

  – تحقیقات میدانی از رقبا

  – مشاهدات عینی

  – مصاحبه با کارشناسان و خبرگان

  – استفاده از منابع مطالعاتی مشابه

  تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی):

  به تحقیقات مارکتینگ، تحقیقات شناخت مصرف کننده نیز گفته می شود. این دسته از تحقیقات اولیه بار توسط آرتور نیلسون در سال ۱۹۲۳ مطرح گردید.

  تحقیقات بازاریابی نوعی مطالعه سیستماتیک و هدفمند یم مسئله در ارتباط با بازاریابی کالاها و خدمات یک شرکت می باشد.

  هریک از حوزه های مورد بررسی در تحقیقات مارکتینگ در واقع ابزارهایی هستند که یک سازمان می بایست در تعامل با محیط کسب و کار با آنها سروکار دارد.

  محیط کسب و کار یک سازمان در برگیرنده بازارهای هدف، مشتریان موجود در آن بازارها و رقبای فعال در آن هستند.

  تحقیقات بازاریابی در صدد است تا به سئوالات کلیدی یک سازمان پاسخ دهد. سئوالاتی مانند اینکه:

  نیازهای مشتریان چیست و این نیازها چگونه در حال تغییر هستند؟
  سازمان پگونه باید به این نیازها پاسخ بدهد؟
  نظر و طرز فکر مشتریان نسبت به محصولات و خدمات فعلی چیست؟
  مشتریان به چه محصولات و خدماتی نیاز دارند؟
  رقبا چه کارهایی را برای جلب نظر مشتریان در این محیط انجام می دهند؟
  آیا اقدامات رقبا بطور استراتژیک بر بازار شرکت تاثیر می گذارد؟
  شرکت باید در قبال رقبای خود چه اقداماتی را انجام دهد؟
  معیارها و فاکتورهای خرد و کلان محیط کسب و کار چگونه بر سازمان تاثیر می گذارند؟
  سازمان باید چه واکنشی را به این محیط از خود نشان دهد؟

 • برنامه ریزی و کنترل پروژه

  تعریف پروژه و اهمیت مدیریت آن

  با توجه به روند رو به توسعه و گسترش صنایع درکشور و افزایش طرحهای عمرانی ، صنعتی ، پژوهشی و توسعه سازمانی و ... ، برنامه ریزی و مدیریت پروژه صحیح در این بخشها ضروری است . به طور کلی می توان پروژه را به صورت مجموعه ای از عملیات پیچیده ، غیر تکراری ومرتبط با یکدیگر تعریف کرد که زیر نظر یک مدیریت و سازمان اجرایی مشخص برای تامین اهداف معین و در چارچوب برنامه زمانی و بودجه از پیش تعیین شده اجرا می گردد. مدیریت پروژه فرآیندی است که باید طی آن پروژه در دوره حیات خویش از آسانترین و با صرفه ترین راه به نتیجه مطلوب دست یابد . فرایند مدیریت پروژه از سه بخش عمده تشکیل یافته که عبارتند از : برنامه ریزی ، اجرا و نظارت .

  سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه

  موفقیت اجرای پروژه های بزرگ صنعتی و عمرانی نیاز به رویکردی سیستماتیک در برنامه ریزی و کنترل نحوه اجرای فعالیتها از نظر زمان اجرا و هزینه دارد .کار اصلی سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه عبارت از تهیه ، گردآوری ، ثبت و نگهداری اطلاعات مراحل مختلف دوره زندگی پروژه و پردازش ، طبقه بندی و تحلیل آنها و تهیه گزارشات لازم برای مدیر پروژه است . هدف این سیستم ، هدایت پروژه طبق زمانبندی و بودجه تعیین شده و تامین اهداف و محصولات نهائی پروژه و ذخیره اطلاعات حاصله جهت استفاده در پروژه های بعدی می باشد .این سیستم باید مدیر پروژه را در بهینه کردن سه عامل زمان ، هزینه و کیفیت در اجرای پروژه یاری نماید .

  یک سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه خوب باید دارای تواناییها و قابلیتهای زیر باشد :

   تعیین تاریخ اتمام پروژه در مرحله برنامه ریزی و زمانبندی اولیه .

   تعیین ساختار شکست کار ( WBS ) جهت اجرای صحیح و عدم تداخل فعالیت ها و منابع آنها .

   ارائه راه حل با صرفه جهت جبران تاخیرات در اجرای برخی فعالیتهای پروژه در زمان اجرا .

   ارائه راه حل با صرفه جهت تسریع مدت اجرای پروژه در صورت تغییر در شرایط اقتصادی و اجتماعی در کشور یا سازمان مولد پروژه و تغییر اولویتهای پروژه و نیاز به اجرای سریعتر آن .

   زمانبندی و برنامه ریزی در جهت استفاده از نیروی انسانی ، ماشین آلات و تجهیزات به منظور استفاده مطلوب ازآنها و گریز از بروز تنگنا و محدودیت در این زمینه .

   چگونگی توزیع مواد و مصالح مصرفی میان پروژه ها و فعالیتهای مختلف آنها .

   زمانبندی سفارشات خرید مواد ، مصالح ، ماشین آلات و تجهیزات جهت کاهش هزینه های انبارداری و ضایعات و همچنین زیانهای ناشی از راکد ماندن منابع مالی پروژه .

   تعیین میزان نقدینگی پروژه درهرواحدزمانی جهت پرداخت به موقع صورتحسابها و پیش پرداختها.

   ثبت و تجزیه و تحلیل نتایج حاصله و در مواقع لزوم تغییر در برنامه ریزی پروژه و نگهداری جهت استفاده در پرژوه های آتی و جلوگیری از بروز مشکلات مشابه .

  مراحل برنامه ریزی و کنترل پروژه

  1-مرحله برنامه ریزی

  برنامه ریزی پروژه شامل کارهایی است که با انجام آنها می توان فعالیتهای پروژه و روابط میان آنها را شناخت و مدت ، منابع مورد نیاز و هزینه اجرای آنها را براساس معیارهای موجود در سازمان مولد پروژه برآورد نمود .

  مراحل مختلف برنامه ریزی را می توان به گامهای زیر تقسیم بندی نمود :

  گام اول :

  تحلیل پروژه ، شناخت فعالیتها و روابط آنها ، تهیه ساختار شکست کار ( WBS )

  گام دوم :

  برآورد مدت منابع مورد نیاز و هزینه اجرای هریک از فعالیتهای پروژه .

  گام سوم :

  زمانبندی پروژه،برنامه ریزی منابع،بررسی رابطه زمان وهزینه ( Cost-Time Trade–Off ) و بررسی مسائل و مشکلات احتمالی و قابل انتظار ( Contingencies Problems ) .

  گام اول : تحلیل پروژه ، شناخت فعالیتها و روابط آنها ، تهیه ساختار شکست کار ( WBS )

  1.مشخص کردن فاز بندی اجرایی پروژه براساس سازماندهی اجراء فعالیتهای آن و تعیین فعالیتهای عمده هریک از فازهای پروژه یا به عبارت دیگر تقسیم پروژه به زیر پروژه های آن .

  2. شکستن هر زیر پروژه به جزییات آن و تعیین کلیه فعالیتهای پروژه براساس نحوه اجرای آن .

  3. طراحی ساختار شکست کار ( WBS ) به صورت منظم و سیستماتیک با روش از بالا به پایین (TOP – DOWN ) که با توجه به نوع ، شکل سازماندهی و وسعت پروژه می تواند براساس فازهای اجراء پروژه ، کارهای عمده پروژه ، محصول نهائی و اجزای آن ، واحدهای سهیم در اجرای پروژه و یا ترکیبی از آنها انجام گیرد .

  4. تعیین تمام وقایع و رخدادهای اجرایی پروژه ( Milestones ) جهت تسهیل در کنترل های بعدی و تاکید بر پایان بعضی از فعالیتهای حیاتی در زمان معین .

  5. شناخت و تعریف روابط تقدم و تاخر بین فعالیتها بطور صحیح و واقعی .

  گام دوم : برآورد مدت ، منابع مورد نیاز و هزینه اجرای هر یک از فعالیتهای پروژه .

  1.برآورد و تخمین مدت اجرای هر یک از فعالیتهای تعیین شده در گام اول با توجه به نظریات کارشناسان و تجربیات قبلی در زمینه اجرای پروژه های مشابه .

