• 021-66099733
 • kavoshmo.bs@gmail.com
 • تهران- خ آزادی- خ استادمعین- خ هاشمی- بعد از 21 متری جی - ک سحری پ 4 ط 3

گواهینامه ایزو

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) چیست؟

(ISO) چیست؟

(ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد, یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك, صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات, بهبود همكاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود. 

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) از اعضای خود تشكیل شده است و سازمان های عضو (اعضای اصلی یا Member baby) نمایندگان مراجع استاندارد كردن در كشورهای متبوع خود می باشند, بنابراین فقط یك سازمان می تواند به عنوان نماینده از هر كشور عضویت یابد. 

از اعضای دیگر سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عضو مكاتبه ای (Correspondent Member) می باشد كه معمولا سازمانی از یك كشور است كه تا به حال فعالیتی در ارتباط با استاندارد كردن و تدوین استاندارد نداشته است. این سازمان صرفاً در مواردی كه ذی نفع است اطلاعاتی كسب می نماید و در فعالیت های فنی مشاركتی ندارد. 

عضو دیگر (ISO) عضو مشترك (Subscriber Member) است كه كشورهایی كه دارای اقتصادی خرد می باشند می توانند این عضویت را داشته باشند. 

سازمان بین المللی استاندارد تا پایان ژانویه 2001 دارای 138 عضو شامل 91 عضو اصلی, 36 عضو مكاتبه ای و 11 عضو مشترك بوده است. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از جمله اعضای اصلی آن بوده و در تدوین استانداردهای بین المللی مشاركت دارد. 

كلمه (ISO) از چه مشتق شده است؟

تصور می شود كه كلمه (ISO) مخفف International Organization for  Standardization است, در حالی كه مخفف عبارت فوق می بایست به صورت (IOS) باشد. (ISO) در اصل از كلمه یونانی (isos) مشتق شده و به معنی (برابر) و ریشه پیشوند (iso) در انگلیسی است. 

از ((برابر)) تا ((استاندارد)) علت انتخاب كلمه (ISO)به عنوان نام یك سازمان بین المللی به سهولت دانسته می شود. سازمان بین المللی استاندارد, در صورت توجه به زبان كشورهای عضو, در انگلیسی به صورت (IOS) و در فرانسه به صورت (OIN) در می آید ولی به طور كلی بدون در نظر گرفتن زبان كشور خاص, نام سازمان بین المللی استاندارد به صورت (ISO) خلاصه می شود.

استانداردها چه اهمیت و کاربردی دارند؟ 

با دقت بر بسته بندی کالای خریداری شده ممکن است علامت یا علایمی مانند آرم استاندارد ایران، CE، ISO 9001:2000، ISO 14001:2004، OHSAS 18000، HACCP یا … را مشاهده کنید. 

هرکدام از این علایم نشان دهنده پیامی هستند، مثلا HACCP فقط بر روی محصولات غذایی مشاهده می شود ونشان دهنده سلامتی ایمن بودن مواد غذایی است که در خط تولید آن نقاط بحرانی شناسایی و کنترل می شوند. ISO 9001:2000 یعنی سازمان تولید کننده آن محصول از نظام کیفیت خاصی برخوردار است. CE مجوز ورد کالا به بازار اروپا و GS مجوز ورود کالا به بازار آلمان است. ISO 14001 و OHSAS به ترتیب بیانگر نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی هستند. به عبارت دیگر علایم استاندارد اجباری ایران، CE و CS جزو استانداردهای محصول و استانداردهای ISO14001 & OHSAS18001 جزو استانداردهای مدیریتی محسوب می شوند. معمولا گفته می شود صنعت کشور ما 10 تا 30 سال از آخرین تکنولوژی عقب تر است، اما خوشبختانه در صنعت استانداردهای مدیریتی مانند ایزو اینگونه نیست و به محض تدوین استانداردی جدید، متخصصان ما نسبت به ترجمه و انتشار آنها اقدام می کنند. استانداردهای ISO 22000:2005 مربوط به زنجیره صنایع غذایی و ISO 27001:2005 مرتبط با نظام مدیریت امنیت اطلاعات نمونه هایی از این استانداردها می باشند که به تازگی از تدوین نسخه اصلی آنها می گذرد. 

استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است، زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیر ضروری و ضایعات، به قدری چشمگیر است که هر گونه سرمایه گذاری در زمینه استاندارد سازی فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می سازد، به طوری که آنان در اندک زمان می توانند نتایج محسوس آن را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند. 

با اجرای درست قوانین و مقررات استاندارد هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین آلات کاهش می یابد، فرایند تولید منظم می شود، آرایش عملکرد کارخانه ها به نحو متعادلی تنظیم می گردد، نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود، همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرآیند تولید میسر می شود، تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود و به این ترتیب استاندارد شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد. در جهان صنعتی امروز همه چیز دست تحول است در این عرصه استانداردهای جدیدی که به مدیریت کیفیت موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می گیرد. این مدیریت برنامه ریز و هدفمند زندگی و پویایی را به بخش های سازمانی هدیه می دهد. سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ گویی به نیازهای مصرف کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات، مهمترین اصل در خط مشی توسعه اقتصادی است هر کشور در حال توسعه که افزایش و بهبود ظرافت صنعتی را در رأس برنامه های خود قرار داده باشد، در می یابد که استاندارد نمودن شاخص های تولید و خدمات و همچنین سنجش و کنترل کیفیت محصولات از جمله نکات اصلی در برنامه های توسعه است.

 

استانداردهای ایزو چگونه به جامعه سود می رسانند؟

برای تجارت : پذیرش عمومی استانداردهای بین المللی باعث می شود که تولید کننده اساس توسعه محصولات و سرویس های خود را بر این اساس گذاشته و در نتیجه به مقبولیت عمومی دست پیدا کند. همچنین باعث می شود که کسب و کارهایی که بر اساس استانداردهای بین المللی ایجاد شده اند به راحتی در نقاط مختلف دنیا قابل رقابت باشند.

برای خریداران : مطابقت و سازگاری عمومی محصولات در جهان که در اثر پیروی از استانداردهای بین المللی بوجود آمده است باعث شده است تا مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتر شوند و همچنین از قیمت پایین تر که در اثر رقابت بوجود آمده است بهره مند شوند.

برای دولت ها : استانداردهای بین المللی پایه های تکنولوژیکی و علمی را فراهم می کند که باعث پایه ریزی سلامتی، امنیت و حفظ طبیعت می شود.

برای کشور های توسعه یافته : استانداردهای بین المللی به کشورهای توسعه یافته این امکان را می دهد که که با سرمایه گذاری صحیح بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آنها جلوگیری کنند.

برای مصرف کنندگان : انطباق محصولات و سرویس ها با استانداردهای بین المللی مصرف کننده را از کیفیت ، امنیت و راحتی مطمئن می سازد.

برای همه افراد : استانداردهای بین المللی به همه کمک می کند تا از امنیت حمل و نقل ، دستگاه ها و لوازمی که استفاده می کنند مطمئن باشند.

برای محیط زیست : برای محیط زیستی که در آن ساکن شدیم ، استاندارد های بین المللی برای هوا ، آب و کیفیت خاک ، و انتشار گازها و تشاشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کمک کند.

 

تعریفی کلی از برخی واژه های استاندارد ایزو

کیفیت چیست ؟ مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.

عرضه کننده کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود.

مشتری (Customer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصولی را دریافت کرده بر روی آن فرایندی را انجام دهد، مشتری (Customer) نامیده میشود.

مصرف کننده (Consumer) کیست ؟ سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند ، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.

خدمت چیست ؟ فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد . در واقع جوهره ای که ملموس نباشد ، بلکه درک آن عقلائی باشد.

تولید چیست ؟ محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.

عدم انطباق چیست ؟ برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد.

روش اصلاحی چیست ؟ از بین بردن معلول.

اقدام اصلاحی چیست ؟ فعالیت هایی است که عوامل یا علت های ایجاد مشکل را شناسایی و رفع نماید.

اقدام پیشگیرانه چیست ؟ شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند

 • طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی

  گزارش توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح رااز جنبه های بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

  طرح توجیهی شامل گزارشی توصیفی و جامع در مورد کسب و کار جدید یا موجود است که توجیه‌‌پذیری تولید محصول یا عرضه خدمت را از جوانب مختلف از جمله نیاز بازار، مسائل مالی، اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی قرار می‌دهد و سناریوهای اجرای پروژه را بررسی کرده و عملی بودن طرح و سودآوری و در کل معقول بودن سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد.

   

  طرح توجیهی نیاز اولیه برای شروع یک کسب‌و‌کار جدید است زیرا ارزیابی‌ها و مطالعات انجام‌شده قبل از شروع فعالیت، منجر به کاهش ریسک راه‌اندازی پروژه و تصمیم‌گیری بهتر سرمایه‌گذار می‌گردد.

   

  مطالعات امکان‌سنجی جهت تجزیه و تحلیل ایده مطرح شده با درنظر گرفتن تمام نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از عوامل درون و برون‌سازمانی، موانع دست‌یابی به هدف نوشته می‌شود و ابزاری برای پیش‌بینی و مدیریت بهتر است و لزوم سرمایه‌گذاری را بیان می‌دارد.

   

  طرح توجیهی متشکل از سه بخش ذیل است:

   

  مطالعات بازار: ابعاد مختلف بازار محصول طرح توجیهی از قبیل عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و سایر مورد را مورد بررسی قرار‎ می‎‎دهد.

  توجیه پذیری فنی : ابعاد فنی طرح توجیهی از جمله فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات تولید و ساختار اجرائی طرح را مورد مطالعه قرار‎ می‎‎دهد.

  تجزیه و تحلیل مالی:شاخص‌های مالی و سودآوری طرح توجیهی را آنالیز‎ می‎‎کند و نسبت به انجام یا عدم انجام طرح تصمیم‌گیری می‌کنند.

  در نگارش طرح توجیهی عواملی مثل خلاصه طرح، مشخصات سرمایه‌گذاری طرح، معرفی محصول یا خدمت، فرآیند انجام کار، هزینه‌ها و نرخ بازگشت سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد.

   

  از خروجی‌های طرح توجیهی به وضعیت بازار با درنظر گرفتن اولویت‌های سرمایه‌گذار، ریسک ورود به بازار، دست‌یابی به بازار هدف در آینده می‌توان اشاره کرد.

   

  یک طرح تجاری موفق طرحی است که کمک می‌کند از قرار گرفتن کسب و کار در مسیری که به اهداف شرکت منتهی می‌شود اطمینان حاصل کنیم.

   

  ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﻨﺎﺳﺐ برای ارائه خدمت یا کالا وﺟﻮد دارد؟

  ﻧﺤﻮه ورود ﺑﻪ اﯾﻦ ﺑﺎزار ﭼﮕﻮﻧﻪ اﺳﺖ؟

  نرخ بازگشت سرمایه به چه میزان است؟

  ویژگی‌های ﻣﺤﺼﻮل ورودی باید داراي ﭼﻪ ﺷﺮاﯾﻄﯽ ﺑﺎﺷﺪ؟

  عوامل درون و برون‌سازمانی تاثیرگذار بر روی ﺑﺎزار ﻣﺼﺮف ﻣﺤﺼﻮل چیست؟

  رﯾﺴﮏ ورود ﺑﻪ ﺑﺎزار ﺑﻪ ﭼﻪ ﻣﯿﺰان اﺳﺖ؟

  بررسی وضعیت بازار در سال‌های آتی چیست؟

  برآورد هزینه‌های قبل از بهره‌برداری و هزینه‌های ثابت و جاری طرح به چه میزان است؟

   

 • مدیریت دانش

  مقدمه :

  ما نه تنها در هزاره‌ی جدید، که در عصر جدید زندگی می‌کنیم. در این دوره، اصطلاحات گوناگونی مثل عصر فراصنعتی (هوبر، 1990) عصر اطلاعات (شاپیرو و واریان، 1999) موج سوم (هوپ و هوپ، 1997) یا جامعه دانشی (دراکر، 1993) برای توصیف وضعیت کنونی به کار می روند. صرف نظر از اصطلاحات مذکور، اغلب صاحبنظران معتقدند که یکی از موضوعات مهم مطرح شده دراین دوره، مفهوم مدیریت دانش است؛ مفهومی که هیجان ایجاد کرده و باعث بحث و مناظره‌ی فراوان شده است. مدیریت دانش رویکردی است که به سرعت در حال تکامل است و به چالش های اخیر برای افزایش کارایی و بهبود اثر بخشی فرایند های تجاری محور، همراه با نوآوری مستمر، توجه زیادی دارد. نیاز به مدیریت دانش براساس رشد ادراک جامعه تجاری، از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که دانش در عملکرد سازمانی و دسترسی به مزیت رقابتی پایدار، عنصری مهم تلقی می شود (Davenport & Grover, 2001).

  چنین تغییر جهت اساسی و در سطح بالایی، پیامدهای مهمی در فرایند های سطوح میانی و پایانی در سازمان دارد. در حقیقت، جذب و بکارگیری مفاهیم، ابزارها، تکنیک ها و استراتژی های مدیریت دانش در تحولات آینده، به منظور استقرار شرکت های دانش محور، به سادگی امکان پذیرنیست؛ چرا که نیازمند انتخاب صحیح ابزارها و تکنیک‌هایی است که به شیوه ای هماهنگ به کار گرفته شوند. به منظور انتخاب صحیح نوع تکنولوژی یا تکنیک‌ها، درک زیر ساخت های تکنولوژی موجود، ساختار سازمانی و زیر ساخت های تجاری و فرهنگی ضروری است. علاوه‌براین، درک چگونگی ترکیب این اجزا برای دستیابی به کارایی و اثر بخشی سازمان، اهمیت زیادی دارد که این خود، منجر به کسب اهداف سازمانی می شود. به منظور تبدیل شرکت به مؤسسه ای دانش محور از طریق تکنولوژی ها و استراتژی های مدیریت دانش، ضروری است که درابتدا، پویایی های نهفته در اقتصاد دانشی، دانش و مدیریت دانش مطرح شود. در ادامه، انواع زیر ساخت های لازم برای استقرار مدیریت دانش مورد اشاره قرار می گیرد.

  تعریف مدیریت دانش

  اغلب کتاب های مربوط به حوزه‌ی تکنولوژی با تعدادی تعریف شروع می شود، اما تعریف مدیریت دانش کار آسانی نیست. نویسندگان مختلف از دیدگاه های مختلف و با رویکرد های متفاوت و انگیزه های گوناگون، به تعریف مدیریت دانش پرداخته‌اند. اغلب، مدیریت دانش به طور کلی تعریف شده و آن را به عنوان هر آنچه که سازمان برای داشتن نحوه­ی انجام وظایف و فعالیت هایش نیاز دارد، تعریف کرده‌اند. این تعریف از مدیریت دانش، شامل دانش رسمی، قوانین برنامه ها و رویه ها و دانش فنی ناملموس، مهارت ها و تجارب افراد است. همچنین تعریف بالا از مدیریت دانش، شامل روش انجام کار توسط سازمان ها، ارتباط، تجزیه و تحلیل موقعیت، ارایه­ی راه حل های جدید برای مسائل و توسعه­ی روش های جدید انجام کسب و کار است. علاوه بر آن، تعریف بالا شامل مباحث فرهنگی، قومی و ارزش ها و روابط با تامین کنندگان و مشتریان نیز هست.

  مدیریت دانش، شامل همه‌ی روش هایی است که سازمان، دارایی های دانش خود را اداره می کند که شامل چگونگی جمع آوری، ذخیره سازی، انتقال، بکار گیری، به روز سازی و ایجاد دانش است (Wickramasinghe & Rubitz, 2007).

  دانشگاه مدیریت دانش تگزاس، مدیریت دانش را اینگونه تعریف می کند: مدیریت دانش، فرایند سیستماتیک و نظام مند کشف، انتخاب، سازماندهی، تلخیص و ارائه­ی اطلاعات است؛ به گونه ای که شناخت افراد را در حوزه‌ی مورد علاقه اش بهبود می بخشد. مدیریت دانش به سازمان کمک می کند تا از تجارب خود، شناخت و بینش بدست آورد و فعالیت خود را بر کسب ذخیره سازی و استفاده از دانش متمرکز کند تا بتواند در حل مشکلات، آموزش پویا، برنامه ریزی راهبردی و تصمیم گیری، از این دانش بهره گیرد. مدیریت دانش نه تنها از زوال دارایی های فکری و مغزی جلوگیری می کند، بلکه به طور مداوم بر این ثروت می افزاید.

  ماهیت دانش سازمانی

  به طور کلی، سازمان ها دو نوع دانش دارند که به عنوان دانش پیش‌زمینه و پس‌زمینه یا دانش صریح و ضمنی شناخته می‌شوند. نخستین بار، پولانی (1985) میان دانش صریح و ضمنی تمایز قایل شد. نوناکا و تاکواچی معتقدند که امتیاز غالباً نادیده گرفته­شده­ی شرکت ه،ا مواردی هستند چون بینش ها، شهودها، گمان ها، احساس های ناخودآگاه، ارزش ها، تصورها، استعاره‌ها و مقایسه‌ها. بهره‌برداری از این امتیاز ناملموس می‌تواند ارزش فراوانی به عملیات روزانه‌ی یک شرکت ببخشد.

  دانش ضمنی معمولاً در قلمرو دانش شخصی، شناختی و تجربی قرار می‌گیرد، در حالی که دانش صریح بیشتر به دانشی اطلاق می‌شود که جنبه‌ی عینی‌تر، عقلانی‌تر و قوی‌تری دارد. دانش صریح به طور معمول هم به خوبی قابل ثبت است و هم قابل دسترسی است. پولانی در تمایز میان دو دانش می‌گوید: «می‌توانیم بیش از آنکه به زبان می‌آوریم، بدانیم». او در اصل چنین می‌گوید که بیان کردن دانش ضمنی با واژه‌ها دشوار است. فناوری اطلاعات، به طور سنتی روی استفاده از دانش صریح متمرکز شده است. با این حال، سازمان ها اکنون دریافته‌اند که برای انجام مؤثر کارهای‌شان، نیازمند یکپارچه کردن هر دو نوع دانش هستند. از این رو، در حال ایجاد روش شناسی خاص به منظور تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح هستند که می‌تواند تدوین شود و بنابراین، دیگران می‌توانند آن را ثبت، ذخیره، منتقل، از آن استفاده و بر طبق آن عمل کنند.

  دانش آشکار به راحتی قابل پردازش کامپیوتری، انتقال الکترونیکی و ذخیره سازی در پایگاه های اطلاعاتی است؛ ولی ماهیت ذهنی و حسی دانش ضمنی، پردازش و انتقال دانش کسب شده را از طرق منطقی و ساختارمند بسیار مشکل می سازد. برای اینکه دانش ضمنی در سازمان انتقال و گسترش یابد، باید آن دانش به کلمات یا اعدادی تبدیل شوند که برای هر کس قابل درک و فهم است. به طور مختصر، هنگام وقوع این فرآیند (یعنی تبدیل دانش ضمنی به دانش آشکار و تبدیل دانش آشکار به دانش ضمنی) سازمان، تولید دانش می نماید (Nonaka & Takeuchi, 1995).

   

  اقتصاد دانشی چیست ؟

  اقتصاد دانان، جهان را به سه عصر مجزا طبقه بندی کرده اند: عصر کشاورزی، عصر صنعتی و عصر اطلاعات. مشخصۀ عصر اطلاعات، جذب و انتشار سریع تکنولوژی های کامپیوتری، ارتباطی و اطلاعاتی است که اثرات برجسته ای بر روش های کسب و کار و شیوه زندگی مردم داشته است. پیامدهای جهانی شدن و تغییرات ایجادشده، حجم عظیمی از داده و اطلاعات خام را به­وجود آورده است. چالش اخیر، رشد مداوم توانمندی ها برای تبدیل آنها به اطلاعات و دانش مناسب و قابل استفاده جهت حل مسائل تجاری است. دانش بصورت یک ابزار سازمانی عمده برای کسب و حفظ مزیت رقابتی درآمده است. بطور سنتی اقتصاددانان، زمین و منابع طبیعی، کارگر و سرمایه را به عنوان اجزای مهم و ضروری سازمان های اقتصادی مورد تأکید قرار داده اند. با این وجود در عصر اطلاعات، دانش به اندازه‌ی سه جزء مذکور مهم است. از این رو، اصطلاح جدید اقتصاد دانشی ظهور کرد. مفهوم اقتصاد دانشی اغلب بطور اشتباه با عصر اطلاعات، مترادف فرض می شود (Schaffer, 2003). اداره‌ی دانش بصورت یکی از مهارت های اولیه و ضروری سازمان ها در آمده که سازمان ها برای بقا و کامیابی به آن محتاج هستند.

 • مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک

  برنامه ریزی استراتژیک


  اساساً برنامه ریزی استراتژیک تلاشی سازمان یافته و منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی و اجرای اقدامات اساسی است که ماهیت و جهت گیری فعالیت‌های سازمان را با دیگر سازمان‌ها در چهارچوب قانون شکل می‌دهند. پیچیدگی شرایط محیطی و دقت در انعکاس این حالات در برنامه ریزیها، نه تنها موجب سنگینی ساختار تدوین برنامه‌ها می‌شود بلکه ساز و کارهای اجرایی برنامه‌ها را ظریف‌تر می‌کند.


  به عبارت دیگر، برنامه ریزی استراتژیک تلاشی است سازمان یافته و منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی و انجام اقدامات اساسی که سرشت و سمت گیری فعالیت‌های یک سازمان یا دیگر نهادها را در چارچوب قانونی شکل می‌دهد (برایسون، 1372).


  برنامه ریزی استراتژیک روش سیستماتیکی است که فراگرد مدیریت استراتژیک را پشتیبانی و تأیید می‌کند. برنامه ریزی استراتژیک متضمن همه اقداماتی است که منجر به تعریف اهداف و تعیین استراتژیهای مناسب برای دستیابی به آن اهداف برای کل سازمان می‌شود.


  در برنامه ریزی استراتژیک، اهداف و خطوط کلی و رسالت سازمان در بلند مدت تعیین می‌گردد،  این نوع برنامه ریزی، جامعیت داشته و در سطوح عالی سازمان شکل می‌گیرد. و بالاخره در حکم چتری است که کل سازمان را به نحوی در بر می‌گیرد.


   


  لزوم برنامه ریزی استراتژیک در سازمان‌ها


  روی هم رفته، برنامه ریزی استراتژیک درصدد آن است که ظرفیت و توان مدیریت استراتژیک سازمان را به نحوی بالا برد که مدیران عالی سازمان عملاً در فرآیند برنامه ریزی درگیر شده و نقش سازنده خود را اعمال نمایند. با این وجود، درگیر بودن مدیریت ارشد سازمان در این فرآیند کافی نبوده و باید به صورت متحد و هماهنگ در توسعه فرآیند برنامه ریزی، تدوین و اجرای استراتژی‌های تدوین شده مشارکت فعال داشته باشند. وحدت، هماهنگی و مشارکت فعال مدیریت عالی در زمره مهم‌ترین عوامل در اجرای استراتژی‌های سازمان است. 


  به طور خلاصه، برنامه ریزی استراتژیک درصدد آن است که به سه سئوال اصلی سازمان پاسخ گوید:


  1- سازمان کجاست؟


  2- چگونه خواهد رفت؟


  3- آرزو دارد به کجا برود؟


  در پاسخ به این سؤالات، برنامه ریزی استراتژیک چارچوبی برای فعالیت‌های سازمان و کارکنان آن ارائه می‌دهد. به علاوه، این برنامه ریزی چارچوبی برای مدیران و سایر اعضای سازمان به منظور دستیابی به تحلیل موقعیت‌های استراتژیک، انتخاب زبانی مشترک و تصمیمات مشترک که باید در زمانی مناسب انجام پذیرد، ارائه می‌دهد.


  همچنین، برنامه ریزی استراتژیک رهبران سازمان را قادر می‌سازد تا انرژی سازمان را در انتخاب راه مشترک و تحقق اهداف مشترک صرف نمایند. در نهایت، برنامه ریزی استراتژیک، سازمان را در دستیابی به توسعه همه جانبه، سازماندهی مطلوب و داشتن درکی بهتر از محیط پیرامون و مشتریان فعلی و آ‌تی و طبعاً آگاهی از توانمندی‌ها و محدودیت‌هایش یاری می‌نماید


  برنامه ریزی استراتژیک ابزار کار دوره‌ای مدیریت است. این برنامه همانند هر ابزار مدیریتی تنها به منظور حصول یک هدف، یعنی انجام بهتر کارهای سازمان به کار گرفته می‌شود. در همین راستا، در این برنامه تمرکز فعالیتها، حرکت اعضای سازمان در جهت نیل به اهداف برنامه ریزی استراتژیک تلاشی منظم برای اتخاذ تصمیمات بنیادی است و اقداماتی است که بدان وسیله سازمان به تصویرکشیده می‌شود و ما با آن چه که سازمان انجام می‌دهد و علت انجام آن، با تمرکز بر آینده سازمان، آشنا می‌سازد. 


   

 • مطالعات فناوری، نوآوری و کارآفرینی

  فناوری بدنه‌ای از دانش است که در خدمت خلق ابزار، پردازش امور، و استخراج مواد به کار می‌رود. مفهوم اصطلاح “‌فناوری‌”‌ بسیار گسترده است و هر فرد دارای درک شخصی از معنی فناوری است. از فناوری برای انجام وظایفی گوناگون در زندگی روزمره‌مان استفاده می‌کنیم، به طور خلاصه؛ می‌توانیم فناوری را در قالب محصولات، فرایندها، یا سازمان‌ها توصیف نماییم. از فناوری برای گسترش توانایی‌های‌مان استفاده می‌کنیم، و همین مسئله باعث می‌شود آدم‌ها به مهم‌ترین بخش از سامانه‌ی فناورانه تبدیل شوند.

  هم‌چنین فناوری به عنوان کاربرد علم برای حل یک مشکل تلقی می‌شود. ولی لازم است بدانید فناوری و علم موضوعاتی مختلف هستند که برای انجام وظیفه‌ای خاص یا حل مشکلی ویژه دست به دست هم می‌دهند.

  نوآوری زمانی رخ می‌دهد که ایده به صورت محصول، فر آیند یا خدمتی توسعه یابد. تعاریف مختلفی از نوآوری ارائه شده‌است.

  Peter Druker پیتر دراکر : نوآوری را همانند هر فعالیت عینی درکنار نبوغ و استعداد، نیازمند دانش، توجه و سخت کوشی همه دست اندرکاران می‌داند. او معتقد است آنچه در میان کارآفرینان مشترک یافتم نه گونه خاصی از شخصیت بلکه تعهد سیستماتیک به نوآوری بوده است.
  Michael L. Tushman 
  مایکل تاشمن : نوآوری را بستر پیروزی در کسب وکار دانسته تا مدیران در پی شناسایی سازوکار چرخه فناوری و جویبار نوآوری بتوانند به کمک انجام دگرگونی‌های ناپیوسته در سازمان به امتیازهای ناشی از آن‌ها برسند.
  خلاقیت و نوآوری، استعداد مرموز نزد افراد نیست بلکه فعالیت روزمره برای برقراری روابطی است که قبلاً دیده نشده و برقراری ارتباط بین مسائلی است که به طور معمول در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرد. البته نوآوری در سایه نبوغ محض هم وجود دارد ولی بیشتر نوآوران به ویژه پیروزمندان آن‌ها، از راه جستجوی آگاهانه و هدفمند فرصت‌های کمیاب به نتیجه رسیده‌اند.
  Holt 
  هالت : اصطلاح نوآوری را در یک مفهوم وسیع به عنوان فرایندی برای استفاده از دانش یا اطلاعات مربوط به منظور ایجاد یا معرفی چیزهای تازه و مفید به کاربرد. در ادامه توضیح می دهد که نوآوری هر چیز تجدید نظر شده است که طراحی و به حقیقت درآمده باشد و موقعیت سازمان را در مقابل رقبا مستحکم کند و نیز یک برتری رقابتی بلند مدت را میسر سازد. به عبارتی دیگر نوآوری خلق چیز جدیدی است که یک هدف معین را دنبال و به اجرا رساند.

  سازمان کارآفرین: بسیاری از شرکتها کوشیده‌اند تا فلسفه و روحیه سازنده‌ای را بر سازمان حاکم کنند و ساختار سازمانی را به گونه ای در آورند که تعداد نوآوری‌های شرکت از حد متوسط بیشتر شود. در چنین شرکتهایی دوایر خلاق و تیمهای خلاق تشکیل می شوند ، شرکت می کوشد تا فکر خلاق و نوآوری را در سازمان ترویج کرده و به گونه ای عمل کند که همه اعضای سازمان در اندیشه نوآوری و خلاقیت باشند. مهم‌ترین رهاورد این شیوه مدیریت، پدید آوردن نیروهایی است که آنان را قهرمانان خلاق یا قهرمانان نظریه‌‌پرداز (Champions Ldea) می نامند ، یعنی ، همان چیزی که در برخی از سازمانها آنان را مبتکر یا عامل تغییر نامیده اند . قهرمان فنی کسی است که یک نظر یا عقیده تازه می دهد و خود را وقف به ثمر رسانیدن آن می کند . این شخص تکنولوژی را بسیار خوب درک می کند . اما قهرمان مدیریت کسی است که در سازمان مراحل به ثمر رسانیدن یک نظر یا عقیده جدید را سرپرستی کرده، یا آن را تأیید و تقویت می کند.

  مدیر قهرمان، زمینه را به اجرا در آوردن نظر یا عقیده جدیدی فراهم می سازد، برای قبولانیدن آن از اعتبار لازم و توان کافی برخوردار است و برای اجرای آن می تواند منابع لازم را تخصیص دهد .

  با توجه به مطالب گفته شده ، به طور کلی می‌توان اذعان داشت که آگاهی مدیران و کارکنان از خلاقیت و نوآوری الزامی است تا بتوانند با زمینه‌ای از آگاهی‌های مورد نیاز و نو وارد عرصه کار و فعالیت شوند و در آنجا با آفرینندگی ، نقش مؤثری در تحقق هدفها و پیشرفت سازمان های خود داشته باشند . خلاقیت و نوآوری برای ماندگاری هر سازمانی لازم است و در طی زمان ، سازمانهای غیر خلاق از صحنه محو می شوند و اگر چه چنین سازمانی ممکن است در عملیاتی که در یک مقطع از عمر خود درگیر آن است ، موفق باشد ولی سرانجام مجبور به تعطیل یا تغییر سیستم خواهدشد. بنابراین برای ماندگاری سازمانها و اینکه بتوانند در عصر تغییرات به رقابت بپردازند، سه عامل: برنامه ریزی ، فرهنگ سازمانی و ساختار سازمانی باید مورد توجه قرار گیرد‌.

  برنامه ریزی ، تعیین هدف و راه‌های تحقق آن است ولی برای دست یافتن به هدف مورد نظر باید پیش از تلاشی فیزیکی یا اقدام به انجام کار ، تلاش ذهنی و فکری صورت گیرد. در این مورد باید از ایده ها و افکار افراد در سازمان برای پیش بینی آینده مطلوب و حل مسئله استفاده کرد و بتوان بین ایده‌ها‌، افکار و عقاید موجود در سازمان یک ارتباط و هماهنگی ایجاد کرد. ضروری است که با توجه به فرهنگ سازمان بتوان‌، در اعضای آن احساس هویت به وجود آورد و در آنان نسبت به باورها و ارزشهای باور نکردنی تعهد ایجاد کرد. برای تولید خلاقیت و افزایش نوآوری بتوان دگرگونی‌هایی را در سازمان بوجود آورد و از وضع موجود به مرحله نوینی رهنمون شد و با توجه به شرایط و مقتضیات ، فرهنگی تیمی را شکل داد، زیرا در این نــوع فرهنگ تاکید بر اختراع‌، اکتشاف و نوآفرینی است . شاید یکی از مهمترین عوامل تسهیل‌کننده توان خلاقیت و نوآوری در سازمان، ساختار مناسب و تشکیلات متناسب با هدفهای مورد نظر است که در این زمینه ساختار زیستی یا ارگانیک، ساختار مناسب خلاقیت و نوآوری در سازمان به شمار می آید.

   

 • تحقیقات بازاریابی


  تحقیق همواره با یک سئوال آغاز شده و پاسخ آن از طریق مجموعه ای از روش های علمی، عملی و اجرایی بدست می آیند. به این سئوال در روش تحقیق، در اصطلاح مسئله گفته می شود.
  تحقیق در واقع فرآیندی فعال، دشوار و سیستماتیک برای گردآوری داده ها و اطلاعات، تحلیل و ارزیابی آنها و در نهایت ارائه یافته ها و حقایق در قالب گزارش های کاربردی است.

  تحقیقات بطور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

  ۱تحقیقات پایه

  ۲تحقیقات کاربردی

  تحقیقات پایه

  تحقیقات پایه همان تحقیقات بنیادین یا خالص است که در اصل برای پاسخ به مسئله مشخصی اجرا نمی شود. تحقیقات پایه بیشتر جنبه یادگیری داشته و برای درک مبانی و اصول و یا افزایش سطح دانش فرد یا سازمان بکار می رود. تحقیقات پایه در ذات خود، گرایش و کاربردی در حوزه های اقتصادی و به ویژه مارکتینگ ندارد.

  تحقیقات کاربردی

  این دسته از تحقیقات در پی دستیابی به راهکار و راه حلی برای یک مسئله مشخص است. هدف از این دسته از تحقیقات صرفا ارتقاء دانش و آگاهی سازمان نیست و علاوه بر آن در صدد است تا راهکار و نتایج حاصل از تحقیق را برای برطرف کردن موانع سازمانی در حوزه های مورد بررسی و نیز بهره برداری تجاری و اقتصادی سازمان در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

  این دسته از تحقیقات موضوع این دستورالعمل می باشد.

  انواع تحقیقات کاربردی را می توان در قالب دو دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی کرد:

  ۱تحقیقات با راهکار محور : این دسته از تحقیقات در صدد یافتن راهکارهایی برای برطرف کردن مشکلات سازمان در خصوص مسئله خاصی است. برای مثال، چگونه می توان ارتباط درون سازمانی را در یک شرکت بهبود بخشید؟ این دسته از تحقیقات معمولا توسط واحدهای درون سازمانی یک سازمان انجام می شود.

  ۲تحقیقات مسئله محور : این دسته از تحقیقات به مسائل مهمی که یک سازمان با آنها روبرو است می پردازد. این دسته از تحقیقات ممکن است توسط یک واحد درون سازمانی و یا یک موسسه تخصصی صورت پذیرد. این نوع تحقیقات با تکنیک های نوین حل مسئله سروکار داشته و نتایج حاصل از آن سازمان را در حوزه رقابت و توسعه یاری می نمایند. برای مثال، چگونه می توان سهم بازار محصولات شرکت را به میزان ۵% افزایش داده و یا راندمان تولید در بخش خاصی را به میزان ۲۰% افزایش داد؟

  تفاوت میان تحقیقات بازار و تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی):

  افراد غیر حرفه ای معمولا تفاوت میان تحقیقات بازار و تحقیقات مارکتینگ را درک نمی کنند و این دو را یکسان می پندارند. این درحالی است که این دو نوع تحقیقات کاربردی دارای طبیعت، ماهیت و کاربردهای کاملا مجزایی از یکدیگر هستند. یک سازمان معمولا به هر دو این دسته از تحقیقات نیاز دارد.

  تعریف تحقیقات بازار: تحقیقات بازار معمولا به مجموعه ای از تحقیقات گفته می شود که بر حوزه خاصی از بازار یا یک صنعت خاص تمرکز دارد. برای مثال، تحقیق در زمینه صنعت خوردو و شناسایی رقبای کلیدی در آن، پیشرفت های تکنولوژیک در این حوزه، فراوانی مدل های خودرو در شهرهای مختلف و یا میزان مصرف سوخت خودورها از جمله این دسته از تحقیقات محسوب می شود.

  تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی): این دسته از تحقیقات در خصوص فرصت ها یا مسائل خاص مرتبط با مارکتینگ تمرکز داشته و به تعریف، گردآوری، ارزیابی و تحلیل دقیق داده ها و اطلاعات، مزایای و معایب آن برای سازمان و یا فرصت ها و تهدیدات خاص آن برای سازمان تمرکز دارد. تحقیقات مارکتینگ در مقایسه با تحقیقات بازار ساختار و روش های سیستماتیک تری داشته و در پی یافتن ریشه های درون سازمانی و برون سازمانی نقاط قوت، نقاط ضعف و مزایای رقابتی یک سازمان است. برای مثال، تحقیق در خصوص نحوه افزایش سودآوری یک محصول، یا افزایش درآمد سازمان از یک بخش بندی خاص از بازار از جمله این دسته از تحقیقات هستند.

  تحقیقات بازار

  هدف از تحقیقات بازار، ارائه تصویری دقیق و شفاف از محیط بیرونی کسب و کار است. بازار یا صنعت مورد نظر برای تحقیقات بازار ممکن است بازار اصلی یک سازمان باشد و یا سازمان هنوز به آن وارد نشده است.

  از همین رو، تحقیقات بازار معمولا با اهداف زیر صورت می پذیرد:

  شناسایی ویژگی های یک صنعت یا بازار خاص
  شناسایی بخش بندی های موجود در آن بازار
  شناسایی گرایش های مصرف کنندگان در هریک از بخش بندی های آن بازار
  شناسایی و ارزیابی نیروهای رقابتی در آن بازار (نیروهای رقابتی پورتر)
  تاثیرات شرایط سیاسی، اقتصادی، گرایش های اجتماعی و تکنولوژی بر یک صنعت یا یک بازار (تحلیل هایی مانند تحلیل PEST)
  فرصت های موجود در یک صنعت یا بازار و راهکارها بهره برداری از این فرصت ها
  تهدیدات محتمل در یک صنعت یا بازار و راهکارهای دوری جستن از آنها
  تعامل نقاط قوت و ضعف یک سازمان در مواجهه با این فرصت ها و تهدیدات
  ارزیابی و تحلیل رقبای کلیدی در یک صنعت یا بازار مشخص
  چشم انداز و روند یک بازار در یک دوره زمان مشخص (برای مثال از ۵ سال گذشته تا کنون و از زمان حال تا ۵ سال آینده)
  برگ های ورود به بازار (الزاماتی که یک سازمان برای ورود به یک بازار یا صنعت می بایست آنها را رعایت کرده و یا توانایی هایی که باید یک سازمان برای ورود به آن بازار و صنعت کسب نماید)
  برگ های برنده در بازار (ویژگی ها و توانمندیهایی که یک سازمان با دستیابی به آنها امکان رقابت و سودآوری در آن صنعت یا بازار را به دست می آورد)
  سرمایه گزاری های لازم برای ورود به کسب و کار، صنعت یا بازار
  قوانین و مقررات حاکم بر بازار
  میزان رضایتمندی فعالان در بازار از آن صنعت یا بازار خاص

  این دسته از داده ها و داده های دیگر، یک سازمان را در اتخاذ تصمیمات درست یاری می نماید.

  برای مثال یک سازمان در نظر دارد تا محصولات جدیدی را برای بازارهای جدیدی طراحی و تولید نماید. این سازمان قبل از نیاز به تحقیقات مارکتینگ، ابتدا می بایست تحقیقات کاملی را در قالب تحقیقات بازار برای ارزیابی و سنجش آن بازار(ها) برنامه ریزی و اجرا نماید.

  تحقیقات بازار در مقایسه با تحقیقات مارکتینگ مقرون به صرفه تر و سریعتر اجرا می شوند و از همین رو، سازمان های هوشمند، قبل از هرگونه سرمایه گزاری در یک صنعت، کسب و کار یا بازار جدید، پیش از هر اقدامی به تحقیق بازار روی می آروند.

  منابع تحقیقات بازار:

  – تحقیقات کتابخانه ای

  – وب سایت های اینترنتی

  – داده ها و گزارش های رسمی منتشر شده از سوی مراجع ذیصلاح و معتبر

  – تحقیقات عمومی در حوزه های مرتبط با مسئله تحقیقات بازار مانند تحقیقات جامعه شناسی

  – تحقیقات میدانی از رقبا

  – مشاهدات عینی

  – مصاحبه با کارشناسان و خبرگان

  – استفاده از منابع مطالعاتی مشابه

  تحقیقات مارکتینگ (بازاریابی):

  به تحقیقات مارکتینگ، تحقیقات شناخت مصرف کننده نیز گفته می شود. این دسته از تحقیقات اولیه بار توسط آرتور نیلسون در سال ۱۹۲۳ مطرح گردید.