  2. ترسیم شبکه پروژه با استفاده از روش CPM ( Critical Path Method ) و بهره گیری از برنامه های نرم افزاری تخصصی در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه .

  3. برآورد منابع انسانی ، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز جهت اجرای هر یک از فعالیتهای پروژه .

  4. برآورد مواد و مصالح مورد نیاز جهت اجرای پروژه .

  5. تعیین و شناخت منابع موجود و قابل دسترس و امکان بکارگیری آنها .

  6. برآورد هزینه اجرائی هر یک از فعالیتها با توجه به هزینه های ثابت و متغیر آنها .

  7. تجزیه و تحلیل هزینه های پروژه و مقایسه نتایج حاصله با بودجه تعیین شده.

  گام سوم : زمانبندی پروژه ، برنامه ریزی منابع ، بررسی رابطه زمان و هزینه و بررسی مشکلات احتمالی.

  1.آنالیززمانی شبکه، تعیین مسیربحرانی و شناسایی فعالیتهایی که شناوری آنهاکم است(فعالیتهای بحرانی ) .

  2. تخصیص منابع موجود به فعالیتهای پروژه با توجه به محدودیتهای موجود منابع .

  3. آنالیز منابع پروژه و تغییر در برنامه زمانبندی اولیه با توجه به محدودیت منابع در دسترس .

  4. تسطیح منابع در صورت لزوم و تغییر در برنامه زمانبندی اولیه با توجه به تسطیح انجام شده .

  5. تجزیه و تحلیل رابطه زمان و هزینه ( Cost-Time Trade–Off ) و زمانبندی پروژه با حداقل هزینه با استفاده از روشهای موجود و جدید ارائه شده در این زمینه .

  6. بررسی شرایط نامناسب جوی و سایر مشکلات قابل پیش بینی که بر نحوه و زمان اجراء فعالیـتهای پروژه تاثیر گذار می باشند .


  2- مرحله نظارت و اجرا

  به ندرت اتفاق می افتد که در پروژه ای تمام فعالیتها از زودترین تاریخ شروع خود اجرا یا در دیرترین تاریخ خاتمه خود به پایان برسند یا مدت و هزینه واقعی اجرای آنها با مدت و هزینه پیش بینی شده برابر باشد. همچنین در مراحل مختلف اجرای یک پروژه ممکن است فعالیتهایی به پروژه افزوده و یا فعالیتهایی ازآن کاسته شود . بنابراین کنترل و نظارت یک مرحله اساسی در مدیریت پروژه محسوب میگردد و به هنگام نمودن برنامه زمانبندی در پروژه های معین میتواند باعث بالا رفتن کیفیت نحوه انجام فعالیتها گردیده و از تاخیرهای احتمالی جلوگیری نماید . به هنگام نمودن ( Up Date ) پروژه به معنی به هنگام کردن فعالیـتهای پروژه و روابط میان آنها ، به هنگام کردن اطلاعات زمانی فعالیتها ، به هنگام کردن اطلاعات هزینه و منابع اجرایی فعالیتها می باشد . در مرحله نظارت و کنترل وضعیت کنونی پروژه در پریود زمانی تعیین شده و میزان انحرافات از برنامه زمانبندی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و راهکارهایی جهت انجام پروژه حتی المقدور در تاریخ پایان پیش بینی شده آن و یا حداقل نزدیک به زمان مورد انتظار با کمترین مقدار افزایش هزینه ارائه می گردد .در این مرحله گزارشاتی از قبیل زمانبندی به هنگام شده ، منحنی های تحلیل هزینه ، هیستوگرام های مربوط به هزینه های مصرف شده و منابع مورد نیاز پروژه و نمودارهای پیشرفت تهیه میشوند که این گزارشات و تحلیل های آن به مدیر پروژه کمک می کند تا بتواند صحیح و به موقع تصمیم گیری نماید .

  3- تجزیه و تحلیل ، ارزشیابی و ذخیره سازی اطلاعات پروژه

  برنامه ریزی و کنترل پروژه وقتی می تواند موثر و مفید بوده و عملیات اجرائی آنرا تسهیل نماید که بصورت نظام مند و با نگرش سیستمی اجرا گردد . یکی از تواناییهای سیستم کنترل پروژه، ثبت و تجزیه و تحلیل نتایج حاصله از اجرای پروژه و تاثیر آن بر روند پیشرفت پروژه می باشد . کنترل پروژه علاوه بر اینکه نحوه پیشرفت مالی پروژه را مورد بررسی قرار می دهد در مقاطعی که مشکلاتی از قبیل افزایش بی مورد هزینه های اجرائی ، کمبود منابع و مواد مورد نیاز ، عدم اجراء فعالیتهای کلیدی پروژه در تاریخ تعیین شده و ... بروز نماید ، مدیر پروژه را در تشخیص راه حل مشکل یاری می نماید . راه حل مشکل در بسیاری از مواقع می تواند باعث زمانبندی و برنامه ریزی مجدد پروژه شود .ایجاد یک بانک اطلاعاتی و سیستم پشتیبان تصمیم در مرحله ارزشیابی پروژه می تواند بسیار مفید واقع شود. این سیستم باید شامل موارد زیر باشد :

   سیستم تدارکات و کنترل موجودی برای مواد مورد نیاز پروژه .

   سیستم بودجه بندی و مالی پروژه .

   سیستم بایگانی فنی اسناد و مدارک پروژه .

   سیستم مقایسات کیفی و تهیه و تایید صورت وضعیت ها .

   سیستم اطلاعاتی انبار جهت کنترل صحیح و کاهش هزینه ها .

   سیستم ذخیره و تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصله در مرحله کنترل پروژه .

  اگر پروژه را بصورت یک سیستم در نظر بگیریم که علاوه بر داده ، ستاده و پردازش شامل بازخورد ها (Feedback) نیز می باشد ، در مرحله کنترل این بازخورها پس از بررسی و ذخیره سازی می توانند به عنوان اطلاعاتی ارزشمند در جهت تسهیل برنامه ریزی و اجراء پروژه های بعدی و راهبری سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه در چرخه حیات آن مفید و موثر واقع شوند .


  مراحل اجرایی فعالیتهای مربوط به برنامه ریزی و کنترل پروژه

  1-برنامه ریزی پروژه

  1-1 دریافت اطلاعات و داده های مورد نیاز در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه از کارفرما شامل :

   اهداف ، سیاستها و خط مشی های کارفرما .

   اطلاعات کامل در مورد وضعیت موجود واحد اجرایی پروژه .

   نسخه ای از قراردادهای فیمابین کارفرما و پیمانکاران .

   نقشه های اصلی پروژه و نقشه های مهندسی .

   اطلاعات لازم در رابطه با وضعیت سفارش، طبق بودجه مصوب سالانه از قسمتهای ذیربط کارفرما.

  1 - 2 طراحی و ارسال نظام جمع آوری و گردش اطلاعات در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه شامل :

   نمودارهای گردش اطلاعات .

   فرمهای ثبت اطلاعات و تعداد نسخ هر فرم .

   دستورالعمل استفاده از هر فرم .

  1 - 3 شناسایی نرم افزارهای موجود کنترل پروژه و انتخاب نرم افزار مناسب .

  1 - 4 تعیین تمام وقایع و رخدادهای اجرایی پروژه ( Milestones ) .

  1 - 5 مشخص نمودن فاز بندی اجرای پروژه .

  1 - 6 شکستن هر فاز به جزییات و طراحی و ارسال WBS پروژه .

  1 - 7 طراحی و ارسال برنامه زمانبندی جامع پروژه که منعکس کننده منطق اجرایی پروژه ، اولویتها و سیاستهای مدیریت پروژه و رخدادهای اجرائی پروژه می باشد .

  1 - 8 دریافت برنامه زمانبندی اجرای فعالیتهای هر پیمانکار به همراه اطلاعات منابع و نیروی انسانی به تفکیک هر فعالیت .

  1-9 طراحی و ارسال برنامه زمانبندی تفصیلی پروژه ، منعکس کننده کلیه فعالیتهای اجرایی پروژه از آغاز تا پایان به همراه برآورد منابع لازم برای اجرای هر فعالیت شامل موارد زیر :

   معرفی فعالیت .

   تعریف روابط تقدم و تاخر فعالیت ها.

   زمان پیش بینی شده برای اجرای فعالیت .

   منابع ونیروی انسانی مورد نیاز جهت اجرای هر فعالیت .

   شبکه زمانی پروژه که بوسیله کامپیوتر پردازش گردیده است .

   آنالیز زمانی شبکه ، تعیین مسیر بحرانی و شناسایی فعالیتهای بحرانی .

   تسطیح منابع در صورت لزوم .

   انواع جداول هیستوگرام لازم در جهت معرفی پروژه .

  1 - 10 تعیین و توافق برروی پریودهای کنترل پروژه .  2- کنترل پیشرفت فعالیتها

  2 - 1 دریافت گزارشات دورهای پیشرفت فعالیتهای اجرایی پروژه ازمشاوران اجراوپیمانکاران مربوطه.

  2 - 2 انجام بازدیدهای موردی از نحوه پیشرفت اجرایی و اعمال کنترلهای لازم .

  2 - 3 دریافت اطلاعات مربوط به وضعیت خرید ، سفارشات و دریافت مواد و تجهیزات پروژه از بخشهای مربوطه در سازمان کارفرما به صورت دوره ای .

  2 - 4 دریافت صورت وضعیت مصوب هر پیمانکار .

  2 - 5 انتقال اطلاعات پیشرفت اجرای هر فعالیت به کامپیوتر جهت پردازش و با استفاده از نرم افزار تخصصی برنامه ریزی و کنترل پروژه .

  2 - 6 تهیه گزارشات دوره ای از پیشرفت اجرای پروژه ، مصرف منابع و هزینه ها در مقایسه با برنامه زمانبندی اولیه درقالب انواع مختلف جداول هیستوگرام ونمودارهای میله ای و S–Curves(گزارش تحلیلی).

  2 - 7 ارسال گزارشات تحلیلی مورد نیاز کارفرما .

  2 - 8 تهیه گزارش وضعیت سفارشات درراه و اعلام عواقب تاخیرات احتمالی این مسئله دراجرای پروژه.

  2 - 9 بهنگام نمودن زمانبندی تفصیلی، برنامه زمانبندی جامع ،WBS و وقایع کلیدی پروژه در موارد زیر:

   تغییر در سیاست و استراتژی کارفرما در اجرای پروژه .

   تاخیر در اجرای فعالیتهای دارای شناوری کم که موجب افزایش زمان اجراء پروژه می گردد .

   ایجاد تغییرات در تاریخ وقایع کلیدی .

  2 - 10 ارسال برنامه زمانی بهنگام شده تفصیلی پروژه به همراه سایر اطلاعات لازم و پیشنهادات مشاور برنامه ریزی و کنترل پروژه جهت ممانعت از بروز تاخیرات و بررسی و تصویب آن تصویب آن توسط کارفرما .

 • مدیریت منابع انسانی

  خدمات تخصصی مشاوره مدیریت منابع انسانی


  اقتصاد جهانی دورنمای رقابتی جدیدی را به وجود آورده است که در آن رویدادها به طور مداوم و پیش بینی نشده تغییر می کند. اما آنچه در این میان ثابت و بدون تغییر است، نقش کلیدی منابع انسانی هر سازمان در عبور موفق از چالش ها و بدیل آنها به فرصت های غیر قابل پیش بینی و منحصر به فرد است.


  اهمیت توجه به منابع انسانی، امروزه یک امر قطعی و بدیهی فرض می شود و به درستی از کلمه “سرمایه های انسانی” که بیانگر اهمیت منابع انسانی در خلق ارزش افزوده سازمانی است، استفاده می شود.


  ما تلاش می نماییم تا یاری کننده سازمان ها از منظر توانمندسازی ایشان با مشاوره مدیریت منابع انسانی باشیم.


  خدمات قابل ارایه در زمینه مشاوره مدیریت منابع انسانی


  نما، طیف وسیعی از نیازهای حوزه منابع انسانی را پوشش می دهد:


  طراحی و راه اندازی واحد منابع انسانی

  ارتقاء سطح نسل های قبلی واحدهای مرتبط(کارگزینی، امور کارکنان و)...

  مشاوره در زمینه مدل های تعالی منابع انسانی

  طراحی ساختار سازمانی

  تدوین استراتژی منابع انسانی، همسو با استراتژی سازمان 

  تدوین مدل شایستگی متناسب با ماموریت های سازمان 

  تدوین مدل شایستگی متناسب با ماموریت های سازمان

  تجزیه و تحلیل شغل، تدوین شرح مشاغل و گریدینگ شغل و شاغل

  تامین نیروی انسانی و استخدام

  طراحی فرآیند جذب و استخدام

  طراحی نظام جبران خدمات

  طراحی مدیریت عملکرد

  طراحی نظام آموزش و توسعه منابع انسانی

  مشاوره در حوزه روابط کار( مبتنی بر قانون کار و قوانین مرتبط)

   

 • عارضه یابی سازمانی

  عارضه یابی سازمانی


  سرآمد شدن یک سازمان، فرایند پیوسته ایست که با برنامه ریزی و هدف گذاری آغاز می شود و در طول مسیر با ارزیابی های مداوم با توجه به اهداف از پیش تعیین شده، نواقص و نارسایی ها مشخص شده و با اصلاحات لازم، حذف موانع و تقویت نقاط قوت انجام می شود.

  درک و شناخت کامل از وضعیت موجود سازمان و پیداکردن مشکلات آن که با عنوان عارضه نامیده می شود، اقدامی حیاتی در فرآیند پیوسته فوق الذکر است. در این مقاله به طور خلاصه عارضه یابی سازمانی شامل مدل و کارکردهای مهم آن به عنوان نقطه آغازی جهت ورود به مسیر رشد و سرآمدی مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.

  در بسیاری از مباحث مدیریتی، سازمان به بدن انسان تشبیه می شود، چرا که سازمان نیز یک موجود پویا و زنده است. همانطوری که پیش نیاز انجام هر درمان و بهبود در بدن، انجام آزمایش های کاملی از وضعیت بدن انسان است و هر چه دقت این آزمایش ها بیشتر و دقیق تر باشد بهبودها و فرایند درمان موثرتر خواهد بود، در مورد ایجاد اصلاحات وحرکت به سوی رشد و پیشرفت سازمان نیز انجام فرایند عارضه یابی همین حکم را دارد و با انجام این فرایند سعی در یافتن معضلات و تنگناهایی داریم که ممکن است به عنوان سدی مانع حرکت سازمان در مسیر بهبود باشند


  انجام فعاليت عارضه يابي به عنوان گام اوليه در تعريف اقدامات لازم براي توسعه ظرفيت مديريت و نظام هاي مديريتي و اصلاح عملكرد سازمان فعاليتي بسيار ضروري و گامي از يك پروژه استراتژيك در سازمان است


  مهم ترين کارکردهای انجام عارضه یابی سازمانی عبارتند از:

  •    شناسایی علل تأخيرات پروژه هاي سازمان 
  •    
  محاسبه شاخص هاي بهره وري و سودآوري
  •    
  تعیین ميزان بهره وري سازمان و كاركنان 
  •    
  تحليل دقيق ساختار، فرآيند اهداف و استراتژي هاي سازمان و بهبود آنها 
  •    
  تعيين نقاط قوت و ضعف و اولويت بندي مشكلات 
  •    
  عارضه يابي منابع انساني، ارگونومي و محيط كار
  •    
  شناسايي و تحليل محيط موجود براي بررسي عملكرد سازمان 
  •    
  تعيين راهكارهاي علمي حل مشكلات 
  •    
  تعريف آموزش ها و پروژه هاي كاربردي و كاهش هزينه هاي آموزش هاي غير مؤثر 
  •    
  جلوگيري از اتلاف منابع مالي سازمان در پروژه هاي غير كاربردي


  عارضه یابی سازمانی حرکتی نیست که الزاماً منجر به یافتن یک حقیقت محض در  مورد یک مجموعه شود. البته باید توجه شود که عارضه یابی یک سیستم تجویز نسخه هم نیست. به بیان دیگر ، هدف از عارضه یابی، ایجاد یک فهم مشترک و همه جانبه در مورد یک سیستم است تا بر اساس آن، امکان تصمیم گیری در خصوص لزوم ایجاد تغییرات در سیستم و همچنین موضعی که نیاز به انجام تغییرات دارد، روشن شود.
  عارضه یابی سازمانی زمانی انجام می شودکه متولیان آن سازمان ، باستناد شاخصه هایی ، متوجه ناکارآمدی در مجموعه می شوند. این تشخیص چنانچه با ارادة اصلاح و بهبود همراه باشد ، منجر به انجام فرآیند عارضه یابی خواهد شد. در انتهای عارضه یابی، طراحی 
  گزینه های موجود جهت انجام اقدامات اصلاحی آغاز می گردد.