  تحقیقات بازاریابی نوعی مطالعه سیستماتیک و هدفمند یم مسئله در ارتباط با بازاریابی کالاها و خدمات یک شرکت می باشد.

  هریک از حوزه های مورد بررسی در تحقیقات مارکتینگ در واقع ابزارهایی هستند که یک سازمان می بایست در تعامل با محیط کسب و کار با آنها سروکار دارد.

  محیط کسب و کار یک سازمان در برگیرنده بازارهای هدف، مشتریان موجود در آن بازارها و رقبای فعال در آن هستند.

  تحقیقات بازاریابی در صدد است تا به سئوالات کلیدی یک سازمان پاسخ دهد. سئوالاتی مانند اینکه:

  نیازهای مشتریان چیست و این نیازها چگونه در حال تغییر هستند؟
  سازمان پگونه باید به این نیازها پاسخ بدهد؟
  نظر و طرز فکر مشتریان نسبت به محصولات و خدمات فعلی چیست؟
  مشتریان به چه محصولات و خدماتی نیاز دارند؟
  رقبا چه کارهایی را برای جلب نظر مشتریان در این محیط انجام می دهند؟
  آیا اقدامات رقبا بطور استراتژیک بر بازار شرکت تاثیر می گذارد؟
  شرکت باید در قبال رقبای خود چه اقداماتی را انجام دهد؟
  معیارها و فاکتورهای خرد و کلان محیط کسب و کار چگونه بر سازمان تاثیر می گذارند؟
  سازمان باید چه واکنشی را به این محیط از خود نشان دهد؟

 • برنامه ریزی و کنترل پروژه

  تعریف پروژه و اهمیت مدیریت آن

  با توجه به روند رو به توسعه و گسترش صنایع درکشور و افزایش طرحهای عمرانی ، صنعتی ، پژوهشی و توسعه سازمانی و ... ، برنامه ریزی و مدیریت پروژه صحیح در این بخشها ضروری است . به طور کلی می توان پروژه را به صورت مجموعه ای از عملیات پیچیده ، غیر تکراری ومرتبط با یکدیگر تعریف کرد که زیر نظر یک مدیریت و سازمان اجرایی مشخص برای تامین اهداف معین و در چارچوب برنامه زمانی و بودجه از پیش تعیین شده اجرا می گردد. مدیریت پروژه فرآیندی است که باید طی آن پروژه در دوره حیات خویش از آسانترین و با صرفه ترین راه به نتیجه مطلوب دست یابد . فرایند مدیریت پروژه از سه بخش عمده تشکیل یافته که عبارتند از : برنامه ریزی ، اجرا و نظارت .

  سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه

  موفقیت اجرای پروژه های بزرگ صنعتی و عمرانی نیاز به رویکردی سیستماتیک در برنامه ریزی و کنترل نحوه اجرای فعالیتها از نظر زمان اجرا و هزینه دارد .کار اصلی سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه عبارت از تهیه ، گردآوری ، ثبت و نگهداری اطلاعات مراحل مختلف دوره زندگی پروژه و پردازش ، طبقه بندی و تحلیل آنها و تهیه گزارشات لازم برای مدیر پروژه است . هدف این سیستم ، هدایت پروژه طبق زمانبندی و بودجه تعیین شده و تامین اهداف و محصولات نهائی پروژه و ذخیره اطلاعات حاصله جهت استفاده در پروژه های بعدی می باشد .این سیستم باید مدیر پروژه را در بهینه کردن سه عامل زمان ، هزینه و کیفیت در اجرای پروژه یاری نماید .

  یک سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه خوب باید دارای تواناییها و قابلیتهای زیر باشد :

   تعیین تاریخ اتمام پروژه در مرحله برنامه ریزی و زمانبندی اولیه .

   تعیین ساختار شکست کار ( WBS ) جهت اجرای صحیح و عدم تداخل فعالیت ها و منابع آنها .

   ارائه راه حل با صرفه جهت جبران تاخیرات در اجرای برخی فعالیتهای پروژه در زمان اجرا .

   ارائه راه حل با صرفه جهت تسریع مدت اجرای پروژه در صورت تغییر در شرایط اقتصادی و اجتماعی در کشور یا سازمان مولد پروژه و تغییر اولویتهای پروژه و نیاز به اجرای سریعتر آن .

   زمانبندی و برنامه ریزی در جهت استفاده از نیروی انسانی ، ماشین آلات و تجهیزات به منظور استفاده مطلوب ازآنها و گریز از بروز تنگنا و محدودیت در این زمینه .

   چگونگی توزیع مواد و مصالح مصرفی میان پروژه ها و فعالیتهای مختلف آنها .

   زمانبندی سفارشات خرید مواد ، مصالح ، ماشین آلات و تجهیزات جهت کاهش هزینه های انبارداری و ضایعات و همچنین زیانهای ناشی از راکد ماندن منابع مالی پروژه .

   تعیین میزان نقدینگی پروژه درهرواحدزمانی جهت پرداخت به موقع صورتحسابها و پیش پرداختها.

   ثبت و تجزیه و تحلیل نتایج حاصله و در مواقع لزوم تغییر در برنامه ریزی پروژه و نگهداری جهت استفاده در پرژوه های آتی و جلوگیری از بروز مشکلات مشابه .

  مراحل برنامه ریزی و کنترل پروژه

  1-مرحله برنامه ریزی

  برنامه ریزی پروژه شامل کارهایی است که با انجام آنها می توان فعالیتهای پروژه و روابط میان آنها را شناخت و مدت ، منابع مورد نیاز و هزینه اجرای آنها را براساس معیارهای موجود در سازمان مولد پروژه برآورد نمود .

  مراحل مختلف برنامه ریزی را می توان به گامهای زیر تقسیم بندی نمود :

  گام اول :

  تحلیل پروژه ، شناخت فعالیتها و روابط آنها ، تهیه ساختار شکست کار ( WBS )

  گام دوم :

  برآورد مدت منابع مورد نیاز و هزینه اجرای هریک از فعالیتهای پروژه .

  گام سوم :

  زمانبندی پروژه،برنامه ریزی منابع،بررسی رابطه زمان وهزینه ( Cost-Time Trade–Off ) و بررسی مسائل و مشکلات احتمالی و قابل انتظار ( Contingencies Problems ) .

  گام اول : تحلیل پروژه ، شناخت فعالیتها و روابط آنها ، تهیه ساختار شکست کار ( WBS )

  1.مشخص کردن فاز بندی اجرایی پروژه براساس سازماندهی اجراء فعالیتهای آن و تعیین فعالیتهای عمده هریک از فازهای پروژه یا به عبارت دیگر تقسیم پروژه به زیر پروژه های آن .

  2. شکستن هر زیر پروژه به جزییات آن و تعیین کلیه فعالیتهای پروژه براساس نحوه اجرای آن .

  3. طراحی ساختار شکست کار ( WBS ) به صورت منظم و سیستماتیک با روش از بالا به پایین (TOP – DOWN ) که با توجه به نوع ، شکل سازماندهی و وسعت پروژه می تواند براساس فازهای اجراء پروژه ، کارهای عمده پروژه ، محصول نهائی و اجزای آن ، واحدهای سهیم در اجرای پروژه و یا ترکیبی از آنها انجام گیرد .

  4. تعیین تمام وقایع و رخدادهای اجرایی پروژه ( Milestones ) جهت تسهیل در کنترل های بعدی و تاکید بر پایان بعضی از فعالیتهای حیاتی در زمان معین .

  5. شناخت و تعریف روابط تقدم و تاخر بین فعالیتها بطور صحیح و واقعی .

  گام دوم : برآورد مدت ، منابع مورد نیاز و هزینه اجرای هر یک از فعالیتهای پروژه .

  1.برآورد و تخمین مدت اجرای هر یک از فعالیتهای تعیین شده در گام اول با توجه به نظریات کارشناسان و تجربیات قبلی در زمینه اجرای پروژه های مشابه .

  2. ترسیم شبکه پروژه با استفاده از روش CPM ( Critical Path Method ) و بهره گیری از برنامه های نرم افزاری تخصصی در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه .

  3. برآورد منابع انسانی ، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز جهت اجرای هر یک از فعالیتهای پروژه .

  4. برآورد مواد و مصالح مورد نیاز جهت اجرای پروژه .

  5. تعیین و شناخت منابع موجود و قابل دسترس و امکان بکارگیری آنها .

  6. برآورد هزینه اجرائی هر یک از فعالیتها با توجه به هزینه های ثابت و متغیر آنها .

  7. تجزیه و تحلیل هزینه های پروژه و مقایسه نتایج حاصله با بودجه تعیین شده.

  گام سوم : زمانبندی پروژه ، برنامه ریزی منابع ، بررسی رابطه زمان و هزینه و بررسی مشکلات احتمالی.

  1.آنالیززمانی شبکه، تعیین مسیربحرانی و شناسایی فعالیتهایی که شناوری آنهاکم است(فعالیتهای بحرانی ) .

  2. تخصیص منابع موجود به فعالیتهای پروژه با توجه به محدودیتهای موجود منابع .

  3. آنالیز منابع پروژه و تغییر در برنامه زمانبندی اولیه با توجه به محدودیت منابع در دسترس .

  4. تسطیح منابع در صورت لزوم و تغییر در برنامه زمانبندی اولیه با توجه به تسطیح انجام شده .

  5. تجزیه و تحلیل رابطه زمان و هزینه ( Cost-Time Trade–Off ) و زمانبندی پروژه با حداقل هزینه با استفاده از روشهای موجود و جدید ارائه شده در این زمینه .

  6. بررسی شرایط نامناسب جوی و سایر مشکلات قابل پیش بینی که بر نحوه و زمان اجراء فعالیـتهای پروژه تاثیر گذار می باشند .


  2- مرحله نظارت و اجرا

  به ندرت اتفاق می افتد که در پروژه ای تمام فعالیتها از زودترین تاریخ شروع خود اجرا یا در دیرترین تاریخ خاتمه خود به پایان برسند یا مدت و هزینه واقعی اجرای آنها با مدت و هزینه پیش بینی شده برابر باشد. همچنین در مراحل مختلف اجرای یک پروژه ممکن است فعالیتهایی به پروژه افزوده و یا فعالیتهایی ازآن کاسته شود . بنابراین کنترل و نظارت یک مرحله اساسی در مدیریت پروژه محسوب میگردد و به هنگام نمودن برنامه زمانبندی در پروژه های معین میتواند باعث بالا رفتن کیفیت نحوه انجام فعالیتها گردیده و از تاخیرهای احتمالی جلوگیری نماید . به هنگام نمودن ( Up Date ) پروژه به معنی به هنگام کردن فعالیـتهای پروژه و روابط میان آنها ، به هنگام کردن اطلاعات زمانی فعالیتها ، به هنگام کردن اطلاعات هزینه و منابع اجرایی فعالیتها می باشد . در مرحله نظارت و کنترل وضعیت کنونی پروژه در پریود زمانی تعیین شده و میزان انحرافات از برنامه زمانبندی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و راهکارهایی جهت انجام پروژه حتی المقدور در تاریخ پایان پیش بینی شده آن و یا حداقل نزدیک به زمان مورد انتظار با کمترین مقدار افزایش هزینه ارائه می گردد .در این مرحله گزارشاتی از قبیل زمانبندی به هنگام شده ، منحنی های تحلیل هزینه ، هیستوگرام های مربوط به هزینه های مصرف شده و منابع مورد نیاز پروژه و نمودارهای پیشرفت تهیه میشوند که این گزارشات و تحلیل های آن به مدیر پروژه کمک می کند تا بتواند صحیح و به موقع تصمیم گیری نماید .

  3- تجزیه و تحلیل ، ارزشیابی و ذخیره سازی اطلاعات پروژه

  برنامه ریزی و کنترل پروژه وقتی می تواند موثر و مفید بوده و عملیات اجرائی آنرا تسهیل نماید که بصورت نظام مند و با نگرش سیستمی اجرا گردد . یکی از تواناییهای سیستم کنترل پروژه، ثبت و تجزیه و تحلیل نتایج حاصله از اجرای پروژه و تاثیر آن بر روند پیشرفت پروژه می باشد . کنترل پروژه علاوه بر اینکه نحوه پیشرفت مالی پروژه را مورد بررسی قرار می دهد در مقاطعی که مشکلاتی از قبیل افزایش بی مورد هزینه های اجرائی ، کمبود منابع و مواد مورد نیاز ، عدم اجراء فعالیتهای کلیدی پروژه در تاریخ تعیین شده و ... بروز نماید ، مدیر پروژه را در تشخیص راه حل مشکل یاری می نماید . راه حل مشکل در بسیاری از مواقع می تواند باعث زمانبندی و برنامه ریزی مجدد پروژه شود .ایجاد یک بانک اطلاعاتی و سیستم پشتیبان تصمیم در مرحله ارزشیابی پروژه می تواند بسیار مفید واقع شود. این سیستم باید شامل موارد زیر باشد :

   سیستم تدارکات و کنترل موجودی برای مواد مورد نیاز پروژه .

   سیستم بودجه بندی و مالی پروژه .

   سیستم بایگانی فنی اسناد و مدارک پروژه .

   سیستم مقایسات کیفی و تهیه و تایید صورت وضعیت ها .

   سیستم اطلاعاتی انبار جهت کنترل صحیح و کاهش هزینه ها .

   سیستم ذخیره و تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصله در مرحله کنترل پروژه .

  اگر پروژه را بصورت یک سیستم در نظر بگیریم که علاوه بر داده ، ستاده و پردازش شامل بازخورد ها (Feedback) نیز می باشد ، در مرحله کنترل این بازخورها پس از بررسی و ذخیره سازی می توانند به عنوان اطلاعاتی ارزشمند در جهت تسهیل برنامه ریزی و اجراء پروژه های بعدی و راهبری سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه در چرخه حیات آن مفید و موثر واقع شوند .


  مراحل اجرایی فعالیتهای مربوط به برنامه ریزی و کنترل پروژه

  1-برنامه ریزی پروژه

  1-1 دریافت اطلاعات و داده های مورد نیاز در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه از کارفرما شامل :

   اهداف ، سیاستها و خط مشی های کارفرما .

   اطلاعات کامل در مورد وضعیت موجود واحد اجرایی پروژه .

   نسخه ای از قراردادهای فیمابین کارفرما و پیمانکاران .

   نقشه های اصلی پروژه و نقشه های مهندسی .

   اطلاعات لازم در رابطه با وضعیت سفارش، طبق بودجه مصوب سالانه از قسمتهای ذیربط کارفرما.

  1 - 2 طراحی و ارسال نظام جمع آوری و گردش اطلاعات در امر برنامه ریزی و کنترل پروژه شامل :

   نمودارهای گردش اطلاعات .

   فرمهای ثبت اطلاعات و تعداد نسخ هر فرم .

   دستورالعمل استفاده از هر فرم .

  1 - 3 شناسایی نرم افزارهای موجود کنترل پروژه و انتخاب نرم افزار مناسب .

  1 - 4 تعیین تمام وقایع و رخدادهای اجرایی پروژه ( Milestones ) .

  1 - 5 مشخص نمودن فاز بندی اجرای پروژه .

  1 - 6 شکستن هر فاز به جزییات و طراحی و ارسال WBS پروژه .

  1 - 7 طراحی و ارسال برنامه زمانبندی جامع پروژه که منعکس کننده منطق اجرایی پروژه ، اولویتها و سیاستهای مدیریت پروژه و رخدادهای اجرائی پروژه می باشد .

  1 - 8 دریافت برنامه زمانبندی اجرای فعالیتهای هر پیمانکار به همراه اطلاعات منابع و نیروی انسانی به تفکیک هر فعالیت .

  1-9 طراحی و ارسال برنامه زمانبندی تفصیلی پروژه ، منعکس کننده کلیه فعالیتهای اجرایی پروژه از آغاز تا پایان به همراه برآورد منابع لازم برای اجرای هر فعالیت شامل موارد زیر :

   معرفی فعالیت .

   تعریف روابط تقدم و تاخر فعالیت ها.

   زمان پیش بینی شده برای اجرای فعالیت .

   منابع ونیروی انسانی مورد نیاز جهت اجرای هر فعالیت .

   شبکه زمانی پروژه که بوسیله کامپیوتر پردازش گردیده است .

   آنالیز زمانی شبکه ، تعیین مسیر بحرانی و شناسایی فعالیتهای بحرانی .

   تسطیح منابع در صورت لزوم .

   انواع جداول هیستوگرام لازم در جهت معرفی پروژه .

  1 - 10 تعیین و توافق برروی پریودهای کنترل پروژه .  2- کنترل پیشرفت فعالیتها

  2 - 1 دریافت گزارشات دورهای پیشرفت فعالیتهای اجرایی پروژه ازمشاوران اجراوپیمانکاران مربوطه.

  2 - 2 انجام بازدیدهای موردی از نحوه پیشرفت اجرایی و اعمال کنترلهای لازم .

  2 - 3 دریافت اطلاعات مربوط به وضعیت خرید ، سفارشات و دریافت مواد و تجهیزات پروژه از بخشهای مربوطه در سازمان کارفرما به صورت دوره ای .

  2 - 4 دریافت صورت وضعیت مصوب هر پیمانکار .

  2 - 5 انتقال اطلاعات پیشرفت اجرای هر فعالیت به کامپیوتر جهت پردازش و با استفاده از نرم افزار تخصصی برنامه ریزی و کنترل پروژه .

  2 - 6 تهیه گزارشات دوره ای از پیشرفت اجرای پروژه ، مصرف منابع و هزینه ها در مقایسه با برنامه زمانبندی اولیه درقالب انواع مختلف جداول هیستوگرام ونمودارهای میله ای و S–Curves(گزارش تحلیلی).

  2 - 7 ارسال گزارشات تحلیلی مورد نیاز کارفرما .

  2 - 8 تهیه گزارش وضعیت سفارشات درراه و اعلام عواقب تاخیرات احتمالی این مسئله دراجرای پروژه.

  2 - 9 بهنگام نمودن زمانبندی تفصیلی، برنامه زمانبندی جامع ،WBS و وقایع کلیدی پروژه در موارد زیر:

   تغییر در سیاست و استراتژی کارفرما در اجرای پروژه .

   تاخیر در اجرای فعالیتهای دارای شناوری کم که موجب افزایش زمان اجراء پروژه می گردد .

   ایجاد تغییرات در تاریخ وقایع کلیدی .

  2 - 10 ارسال برنامه زمانی بهنگام شده تفصیلی پروژه به همراه سایر اطلاعات لازم و پیشنهادات مشاور برنامه ریزی و کنترل پروژه جهت ممانعت از بروز تاخیرات و بررسی و تصویب آن تصویب آن توسط کارفرما .

 • مدیریت منابع انسانی

  خدمات تخصصی مشاوره مدیریت منابع انسانی


  اقتصاد جهانی دورنمای رقابتی جدیدی را به وجود آورده است که در آن رویدادها به طور مداوم و پیش بینی نشده تغییر می کند. اما آنچه در این میان ثابت و بدون تغییر است، نقش کلیدی منابع انسانی هر سازمان در عبور موفق از چالش ها و بدیل آنها به فرصت های غیر قابل پیش بینی و منحصر به فرد است.


  اهمیت توجه به منابع انسانی، امروزه یک امر قطعی و بدیهی فرض می شود و به درستی از کلمه “سرمایه های انسانی” که بیانگر اهمیت منابع انسانی در خلق ارزش افزوده سازمانی است، استفاده می شود.


  ما تلاش می نماییم تا یاری کننده سازمان ها از منظر توانمندسازی ایشان با مشاوره مدیریت منابع انسانی باشیم.


  خدمات قابل ارایه در زمینه مشاوره مدیریت منابع انسانی


  نما، طیف وسیعی از نیازهای حوزه منابع انسانی را پوشش می دهد:


  طراحی و راه اندازی واحد منابع انسانی

  ارتقاء سطح نسل های قبلی واحدهای مرتبط(کارگزینی، امور کارکنان و)...