  عارضه یابی سریع
  در این نوع عارضه یابی اطلاعات کلی سازمان از راههای مصاحبه، پرسشنامه، بازدید و مطالعه مستندات جمع آوری شده و سپس محاسبات لازم برای محاسبه شاخص های   بهره وری و سودآوری سازمان انجام می شود. سپس ارتباط اطلاعات با یکدیگر و وضعیت شاخص های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و جایگاه شرکت در محیط بیرونی نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
  در نهایت عملکرد سازمان مورد قضاوت قرار  می گیرد. در این مرحله در مورد ضرورت انجام بررسی دقیق تر و عمیق تر نیز 
  تصمیم گیری می شود

  هدف از عارضه یابی، تشخيص مشکلات موجود در سازمان و ارائه راهکارهای مناسب و عملی برای رفع آنها می‌باشد. 
  سازمان بهره وری آسیایی، بر مبنای مطالعات و تحقیقات خود، عوامل متعدد بازدارنده ارتقای بهره وری در سطح آسیا را مورد شناسایی قرار داده و مدیریت بهره وری، بر اساس مطالعات، تحقیقات و تجربه خود و با توجه به شرایط موجود در ایران، برخی عوامل را اضافه کرده است که مجموعاً به شرح ذیل می باشد:

  الف  مشکلات انسانی:

  §         فرهنگ کاری ضعیف

  §         نداشتن مهارتهای کاری لازم

  §         نداشتن اگاهی از مفهوم بهره وری

  §         پایین بودن سطح علمی اکثر کارکنان

  §         مقاومت در برابر تغییر از سوی مدیریت و کارکنان

  §         ارتباط ناکافی و غیر موثر بین رده‌های مختلف کاری

  §         عدم رعایت استانداردهای کار (تورم نیروی کاری و به ویژه نیروهای غیر تولیدی)

  §         نداشتن تعهد و مشارکت (نبودن روحیه مشارکت پرسنل در مسائل و مشکلات کاری)

  §         نداشتن حس مسئولیت و دلسوزی و عدم وجود انگیزش کاری در بعضی از موارد، هم برای مدیران و هم برای کارکنان

  §         عدم کاربرد صحیح نیروی انسانی، با توجه به تخصص و عدم برنامه آموزشی صحیح و هدفدار، منطبق با اهداف شرکت

  ب- مشکلات مالی:

  §         مشکلات نقدینگی و تامین منابع مالی

  §         مشکل عدم دستیابی به بازارهای جدید و خارجی

  §         عدم بازاریابی برای محصولات و عدم شناخت بازار و ارزیابی رقبا

  §         عدم تخصیص بودجه و سرمایه های بهینه، در مورد واحدهای چند محصولی

  ج  مشکلات فنی:

  §         استاندارد نبودن تولید

  §         بالانس نبودن خط تولید

  §         بهره برداری بسیار پایین از سرمایه ها

  §         پایین بودن کیفیت محصولات و خدمات

  §         مشکل تهیه مواد اولیه در زمان مناسب، برای تولید

  §         تکنولوژی، ماشین آلات و فرآیند تولید قدیمی و فرسوده

  §         بالا بودن میزان ضایعات و متوقف شدن تولید، به علل مختلف

  §         پایین بودن میزان تولید نسبت به ظرفیت اسمی، به علل گوناگون

  §         فعال نبودن و ارزش ندادن به بخشهای طراحی و تحقیقات و عدم توجه به دانش فنی (تکنولوژی)

  د- مشکلات مدیریتی:

  §         عدم ثبات مدیران

  §         عدم جذب نیروهای انسانی کارآمد

  §         عدم توجه به دو بعدی بودن مدیریت

  §         کارآیی نداشتن سیستمهای اطلاعات مدیریت

  §         عدم نگرش سیستماتیک به مسائل و مشکلات

  §         عدم علاقه نسبت به توسعه و رفاه منابع انسانی

  §         تصمیم گیریهای سطحی و مقطعی توسط مدیران

  §         صرف میزان بالایی از زمان، در زمینه مسائل کم اهمیت

  §         عدم شناخت مدیران، از راههای کاهش هزینه ها و افزایش تولید

  §         فقدان اطلاعات در مورد تکنولوژی، استانداردها و شاخصهای بهره وری

  §         تصمیم گیریهای مالکیتی از طرف مدیران، برای واحد تحت سرپرستی (این امر بسیاری از سرمایه ها را به هدر داده است)

  ه - مشکلات سازمانی، تشکیلاتی و برنامه ریزی:

  §         تمرکز، در مواردی که می توان تمرکز زدایی کرد

  §         عدم وجود چارت سازمانی صحیح و کنترل شده

  §         گسترش تشکیلات اداری و ستادی در سطح سازمانها

  §         نبودن ارتباط بین واحدها و ارتباطات صنعتی ضعیف بین آنها

  §         اهمیت دادن بیش از حد به پرسنل ستادی، نسبت به پرسنل تولیدی

  §         موجود نبودن یک سیستم کنترلی دقیق برای ارزیابی عملکرد مدیران

  §         عدم وجود یک برنامه ریزی مشخص و اتخاذ برخی سیاستهای مشکل آفرین برای واحد

  و  مشکلات سهامداران:

  §         عدم وجود یک سیستم کیفی هدایت، کنترل و نظارت سرمایه ها

  §         گماردن مدیران با توجه به جنبه های غیر تخصصی و عدم توجه به کارآیی آنان

  ز  مشکلات قوانین دولتی:

  §         عدم پیوستگی قوانین با مشکلات واحدها

  §         پیچیدگی قوانین و دستورالعملها و کارآ نبودن آنها

  §         عدم تطابق قوانین وضع شده با عملیات اقتصادی مورد نیاز واحدها

  برای درک و شناخت از وجود فاصله بین انتظارت و عملکرد سازمان لازم است در سازمان عارضه یابی صورت گیرد. در فرایند عارضه-یابی از روی نشانه های خاصی که در عملکرد و خروجی های سازمان مشهود و محسوس است، عارضه های مبتلا به سازمان تعیین می-شوند. به منظور کاهش و یا از بین بردن فاصله بین انتظارت و عملکرد سازمان باید علل ریشه ای ایجاد عارضه ها تعیین و برنامه های اصلاحی در چارچوب راهکارهای اجرایی رفع علل ریشه ای ارائه شوند. عارضه یابی فرایندی است مستمر که باید توسط خود سازمان در واحدهای صنعتی به طور دائمی صورت پذیرد، چرا که بروز مسئله و مشکل جزء ذاتی و لاینفک کار و تلاش می باشد. مهم آن نیست که سازمانها، دارای مسئله، مشکل و عارضه نباشند، بلکه مهم آنست که مرتباً نابسامانیها، مشکلات و عوارض در سازمانها شناسایی شده و به طور علمی و سیستماتیک مرتفع گردند و سیکل شناسایی نشانه ها و عوارض، تعیین علل بروز و انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه جهت رفع آنان مرتباً تکرار شود. انجام عارضه یابی نیازمند تجربه و آگاهی از روش انجام آن می باشد. بدین منظور این امر برای اولین مرتبه توسط مشاور در داخل سازمان انجام خواهد شد و طی اجرای آن دانش فنی و روش انجام به سازمان منتقل شده، بطوری که واحد صنعتی در مراحل بعدی خود به تنهایی قادر به انجام عارضه یابی باشد. که با انجام عارضه یابی های مکرر و مستمر به عنوان یک جزء از چرخه بهره وری سازمان با رسیدن به تعالی موجب تعالی و بهبود ذینفعان و کل جامعه می گردد. 