  مشاوره در زمینه مدل های تعالی منابع انسانی

  طراحی ساختار سازمانی

  تدوین استراتژی منابع انسانی، همسو با استراتژی سازمان 

  تدوین مدل شایستگی متناسب با ماموریت های سازمان 

  تدوین مدل شایستگی متناسب با ماموریت های سازمان

  تجزیه و تحلیل شغل، تدوین شرح مشاغل و گریدینگ شغل و شاغل

  تامین نیروی انسانی و استخدام

  طراحی فرآیند جذب و استخدام

  طراحی نظام جبران خدمات

  طراحی مدیریت عملکرد

  طراحی نظام آموزش و توسعه منابع انسانی

  مشاوره در حوزه روابط کار( مبتنی بر قانون کار و قوانین مرتبط)

   

 • عارضه یابی سازمانی

  عارضه یابی سازمانی


  سرآمد شدن یک سازمان، فرایند پیوسته ایست که با برنامه ریزی و هدف گذاری آغاز می شود و در طول مسیر با ارزیابی های مداوم با توجه به اهداف از پیش تعیین شده، نواقص و نارسایی ها مشخص شده و با اصلاحات لازم، حذف موانع و تقویت نقاط قوت انجام می شود.

  درک و شناخت کامل از وضعیت موجود سازمان و پیداکردن مشکلات آن که با عنوان عارضه نامیده می شود، اقدامی حیاتی در فرآیند پیوسته فوق الذکر است. در این مقاله به طور خلاصه عارضه یابی سازمانی شامل مدل و کارکردهای مهم آن به عنوان نقطه آغازی جهت ورود به مسیر رشد و سرآمدی مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.

  در بسیاری از مباحث مدیریتی، سازمان به بدن انسان تشبیه می شود، چرا که سازمان نیز یک موجود پویا و زنده است. همانطوری که پیش نیاز انجام هر درمان و بهبود در بدن، انجام آزمایش های کاملی از وضعیت بدن انسان است و هر چه دقت این آزمایش ها بیشتر و دقیق تر باشد بهبودها و فرایند درمان موثرتر خواهد بود، در مورد ایجاد اصلاحات وحرکت به سوی رشد و پیشرفت سازمان نیز انجام فرایند عارضه یابی همین حکم را دارد و با انجام این فرایند سعی در یافتن معضلات و تنگناهایی داریم که ممکن است به عنوان سدی مانع حرکت سازمان در مسیر بهبود باشند


  انجام فعاليت عارضه يابي به عنوان گام اوليه در تعريف اقدامات لازم براي توسعه ظرفيت مديريت و نظام هاي مديريتي و اصلاح عملكرد سازمان فعاليتي بسيار ضروري و گامي از يك پروژه استراتژيك در سازمان است


  مهم ترين کارکردهای انجام عارضه یابی سازمانی عبارتند از:

  •    شناسایی علل تأخيرات پروژه هاي سازمان 
  •    
  محاسبه شاخص هاي بهره وري و سودآوري
  •    
  تعیین ميزان بهره وري سازمان و كاركنان 
  •    
  تحليل دقيق ساختار، فرآيند اهداف و استراتژي هاي سازمان و بهبود آنها 
  •    
  تعيين نقاط قوت و ضعف و اولويت بندي مشكلات 
  •    
  عارضه يابي منابع انساني، ارگونومي و محيط كار
  •    
  شناسايي و تحليل محيط موجود براي بررسي عملكرد سازمان 
  •    
  تعيين راهكارهاي علمي حل مشكلات 
  •    
  تعريف آموزش ها و پروژه هاي كاربردي و كاهش هزينه هاي آموزش هاي غير مؤثر 
  •    
  جلوگيري از اتلاف منابع مالي سازمان در پروژه هاي غير كاربردي


  عارضه یابی سازمانی حرکتی نیست که الزاماً منجر به یافتن یک حقیقت محض در  مورد یک مجموعه شود. البته باید توجه شود که عارضه یابی یک سیستم تجویز نسخه هم نیست. به بیان دیگر ، هدف از عارضه یابی، ایجاد یک فهم مشترک و همه جانبه در مورد یک سیستم است تا بر اساس آن، امکان تصمیم گیری در خصوص لزوم ایجاد تغییرات در سیستم و همچنین موضعی که نیاز به انجام تغییرات دارد، روشن شود.
  عارضه یابی سازمانی زمانی انجام می شودکه متولیان آن سازمان ، باستناد شاخصه هایی ، متوجه ناکارآمدی در مجموعه می شوند. این تشخیص چنانچه با ارادة اصلاح و بهبود همراه باشد ، منجر به انجام فرآیند عارضه یابی خواهد شد. در انتهای عارضه یابی، طراحی 
  گزینه های موجود جهت انجام اقدامات اصلاحی آغاز می گردد.

  عارضه یابی سریع
  در این نوع عارضه یابی اطلاعات کلی سازمان از راههای مصاحبه، پرسشنامه، بازدید و مطالعه مستندات جمع آوری شده و سپس محاسبات لازم برای محاسبه شاخص های   بهره وری و سودآوری سازمان انجام می شود. سپس ارتباط اطلاعات با یکدیگر و وضعیت شاخص های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و جایگاه شرکت در محیط بیرونی نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.
  در نهایت عملکرد سازمان مورد قضاوت قرار  می گیرد. در این مرحله در مورد ضرورت انجام بررسی دقیق تر و عمیق تر نیز 
  تصمیم گیری می شود

  هدف از عارضه یابی، تشخيص مشکلات موجود در سازمان و ارائه راهکارهای مناسب و عملی برای رفع آنها می‌باشد. 
  سازمان بهره وری آسیایی، بر مبنای مطالعات و تحقیقات خود، عوامل متعدد بازدارنده ارتقای بهره وری در سطح آسیا را مورد شناسایی قرار داده و مدیریت بهره وری، بر اساس مطالعات، تحقیقات و تجربه خود و با توجه به شرایط موجود در ایران، برخی عوامل را اضافه کرده است که مجموعاً به شرح ذیل می باشد:

  الف  مشکلات انسانی:

  §         فرهنگ کاری ضعیف

  §         نداشتن مهارتهای کاری لازم

  §         نداشتن اگاهی از مفهوم بهره وری

  §         پایین بودن سطح علمی اکثر کارکنان

  §         مقاومت در برابر تغییر از سوی مدیریت و کارکنان

  §         ارتباط ناکافی و غیر موثر بین رده‌های مختلف کاری

  §         عدم رعایت استانداردهای کار (تورم نیروی کاری و به ویژه نیروهای غیر تولیدی)

  §         نداشتن تعهد و مشارکت (نبودن روحیه مشارکت پرسنل در مسائل و مشکلات کاری)

  §         نداشتن حس مسئولیت و دلسوزی و عدم وجود انگیزش کاری در بعضی از موارد، هم برای مدیران و هم برای کارکنان

  §         عدم کاربرد صحیح نیروی انسانی، با توجه به تخصص و عدم برنامه آموزشی صحیح و هدفدار، منطبق با اهداف شرکت

  ب- مشکلات مالی:

  §         مشکلات نقدینگی و تامین منابع مالی

  §         مشکل عدم دستیابی به بازارهای جدید و خارجی

  §         عدم بازاریابی برای محصولات و عدم شناخت بازار و ارزیابی رقبا

  §         عدم تخصیص بودجه و سرمایه های بهینه، در مورد واحدهای چند محصولی

  ج  مشکلات فنی:

  §         استاندارد نبودن تولید

  §         بالانس نبودن خط تولید

  §         بهره برداری بسیار پایین از سرمایه ها

  §         پایین بودن کیفیت محصولات و خدمات

  §         مشکل تهیه مواد اولیه در زمان مناسب، برای تولید

  §         تکنولوژی، ماشین آلات و فرآیند تولید قدیمی و فرسوده

  §         بالا بودن میزان ضایعات و متوقف شدن تولید، به علل مختلف

  §         پایین بودن میزان تولید نسبت به ظرفیت اسمی، به علل گوناگون

  §         فعال نبودن و ارزش ندادن به بخشهای طراحی و تحقیقات و عدم توجه به دانش فنی (تکنولوژی)

  د- مشکلات مدیریتی:

  §         عدم ثبات مدیران

  §         عدم جذب نیروهای انسانی کارآمد

  §         عدم توجه به دو بعدی بودن مدیریت

  §         کارآیی نداشتن سیستمهای اطلاعات مدیریت

  §         عدم نگرش سیستماتیک به مسائل و مشکلات

  §         عدم علاقه نسبت به توسعه و رفاه منابع انسانی

  §         تصمیم گیریهای سطحی و مقطعی توسط مدیران

  §         صرف میزان بالایی از زمان، در زمینه مسائل کم اهمیت

  §         عدم شناخت مدیران، از راههای کاهش هزینه ها و افزایش تولید

  §         فقدان اطلاعات در مورد تکنولوژی، استانداردها و شاخصهای بهره وری

  §         تصمیم گیریهای مالکیتی از طرف مدیران، برای واحد تحت سرپرستی (این امر بسیاری از سرمایه ها را به هدر داده است)

  ه - مشکلات سازمانی، تشکیلاتی و برنامه ریزی:

  §         تمرکز، در مواردی که می توان تمرکز زدایی کرد

  §         عدم وجود چارت سازمانی صحیح و کنترل شده

  §         گسترش تشکیلات اداری و ستادی در سطح سازمانها

  §         نبودن ارتباط بین واحدها و ارتباطات صنعتی ضعیف بین آنها

  §         اهمیت دادن بیش از حد به پرسنل ستادی، نسبت به پرسنل تولیدی

  §         موجود نبودن یک سیستم کنترلی دقیق برای ارزیابی عملکرد مدیران

  §         عدم وجود یک برنامه ریزی مشخص و اتخاذ برخی سیاستهای مشکل آفرین برای واحد

  و  مشکلات سهامداران:

  §         عدم وجود یک سیستم کیفی هدایت، کنترل و نظارت سرمایه ها

  §         گماردن مدیران با توجه به جنبه های غیر تخصصی و عدم توجه به کارآیی آنان

  ز  مشکلات قوانین دولتی:

  §         عدم پیوستگی قوانین با مشکلات واحدها

  §         پیچیدگی قوانین و دستورالعملها و کارآ نبودن آنها

  §         عدم تطابق قوانین وضع شده با عملیات اقتصادی مورد نیاز واحدها

  برای درک و شناخت از وجود فاصله بین انتظارت و عملکرد سازمان لازم است در سازمان عارضه یابی صورت گیرد. در فرایند عارضه-یابی از روی نشانه های خاصی که در عملکرد و خروجی های سازمان مشهود و محسوس است، عارضه های مبتلا به سازمان تعیین می-شوند. به منظور کاهش و یا از بین بردن فاصله بین انتظارت و عملکرد سازمان باید علل ریشه ای ایجاد عارضه ها تعیین و برنامه های اصلاحی در چارچوب راهکارهای اجرایی رفع علل ریشه ای ارائه شوند. عارضه یابی فرایندی است مستمر که باید توسط خود سازمان در واحدهای صنعتی به طور دائمی صورت پذیرد، چرا که بروز مسئله و مشکل جزء ذاتی و لاینفک کار و تلاش می باشد. مهم آن نیست که سازمانها، دارای مسئله، مشکل و عارضه نباشند، بلکه مهم آنست که مرتباً نابسامانیها، مشکلات و عوارض در سازمانها شناسایی شده و به طور علمی و سیستماتیک مرتفع گردند و سیکل شناسایی نشانه ها و عوارض، تعیین علل بروز و انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه جهت رفع آنان مرتباً تکرار شود. انجام عارضه یابی نیازمند تجربه و آگاهی از روش انجام آن می باشد. بدین منظور این امر برای اولین مرتبه توسط مشاور در داخل سازمان انجام خواهد شد و طی اجرای آن دانش فنی و روش انجام به سازمان منتقل شده، بطوری که واحد صنعتی در مراحل بعدی خود به تنهایی قادر به انجام عارضه یابی باشد. که با انجام عارضه یابی های مکرر و مستمر به عنوان یک جزء از چرخه بهره وری سازمان با رسیدن به تعالی موجب تعالی و بهبود ذینفعان و کل جامعه می گردد. 

 • مطالعات اقتصادی و مالی

 • طرح توجیهی سامانه کارا

 • طرح توجیهی پوشال کولر

   

  طرح تولید پوشال کولر آبی
  مقدمه
  یکی از قدیمی ترین صنعت ها تولید پوشال کولر است که قبلا در اختیار چند کارخانه بزرگ تولید کولر بوده و در گذر زمان نیز استفاده بیشتر مردم از کولرهای آبی باعث شد که این محصول از اختیار شرکت های تولید کننده کولر خارج شد و به صورت یک تولیدی مستقل شروع به فعالیت شود، تا شاید از این شیوه نیاز عموم به این محصول برطرف گردد.
  با توجه به همین تحول ما نیز تصمیم بر این گرفتیم که به تولید پوشال کولر بپردازیم و برای اینکار در ابتدا نیاز به دستگاه تولید آن را داریم. در ادامه به نحوه ساخت دستگاه و مراحل بعدی می پردازیم.
  فصل اول: قسمت های اصلی دستگاه
  ابتدا کشور آلمان شروع به ساخت دستگاه تولید پوشال کولر کرده است و تنها از این کشور دستگاه به ایران و سایر کشورهایی که نیاز به این دستگاه را داشته اند بوده است، بعد از گذر چند سال متخصصین ایرانی تصمیم به الگو برداری از مدل آلمانی را کرده و تلاش به ساخت نمونه ای از این دستگاه را کردند، که در نهایت موفق نیز گردیدند.
  این دستگاه دارای دو قسمت اصلی می باشد، قسمت شاسی و قسمت یاتاقان که هر کدام به نسبت در این دستگاه نقش اساسی را ایفا می کنند، بقیه قسمت ها بر روی این دو قسمت قرار دارند و در نهایت باعث تولید پوشال از چوب را می کند.
  فصل دوم: تهیه مواد اولیه برای تولید
  مواد اولیه برای تولید این محصول چوب صنوبر است که باید حتماً پوست آن قبل از استفاده باید کنده شده باشد و خشک شود، روش چیدن چوبها بر روی یکدیگر نقش مهمی به خشک شدن چوبها می کند.از مواد دیگری که برای تولید استفاده می شود از توری که برای بسته بندی پوشال ها درون آنها استفاده می شود می توان صحبت کرد.
  مرحله آخر کار پوشال بسته بندی شده درون نایلون قرارگرفته و آماده فروش به بازار می گردد.
  فصل سوم: مراحل تولید
  در ابتدای کار چوبهایی که به طول و قطر مشخص می باشد توسط اره فلکه به اندازه های نیم متری بریده می شوند و بر روی دستگاه قرار داده می شود، طی یک فرآیند چوبها که بصورت کنده های نیم متری می باشد تبدیل به رشته های چوبی می شود. سپس در درون توری قرارگرفته و بسته بندی می شود. در قدیم این کار بصورت دستی توسط کارگران انجام می شد، به این روش که دو نفر در دو طرف میزی که از قبل آماده شده بود که روی آن از سیم میباشد قرار میگرفتند و توری را روی قالبهای انواع سایزهای کولر قرار می دادند، بعد از آن پوشال را در میان توری گذاشته و بوسیله منگنه دو طرف آن را به هم می دوختند، طی این چندین سال دستگاهی ساخته ایم که این کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهد و دیگر نیازی به منگنه نمی باشد، با این روش هم تولید بالا رفته و هم به نیروی انسانی کمتری نیاز است.
  بعد از اینکه پوشالها به سایزهای متفاوت تولید شدند، در محوطه باز قرار گرفته و در معرض باد و آفتاب قرار می گیرند تا رطوبتی که هنوز در چوبها مانده است خشک شود تا پوشالهایی که درون انبار می مانند، کپک نزده و باعث تجمع باکتری نشود و همچنین تمیز باقی بمانند؛ پس از خشک شدن آنها را درون نایلون قرارداده و آماده فروش به بازار یا انبار می شود.
  فصل چهارم: میزان سرمایه
  در فرآیند تولید این محصول به طور مستقیم درون کارخانه ۱۵ الی ۲۰ نفر کارگر مشغول به کار می باشند، لازم به ذکراست که افرادی که بطور غیرمستقیم از این راه مشغول به فعالیت می باشند حداقل ۵۰ نفر می باشد. سرمایه لازم برای تولید و ساخت دستگاه و بقیه لوازم وابسته به این تولیدات با توجه به تورم فعلی بازار حدود ۱۰۰ میلیون تومان می باشد، این در صورتی است که در گذشته با حداقل ۲۰ میلیون تومان هم می توانستیم تولید پوشال را شروع کنیم.
  فصل پنجم: مکان کارگاه
  محیط و فضای مورد نیاز برای اینکار محوطه ای بزرگ در فضای باز و همچنین سالن برای تولید می باشد، از مکان نیز برای نگهداری چوب و خشک کردن پوشال بعد از تولید استفاده می شود.
  از آنجایی که این محصولات از چوب بوده و احتمال آتش سوزی در آن بسیار بالا می باشد، باید حتماً دور از منطقه مسکونی باشد و تمام عوامل خطر زا از آن دور باشد، کلیه پرسنل نیز ملزم به رعایت اصول ایمنی هستند، تا از آتش سوزی و دیگر خطرات در امان باشد.موعد عرضه پوشال به بازار از اوایل اردیبهشت ماه می باشد، اما اکثر تولید کنندگان از زمستان اقدام به تولید می کنند.

  شرکت مشاوران کاوش با متخصصین حرفه ای آماده تهیه و تدوین انواع طرح های توجیهی تولید پوشال کولر می باشد.

 • طرح توجیهی تولید لوله های پلی اتیلن

  فرآيند توليد لوله هاي پلي اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي شود.
  سپس مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود . مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور نموده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند . سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور بوسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد.

  حرارت بالاي مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب بتدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.

  لوله پلی اتیلن توليد شده بوسيله دستگاه كشنده بتدريج از درون تانك هاي خلاء و خنك كننده كشيده شده و بوسيله دستگاه مارك زن ، مشخصات فني ، تاريخ توليد ، علامت استاندارد و نشان اختصاري نام شركت بر روي آن ثبت مي گردد و سپس بوسيله دستگاه برش در متراژهاي مختلف و معين بريده مي شوند.
  کلیه مراحل تولید توسط دستگاههای کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور میشود که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استانداردها باشد.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی تدوین طرح توجیهی دقیق و به روز تولید دستمال کاغذی را دارد. در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • طرح توجیهی تجهیزات پزشکی

 • طرح توجیهی بسته بندی پسته

   

  امروزه خط تولید بسته بندی پسته به یکی از پرطرفدارترین خطوط تولید برای تولید کننده ها تبدیل شده. چرا که آجیل و خشکبار تنقلاتی پر مصرف برای عموم است ، مخصوصا اگر طعم دار هم باشند و از حالت خام بودن خارج شده باشد.

  ماشین آلات این خط تولید عبارتند از :

  دستگاه تفت و شورکن آجیل

  دستگاه طعم زن آجیل و پسته (لووک ای Lovak machine)

  دستگاه خشک کن خشکبار

  دستگاه بسته بندی ۴ توزین (آجیل و خشکبار)

  ۱_دستگاه تفت و شور کن آجیل

  بسته بندی آجیل و خشکبار

  اولین مرحله ای  که در خط فرآوری آجیل باید انجام شود تفت و پخت آجیل ( پسته خام ، تخمه خام و) است که توسط دستگاه تفت انجام می شود .کارکرد این دستگاه بدین ترتیب است که ابتدا محصول خام توسط دستگاه بالابر Z به مخزن آن ریخته میشود و همزمان نمک با بالابر پودری به مخزن دستگاه تفت ریخته میشود و سپس دستگاه تفت شروع به کار میکند و عملیات پخت و فرآوری آجیل را استارت میزند. دستگاه تفت با مشعل گازی کار میکند و و سه جداره میباشد ، لایه داخلی آن آهن گالوانیزه و لایه وسطی آن ، پشم سنگ و لایه خارجی از آهن میباشد که هوای گرم به هدر نرود. جنس مخزن دستگاه تفت تماما استیل است و شما میتوانید به راحتی و با هر دمایی که میخواهید آجیل را تفت بدهید.

  ۲_دستگاه طعم زن آجیل و پسته

  مرحله بعدی نوبت میرسه به طعم زنی آجیل که این کار با دستگاه طعم زن لووک انجام میشود.بدیت ترتیب که طعم مایع بر روی سطح آجیل پاشیده میشود و جذب آن میشود.شما میتوانید از این دستگاه برای طعم زنی پسته ، تخمه ، بادام استفاده کنید  و از انواع طعم های گلپر ، نمکی ، آب لیمویی ، سرکه ای برای بالا رفتن کیفیت محصول و جذاب شدن آن استفاده کنید. درام یا مخزن این دستگاه کاملا استیل است و دارای تابلو برق مجزا برای قطع و وصل کردن موتور آن استفاده میشود.

   

  ۳_دستگاه خشک کن خشکبار ( پسته و تخمه و )

  مرحله بعدی در خط فرآوری آجیل و خشکبار دستگاه خشک کن است که نیاز میباشد تا آجیل حتما این مرحله را پشت سر بگذارد. بعد از اینکه در دستگاه لووک آجیل طعم زنی با مایع انجام میشود آجیل رطوبت دار بهم میچسبند و نیاز دارند تا با خشک شدن از هم جدا شوند.دستگاه خشک کن این کار را برای شما انجام میدهد و پسته و تخمه های شما را کاملا ترد میکند و کیفیت آن را بالا میبرد و همزمان آن را سرند میکند و آجیل را آماده بسته بندی نهایی میکند.

  ۴_دستگاه بسته بندی ۴ توزین آجیل و خشکبار از جمله پسته

  آجیل و خشکبار باید با دستگاه های توزین دار بسته بندی شوند که این دستگاه ها در مدل های تک توزین ، دوتوزین ، چهارتوزین و ده توزین عرضه میشود. مدل کارکرد این دستگاه ها تماما شبیه به هم است و تنها  تفاوتی که بین آنهاست ، ظرفیت و میزان تولید و مقداری که در هر شیفت کاری بسته بندی میکنند ، است. بعنوان مثال اگر دستگاه بسته بندی دوتوزین در هر دقیقه ۲۰ بسته را بسته بندی نماید دستگاه چهارتوزین ۳۰ الی ۳۵ بسته را بسته بندی مینماید.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی بسته بندی مواد غذایی

 • طرح توجیهی تولید نایلون

 • طرح توجیهی نساجی

 • طرح توجیهی تولید نان فانتزی

 • طرح توجیهی تولید نخ

 • طرح توجیهی تولید مربا، شربت، ترشی

 • طرح توجیهی تولید ماکارونی

 • تدوین طرح توجیهی تولید ماءالشعیر

 • طرح توجیهی تولید کود شیمیایی

 • طرح توجیهی تولید لواشک

 • طرح توجیهی تولید خوراک دام

 • طرح توجیهی تولید خیارشور، ترشی و مربا

 • طرح توجیهی تولید کود کمپوست

 • طرح توجیهی تولید جوراب

 • طرح توجیهی تولید حوله

 • طرح توجیهی تولید قفل

 • طرح توجیهی تولید قند

  نگاه اجمالی

  در حدود 1500 سال قبل ، هندیها با تبخیر عصاره حاصل از نیشکر ، قند خام تهیه می‌کردند. تقریبا هزار سال پیش ، مسلمانان روش تهیه قند را فرا گرفتند و بوسیله آنها این صنعت به ‌اروپا منتقل شد. قند ابتدا به منزله یک محصول تجملی و دارویی مصرف می‌شد و تنها در حدود 350 سال پیش ، کم‌کم قند جزو مواد غذایی درآمد. در اواسط قرن هیجدهم ، ماده قندی در چغندر کشف شد و اولین کارخانه تهیه قند به مقیاس صنعتی در اوایل قرن نوزدهم تاسیس گردید.

  کارخانه قند چغندر از موقعی توانست با کارخانه قند نیشکر رقابت کند که با بهبود روشهای کشت چغندر ، مقدار قند موجود در چغندر از 5 درصد به حدود 20 درصد افزایش یافت و به‌علاوه دستگاه‌های مناسب و دقیق شیمیایی و اکتشافات علمی ‌قرن نوزدهم کمک موثری به گسترش این صنعت نمود.

  مهیا کردن چغندر

  قبل از ورود به کارخانه ، برگها و قسمت کمی ‌از چغندر را که بلافاصله زیر برگها واقع است، قطع می‌نمایند. این قسمت از چغندر دارای قند کمتر و برعکس مقدار زیادی مواد فرعی است و در صورتی که آن را قطع نکنند، مقدار زیادی مواد فرعی وارد عصاره شده و استخراج قند را دشوار کرده و نیز قند بدست آمده دارای مرغوبیت کمتر خواهد بود. پس از ورود چغندر به کارخانه ، بهتر است هرچه زودتر قند آن را استخراج کنند، زیرا در طول مدت نگهداری و در نتیجه تنفس چغندر ، مقدار مواد فرعی آن بیشتر می‌شود و بدست آوردن قند از آن مشکل می‌گردد. چغندر را پس از شستشو در ظروف آهنی بزرگ وزن کرده و در خردکنها وارد می‌کنند تا به خلال چغندر تبدیل شوند.

  شربت‌گیری یا عصاره‌کشی

  استخراج عصاره چغندر بوسیله آب داغ یعنی دیفوزیون با آب داغ در دستگاه‌هایی به نام دیفوزر انجام می‌شود. در اثر آب داغ ، مجرای پلاسمای سلولها پاره شده و عصاره قند از جدار سلولها وارد آب می‌گردد. امروزه ‌از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که عمل دیفوزیون در آنها بطور پیوسته ‌انجام می‌گیرد. مهمترین قسمت این دستگاهها ، برجهای دیفوزیون می‌باشد. خلال چغندر و عصاره گرم شده (آب گرم) به کمک تلمبه وارد قسمت پایین برج ، روی غربالها می‌شود و به کمک ساختمان مخصوص داخلی برجها ، به طرف بالا (در جهت مخالف جهت حرکت آب گرم) حرکت می‌کند.

   

  در قسمت بالای برج ، خلالهایی که عصاره آنها کشیده شده (تفاله) به خارج برج انتقال داده می‌شوند. از قسمت بالای برج آب تازه ، وارد برج می‌شود و قدری پایین‌تر ، عصاره‌ای که در نتیجه منگنه کردن تفاله حاصل شده، وارد برج می‌شود. در این برجها می‌توان هر روز 2500 تن چغندر را عصاره کشی کرد. قطر این برجها تا 5 متر و ارتفاع آنها بین 14 تا 16 متر است.

  خالص کردن شربت قند

  در این مرحله ، مواد غیر قندی (ناخالصی) را از عصاره جدا می‌کنند. برای این کار ، ابتدا برای ته‌نشین کردن مواد ناخالص ، به عصاره آهک می‌زنند و سپس آهک و مواد ناخالص ته‌نشین شده را جدا می‌کنند. افزایش آهک موجب تغییرات زیر می‌شود:

  مواد کلوئیدی (ذرات ریزی که ‌از تفاله و الیاف باقیمانده‌اند) را رسوب می‌دهد.

  موادی که در محلول آهک محلول نیستند (مانند مواد سفیده تخم مرغ) ته‌نشین می‌شود.

  اسیدهای آزاد و املاح اسیدی خنثی می‌گردند و اسیدهایی که نمکهای کلسیم آنها به سختی حل می‌شود (مثل اسید اگزالیک و اسید فسفریک) رسوب می‌کنند.

  بازها و آمونیاک و بازهای آلی در اثر فعل و انفعال آزاد می‌گردند.

  پس از انجام مرحله آهک‌زنی ، لازم است آهک اضافی را از محیط عمل خارج کرد. این کار طی مرحله ساتوراسیون (Saturation) یعنی جدا کردن آهک اضافی بوسیله ‌اشباع محیط با گاز کربنیک در 80 تا 90 درجه سانتیگراد و درون دیگهای مخصوص انجام می‌شود. به ‌این ترتیب آهک تبدیل به کربنات کلسیم شده و ته‌نشین می‌شود و سپس عصاره آن را صاف می‌کنند.

  تبخیر ، تغلیظ و تبلور

  عصاره رقیق بدست آمده حاوی 13 تا 14.5 درصد قند است. عصاره پس از عبور از گرمکن وارد تبخیرکن می‌شود و آنقدر آب آن تبخیر می‌گردد تا یک عصاره 55 تا 60 درصد وزنی (درجه بریکس) حاصل گردد. در حین عمل تبخیر ، تجزیه ‌اسیدهایی که قبلا بطور کامل انجام نیافته، کامل می‌شود و بخار آمونیاک متصاعد می‌گردد. املاح آهک اسید اگزالیک و اسید سیلسیک که در عصاره تا اندازه‌ای محلول بوده، ته‌نشین می‌گردد.

   

  حال عصاره غلیظ را صاف کرده و حرارت می‌دهند تا شروع به تبلور نمایند. پس از تشکیل قند متبلور ، عمل را طوری ادامه می‌دهند که بلورهای قند هرچه بیشتر رشد کنند. در این حال با استفاده ‌از تجارب عملی ، باید حرارت دادن و اضافه کردن عصاره غلیظ را طوری تنظیم کرد که رشد بلورها بطور مناسب انجام شود. حرارت بین 65 تا 80 درجه به مدت 3 تا 6 ساعت لازم است و پس از آن ، 60 تا 70 درصد عصاره به‌صورت قند متبلور در می‌آید و بقیه به صورت عصاره غلیظ (سیروپ) می‌ماند.

  جدا کردن قند متبلور از سیروپ و تهیه قند سفید

  بلورهای قند را با استفاده ‌از عمل سانتریفوژ از سیروپ جدا می‌کنند و تهیه قند سفید یعنی جدا کردن مقدار کمی ‌سیروپ که هنوز بلورهای قند را پوشانده ‌است، به دو طریق انجام می‌شود. در طریق اول حتی‌المقدور از حل شدن خرد کریستالهای قند جلوگیری می‌شود، ولی در طریق دوم بلورهای قند را کاملا حل می‌کنند. در طریقه ‌اول ، ابتدا با استفاده ‌از سانتریفوژ قسمت عمده سیروپ از بلورهای قند جدا می‌شود و سپس بلورها را در سانتریفوژ با آب یا بخار یا هر دوی آنها شستشو می‌دهند و به ‌این ترتیب ، تمام سیروپ از قند جدا می‌شود و این طریقه عمل را آفیناسیون (Affination)  می‌نامند. البته باید قند را بعد از عمل خشک کرد.

  طریقه دوم به طریقه تصفیه (Refining) معروف است. در اینجا قدری آهک نیز به قند می‌افزایند و با آب داغ و بخار آن را حل می‌کنند. سپس عصاره را بوسیله صافی‌هایی از جنس زغال حیوانی صاف می‌کنند. محلول خارج شده ‌از صافی بیرنگ یا کمی ‌زرد رنگ است و درجه خلوص آن 90 تا 100 است. به جای زغال استخوان (حیوانی) که گران است، می‌توان زغالهای فعال نباتی بکار برد. قند حاصله را می‌توان با قالب‌گیری ، به‌ اشکال مختلف در آورد. با افزودن رنگ آبی که با رنگ زرد ، تولید رنگ سفید می‌کند و با اضافه کردن بلانکیت (Na2S2O4) که در اثر حرارت گاز SO2 متصاعد می‌کند، می‌توان قند را سفید کرد.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید قند جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی تولید گچ

  فرایند تولید گچ

  دپو و آماده سازی سنگ گچ

  در این مرحله سنگ گچ مرغوب، پس از تشخیص و تایید خلوص توسط واحد کنترل کیفیت، وارد دپوی کارخانه می شود. تولید با فرایند خردایش سنگ آغاز می گردد و سنگ گچ در آسیاب چکشی یا کراشر تا ایجاد دانه بندی مناسب، خرد شده و سپس سرند می شود. قطعات خرد شده بر اساس اندازه، جداسازی شده و به سمت کوره هدایت می گردد.

   

  پخت

  مرحله پخت در کوره صورت می پذیرد. چنان چه کارخانه مجهز به سیستم پخت دو کوره باشد، کلوخه یا قطعات درشت در کوره هایبرن، تحت حرارت از بالا، در دمای مشخص دهیدراته شده و قسمت های نرم یا خاک گچ در کوره لوبرن با دریافت حرارت از پایین، پخته شده و محصول دو کوره در نهایت مخلوط می گردند.

   

  مرحله آسیاب و دانه بندی

  در این مرحله سنگ گچ پخته شده توسط آسیاب چکشی نرم و پودر شده و جهت دانه بندی مجددا سرند می شود. ذراتی که بر روی سرند باقی می مانند، جهت تکرار سیکل به آسیاب برگردانده می شوند.

   

  بسته بندی و بارگیری

  پس از دانه بندی، محصول در کیسه هایی با اوزان متفاوت، بسته بندی شده و پس از بارگیری، به بازار فروش فرستاده می شود.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید گچ جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

   

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید رادیاتور

   تجهیزات مورد نیاز و روش های ساخت انواع رادیاتورها:

   

  بطور کلی یکی از روش های رایج گرمایش در آپارتمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده از انواع رادیاتورهای فولادی، آلومینیومی و ... می باشد. آب موجود در رادیاتورها در سیستم حرارت مرکزی ساختمان (موتورخانه) توسط تجهیزاتی مانند مشعل و دیگ گرم می شود و آب گرم شده در موتورخانه توسط پمپ و لوله ها به قسمت های مختلف ساختمان هدایت می شود و وارد رادیاتورهای هر قسمت از ساختمان می شود. بعد از اینکه آب گرم، گرمای خود را از دست بدهد دوباره به موتورخانه هدایت می شود و این چرخه بارها تکرار می گردد.

  الف) رادیاتورهای فولادی: فرآیند تولید رادیاتورهای فولادی عبارت است از، انجام دادن یکسری ازعملیات متداول در صنایع فلزی که شامل: مراحل ورق کاری، مراحل جوشکاری، مراحل پوشش دهی، برش، پرس کاری و فرم دهی می باشد. البته، مراحل جوشکاری شامل: جوش مقاومتی و جوش اکسی استیلن می شود. در ضمن، در رادیاتورهای فولادی مراحل پوشش دهی نیز شامل: رنگ و کنترل کیفیت می شود. معمولا ماده مصرفی در تولید رادیاتورهای فولادی را ورق فولادی و ورق آهن تشکیل می دهد. در رادیاتورهای فولادی پره ها به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید می شوند یعنی در خارج از کارخانه نمی توان به آن ها پره ای اضافه یا کم نمود. لازم به ذکر است که، وزن رادیاتورهای آلومینیومی برای هر متر مربع سطح حرارتی 10 کیلوگرم است و هر متر مربع آن در شرایط معمولی و اختلاف دمای 60 درجه سانتی گراد حدود 400 کیلو کالری در ساعت به فضای اطراف گرما می دهد. رادیاتورهای فولادی دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از: رادیاتور فولادی صفحه ای و رادیا تور فولادی پره ای.

   

   ب) رادیاتورهای آلومینیومی: در رادیاتورهای آلومینیومی، هر پره از شمش آلیاژ آلومینیوم A413 تولید می شود و دارای قدرت گرمادهی مشخصی می باشد که بر اساس اختلاف دمای آب گرم ورودی به رادیاتور با دمای هوای محل نصب رادیاتور تعیین می شود. البته باید با ترکیب تعدادی از پره ها میزان گرمای مورد نیاز را متناسب با فضای مورد نظر تعیین نمود. همچنین، رادیاتورهای آلومینیومی بعلت دارا بودن سطوح جانبی بیشتر، دارای سطح تبادل حرارت بیشتری با هوای محل نصب نسبت به رادیاتورهای فولادی می باشند. ضمنا، در رادیاتورهای آللومینیومی به دلیل بیشتر بودن ضریب هدایت حرارتی آلومینیوم نسبت به فولاد، دارای هدایت حرارتی بهتری با هوای محل نصب نسبت به رادیاتورهای فولادی می باشند. لازم به ذکر است که هر متر مربع از سطح رادیاتورهای آلومینیومی در شرایط معمولی و با اختلاف دمای 60 درجه سانتی گراد بین دمای هوای محیط  و دمای آب گرم ورودی به رادیاتور حدودا 670 کیلو کالری در ساعت گرما ایجاد می کند. رادیاتورهای آلومینیومی دارای انوع مختلفی می باشند که عبارتند از: رادیاتورهای آلومینیومی تمام دایکاست، رادیاتورهای آلومینیومی اکسترود (پروفیلی)، رادیاتورهای آلومینیومی دایکاست اکسترود.

   شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید رادیاتور جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید CD و DVD

  ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند. اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.

  ماده تشکيل دهنده لوح‌هاي فشرده، دانه‌هاي کوچک کريستال ماننديست است که به آن پلي‌کربنات مي‌گويند.
  اين مواد در بسته‌بندي‌هاي بسيار بزرگ حمل شده و در جاي مخصوص خود قرار مي‌گيرد. در اولين مرحله توليد و پس از انتقال پلي‌کربنات تمامي اين مواد وارد دستگاهي به نام بيگ‌بگ شده ( شکل 2) که وظيفه مکش و انتقال آن را از درون بسته‌بندي به داخل دستگاه توليد بر عهده دارد.
  پس از مکش، پلي‌کربنات‌هاي موجود، به دستگاه خشک‌کن وارد شده(‌شکل 3) و در دماي 125 درجه سانتيگراد حرارت داده مي‌شود تا رطوبت موجود در اين مواد گرفته شود. وجود رطوبت سبب چسبندگي مواد و همچنين پايين آمدن سطح کيفيت توليد خواهد شد.

  تزريق پلي کربنات
  مواد اوليه از خشک‌کن وارد دستگاه تزريق مي‌شود.
  در اين قسمت پلي‌کربنات‌هايي که در مرحله قبل خشک شده بودند، تا دماي 350 درجه حرارت داده مي‌شوند تا کاملا ذوب گردند.پس از ذوب اين مواد، مايه اصلي توليد لوح فشرده بدست مي‌آيد و آماده براي مرحله تزريق و قالب‌گيري مي‌شود.
  قسمت تزريق، شامل 2 بخش متحرک و ثابت است.
  قسمت متحرک که مواد مذاب به آن تزريق مي‌شود و قسمت ثابت که استمپر در آن قرار مي‌گيرد.

  مواد مذاب به قسمت متحرک که قالب آن به شکل لوح فشرده است، تزريق مي‌شود.
  بعد از اينکه پلي‌کربنات مذاب به شکل لوح فشرده درآمد و در همان حال که هنور دماي آن بالاست ( و هنوز قابل شکل‌پذيري است ) قسمت متحرک با ضربه، به قسمت ثابت ( که همان ‌استمپر است ) برخورد مي‌کند.
  قبل از توضيح درباره اين قسمت، کمي در خصوص استمپر و کار آن توضيح مي‌دهيم.
  تکثير سريع به وسيله استمپر
  همانطور که مي‌دانيد اطلاعات( صفر و يک ) بر روي لوح فشرده به صورت حفره و برآمدگي ( Pit = 0 وLand = 1 ) است.
  استمپر قالبي‌ست فلزي از نوع نيکل که اطلاعات لوح فشرده به صورت Pit و Land بر روي آن حک شده است(البته اين حفره‌ها و برآمدگي‌ها به قدري کوچک هستند که با چشم قابل رويت نيستند). هر استمپر معمولاً توانايي توليد متوسط 100 تا 150 هزار لوح فشرده را دارد.
  دستگاه توليد DVD، دو قسمت تزريق دارد که هر قسمت يک لايه 8 گرمي را توليد مي‌کند که در مرحله بعد اين دو لايه 8 گرمي بر روي هم چسبيده و يک لايه 16 گرمي ايجاد مي‌شود. اما دستگاه توليد CD، يک قسمت تزريق دارد و يک لايه 16 گرمي توليد مي‌کند.

  نکته : تمامي فرآيند توليد در مکان‌هايي بدون ورودي هوا انجام مي‌شود و تامين هواي موجود درون سالن توسط دستگاه‌هاي تهويه انجام مي‌شود.اين امر از نفوذ گرد و خاک به درون سالن جلوگيري مي‌کند زيرا کمترين گرد و غبار باعث افت شديد کيفيت خواهد شد.