 • مطالعات اقتصادی و مالی

 • طرح توجیهی سامانه کارا

 • طرح توجیهی پوشال کولر

   

  طرح تولید پوشال کولر آبی
  مقدمه
  یکی از قدیمی ترین صنعت ها تولید پوشال کولر است که قبلا در اختیار چند کارخانه بزرگ تولید کولر بوده و در گذر زمان نیز استفاده بیشتر مردم از کولرهای آبی باعث شد که این محصول از اختیار شرکت های تولید کننده کولر خارج شد و به صورت یک تولیدی مستقل شروع به فعالیت شود، تا شاید از این شیوه نیاز عموم به این محصول برطرف گردد.
  با توجه به همین تحول ما نیز تصمیم بر این گرفتیم که به تولید پوشال کولر بپردازیم و برای اینکار در ابتدا نیاز به دستگاه تولید آن را داریم. در ادامه به نحوه ساخت دستگاه و مراحل بعدی می پردازیم.
  فصل اول: قسمت های اصلی دستگاه
  ابتدا کشور آلمان شروع به ساخت دستگاه تولید پوشال کولر کرده است و تنها از این کشور دستگاه به ایران و سایر کشورهایی که نیاز به این دستگاه را داشته اند بوده است، بعد از گذر چند سال متخصصین ایرانی تصمیم به الگو برداری از مدل آلمانی را کرده و تلاش به ساخت نمونه ای از این دستگاه را کردند، که در نهایت موفق نیز گردیدند.
  این دستگاه دارای دو قسمت اصلی می باشد، قسمت شاسی و قسمت یاتاقان که هر کدام به نسبت در این دستگاه نقش اساسی را ایفا می کنند، بقیه قسمت ها بر روی این دو قسمت قرار دارند و در نهایت باعث تولید پوشال از چوب را می کند.
  فصل دوم: تهیه مواد اولیه برای تولید
  مواد اولیه برای تولید این محصول چوب صنوبر است که باید حتماً پوست آن قبل از استفاده باید کنده شده باشد و خشک شود، روش چیدن چوبها بر روی یکدیگر نقش مهمی به خشک شدن چوبها می کند.از مواد دیگری که برای تولید استفاده می شود از توری که برای بسته بندی پوشال ها درون آنها استفاده می شود می توان صحبت کرد.
  مرحله آخر کار پوشال بسته بندی شده درون نایلون قرارگرفته و آماده فروش به بازار می گردد.
  فصل سوم: مراحل تولید
  در ابتدای کار چوبهایی که به طول و قطر مشخص می باشد توسط اره فلکه به اندازه های نیم متری بریده می شوند و بر روی دستگاه قرار داده می شود، طی یک فرآیند چوبها که بصورت کنده های نیم متری می باشد تبدیل به رشته های چوبی می شود. سپس در درون توری قرارگرفته و بسته بندی می شود. در قدیم این کار بصورت دستی توسط کارگران انجام می شد، به این روش که دو نفر در دو طرف میزی که از قبل آماده شده بود که روی آن از سیم میباشد قرار میگرفتند و توری را روی قالبهای انواع سایزهای کولر قرار می دادند، بعد از آن پوشال را در میان توری گذاشته و بوسیله منگنه دو طرف آن را به هم می دوختند، طی این چندین سال دستگاهی ساخته ایم که این کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهد و دیگر نیازی به منگنه نمی باشد، با این روش هم تولید بالا رفته و هم به نیروی انسانی کمتری نیاز است.
  بعد از اینکه پوشالها به سایزهای متفاوت تولید شدند، در محوطه باز قرار گرفته و در معرض باد و آفتاب قرار می گیرند تا رطوبتی که هنوز در چوبها مانده است خشک شود تا پوشالهایی که درون انبار می مانند، کپک نزده و باعث تجمع باکتری نشود و همچنین تمیز باقی بمانند؛ پس از خشک شدن آنها را درون نایلون قرارداده و آماده فروش به بازار یا انبار می شود.
  فصل چهارم: میزان سرمایه
  در فرآیند تولید این محصول به طور مستقیم درون کارخانه ۱۵ الی ۲۰ نفر کارگر مشغول به کار می باشند، لازم به ذکراست که افرادی که بطور غیرمستقیم از این راه مشغول به فعالیت می باشند حداقل ۵۰ نفر می باشد. سرمایه لازم برای تولید و ساخت دستگاه و بقیه لوازم وابسته به این تولیدات با توجه به تورم فعلی بازار حدود ۱۰۰ میلیون تومان می باشد، این در صورتی است که در گذشته با حداقل ۲۰ میلیون تومان هم می توانستیم تولید پوشال را شروع کنیم.
  فصل پنجم: مکان کارگاه
  محیط و فضای مورد نیاز برای اینکار محوطه ای بزرگ در فضای باز و همچنین سالن برای تولید می باشد، از مکان نیز برای نگهداری چوب و خشک کردن پوشال بعد از تولید استفاده می شود.
  از آنجایی که این محصولات از چوب بوده و احتمال آتش سوزی در آن بسیار بالا می باشد، باید حتماً دور از منطقه مسکونی باشد و تمام عوامل خطر زا از آن دور باشد، کلیه پرسنل نیز ملزم به رعایت اصول ایمنی هستند، تا از آتش سوزی و دیگر خطرات در امان باشد.موعد عرضه پوشال به بازار از اوایل اردیبهشت ماه می باشد، اما اکثر تولید کنندگان از زمستان اقدام به تولید می کنند.

  شرکت مشاوران کاوش با متخصصین حرفه ای آماده تهیه و تدوین انواع طرح های توجیهی تولید پوشال کولر می باشد.

 • طرح توجیهی تولید لوله های پلی اتیلن

  فرآيند توليد لوله هاي پلي اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شود.
  سپس مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند . سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد.

  حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.

  لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي شوند.
  کلیه مراحل تولید توسط دستگاههای کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور میشود که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استانداردها باشد.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی تدوین طرح توجیهی دقیق و به روز تولید دستمال کاغذی را دارد. در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • طرح توجیهی تجهیزات پزشکی

 • طرح توجیهی بسته بندی پسته

   

  امروزه خط تولید بسته بندی پسته به یکی از پرطرفدارترین خطوط تولید برای تولید کننده ها تبدیل شده. چرا که آجیل و خشکبار تنقلاتی پر مصرف برای عموم است ، مخصوصا اگر طعم دار هم باشند و از حالت خام بودن خارج شده باشد.

  ماشین آلات این خط تولید عبارتند از :

  دستگاه تفت و شورکن آجیل

  دستگاه طعم زن آجیل و پسته (لووک ای Lovak machine)

  دستگاه خشک کن خشکبار

  دستگاه بسته بندی ۴ توزین (آجیل و خشکبار)

  ۱_دستگاه تفت و شور کن آجیل

  بسته بندی آجیل و خشکبار

  اولین مرحله ای  که در خط فرآوری آجیل باید انجام شود تفت و پخت آجیل ( پسته خام ، تخمه خام و) است که توسط دستگاه تفت انجام می شود .کارکرد این دستگاه بدین ترتیب است که ابتدا محصول خام توسط دستگاه بالابر Z به مخزن آن ریخته میشود و همزمان نمک با بالابر پودری به مخزن دستگاه تفت ریخته میشود و سپس دستگاه تفت شروع به کار میکند و عملیات پخت و فرآوری آجیل را استارت میزند. دستگاه تفت با مشعل گازی کار میکند و و سه جداره میباشد ، لایه داخلی آن آهن گالوانیزه و لایه وسطی آن ، پشم سنگ و لایه خارجی از آهن میباشد که هوای گرم به هدر نرود. جنس مخزن دستگاه تفت تماما استیل است و شما میتوانید به راحتی و با هر دمایی که میخواهید آجیل را تفت بدهید.

  ۲_دستگاه طعم زن آجیل و پسته

  مرحله بعدی نوبت میرسه به طعم زنی آجیل که این کار با دستگاه طعم زن لووک انجام میشود.بدیت ترتیب که طعم مایع بر روی سطح آجیل پاشیده میشود و جذب آن میشود.شما میتوانید از این دستگاه برای طعم زنی پسته ، تخمه ، بادام استفاده کنید  و از انواع طعم های گلپر ، نمکی ، آب لیمویی ، سرکه ای برای بالا رفتن کیفیت محصول و جذاب شدن آن استفاده کنید. درام یا مخزن این دستگاه کاملا استیل است و دارای تابلو برق مجزا برای قطع و وصل کردن موتور آن استفاده میشود.

   

  ۳_دستگاه خشک کن خشکبار ( پسته و تخمه و )

  مرحله بعدی در خط فرآوری آجیل و خشکبار دستگاه خشک کن است که نیاز میباشد تا آجیل حتما این مرحله را پشت سر بگذارد. بعد از اینکه در دستگاه لووک آجیل طعم زنی با مایع انجام میشود آجیل رطوبت دار بهم میچسبند و نیاز دارند تا با خشک شدن از هم جدا شوند.دستگاه خشک کن این کار را برای شما انجام میدهد و پسته و تخمه های شما را کاملا ترد میکند و کیفیت آن را بالا میبرد و همزمان آن را سرند میکند و آجیل را آماده بسته بندی نهایی میکند.