  همانطور که اشاره شد اطلاعات، در اثر ضربه‌اي که قسمت متحرک به قسمت استمپر وارد مي‌کند؛بر روي لوح فشرده حک مي‌گردند.پس از مراحل فوق، اکنون لوح‌هاي فشرده( به صورت صفحه‌اي شيشه‌اي شکل و شفاف هستند ) آماده ورود به مرحله بعدي توليد مي‌باشند.
  پس از اين مرحله، لوح‌هاي توليد شده وارد دستگاه خاصي مي‌شوند که مهمترين عمل يعني متالايز کردن لوح‌هاي فشرده، در آن انجام مي‌گيرد.
  متالايز چيست؟
  اکنون لوح‌هاي توليد شده، داراي اطلاعات است اما به دليل شفاف بودن، ليزر از آن رد شده و نمي‌تواند آن را بخواند .
  براي رفع اين مشکل در مرحله بعدي، پشت لوح را با ماده‌اي از جنس آلومينيوم مي‌پوشانند تا قابل خواندن شود.سپس با ماده کلر آن را شستشو داده تا هيچ اثري از گرد و خاک بر روي آن نماند( شکل 7 ).
  لازم به ذکر است که در صورتي که از نقره براي پوشاندن پشت لوح‌هاي فشرده استفاده شود کيفيت به مراتب بالاتر خواهد رفت اما به دليل قيمت بالاي نقره از اين ماده کمتر استفاده مي شود.
  ذکر اين نکته ضروريست که نقره فقط در DVD9 استفاده مي شود و اين به دليل دولايه بودن آن است تا ليزر به راحتي هر دولايه اطلاعات را بخواند.
  اسکن و کنترل کيفيت
  اسکن در اصطلاح به قسمت کنترل کيفيت کالا گفته مي‌شود.
  در اين قسمت لوح‌هايي که از نظر کيفيتي در سطح پايين‌تري قرار دارند جدا و کنار گذاشته خواهد شد.
  در اين قسمت دستگاه لوح‌ها را از لحاظ کيفيت توليد، متالايز شدن و ثبت صحيح اطلاعات مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.

  لازم به توضيح است که تمامي مراحل فوق براي توليدDVD نيز اجرا و انجام مي‌شود با اين تفاوت که پس از اين که اطلاعات بر روي 2 قالب 8 گرمي حک شد اين دو لايه توسط چسبي به نام باندينگ به هم چسبيده مي‌شوند.

  بازيافت
  در کنار تمامي مراحل فوق دستگاهي به نام Recycle Sprue قرار دارد که عمل بازيافت مواد را انجام مي‌دهد.
  همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد بعد از بدست آمدن مايع اصلي مواد در قالب ريخته مي‌شود و به صورت يک صفحه دايره‌اي يکنواخت در مي‌آيد.اما براي اينکه لوح فشرده بتواند در درايو قرار گيرد دايره وسط آن بايد جدا شود به اين قطعه که از وسط لوح فشرده جدا مي‌شود Sprue گفته مي‌شود.
  اين قطعات براي بازيافت در داخل دستگاه Recycle Sprue شده و به پلي‌کربنات تبديل مي‌شود.

  قبل از چاپ عمل سفيد کردن پشت لوح‌ها براي رنگ پذيري بهتر انجام مي‌شود.
  مراحل چاپ با دستگاه افست 4 رنگ (قرمز، آبي، زرد، مشکي) انجام خواهد شد.
  نکات کليدي در مرغوبيت توليد
  از آن جا که مواد اوليه مرغوب در کيفيت کالاي توليد شده تاثير بسزايي دارد، استفاده از مواد مرغوب و نگهداري صحيح از اين مواد يکي از مهمترين ارکاني است که در اين قسمت بايد رعايت شود.از طرفي ديگر استفاده از پلي‌کربنات خالص که مواد اوليه را تشکيل مي‌دهد در مرغوبيت لوح فشرده نقش مهمي دارد.
  اما با توجه به موارد گفته شده نه تنها کيفيت مواد اوليه بلکه نگهداري صحيح از اين مواد از مهمترين قسمت‌هاي توليد است لذا براين اساس تمامي سيستم ساختمان کارخانه طوري طراحي شده است که از کوچکترين منفذي براي عبور گرد و خاک به محيط کارخانه جلوگيري به عمل مي‌آيد. زيرا گرد و خاک حکم سم براي مواد را دارد به همين دليل بايد دقت فراواني در اين امر صورت پذيرد.

   شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید CD و DVD جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی قالیبافی

  مراحلی كه برای شروع بافت يك فرش مي‌بايست رعايت گردد عبارتند از:

   

  1- آماده‌سازی مواد اوليه شامل نخ‌چله، نخ پشمي(خامه)، نخ پود.

  2ـ آماده‌سازی دستگاه (دار) و ابزار.

  3ـ آماده‌سازی نقشه مورد نظر.

  4ـ چله‌كشی (نصب نخ چله يا تارها بر روی دار قاليبافي).

  5ـ بافت گليم، ابتدای فرش.

  6ـ ساده‌بافی ابتدای فرش، انجام عمل گره زدن بر روی تارها به وسيله خامه.

  7ـ نقشه‌خواني، انجام عمل گره زدن براساس خانه‌های رنگی نقشه.

  8ـ انجام عمل پودكشی (پود زير يا ضخيم و پود رو يا نازك) و عمل كوبيدن پودها.

  9ـ شيرازه پيچی كناره‌ها.

  10ـ عمل كوبيدن رج‌ها و قيچي‌زدن سرپرزهای اضافي.

  11ـ رعايت در جلوگيری از معايب احتمالی هنگام بافت.

  12ـ پايين‌كشی :اتمام كار يك فرش بافته شده.

  توضيح اينكه در يك فرش تراكم گره‌ها و ظرافت آنها نمايانگر ميزان مرغوبيت و كيفيت فرش است. بدين معنی كه هر چه تعداد گره‌ها زيادتر و در اصطلاح فرشبافی هر چه پرتر باشد كيفيت آن بالاتر خواهد بود.

  بطور كلی در قاليبافی ايران دو نوع گره متداول است.

  1ـ گره تركی (قيورد ـ متقارن) تبريز، هريس همدان، عشاير فارس و ....

  2ـ گره فارسی (سنه ـ نامتقارن) فارسي‌زبانان، اراك، اصفهان، مشهد، بيرجندؤ كرمان، نائين، كاشان، قم و ....

  رجشمار

  رجشمارهای رايج در فرشبافی ايران از 20 تا 90 رجی مي‌باشد.

  معمولاً فرشهای درشت‌باف 20 و 25 رجی و فرشهای ايلياتی درشت‌بافت معمولاً حدود 30 رجی هستند فرشهای متوسط خوب 40، 45 و 50 رجی هستند. فرشهای خوب 50 تا 90 رجی هستند.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید و بسته بندی تخم مرغ

  نقش بسته بندی تخم مرغ در حفاظت، حمل و نقل، بازاریابی، برندینگ و...

  نقش اصلی بسته بندی تخم مرغ را می توان حفاظت از تخم مرغ در طی مراحل حمل و نقل ،بازاریابی، انبار، توزیع و مصرف دانست. همچنین بسته بندی مناسب تخم مرغ با کاهش میزان رد و بدل شدن هوا بین پوسته تخم مرغ و محیط بیرون میتواند به ثبات بیشتر ترکیبات داخلی تخم مرغ و افزایش ارزش تغذیه ای تخم مرغ منجرشود. بنابراین بسته ندی مناسب میتواند به حفاظت بیشتر از سرمایه فرد تولید کننده منجرشود به علاوه نحوه طراحی کارخانه بسته بندی تخم مرغ از نظر به حداقل رساندن میزان آلودگی محصول نهایی٬ از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

  تخم مرغ به طورطبیعی توسط غشای آهکی که آن را احاطه کرده است ، حفاظت میشود . علی رغم مقاومت و حفاظت نسبی توسط غشای آهکی تخم مرغ ، درطی حمل ونقل بخش زیادی از تخم مرغ ها دچار شکستگی یا ترک خوردگی میشوند. بنابراین ،بازار یابی اقتصادی تخم مرغ حکم به حفاظت هرچه بیشتر این محصول دربرابر شکستگی و ترک خوردگی دارد. بسته بندی تخم مرغ فرایند مهمی در ارتباط با تحویل تخم مرغ سالم و عاری از آلودگی به مصرف کنندگان دارد..

  خصوصیات مواد مورد استفاده برای بسته بندی تخم مرغ

  هر تخم مرغی باید بتواند تنفس کند به این معنی که روزنه های میکروسکوپی برروی پوسته آهکی تخم مرغ وجود دارند که هوا از طریق آن ها میتواند به تخم مرغ وارد و یا خارج شود. بنابراین، باید موادی دربسته بندی تخم مرغ استفاده شوند که مانع ورود هوا نشوند. مواد محافظ تخم مرغ باید تمیز و عاری از بو باشند تا سلامت محصول داخل خود را تضمین کنند امروزه نگاه کلی در صنعت تولید تخم مرغ به سمت کاهش آلودگی سالمونلایی تخم مرغ های تولیدی و نیز امکان انتقال آن ها از طریق بسته بندی های مناسب میباشد. آلودگی های موجود در مجتمع های بسته بندی و مواد اولیه بسته بندی تخم مرغ منبع اصلی آلودگی تخم مرغ ها و انتقال آن ها به مصرف کنندگان اعلام شده است. قابل بازیافت بودن مواد مورد استفاده در بسته بندی تخم مرغ نیز باید درنظر گرفته شوند. همچنین این مواد باید قدرت و استحکام کافی را در طی فرایند انبار و حمل و نقل تخم مرغ داشته باشند. مقاومت دربرابر رطوبت و دما های بالا نیز از دیگر خصوصیاتی است که باید در انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت شانه ها و کارتن های حمل تخم مرغ درنظر گرفته شوند. مصرف کنندگان علاقه دارند مواد غذایی را که میخرند از بیرون بسته بندی مشاهده کرده و کیفیت آن ها را به طور بصری مورد ارزیابی قرار دهند . زیبایی بسته بندی و همچنین طراحی زیبا نیز به خرید توسط مشتریان کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین، این خصوصیات نیز در بسته بندی تخم مرغ باید مد نظر قرار گیرد.
   

  بسته بندی و ساخت شانه های تخم مرغ

  از قدیم الایام روش ها و مواد مختلفی برای بسته بندی و حمل و نقل بهینه تخم مرغ مورد استفاده قرار میگرفت. به طور سنتی استفاده از سبد های حصیری، قرار دادن تخم مرغ در جعبه چوبی پر از کاه یا ماسه از روش های مرسوم میباشند. از نظر صنعتی تولید شانه های نگهدارنده تخم مرغ انقلابی را در این زمینه ایجادکرد که به حفظ بهتر تخم مرغ منجر شد. مواد مختلفی برای ساخت شانه های تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب قابل بازیافت هستند مانند کارتن، فیبر، پلی استر و پلاستیک
  در تحقیقی در این زمینه سه نوع شانه تخم مرغ فیبری، کارتنی و پلاستیکی را از نظر قدرت حفاظت تخم مرغ در خلال حمل و نقل مورد آزمون قرار دادند. در نهایت مشخص شد که در روند حمل توام با احتیاط
   کامل، اختلاف معنی داری از نظر میران شکستگی تخم مرغ وجود نداشت اما در عملیات حمل و نقل در شرایط بد مانند جاده های خاکی یا ناهموار، میزان شکستگی در شانه های پلاستیکی به طور چشمگیری در مقایسه با دو نوع دیگر کاهش داشت. در تحقیق دیگری به بررسی میزان نقش شکل و طرح کارتن های حمل و نقل، میزان شکستی و ترک خوردگی ها را در حد میکرون مورد آزمون قرار دادند. آن ها اعلام کردند که حتی شکل و طرح کارتن هایی که شانه ها درون آنها قرار میگرند نیز برمیزان شکستگی احتمالی تاثیر گذار است

  مزایای شانه فیبری
  این شانه ها که اغلب از مواد بازیافتی ساخته میشوند تخم مرغ را در دمای مطلوب نگهداری کرده و به روش مهندسی طراحی شده اند . علاوه بر این باز و بسته کردن درپوش آن ها نیز آسان بوده و به آسانی در دست جای گرفته و حمل و نقل آسانی دارند. بسیاری از مردم معتقدند که مواد غذایی که موادی
   طبیعی هستند باید توسط مواد طبیعی مورد محافظت و حمل و نقل قرار گیرند تا خصوصیات خود را به خوبی حفظ نمایند. بنابراین شانه های فیبری را ترجیح میدهند. همچنین خرید تخم مرغ های بسته بندی شده با شانه های فیبری نشان از علاقه خریدار به حفظ محیط زیست نیز تلقی میشود.

  امروزه اهمیت عامل تنوع و بازاریابی و طراحی زیبا در تولید محصولات، غیر قابل انکار است. شانه های فیبری به خوبی از پس این عامل نیز بر می آیند چرا که میتوان رنگ ها و طرح های بسیاری را به آنها داد و به این ترتیب بازار پسندی آن ها را افزایش داد. علاوه براین، نشان شرکت ها نیز در بسته بندی های رنگی به راحتی قابل تشخیص میباشد. بررسی روند بازار در اروپا حاکی از آن است که کاربرد شانه های فیبری ارتباط  تگاتنگی با حفظ کیفیت تخم مرغ دارد . شانه های فیبری جدید با مواد بازیافتنی ساخته شده است که در تولید آن ها از مواد خام قابل بازیافت استفاده میشود و در عین حال در روند تولید آن ها گاز دی اکسید کربن نیز تولید نمیشود و در نهایت محصول تولیدی قابل تجزیه در طبیعت میباشد. این امر منجر به دوستدار محیط زیست اطلاق شدن این محصولات شده است ویژگی دیگر این شانه ها عدم تولید صدا و احتمال ایجاد جراحت در شخص حمل کننده در هنگام جابه جایی است. تخم مرغ در این بسته بندی ها میتواند تنفس کرده و خواص طبیعی خود را حفظ کند.
  از آنجایی که شانه های فیبری محیطی خشک برای حمل و بسته بندی تخم مرغ ایجاد میکنند. بنابراین امکان ایجاد آلودگی قارچی به حداقل میرسد همچنین این شانه ها خاصیت ضربه گیری داشته و در دماهای مختلف (۱۰-
   تا ۳۵+ درجه سانتی گراد) شکل طبیعی خود را حفظ میکنند.

      در کشور ما ایران به این موارد در بسته بندی تخم مرغ کمتر اهمیت داده میشود حتی به جرات میتوان گفت پست ترین مواد اولیه و کاغذ مخصوصا دربسته بندی های کارتن و فیبری برای کارتن تخم مرغی درنظر گرفته می شود.و در بعضی موارد دیده شده که فقط وزن کارتن بسته بندی و ارزان بودن برای تولید کنندگان تخم مرغ اهمیت دارد. وتعداد کمی از تولید کنندگان به موارد ذکرشده اهمیت میدهند.

      

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح های توجیهی بسته بندی تخم مرغ جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی ایزوگام

  فرایند تولید ایزوگام

  منابع مورد نیاز برای احداث کارخانه تولید ایزوگام :

  زیر بنای سالن تولید (سوله)

  12-40 متر

  استخر آب

  12-10- 2 متر

  تعداد کارگر

  5 الی 10 نفر

  برق مورد نیاز

  3 فاز 50 آمپر

  نوع سوخت

  گاز طبیعی یا نفت گاز

  مواد اولیه مورد نیاز: جهت تولید ایزوگام ساده ، روکش دار (دولایه و تک لایه)

  قیر خالص (70-60) یا قیر دمیده

  پلی آستر

  تیشو

  لایه آلومینیم 14 الی 16 میکرون

  پلاستیک پشت لایه ایزوگام

  پودر تالک

  مواد APP درجه 1 و 2

  پوشال گونی پلاستیکی

  ابزار کار (چسب نواری 5 ، کاتر ، مشعل گازی و)

   

  دستگاه های مورد نیاز، جهت راه اندازی کارخانه تولید ایزوگام :

  1-دستگاه خط تولید ایزوگام

  2- میکسر تولید پرایمر ایزوگام.

  3- بالابر.

  4- پمپ قیر.

  5- پمپ آب.

  6- نوار نقاله.

  7- بویلر روغن.

  8- سیستم تصفیه هوا.

  9- برج تبدیل نفت کوره به قیر.

   

  دستگاه خط تولید ایزوگام   :

  این دستگاه قلب  کارخانه تولید ایزوگام می باشد و دارای مهم ترین وظیفه  در کارخانه شما می باشد. وظیفه این دستگاه تولید محصول اصلی کارخانه یا همان ایزوگام ( ساده , دولایه , تک لایه و روکش آلومینیم) می باشد.

  ورودی این دستگاه تیشو , پلی آستر , ورق آلومینیم و مواد پرایمری (ساخته شده توسط میکسر) و یا قیر دمیده می باشد. در طی فرآیند تولید مواد اولیه به لایه ایزوگام تبدیل گشته و به صورت رول های 10 متری خروجی دستگاه می باشد.

  فرایند تولید ایزوگام توسط دستگاه خط تولید ایزوگام

  در این فرایند بسته به نوع محصول که تک لایه باشد یا دو لایه تیشو و پلی آستر وارد تشتک قیر می‌گردند و با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته می‌گردد. سپس ضخامت لایه توسط مجرای خروجی تعبیه شده و در بالای تشتک قیر تنظیم میگردد.در مرحله بعد ورق آلومینیم به لایه آغشته به مواد، چسبیده و وارد حوض آب می‌گردد. لایه پس از طی حوض آب و عبور از بین غلطکها سرد میگردد. در مرحله بعد پلاستیک پشته لایه به آن اضافه می‌گردد و لایه ایزوگام وارد آسانسور ذخیره‌سازی میگردد. آسانسور باعث ذخیره‌سازی موقت لایه ایزوگام در دستگاه، و جلوگیری از توقف تولید میشود.در این مرحله فن‌های خشک‌کننده، عملیات خشک کردن ایزوگام را انجام میدهند. در پایان ایزوگام وارد رول کن می‌گردد و به طول ۱۰ متر حول میله‌ای مخروطی شکل، رول (که به ان توپ گفته می شود) میگردد. بعد از رول شدن، لایه بریده میشود و توسط پرتاپ کننده به بیرون پرتاپ می‌گردد.

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید ایزوگام جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی تولید کمپوت

  برای تهیه انواع کمپوت و بدست آوردن محصولی با کیفیت خوب باید مواد اولیه سفت باشد تا میوه پس از مرحله تولید ظاهر فیزیکی خود را حفظ کند . در تولید کمپوت میزان رسیده بودن میوه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. اگر میوه ، کمتر از میزان لازم رسیده باشد، کمپوت تولید شده طعم و رنگ خوبی نخواهد داشت از طرفی اگر بیش تر از حد مورد نیاز رسیده باشد بافت آن نرم می گردد و امکان دارد در طول فرآیند تولید و طی مراحل حرارتی متلاشی شود.

  در خط تولید کمپوت باتوجه به مراحل تولید، دستگاهها و تجهیزات مختلفی وجود دارد که این تجهیزات توسط کارشناس تولید انتخاب می شود.

  در خط تولید کمپوت ، مانند سایر خطوط تولید صنایع غذایی ، اولین مرحله ، شستشو و انتخاب میوه ها می باشد.

  به منظور حذف هر گونه آلودگی از میوه ها ، در ابتدای خط تولید کمپوت ،حوضچه  شیب دار حاوی آب خالص وجود دارد که میوه ها وارد این حوضچه شستشو می شوند. در قسمت تحتانی این حوضچه ، عبور هوای فشرده باعث چرخش و تسریع شستشو میوه ها می شود.

  پس از شستشو ، میوه ها وارد مرحله درجه بندی می شود . یعنی میوه ها از نظر اندازه دسته بندی می شوند. این بخش از خط تولید کمپوت ، کار دستگاههایی چون برش دهنده یا دستگاه اسلایسر میوه و دستگاه پوستگیر را آسان تر کرده و منجر به یکنواخت شده قطعات کمپوت میشود.

  بعد از جداسازی میوه ها و دسته بندی از لحاظ اندازه در خط تولید کمپوت ، مرحله پوست گیری و خارج کردن هسته می باشد و در مرحله بعد عملیات بلاچینگ صورت می گیرد . بهتر است در خط تولید کمپوت پس از عملیات بلانچینگ سریعا عمل پرکردن قوطی توسط دستگاه پر کن انجام شود.

  در این عملیات ابتدا قطعات جامد داخل ظرف قرار میگیرد و سپس شربت به مواد اضافه می گردد . شربت کمپوت نیز باید داغ و با درجه دمای 75 الی 83 درجه باشد و باید روی تمام قطعات میوه را بپوشاند . پس از این مرحله در خط تولید کمپوت با بخار آب و دمای حدود 80 درجه و به مدت 3 تا 10 دقیقه عمل خارج کردن هوای بسته و گازها انجام می شود .

  مرحله بعدی از خط تولید کمپوت ، مرحله دربندی توسط دستگاه دربند می باشد . پس از آن ، قوطی های پر شده و در بسته به منظور جلوگیری از متلاشی شدن و تغییر رنگ محصول  سرد شده و سپس مرحله نهایی خط تولید کمپوت یا همه لیبل زنی توسط دستگاه لیبل زن می باشد .