  ۴_دستگاه بسته بندی ۴ توزین آجیل و خشکبار از جمله پسته

  آجیل و خشکبار باید با دستگاه های توزین دار بسته بندی شوند که این دستگاه ها در مدل های تک توزین ، دوتوزین ، چهارتوزین و ده توزین عرضه میشود. مدل کارکرد این دستگاه ها تماما شبیه به هم است و تنها  تفاوتی که بین آنهاست ، ظرفیت و میزان تولید و مقداری که در هر شیفت کاری بسته بندی میکنند ، است. بعنوان مثال اگر دستگاه بسته بندی دوتوزین در هر دقیقه ۲۰ بسته را بسته بندی نماید دستگاه چهارتوزین ۳۰ الی ۳۵ بسته را بسته بندی مینماید.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی بسته بندی مواد غذایی

 • طرح توجیهی تولید نایلون

 • طرح توجیهی نساجی

 • طرح توجیهی تولید نان فانتزی

 • طرح توجیهی تولید نخ

 • طرح توجیهی تولید مربا، شربت، ترشی

 • طرح توجیهی تولید ماکارونی

 • تدوین طرح توجیهی تولید ماءالشعیر

 • طرح توجیهی تولید کود شیمیایی

 • طرح توجیهی تولید لواشک

 • طرح توجیهی تولید خوراک دام

 • طرح توجیهی تولید خیارشور، ترشی و مربا

 • طرح توجیهی تولید کود کمپوست

 • طرح توجیهی تولید جوراب

 • طرح توجیهی تولید حوله

 • طرح توجیهی تولید قفل

 • طرح توجیهی تولید قند

  نگاه اجمالی

  در حدود 1500 سال قبل ، هندیها با تبخیر عصاره حاصل از نیشکر ، قند خام تهیه می‌کردند. تقریبا هزار سال پیش ، مسلمانان روش تهیه قند را فرا گرفتند و بوسیله آنها این صنعت به ‌اروپا منتقل شد. قند ابتدا به منزله یک محصول تجملی و دارویی مصرف می‌شد و تنها در حدود 350 سال پیش ، کم‌کم قند جزو مواد غذایی درآمد. در اواسط قرن هیجدهم ، ماده قندی در چغندر کشف شد و اولین کارخانه تهیه قند به مقیاس صنعتی در اوایل قرن نوزدهم تاسیس گردید.

  کارخانه قند چغندر از موقعی توانست با کارخانه قند نیشکر رقابت کند که با بهبود روشهای کشت چغندر ، مقدار قند موجود در چغندر از 5 درصد به حدود 20 درصد افزایش یافت و به‌علاوه دستگاه‌های مناسب و دقیق شیمیایی و اکتشافات علمی ‌قرن نوزدهم کمک موثری به گسترش این صنعت نمود.

  مهیا کردن چغندر

  قبل از ورود به کارخانه ، برگها و قسمت کمی ‌از چغندر را که بلافاصله زیر برگها واقع است، قطع می‌نمایند. این قسمت از چغندر دارای قند کمتر و برعکس مقدار زیادی مواد فرعی است و در صورتی که آن را قطع نکنند، مقدار زیادی مواد فرعی وارد عصاره شده و استخراج قند را دشوار کرده و نیز قند بدست آمده دارای مرغوبیت کمتر خواهد بود. پس از ورود چغندر به کارخانه ، بهتر است هرچه زودتر قند آن را استخراج کنند، زیرا در طول مدت نگهداری و در نتیجه تنفس چغندر ، مقدار مواد فرعی آن بیشتر می‌شود و بدست آوردن قند از آن مشکل می‌گردد. چغندر را پس از شستشو در ظروف آهنی بزرگ وزن کرده و در خردکنها وارد می‌کنند تا به خلال چغندر تبدیل شوند.

  شربت‌گیری یا عصاره‌کشی

  استخراج عصاره چغندر بوسیله آب داغ یعنی دیفوزیون با آب داغ در دستگاه‌هایی به نام دیفوزر انجام می‌شود. در اثر آب داغ ، مجرای پلاسمای سلولها پاره شده و عصاره قند از جدار سلولها وارد آب می‌گردد. امروزه ‌از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که عمل دیفوزیون در آنها بطور پیوسته ‌انجام می‌گیرد. مهمترین قسمت این دستگاهها ، برجهای دیفوزیون می‌باشد. خلال چغندر و عصاره گرم شده (آب گرم) به کمک تلمبه وارد قسمت پایین برج ، روی غربالها می‌شود و به کمک ساختمان مخصوص داخلی برجها ، به طرف بالا (در جهت مخالف جهت حرکت آب گرم) حرکت می‌کند.

   

  در قسمت بالای برج ، خلالهایی که عصاره آنها کشیده شده (تفاله) به خارج برج انتقال داده می‌شوند. از قسمت بالای برج آب تازه ، وارد برج می‌شود و قدری پایین‌تر ، عصاره‌ای که در نتیجه منگنه کردن تفاله حاصل شده، وارد برج می‌شود. در این برجها می‌توان هر روز 2500 تن چغندر را عصاره کشی کرد. قطر این برجها تا 5 متر و ارتفاع آنها بین 14 تا 16 متر است.

  خالص کردن شربت قند

  در این مرحله ، مواد غیر قندی (ناخالصی) را از عصاره جدا می‌کنند. برای این کار ، ابتدا برای ته‌نشین کردن مواد ناخالص ، به عصاره آهک می‌زنند و سپس آهک و مواد ناخالص ته‌نشین شده را جدا می‌کنند. افزایش آهک موجب تغییرات زیر می‌شود:

  مواد کلوئیدی (ذرات ریزی که ‌از تفاله و الیاف باقیمانده‌اند) را رسوب می‌دهد.

  موادی که در محلول آهک محلول نیستند (مانند مواد سفیده تخم مرغ) ته‌نشین می‌شود.

  اسیدهای آزاد و املاح اسیدی خنثی می‌گردند و اسیدهایی که نمکهای کلسیم آنها به سختی حل می‌شود (مثل اسید اگزالیک و اسید فسفریک) رسوب می‌کنند.

  بازها و آمونیاک و بازهای آلی در اثر فعل و انفعال آزاد می‌گردند.

  پس از انجام مرحله آهک‌زنی ، لازم است آهک اضافی را از محیط عمل خارج کرد. این کار طی مرحله ساتوراسیون (Saturation) یعنی جدا کردن آهک اضافی بوسیله ‌اشباع محیط با گاز کربنیک در 80 تا 90 درجه سانتیگراد و درون دیگهای مخصوص انجام می‌شود. به ‌این ترتیب آهک تبدیل به کربنات کلسیم شده و ته‌نشین می‌شود و سپس عصاره آن را صاف می‌کنند.

  تبخیر ، تغلیظ و تبلور

  عصاره رقیق بدست آمده حاوی 13 تا 14.5 درصد قند است. عصاره پس از عبور از گرمکن وارد تبخیرکن می‌شود و آنقدر آب آن تبخیر می‌گردد تا یک عصاره 55 تا 60 درصد وزنی (درجه بریکس) حاصل گردد. در حین عمل تبخیر ، تجزیه ‌اسیدهایی که قبلا بطور کامل انجام نیافته، کامل می‌شود و بخار آمونیاک متصاعد می‌گردد. املاح آهک اسید اگزالیک و اسید سیلسیک که در عصاره تا اندازه‌ای محلول بوده، ته‌نشین می‌گردد.

   

  حال عصاره غلیظ را صاف کرده و حرارت می‌دهند تا شروع به تبلور نمایند. پس از تشکیل قند متبلور ، عمل را طوری ادامه می‌دهند که بلورهای قند هرچه بیشتر رشد کنند. در این حال با استفاده ‌از تجارب عملی ، باید حرارت دادن و اضافه کردن عصاره غلیظ را طوری تنظیم کرد که رشد بلورها بطور مناسب انجام شود. حرارت بین 65 تا 80 درجه به مدت 3 تا 6 ساعت لازم است و پس از آن ، 60 تا 70 درصد عصاره به‌صورت قند متبلور در می‌آید و بقیه به صورت عصاره غلیظ (سیروپ) می‌ماند.

  جدا کردن قند متبلور از سیروپ و تهیه قند سفید

  بلورهای قند را با استفاده ‌از عمل سانتریفوژ از سیروپ جدا می‌کنند و تهیه قند سفید یعنی جدا کردن مقدار کمی ‌سیروپ که هنوز بلورهای قند را پوشانده ‌است، به دو طریق انجام می‌شود. در طریق اول حتی‌المقدور از حل شدن خرد کریستالهای قند جلوگیری می‌شود، ولی در طریق دوم بلورهای قند را کاملا حل می‌کنند. در طریقه ‌اول ، ابتدا با استفاده ‌از سانتریفوژ قسمت عمده سیروپ از بلورهای قند جدا می‌شود و سپس بلورها را در سانتریفوژ با آب یا بخار یا هر دوی آنها شستشو می‌دهند و به ‌این ترتیب ، تمام سیروپ از قند جدا می‌شود و این طریقه عمل را آفیناسیون (Affination)  می‌نامند. البته باید قند را بعد از عمل خشک کرد.

  طریقه دوم به طریقه تصفیه (Refining) معروف است. در اینجا قدری آهک نیز به قند می‌افزایند و با آب داغ و بخار آن را حل می‌کنند. سپس عصاره را بوسیله صافی‌هایی از جنس زغال حیوانی صاف می‌کنند. محلول خارج شده ‌از صافی بیرنگ یا کمی ‌زرد رنگ است و درجه خلوص آن 90 تا 100 است. به جای زغال استخوان (حیوانی) که گران است، می‌توان زغالهای فعال نباتی بکار برد. قند حاصله را می‌توان با قالب‌گیری ، به‌ اشکال مختلف در آورد. با افزودن رنگ آبی که با رنگ زرد ، تولید رنگ سفید می‌کند و با اضافه کردن بلانکیت (Na2S2O4) که در اثر حرارت گاز SO2 متصاعد می‌کند، می‌توان قند را سفید کرد.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید قند جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی تولید گچ

  فرایند تولید گچ

  دپو و آماده سازی سنگ گچ

  در این مرحله سنگ گچ مرغوب، پس از تشخیص و تایید خلوص توسط واحد کنترل کیفیت، وارد دپوی کارخانه می شود. تولید با فرایند خردایش سنگ آغاز می گردد و سنگ گچ در آسیاب چکشی یا کراشر تا ایجاد دانه بندی مناسب، خرد شده و سپس سرند می شود. قطعات خرد شده بر اساس اندازه، جداسازی شده و به سمت کوره هدایت می گردد.

   

  پخت

  مرحله پخت در کوره صورت می پذیرد. چنان چه کارخانه مجهز به سیستم پخت دو کوره باشد، کلوخه یا قطعات درشت در کوره هایبرن، تحت حرارت از بالا، در دمای مشخص دهیدراته شده و قسمت های نرم یا خاک گچ در کوره لوبرن با دریافت حرارت از پایین، پخته شده و محصول دو کوره در نهایت مخلوط می گردند.

   

  مرحله آسیاب و دانه بندی

  در این مرحله سنگ گچ پخته شده توسط آسیاب چکشی نرم و پودر شده و جهت دانه بندی مجددا سرند می شود. ذراتی که بر روی سرند باقی می مانند، جهت تکرار سیکل به آسیاب برگردانده می شوند.

   

  بسته بندی و بارگیری

  پس از دانه بندی، محصول در کیسه هایی با اوزان متفاوت، بسته بندی شده و پس از بارگیری، به بازار فروش فرستاده می شود.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید گچ جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

   

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید رادیاتور

   تجهیزات مورد نیاز و روش های ساخت انواع رادیاتورها:

   

  بطور کلی یکی از روش های رایج گرمایش در آپارتمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده از انواع رادیاتورهای فولادی، آلومینیومی و ... می باشد. آب موجود در رادیاتورها در سیستم حرارت مرکزی ساختمان (موتورخانه) توسط تجهیزاتی مانند مشعل و دیگ گرم می شود و آب گرم شده در موتورخانه توسط پمپ و لوله ها به قسمت های مختلف ساختمان هدایت می شود و وارد رادیاتورهای هر قسمت از ساختمان می شود. بعد از اینکه آب گرم، گرمای خود را از دست بدهد دوباره به موتورخانه هدایت می شود و این چرخه بارها تکرار می گردد.

  الف) رادیاتورهای فولادی: فرآیند تولید رادیاتورهای فولادی عبارت است از، انجام دادن یکسری ازعملیات متداول در صنایع فلزی که شامل: مراحل ورق کاری، مراحل جوشکاری، مراحل پوشش دهی، برش، پرس کاری و فرم دهی می باشد. البته، مراحل جوشکاری شامل: جوش مقاومتی و جوش اکسی استیلن می شود. در ضمن، در رادیاتورهای فولادی مراحل پوشش دهی نیز شامل: رنگ و کنترل کیفیت می شود. معمولا ماده مصرفی در تولید رادیاتورهای فولادی را ورق فولادی و ورق آهن تشکیل می دهد. در رادیاتورهای فولادی پره ها به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید می شوند یعنی در خارج از کارخانه نمی توان به آن ها پره ای اضافه یا کم نمود. لازم به ذکر است که، وزن رادیاتورهای آلومینیومی برای هر متر مربع سطح حرارتی 10 کیلوگرم است و هر متر مربع آن در شرایط معمولی و اختلاف دمای 60 درجه سانتی گراد حدود 400 کیلو کالری در ساعت به فضای اطراف گرما می دهد. رادیاتورهای فولادی دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از: رادیاتور فولادی صفحه ای و رادیا تور فولادی پره ای.

   

   ب) رادیاتورهای آلومینیومی: در رادیاتورهای آلومینیومی، هر پره از شمش آلیاژ آلومینیوم A413 تولید می شود و دارای قدرت گرمادهی مشخصی می باشد که بر اساس اختلاف دمای آب گرم ورودی به رادیاتور با دمای هوای محل نصب رادیاتور تعیین می شود. البته باید با ترکیب تعدادی از پره ها میزان گرمای مورد نیاز را متناسب با فضای مورد نظر تعیین نمود. همچنین، رادیاتورهای آلومینیومی بعلت دارا بودن سطوح جانبی بیشتر، دارای سطح تبادل حرارت بیشتری با هوای محل نصب نسبت به رادیاتورهای فولادی می باشند. ضمنا، در رادیاتورهای آللومینیومی به دلیل بیشتر بودن ضریب هدایت حرارتی آلومینیوم نسبت به فولاد، دارای هدایت حرارتی بهتری با هوای محل نصب نسبت به رادیاتورهای فولادی می باشند. لازم به ذکر است که هر متر مربع از سطح رادیاتورهای آلومینیومی در شرایط معمولی و با اختلاف دمای 60 درجه سانتی گراد بین دمای هوای محیط  و دمای آب گرم ورودی به رادیاتور حدودا 670 کیلو کالری در ساعت گرما ایجاد می کند. رادیاتورهای آلومینیومی دارای انوع مختلفی می باشند که عبارتند از: رادیاتورهای آلومینیومی تمام دایکاست، رادیاتورهای آلومینیومی اکسترود (پروفیلی)، رادیاتورهای آلومینیومی دایکاست اکسترود.

   شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید رادیاتور جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید CD و DVD

  ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند. اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.

  ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند.
  اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده ( شکل 2) که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.
  پس از مکش، پلي‌کربنات‌هاي موجود، به دستگاه خشک‌کن وارد شده(‌شکل 3) و در دماي 125 درجه سانتيگراد حرارت داده مي‌شود تا رطوبت موجود در اين مواد گرفته شود. وجود رطوبت سبب چسبندگي مواد و همچنين پايين آمدن سطح کيفيت توليد خواهد شد.

  تزريق پلي کربنات
  مواد اوليه از خشک‌کن وارد دستگاه تزريق مي‌شود.
  در اين قسمت پلي‌کربنات‌هايي که در مرحله قبل خشک شده بودند، تا دماي 350 درجه حرارت داده مي‌شوند تا کاملا ذوب گردند.پس از ذوب اين مواد، مايه اصلي توليد لوح فشرده بدست مي‌آيد و آماده براي مرحله تزريق و قالب‌گيري مي‌شود.
  قسمت تزريق، شامل 2 بخش متحرک و ثابت است.
  قسمت متحرک که مواد مذاب به آن تزريق مي‌شود و قسمت ثابت که استمپر در آن قرار مي‌گيرد.