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید کمپوت جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

 • طرح توجیهی تولید دستمال کاغذی

  در قدم اول باید بدانید که ماده اصلی تشکیل دهنده دستمال کاغذی درختان هستند ،در طی فرآیندی پوست درختان برداشته می شود وبه لایه های نازکی تبدیل می شوند این لایه ها تا جایی که ممکن است نازک گرفته می شوند.

  در مرحله بعدی این لایه های بریده شده، به قطعات ریز تر یا به طور مثال چیپس مانند تبدیل می شوند،این قطعات کوچک آسانتر به خمیر چوب تبدیل می شوند.

  مرحله سوم این گونه است که تکه چوب های تولید شده با مواد شیمیایی ترکیب می شوند ،سپس این ترکیب به اجاق های فشار با ارتفاع 18 متر فرستاده می شوند.

  مرحله ۴ ):در طی فرایند پخت، وزن مخلوط حدود25 تن کاهش میابد که این مخلوط شامل فیبرها، سلولز و دیگر مشتقات هستند.

  مرحله ۵):خمیر کاغذی تولید شده را ،چند مرحله شستشو می دهند و مواد شیمیایی را آن جدا می کنند،سپس روغن سیاه از خمیر کاغذ جدا می شود و به مرحله دیگر فرستاده می شود.

  مرحله ۶):در این مرحله رنگ کاغذ را  سفید می کنند.با استفاده از مواد سفید کننده ی گیاهی طی چند مرحله ی شیمیایی رنگ های حاصله از فیبر را از بین می برند.

  مرحله ۷):برای تولید کاغذ انبار شده، خمیر دوباره با آب ترکیب میشود.

  کاغذ های ذخیره شده به داخل صفحات مشبک، که باعث چلانده شدن و آبکش شدن مقدار زیادی از آب میشود،  افشانده میشود.

  مرحله ۸):صفحات مات به داخل سیلندر های عظیمی منتقل می شوند ودر آنجا پس از خشک شدن به رطوبت نهایی 5درصدی می رسد.

  مرحله ۹):سپس کاغذها را نرم کرده و اندکی پرچین مانند می کنند.این تولید با سرعت یک مایل در دقیقه  انجام می شود و بر روی ریل های بزرگی پیچیده می شوند.

  مرحله ۱۰):کاغذها بر روی ماشین های مبدل بارگذاری می شوند،پیچ های آنها باز شده،بریده می شوندو دوباره به لوله های مقوایی نازک پیچیده می شوند.در آخر این دسته های پیچیده شده به کارخانه های برش وبسته بندی جهت محصول نهایی فرستاده می شوند.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی تدوین طرح توجیهی دقیق و به روز تولید دستمال کاغذی را دارد. در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

   

 • طرح توجیهی تولید چیپس

  خط تولید چیپس و خلال سیب زمینی

  سیب زمینی یک ماده غذایی پرمصرف به شمار می آید که در تهیه انواع غذاها و فرآورده های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد از جمله محصولاتی که از سیب زمینی تولید می شود می توان به چیپس سیب زمینی، چیپس خلالی یا خلال سیب زمینی، سیب زمینی نیم پز منجمد (فرنچ فرایز) یا سیب زمینی نیمه آماده و سیب زمینی سرخ شده اشاره کرد.

  تاریخچه تولید چیپس به حدود 150 سال قبل برمیگردد و امروزه چیپس یکی از تنقلات رایج بیشتر کشورها در طعم های گوناگون به شمار می آید. مصرف زیاد این خوراکی و همچنین بازار گسترده فروش آن باعث شده افراد زیادی در پی تولید این محصول باشند.
  برای تهیه یک چیپس با کیفیت نیازمند ماشین آلات مخصوص این کار هستیم که در ادامه بانگاهی خواهیم داشت بر فرآیند تولید و بسته بندی این محصول تا بیشتر با خط تولید چیپس آشنا شویم.

  فرآیند تولید و بسته بندی چیپس

  ماده اولیه تولید چیپس، سیب زمینی می باشد که برای تولید چیپس به سیب زمینی با شاخص های خاص نیازمندیم از جمله این شاخص ها داشتن قند پایین می باشد به همین دلیل برخلاف تصور عموم هر سیب زمینی برای تولید چیپس مناسب نیست. بعد از چیده شدن سیب زمینی از مزرعه و انتقال آن به انبار کارخانه این محصول در دمای مناسب نگهداری می شود تا برای مرحله تولید آماده شود.

  مرحله اول از قسمت شستشو سیب زمینی آغاز می گردد که محصول مورد نظر در حوضچه های بزرگ شسته شده و توسط دستگاه آبگیر سانتریفیوژ آبگیری می شود و سپس برای پوست گیری به دستگاه پوست کن سیب زمینیانتقال پیدا می کند.
  در این دستگاه، محصول داخل یک محفظه مخصوص قرار گرفته و توسط نیروی گریز از مرکز سیب زمینی ها با جداره دستگاه که از پوشش خاصی برخوردار است، سایش پیدا کرده و پوست سیب زمینی کنده می شود برای سهل نمودن بیشتر این کار از آب هم استفاده می شود تا سطح سیب زمینی مرطوب باشد.

  پس از مرحله پوست گیری یک بار دیگر محصول توسط نازل های آب پاش مورد شستشو قرار گرفته و به دستگاه اسلایسر سیب زمینی انتقال می یابد. اسلایسر سیب زمینی با استفاده از تیغه های مخصوص، سیب زمینی را به شکل ورقه ورقه شده در آورده و پس از آن سیب زمینی به دستگاه بلانچر منتقل می شود.
  در این دستگاه در دو مرحله، محصول داخل آب گرم و آب سرد قرار می گیرد. این شوک وارد شده باعث ترد شدن محصول در مرحله سرخ کردن می شود.
  بعد از مرحله بلانچینگ وارد مرحله اصلی یا همان مرحله پخت می شویم؛ در این مرحله توسط دستگاه فرایر سیب زمینی ها سرخ شده و روغن گیری می شوند و برای افزودن طعم دلخواه به سیب زمینی، محصول وارد دستگاه طعم پاش می شود که در آنجا طعم های مورد نظر را به چیپس اضافه می کنند و در پایان مرحله بسته بندی چیپس قرار دارد که با استفاده از دستگاه های بسته بندی تمام اتوماتیک محصول نهایی بسته بندی و آماده عرضه به بازار می گردد.

  مراحل تولید و بسته بندی این محصولات توسط دستگاه های تمام اتوماتیک صورت می گیرد.
  صنعت کاران متحد یکی از بهترین شرکت ها در زمینه ی طراحی و تولید انواع ماشین آلات صنعتی از جمله انواع ماشین آلات در زمینه ی فرآوری چیپس و سیب زمینی می باشد.
  کلیه دستگاه های ساخت این شرکت با استفاده از آخرین تکنولوژی روز و دانش فنی ساخته شده و قابل رقابت با محصولات خارجی می باشند. همچنین دارای ۱۸ ماه گارانتی و ۲۰ سال خدمات پس از فروش هستند.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص، آمادگی تدوین طرح توجیهی تولید چیپس را دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  WhatsApp Image 2019 05 21 at 11.52.07

 • طرح توجیهی تولید چای

  فرایند تولید چای بصورت زیر می باشد:

  مرحله اول - پلاس :

  که به 2 روش انجام میگیرد : طبیعی – ماشینی
  روش طبیعی : مدت زمان آن بیش از 48 ساعت طول می کشد که این مدت زمان بر حسب نوع برگ و شرایط جوی متغییر است.
  بطور کلی در مرحله پلاسیدن برگهای چای دو نوع تغیرات فیزیکی و شیمیایی روی میدهد که طی مرحله پلاس، یک سری واکنش های مهم در درون برگها صورت می گیرد که تأثیر بسزایی در تشکیل عطر و طعم چای دارد.
  روش ماشینی : در این روش پلاس شدن برگها مانند روش طبیعی تابع عوامل جوی نیست بلکه حرارت، سرعت وزش هوا و زمان و سرعت تبخیر، در کنترلِ مدیر تولید خواهد بود.
  در این روش از چند ماشین استفاده می شود:
  1-    ماشین تراف
  2-    ماشین تونل پلاس
  3-    ماشین پلاس گردان
  4-    ماشین پلاس روسی


  مرحله دوم - مالش دادن: 
  مالش دادن برگ های پلاس نشده ، مهم ترین مرحله پروسه تولید چای سیاه ارتدوکس را تشکیل می دهد.
  هدف از مالش دادن چیست؟ 
  هدف از مالش دادن در پروسه تولید، آسیب رساندن و صدمه زدن به نسوج گیاهی چای است تا موجبات اکسیداسیون کامل مواد خام غیر قابل شرب به مواد خوش طعم و معطر قابل نوشیدن فراهم گردد.
  از مالش دادن پی در پی و غربال کردن برگهای مالش خورده سه نوع چای از نظر ریزی و درشتی تحت نام مالش چای  1 و 2 و 3  بدست می آید.
  چای مالش 1 : متشکل از اولین برگهای لطیف و غنچه سر شاخه یا جوانه هاست که بخاطر لطافت یک بار مالش داده می شود.
  چای مالش 2 : از برگهای دوم و برگهای لطیف و بنجی ساقه حد فاصل آن هاست که به خاطر ضخامت بیشتر دو بار مالش داده می شود.
  چای مالش 2 از نظر اندازه درشت تر از چای مالش 1 است.
  چای مالش 3 : متشکل از برگهای سوم وچهارم و برگهای بنجی 2 برگ و ساقه هاست. که به خاطر ضخامت بیشتر حداقل 4 بار تحت عملیات مکانیکی مالش دادن قرار گرفته اند.
  اگر برگهای چای عموماً لطیف و ساقه های بین آنها ترد و آبدار باشند پس از 3 بار مالش دادن برگها بدور محور اصلی رگ برگ تابیده و به صورت رشته های باریک تبدیل می شوند و بهترین و گران قیمت ترین چای قلمی را تشکیل می دهد.


  مرحله سوم - تخمیر :
  تخمیر یکی از مراحل حساس بیوشیمی چای است. زیرا تغییرات شیمیایی شروع نشده از مرحله چلاس در مدت زمان تخمیر با سرعت بیشتری ادامه پیدا می کند.
  این تغییرات باعث تغییر قابل ملاحظه کمّی و کیفی مواد متشکله درون برگ می شود و سرانجام باعث تشکیل رنگ ، عطر و طعم و دیگر صفات مشخصه چایمرغوب می گردد.
  هدف  چایسازان از تخمیر ایجاد یکسری تغییرات شیمیایی و بیوشیمیایی در برگهای سبز چای است تا نوشابه چای برای مصرف کننده خوش طعم ، خوش رنگ و گوارا گردد.
  نوشابه حاصل از دم کردن برگهای چای تخمیر نیافته، دارای طعم خام گیاهان و سبزیجات است.

  مرحله چهارم - خشکانیدن برگهای فرآوری شده :
  هدف از خشکانیدن برگهای تخمیر یافته توقف کامل فعالیت بیوشیمیایی آنزیم ها و جلوگیری از تبدیل مواد محلول به مواد غیر محلول و بالاخره و حذف رطوبت زائد و تثبیت خواص غذای موجود در برگهای چای تخمیر یافته است.
  مرحله خشک کردن مانند دیگر پروسه تولید از نقطه نظر حفظ کیفیت و عطر و قابلیت نگهداری حائز اهمیت است و با توجه به اینکه قسمت قابل ملاحظه ای از ترکیبات معطر طی مرحله خشک کردن از بین می رود میزان درجه حرارت مدت زمان خشکاندن و شدت جریان هوای درون ماشین خشک کن می تواند تأثیر بسزایی در مرغوبیت نهایی فرآورده داشته باشد.
   
  مرحله پنجم - طبقه بندی :

  پس از طی مراحل بالا نوبت به دسته بندی و جداسازی برگ ها از نظر نوع ، کیفیت ، مرغوبیت ، اندازه و ... میرسد تا برای بسته بندی و عرضه در بازار مصرف آماده شوند.

   

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی تولید چای اعلام می نماید.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • طرح توجیهی تولید بیسکویت

  بیسکویت از کلمه لاتین Biscuits نان دوبار پخته شده گرفته شده است ، محصولات پخته شده، خشک و خنک می شود و مورد مصرف قرار گیرد. امروزه بیسکویت را محصولی مقاوم ،شیک ، رژیمی، غذای کودکان و مناسب برای همه افراد می دانند که از آرد (عمدتاً آرد گندم) تولید شده و بر حسب نوع بیسکویت و کیفیت آن دارای روغن ،شکر، تخم مرغ، شیرخشک، پودر نارگیل ، پودر کاکائو و غیره می باشد و به جهت رطوبت پایینی که دارد ، مشروط بر آنکه در شرایط مناسبی از جهت رطوبت (محیط خشک) ، اکسیژن (عدم حضور اکسیژن) نگهداری شود ، ماندگاری آن طولانی خواهد بود .

  فرآیند تولید بیسکویت :

  اساس فرایند تولید بیسکویت در تمام واحد های تولیدی این محصول مشابه است. فرایند تولید بیسکویت به شرح زیر است:

  1- توزین مواد اولیه ( بر اساس فرمولاسیون ) اختلاط مواد اولیه ( تهیه خمیر )

  2- فرم دهی            3- پخت    4- سرد کردن             5- بسته بندی

  انواع بیسکویت :

  انواع بیسکویت بیسکویت ها عمدتاً‌ به دو دسته تقسیم بندی می شوند :‌ 1) بیسکویت های نرم که خمیر آنها مستقیماً قالب زنی می شود و حداقل 17 درصد چربی دارند. 2) بیسکویت های سخت که خمیر آنها ابتدا پهن می شود و سپس قالب زنی می شود و حد اقل 11 درصد چربی دارند . دسته بندی دیگر شامل: الف) با رطوبت کم ب) انواع حاوی کرم مرطوب همچون مربا که رطوبت بالاتری دارند بیسکویتهای با رطوبت کم از نظر میکروبیولوژیکی مقاوم هستند و با گذشت زمان اگر چه از نظر بافت تغییر می کنند ولی برای سلامتی مضر نیستند.

  ارزش تغذیه ای بیسکویت :

  مغزها: غنی از ویتامین E ، پتاسیم و حاوی مواد معدنی زیادی که شامل Zn,Mg,Fe,Ca است، هستند. همچنین منبع خوبی از فولات ها، نیاسین ، ویتامین های گروه B ، پروتئین و فیبر نیز می باشند. همچنین دارای مقدار زیادی چربی و کالری است. بادام زمینی نیز دارای ترکیبات فلاوونوئیدی است که خاصیت آنتی اکسیدان در بدن دارند. فندق منبع سرشاری از ویتامین E است که یک آنتی اکسیژن بسیار مفید است که قادر به جلوگیری از سرطان ، دیابت و سفت شدن مفاصل (آرتروز) می باشد.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص، آمادگی خود را برای تدوین طرح توجیهی تولید بیسکویت اعلام می دارد.

 • طرح توجیهی تولید بستنی

  بستنی نوعی دسر منجمد و مزه‌دار است که باید شامل حداقل ۱۰٪ چربی شیر باشد. مقدار این چربی می‌تواند از ۱۰ تا ۱۶ درصد تغییر یابد که معمولاً بستنی‌ها حاوی ۱۴٪ چربی شیر هستند، همچنین بستنی می‌تواند شامل دیگر انواع لبنیات مثل خامه باشد که به همراه مواد شیرین‌کننده و طعم‌دهنده تهیه می‌شود.

  اولین کارخانه صنعتی بستنی‌سازی جهان در سال ۱۸۵۱در مریلند، کار خود را آغاز نمود. بستنی رفته رفته با سفر به هر منطقه جغرافیایی طعم‌های بیشماری را شامل شد آب میوه‌ی سرد شده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله چین از ۳۰۰۰ سال پیش شناخته شده را می توان اولین بستنی ها دانست و طبق اطلاعات موجود، رومی‌های قدیم از برف کوه‌ها برای سرد کردن آب میوه استفاده می‌کرده‌اند. از آن تاریخ تا قرن هیجدهم میلادی، مدارک زیادی در دست نیست، تا این که مارکوپولو سیاح مشهور ونیزی در بازگشت از سفر مشهورش به آسیا اطلاعاتی در زمینه‌ی ساخت شیرینی از شیر منجمد (احتمالاً نوعی بستنی میوه‌ای امروزی) را همراه خود از چین آورد.

  این روش در ونیز مورد استفاده قرار گرفت و سپس در سرتاسر ایتالیا گسترش یافت. به تدریج کشورهای دیگر اروپایی نیز از این روش برای تهیه بستنی استفاده کردند.

  در ایران، بستنی ابتدا به صورت سنتی و دستی با عنوان “بستنی زعفرانی” تهیه می‌شد. این بستنی درون ظرفی(بشکه ای) دو جداره درست می‌شد؛ به این صورت که درون جدار داخلی شیر، خامه، شکر، ثعلب و زعفران، و در جدار بیرونی یخ و نمک ریخته می‌شد؛ سپس بشکه را مرتباً تکان می‌دادند تا بستنی تهیه شود. اما امروزه این صنعت توسعه‌ی فراوان یافته و تقریباً در تمام شهرهای ایران به صورت صنعتی تهیه و مصرف می‌گردد.

  تهیه بستنی

  برای تهیه بستنی شیر را باید به مدت حداقل ۴ دقیقه بجوشانند یا ان را در دمای ۸۲-۸۵ درجه سانتیگراد به مدت حداقل ۵ دقیقه پاستوریزه کنند .

  بستنی در تمام دنیا به ۳ روش کلی تهیه می شود .

  ۱- بستنی هایی که فقط حاوی اسانس و عطر هستند که از قند و چربی و ماده خشک تشکیل شده اند.

  ۲- نوع دوم این بستنی ها با اب میوه تهیه میشوند که انها هم شامل همین ۳ ماده قند و چربی و ماده خشک است.

  ۳- نوع سوم بستنی که فراگیر هم هست . بستنی تخم مرغی است که شیر . زرده تخم مرغ و قند دارد .

  فرآیند تولید بستنی

  دریافت و ذخیره سازی مواد اولیه: مدیریت این مرحله به ظرفیت کارخانه وابسته است. به طور کلی فرآورده های شیر باید قبل از ذخیره سازی تا حدود ۵ درجه سانتی گراد سرد شده؛ در حالی که شیر تغلیظ شدة شیرین و گلوکز باید در دماهای نسبتا بالا (۳۰ تا ۵۰درجه سانتی گراد) نگهداری شوند تا ویسکوزیتة آن ها در زمان پمپ کردن افزایش نیابد.

  فرمولاسیون: قبل از اختلاط، وزن و یا حجم مواد اولیه باید به دقت تعیین شود. برای به دست آوردن یک مخلوط مناسب و متعادل، لازم است که مقدار مادة خشک غیر چربی تعیین گردد. این امر از طریق کم کردن درصد مواد چرب، مواد قندی، امولسیفایر و پایدار کننده های به کار رفته از عدد ۱۰۰ و بعد ضرب عدد به دست آمده در ۰٫۱۵ حاصل می شود.

  افزایش حجم، از طریق ورود هوا به داخل بستنی اورران نامیده می شود. معمولا میزان اور ران ۸۰% تا ۱۰۰% است. یعنی به ازای یک لیتر از مخلوط، ۰٫۸ تا ۱ لیتر هوا وارد آن می گردد. بدون وجود هوا، بستنی به شکل یک قطعه یخ سخت در می آید.

  فراورده هاي بستني اكسترود شده پس از خروج از نازل دستگاه در روي سيني قرار داده شده و متعاقبا وارد تونل انجماد مي گردند. بستني اكسترود شده در شكل و اندازه هاي مختلف در روي سيني يا در داخل ليوان يا قيف يا به صورت لايه هاي ساندويچي ويفر مانند از ميان تونل سفت كننده عبور داده مي شوند.

  بستني هاي چوبي يا بستني هاي يخي در ماشين هاي مخصوص به نام فريزرهاي بستني چوبي ساز همراه با قالب گيري توليد مي شوند. بستني مستقيما از فريزر پيوسته با دماي C˚۳۰- خارج مي گردد. قالبهاي پرشده از ميان يك محلول آب نمكي با دماي C˚۴۰- عبور داده مي شوند.انجماد بستني در اين محل انجام مي پذيرد ، چوبها قبل از اينكه محصول به طور كامل منجمد گردد در قالبها قرار داده مي شوند. بري خارج كردن محصول منجمد شده از داخل قالب آنها را از ميان آب نمك گرم عبور مي دهند.