  مواد مذاب به قسمت متحرک که قالب آن به شکل لوح فشرده است، تزريق مي‌شود.
  بعد از اينکه پلي‌کربنات مذاب به شکل لوح فشرده درآمد و در همان حال که هنور دماي آن بالاست ( و هنوز قابل شکل‌پذيري است ) قسمت متحرک با ضربه، به قسمت ثابت ( که همان ‌استمپر است ) برخورد مي‌کند.
  قبل از توضيح درباره اين قسمت، کمي در خصوص استمپر و کار آن توضيح مي‌دهيم.
  تکثير سريع به وسيله استمپر
  همانطور که مي‌دانيد اطلاعات( صفر و يک ) بر روي لوح فشرده به صورت حفره و برآمدگي ( Pit = 0 وLand = 1 ) است.
  استمپر قالبي‌ست فلزي از نوع نيکل که اطلاعات لوح فشرده به صورت Pit و Land بر روي آن حک شده است(البته اين حفره‌ها و برآمدگي‌ها به قدري کوچک هستند که با چشم قابل رويت نيستند). هر استمپر معمولاً توانايي توليد متوسط 100 تا 150 هزار لوح فشرده را دارد.
  دستگاه توليد DVD، دو قسمت تزريق دارد که هر قسمت يک لايه 8 گرمي را توليد مي‌کند که در مرحله بعد اين دو لايه 8 گرمي بر روي هم چسبيده و يک لايه 16 گرمي ايجاد مي‌شود. اما دستگاه توليد CD، يک قسمت تزريق دارد و يک لايه 16 گرمي توليد مي‌کند.

  نکته : تمامي فرآيند توليد در مکان‌هايي بدون ورودي هوا انجام مي‌شود و تامين هواي موجود درون سالن توسط دستگاه‌هاي تهويه انجام مي‌شود.اين امر از نفوذ گرد و خاک به درون سالن جلوگيري مي‌کند زيرا کمترين گرد و غبار باعث افت شديد کيفيت خواهد شد.

  همانطور که اشاره شد اطلاعات، در اثر ضربه‌اي که قسمت متحرک به قسمت استمپر وارد مي‌کند؛بر روي لوح فشرده حک مي‌گردند.پس از مراحل فوق، اکنون لوح‌هاي فشرده( به صورت صفحه‌اي شيشه‌اي شکل و شفاف هستند ) آماده ورود به مرحله بعدي توليد مي‌باشند.
  پس از اين مرحله، لوح‌هاي توليد شده وارد دستگاه خاصي مي‌شوند که مهمترين عمل يعني متالايز کردن لوح‌هاي فشرده، در آن انجام مي‌گيرد.
  متالايز چيست؟
  اکنون لوح‌هاي توليد شده، داراي اطلاعات است اما به دليل شفاف بودن، ليزر از آن رد شده و نمي‌تواند آن را بخواند .
  براي رفع اين مشکل در مرحله بعدي، پشت لوح را با ماده‌اي از جنس آلومينيوم مي‌پوشانند تا قابل خواندن شود.سپس با ماده کلر آن را شستشو داده تا هيچ اثري از گرد و خاک بر روي آن نماند( شکل 7 ).
  لازم به ذکر است که در صورتي که از نقره براي پوشاندن پشت لوح‌هاي فشرده استفاده شود کيفيت به مراتب بالاتر خواهد رفت اما به دليل قيمت بالاي نقره از اين ماده کمتر استفاده مي شود.
  ذکر اين نکته ضروريست که نقره فقط در DVD9 استفاده مي شود و اين به دليل دولايه بودن آن است تا ليزر به راحتي هر دولايه اطلاعات را بخواند.
  اسکن و کنترل کيفيت
  اسکن در اصطلاح به قسمت کنترل کيفيت کالا گفته مي‌شود.
  در اين قسمت لوح‌هايي که از نظر کيفيتي در سطح پايين‌تري قرار دارند جدا و کنار گذاشته خواهد شد.
  در اين قسمت دستگاه لوح‌ها را از لحاظ کيفيت توليد، متالايز شدن و ثبت صحيح اطلاعات مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.

  لازم به توضيح است که تمامي مراحل فوق براي توليدDVD نيز اجرا و انجام مي‌شود با اين تفاوت که پس از اين که اطلاعات بر روي 2 قالب 8 گرمي حک شد اين دو لايه توسط چسبي به نام باندينگ به هم چسبيده مي‌شوند.

  بازيافت
  در کنار تمامي مراحل فوق دستگاهي به نام Recycle Sprue قرار دارد که عمل بازيافت مواد را انجام مي‌دهد.
  همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد بعد از بدست آمدن مايع اصلي مواد در قالب ريخته مي‌شود و به صورت يک صفحه دايره‌اي يکنواخت در مي‌آيد.اما براي اينکه لوح فشرده بتواند در درايو قرار گيرد دايره وسط آن بايد جدا شود به اين قطعه که از وسط لوح فشرده جدا مي‌شود Sprue گفته مي‌شود.
  اين قطعات براي بازيافت در داخل دستگاه Recycle Sprue شده و به پلي‌کربنات تبديل مي‌شود.

  قبل از چاپ عمل سفيد کردن پشت لوح‌ها براي رنگ پذيري بهتر انجام مي‌شود.
  مراحل چاپ با دستگاه افست 4 رنگ (قرمز، آبي، زرد، مشکي) انجام خواهد شد.
  نکات کليدي در مرغوبيت توليد
  از آن جا که مواد اوليه مرغوب در کيفيت کالاي توليد شده تاثير بسزايي دارد، استفاده از مواد مرغوب و نگهداري صحيح از اين مواد يکي از مهمترين ارکاني است که در اين قسمت بايد رعايت شود.از طرفي ديگر استفاده از پلي‌کربنات خالص که مواد اوليه را تشکيل مي‌دهد در مرغوبيت لوح فشرده نقش مهمي دارد.
  اما با توجه به موارد گفته شده نه تنها کيفيت مواد اوليه بلکه نگهداري صحيح از اين مواد از مهمترين قسمت‌هاي توليد است لذا براين اساس تمامي سيستم ساختمان کارخانه طوري طراحي شده است که از کوچکترين منفذي براي عبور گرد و خاک به محيط کارخانه جلوگيري به عمل مي‌آيد. زيرا گرد و خاک حکم سم براي مواد را دارد به همين دليل بايد دقت فراواني در اين امر صورت پذيرد.

   شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید CD و DVD جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی قالیبافی

  مراحلی كه برای شروع بافت يك فرش مي‌بايست رعايت گردد عبارتند از:

   

  1- آماده‌سازی مواد اوليه شامل نخ‌چله، نخ پشمي(خامه)، نخ پود.

  2ـ آماده‌سازی دستگاه (دار) و ابزار.

  3ـ آماده‌سازی نقشه مورد نظر.

  4ـ چله‌كشی (نصب نخ چله يا تارها بر روی دار قاليبافي).

  5ـ بافت گليم، ابتدای فرش.

  6ـ ساده‌بافی ابتدای فرش، انجام عمل گره زدن بر روی تارها به وسيله خامه.

  7ـ نقشه‌خواني، انجام عمل گره زدن براساس خانه‌های رنگی نقشه.

  8ـ انجام عمل پودكشی (پود زير يا ضخيم و پود رو يا نازك) و عمل كوبيدن پودها.

  9ـ شيرازه پيچی كناره‌ها.

  10ـ عمل كوبيدن رج‌ها و قيچي‌زدن سرپرزهای اضافي.

  11ـ رعايت در جلوگيری از معايب احتمالی هنگام بافت.

  12ـ پايين‌كشی :اتمام كار يك فرش بافته شده.

  توضيح اينكه در يك فرش تراكم گره‌ها و ظرافت آنها نمايانگر ميزان مرغوبيت و كيفيت فرش است. بدين معنی كه هر چه تعداد گره‌ها زيادتر و در اصطلاح فرشبافی هر چه پرتر باشد كيفيت آن بالاتر خواهد بود.

  بطور كلی در قاليبافی ايران دو نوع گره متداول است.

  1ـ گره تركی (قيورد ـ متقارن) تبريز، هريس همدان، عشاير فارس و ....

  2ـ گره فارسی (سنه ـ نامتقارن) فارسي‌زبانان، اراك، اصفهان، مشهد، بيرجندؤ كرمان، نائين، كاشان، قم و ....

  رجشمار