 • طرح توجیهی تولید بتن

  بتن ترکیبی از مواد سیمانی، آب و سنگدانه (اغلب شن و ماسه یا سنگ شکسته) می باشد. اغلب مردم به اشتباه تصور می کنند که بتن و سیمان از یک نوع مواد هستند و شبیه یکدیگر می باشند. در واقع سیمان متشکل از پودر ریزی است که باعث چسبندگی بین سنگدانه ها شده و توده ای به نام بتن را بوجود می آورد. بتن آماده بتنی می باشد که به شکل مخلوطی تازه و روان به مشتری عرضه می شود . از آن جایی که بتن با توجه به نوع و شرایط کار قابلیت سفارشی کردن را از لحاظ مقاومت و دوام دارد، از مواد رایج و چند منظوره در امور ساختمانی شمرده می شود.

  بتن ها از لحاظ خواص مورد نیاز و مخلوطی که دارند طبقه بندی می شوند. بتن باید دارای مقاومت یا اسلامپ درستی باشد نقل و انتقال را آسان ترکند. همچنین باید دارای مقاومت بالایی باشد که قادر به تحمل بارهای وارد شده در شرایط محیطی مختلف را داشته و شرایط مناسب جهت بهره برداری را داشته باشد. از آن جایی که بتن یک ماده ی زودشکن است به وسیله میله های فولادی (بتن تقویت شده) یا با وترهای پیش فشرده (بتن پیش فشرده) مقاومت و کارایی آن را افزایش می دهند. به دلیل ویژگی های ساختاری، فیزیکی، شیمیایی و حتی اقتصادی، بتن یکی از مهمترین مواد ساختمانی می باشد. همچنین بتن هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد.

  از آن جایی که بتن به راحتی شکل می گیرد اغلب در محل و در جایگاه ساخت ریخته می شود اما استقبال از مواد بتنی و محصولات بتنی نیز که از قبل در کارخانه تولید شده است نیز رو به افزایش است. در همه ی دنیا تامین مصالح دانه ای بتن با کیفیت مرغوب امکان پذیر نیست و حتی در بعضی نقاط به دلیل استفاده ی زیاد با کمبود مواد آن مواجهه هستند. بنابراین از هم اکنون باید نسبت به روش های پیشرفته تر و اصلاح بهبود ان در استفاده از مواد دانه ای با کیفیت پایین یا محصولات زائد و بازیافت بتن کهنه تدابیری اتخاذ گردد.

  مخلوط بتن آماده در کارخانه بتن تولید می شود و سپس به وسیله کامیون های مخصوص به محل پروژه حمل شده و در آنجا بتن ریزی صورت می گیرد. از نظر روش تولید ، و به منظور اختلاط بتن ، دو روش وجود دارد. برای این منظور یک طرح اختلاط در کارخانه بتن انجام می شود و به اختلاط تر معروف است. اختلاط دوم به صورت اختلاط خشک است که در حین جابه جایی و حمل بتن آماده از محل کارخانه بتن تا محل پروژه صورت می گیرد.

  علاوه بر این لازم به ذکر است که در تولید بتن آماده از موادی مشابه با بتن معمولی استفاده می شود. ایستگاه تولید بتن آماده به دو صورت ثابت و پرتابل (قابل حمل ) وجود دارد. علاوه بر این بر اساس جریان مصالح نیز ایستگاه های بتن آماده به دو دسته ایستگاه ثقلی و ایستگاه بالارونده تقسیم بندی می شود.

  در زمان تولید این نوع بتن ، باید به آب مورد استفاده در مخلوط آن بسیار توجه کرد. زیرا وجود ناخالصی در آب مورد استفاده برای بتن ، می تواند در زمان گیرش آن اثر گذار باشد. این تاثیر ممکن است اختلالاتی را در بتن به وجود آورد. تاثیر دیگری که استفاده از آب نا مطلوب می تواند بر روی بتن و سازه های بتنی داشته باشد ، کاهش مقاومت آن ، ایجاد لکه در بتن و همچنین آسیب دیدن و بروز زنگ زدگی در آرماتورها است.

  در اکثر مواقع مناسب ترین آب برای تولید بتن آماده ، آب آشامیدنی است. البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع آب آشامیدنی حاوی موادی است که ممکن است برای بتن سازی مناسب نباشد. بنابراین نمی توان گفت که به طور مطلق مناسب ترین آب برای ساخت بتن ، آب آشامیدنی است. در حالت کلی برای ساخت تمام انواع بتن و همچنین برای تولید بتن آماده توصیه می شود از آبی استفاده کنید که دارای اسیدیته بین 6 تا 8 باشد و فاقد طعم شور باشد.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص، طرح توجیهی تولید ب تواتن را با کیفیت بالا و در کمترین زمان می تواندام دهد برای شما انجام دهد.

 • طرح توجیهی عسل

  فرایند تولید عسل
  گفته شده است که به استثنای یک انسان، در هیچ جایی در دنیا هیچ چیز در مقایسه با بازده باور نکردنی صنعت زنبور عسلوجود ندارد. در داخل کندوی زنبور عسل هر زنبور عسل کار خاصی انجام می دهد و تمام پروسه مشخص است.
  زنبورها به دو نوع مختلف غذا نیاز دارند. یکی از آنها شهدی است که در قلب گل جمع می شود. یکی دیگر از برگهای گل است که حاوی دانه های کوچکی است که گرده نامیده می شود. درست همانطور که گل ها رنگ های گوناگون دارند، گرده های آنها نیز همین طور است. اکثر زنبورها گرده و شهد را جمع آوری می کنند. اگر گرسنه باشد مقداری از شهد را به معده دیگر خود منتقل نموده تا برای نیازهای خود به انرژی تبدیل شود.
  زنبور عسل یک ماشین پرواز فوق العاده است. او می تواند مقدار زیادی از شهد یا گرده نزدیک به وزن خود را حمل کند. در نظر بگیرید که حتی پیشرفته ترین هواپیما به اندازه یک چهارم وزن خود بار حمل میکند، و شما می توانید این را معجزه بدانید که زنبور عسل می تواند با چنین باری در هوا باقی بماند.
  هنگامی که کیسه پر از شهد است و زنبور به کندو می رسد، شهد به یکی از زنبورهای داخلی منتقل می شود و سپس دهان به دهان از زنبور تا زنبور عسل بعدی عبور می کند تا مقدار رطوبت آن از ۷۰ به ۲۰ درصد کاهش یابد. این عمل شهد را به عسل تغییر می دهد. گاهی اوقات شهد در یک سلول در لانه زنبور قبل از دهان به دهان تبدیل به عسل می شود. زیرا برخی از تبخیر ها به دلیل دمای ۳۲٫۵ درجه سانتیگراد درون کندو ایجاد می شود.
  در نهایت، عسل در سلولهای ذخیره سازی قرار می گیرد و  مقداری از آن جهت تولید موم توسط زنبورها و یا مصرف زمستانه مصرف می شود. گرده مخلوط با شهد به “نان زنبور” و یا لارو تعبیر می شود. اگر زنبور عسل شکوفا شود، نیاز به غذای غنی از پروتئین دارد.
  قبل از بازگشت دوباره به گل برای گرده بیشتر، زنبور عسل به تمیز کردن خود می پردازد. این کار بیهوده ای نیست، زیرا کارایی زنبور را بالا می برد. بنابراین او می تواند با بازدهی بیشتری کار کند. در سراسر دوره حیات خود، زنبور عسل به طور خستگی ناپذیر به جمع آوری گرده ها، آوردن آن به کندو، تمیز کردن خود، و سپس بازگشت برای آوردن گرده بیشتر مشغول است.
  برای جمع آوری ۴۵۰ گرم عسل، ۳۰۰ زنبور عسل حدود سه هفته کار می کنند. به طور متوسط یک کندوی زنبور عسل دارای ۴۰،۰۰۰ زنبور است.

  شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص می تواند مشاور خوبی برای تهیه طرح توجیهی تولید عسل باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • طرح توجیهی بسته بندی آجیل و خشکبار

  در شکل زیر به صورت شماتیک فرآیند بوجاری و بسته بندی حبوبات را از ابتدای ورود مواد اولیه تا فرآوری محصول مشاهده می نمایید:

  :: شرح مختصری بر عملکرد ماشین آلات

  دستگاه بوجار

  این دستگاه توسط فشار هوا و حرکات مکانیکی گرد و غبار موجود در حبوبات اولیه را برطرف کرده و برای انتقال به مرحله بعد آماده می سازد.

  نوار نقاله دستچین

  کارگران در اطراف این نوار نقاله به صورت دستچین اقدام به جداسازی اضافات قابل رویت می نمایند.

  دستگاه پولیش

  این دستگاه با حذف غبار موجود بر روی حبوبات آنرا به صورت براق در آورده و آماده بسته بندی می کند.

  دستگاه بسته بندی

  این دستگاه نیز با مکانیزم وزنی ، حبوبات را در لفاف های شفاف بسته بندی می کند.شرکت مشاوران کاوش با دارابودن نیروهای حرفه ای و متخصص آمادگی تدوین طرح توجیهی موردنیاز شما را دارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
   
   
   
 • طرح توجیهی بسته بندی آب معدنی

 • طرح توجیهی معدن

  پی‌جویی و بررسی محدوده‌های معدنی و بررسی آن تا تهیه نقشه و دستیابی به میزان ذخایر معدنی موجود در محدوده مورد نظر راهی است که برای بهره‌برداری از معدن باید طی شود. در کنار این مسیر طولانی چالش و مشکلات متعددی سد راه معدنکار است که با تلاش معدنکار و حمایت دولت می‌توان آنها را از بین برد. در این زمینه بکارگیری آخرین روش‌های بهره‌برداری از معادن می‌تواند میزان ارزش‌افزوده ماده معدنی را افزایش و ریسک کار را کاهش دهد. بخش اصلی فرآیند اکتشاف برای تبدیل یک محدوده اکتشافی به معدن بعد از مرحله شناسایی و دریافت مجوزهای لازم از سازمان‌های مرتبط (منابع طبیعی، محیط‌زیست و... ) و دریافت پروانه اکتشاف آغاز می‌شود یعنی براساس ماده معدنی اکتشاف شده و شرایط زمین‌شناسی و سایر موارد منطقه اکتشافی شرح خدمات متفاوتی برای اکتشاف تعریف می‌شود.

  این شرح خدمات در قالب گزارش طرح اکتشاف به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوط ارائه‌شده و براساس آن پروانه اکتشاف صادر می‌شود. شرح خدمات اکتشافی در «ظَهر» پروانه اکتشاف درج و هزینه اکتشافی نیز براساس دستورالعمل سالانه نظام مهندسی برای هر بند به‌صورت جداگانه تعیین می‌شود و درنهایت هزینه کلی اکتشاف برآورد می‌شود.
  این شرح خدمات تعریف‌شده تابع عوامل مختلف تغییر می‌کند اما کلیت آن ثابت است و از ۳ بخش اصلی پیروی می‌کند.


  مرحله نخست، پی‌جویی است. در این مرحله گروه اکتشافی با بررسی صحرایی محدوده اکتشافی و نمونه‌برداری غیرسیستماتیک از بخش‌های ظرفیت‌دار و تهیه نقشه زمین‌شناسی با مقیاس ۱ به ۲۰هزار سعی در شناسایی منطقه یا مناطق امیدبخش و مناسب برای ادامه عملیات اکتشافی دارند. در این مرحله از روش‌های نمونه‌برداری ژئوشیمی و کانی سنگین نیز ممکن است استفاده شود. پس از شناسایی مناطق مستعد از لحاظ کانی‌سازی مرحله اکتشاف عمومی (Genreal Exploration) یا مقدماتی آغاز می‌شود.
  پس از انجام روش‌های سطحی و جمع‌بندی مناطق مستعد از روش‌های حفر چاهک و ترانشه برای شناسایی روند، شیب و سایر موارد نواحی کانی‌سازی به منظور ادامه عملیات اکتشافی استفاده می‌کنند. در این مرحله اکتشاف تفصیلی (Detaiel Expolration) آغاز و مهم‌ترین بخش اکتشاف که منجر به تعیین ذخیره قطعی و احتمالی می‌شود در این بخش قرار دارد.
  بخش حفاری گمانه‌های اکتشافی به دو شکل مغزه‌گیری و پودری در این مرحله گنجانده می‌شود. در این بخش محدوده کانسار مشخص و در نخستین مرحله نقشه توپوگرافی و زمین‌شناسی با مقیاس ۱به ۱۰۰۰ تهیه می‌شود. این نقشه به عنوان اطلاعات پایه در اختیار گروه نرم‌افزاری تخمین ذخیره قرار می‌گیرد و با نرم‌افزارهای مختلف ازجمله Data Mine یا Gemcom عملیات تخمین ذخیره آغاز می‌شود. با توجه به نوع کانسار و ماده معدنی و اطلاعات حاصل از حفریات سطحی طراحی گمانه‌های اکتشافی انجام می‌شود.
  حفاری‌های عمقی بسته به شرایط مختلف می‌تواند به شکل مغزه‌گیری یا پودری از عمق ۵۰ تا ۳۰۰ متر تغییر کند. پرهزینه‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین بخش اکتشاف برای تعیین ذخیره کانسار، حفاری است و عملیات حفاری در بخش پودری از متر طولی ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان و در حفاری مغزه‌گیری از ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان در تغییر است. حداقل عملیات حفاری برای شناسایی یک کانسار را باید ۱۰۰۰ متر در نظر گرفت. پس از انجام عملیات حفاری و مطالعه و آنالیز شیمیایی مغزه‌ها شکل کانسار در نرم‌افزارهای گفته شده طراحی و درنهایت یک ذخیره قطعی و احتمالی پیش‌بینی می‌شود. با جمع‌بندی عملیات صحرایی انجام‌شده در قالب گزارش نهایی اکتشاف و ارائه به سازمان صنعت، معدن و تجارت کارشناسان سازمان پس از بازدید از منطقه و تایید انجام عملیات اکتشافی از سوی مکتشف دستور صدور مجوز گواهی کشف را می‌دهند. پس از صدور گواهی کشف مطالعات فنی اقتصادی برای اقتصادی بودن کانسار انجام می‌شود که شامل مراحل جداگانه‌ای است. مکتشف طرح بهره‌برداری از معدن را براساس نوع کانسار و ماده معدنی و سایر شرایط آماده و به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه می‌کند. درنهایت طرح مربوط در کمیته فنی سازمان مورد بررسی کارشناسان قرار می‌گیرد و در صورت تایید، دستور دریافت پروانه بهره‌برداری برای مکتشف صادر می‌شود.

  تامین منابع مالی

  یکی از عمده مسائلی که در بحث بهره‌برداری از معادن برای فعالان این حوزه وجود دارد، طی کردن روال اداری برای دریافت پروانه بهره‌برداری محدوده مورد نظر است. درواقع این بروکرواسی‌های اداری و کند بودن روند کار در برخی مراحل باعث می‌شود تا برخی متقاضیان بهره‌برداری از معادن انگیزه اولیه خود را از دست بدهند. به گزارش صمت، در کنار این موضوع نیاز به منابع مالی و سرمایه‌گذاری در معادن برای بهره‌برداری از ذخایر ارزشمند معدنی موضوع دیگری است که همواره معدنکاران را به چالش می‌کشد. زیرا معدن به دلیل فرآیند طولانی که در بخش اکتشاف و رسیدن به نتیجه برای دستیابی به ذخیره معدنی در محدوده مورد نظر دارد هزینه بسیاری روی دست بهره‌بردار می‌گذارد. درنتیجه برای استخراج و بهره‌برداری از معدن نیاز به سرمایه برای تهیه تجهیزات، ماشین‌آلات معدنی و... احساس می‌شود. درنتیجه بهره‌بردار به دنبال دریافت تسهیلات از بانک‌ها رفته و با چالشی با عنوان وثیقه روبه‌رو می‌شود زیرا بانک‌ها به‌سختی پروانه بهره‌برداری از معادن را به‌عنوان ضمانتنامه بانکی قبول می‌کنند. با این حال برای رفع این مشکلات، دولت برنامه‌هایی تدوین کرده که یکی از آنها تشکیل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است. این صندوق نسبت به صدور بیمه‌نامه اعتباری بهره‌برداری از معادن اقدام می‌کند و پس از ارزیابی کارشناسان مسئول بیمه‌نامه صادر می‌شود.
  از طرف دیگر صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی به‌عنوان یکی از ارائه‌کنندگان تسهیلات به معدنکاران بوده و قرار است سازمان نظام مهندسی معدن ایران به‌عنوان یکی از ارکان اصلی اجرای این طرح در هر استان میزی را برای این صندوق در نظر گیرد تا بعد از بررسی شرایط متقاضی زمینه ارائه تسهیلات فراهم شود. به‌طور کلی این صندوق که از سال ۱۳۸۲ با سرمایه ۱۰میلیارد تومانی تشکیل و راه‌اندازی شد عمده هدفش کاهش ریسک فعالیت‌های معدنی بود تا انگیزه سرمایه‌گذار معدن افزایش پیدا کند. در مدتی که از فعالیت صندوق می‌گذرد شاهدیم بیمه‌نامه‌هایی برای درخواست‌کنندگان صادر شده و آنها توانسته‌اند ماشین‌آلات و تجهیزات بسیاری برای معادن خود از این راه تهیه کنند.

   شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی معدن جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی صنایع سلولزی

 • طرح توجیهی صنایع الکتریکی

 • طرح توجیهی صنایع فلزی

 • طرح توجیهی صنایع غذایی و دارو

 • طرح توجیهی صنایع نساجی و چرم

 • طرح توجیهی صنایع شیمیایی

 • طرح توجیهی هتل

  با توجه به افزایش روز افزون گردشگری داخلی و ورود بیش از حد گردشگران خارجی به ایران گردشگری به یک صنعت تبدیل شده و با کمبود هتل در اغلب استان ها و ناتوان بودن دولت در تامین هزینه‌های احداث هتل ها، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه را پررنگ تر کرده است.

  طبق آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1396 تعداد 2.159.882 نفر گردشگر بین‌المللی به کشور وارد شده اند.

  احداث هتل و هتل آپارتمان

  صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است.
  به نظر کارشناسان، این صنعت از توسعه‌ای که شایسته آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل آن می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه اشاره کرد. صنعت گردشگری چهارمین صنعت درآمدزا در ایران است.

  کمبود هتل های 3، 4 و 5 ستاره در کشور و همچنین ارزآوری 3 تا 5 هزاردلاری (توجیه اقتصادی) به ازای ورود هر گردشگر سلامت به کشور و خمایت دولت از بخش خصوصی احداث هتل اقتصادی خواهد بود.

  محل احداث هتل:

  پس از برآوردهای مالی اگر تصمیم به احداث هتل گرفته اید در مرحله اول باید محل هتل را از همه نظر بسنجید؛ هرچه زمین مورد نظر ارزان تر باشد میتوان هتلی بزرگتر احداث نمود. سپس بررسی کنید که:

  آیا مردم آن منطقه جشن و رویداهای خود را در هتل‌ها برگزار میکنند یا خیر؟ در این صورت هم میتوان در بعضی شب ها پذیرایز جشن‌های عروسی و تولد مردم بود

  آیا منطقه از نظر وجود جاذبه‌های گردشگری غنی است و توان جذب تعداد زیادی گردشگر را در تمامی فصلها دارد یا خیر؟ مهمترین عامل در احداث هتل وجود گردشگران زیاد در آن منطقه است. چون درآمد اصلی شما قرار است از گردشگران است که شب را در هتل اقامت میکنند.

  وضع مالی مردم چگونه است؟ پول، پول می‌آورد. پس اگر مردم منطقه وضع مالی خوبی داشته باشند پول بیشتری به جیب شما میرود. البته باید خدمات با کیفیت و بهتری ارائه دهید.

  آیا مردم عادت دارند که در خارج از منزل غذا صرف کنند یا خیر؟ اگر جواب مثبت است با ایجاد یک رستوان زیبا در محدوده هتل میتوانید از مردم خود منطقه درآمد خوبی داشته باشید.

  آیا کار در آن شهر شبانه‌روزی است و هتل می‌تواند شب و روز به کار خود ادامه دهد یا خیر؟ در این صورت هتل شما شبانه روز فعالیت میکند.

  ساختمان هتل:

  ساختمان هتل باید یک طبقه زیر همکف، طبقه همکف و چند طبقه بالای همکف داشته باشد که طبقه زیر همکف شامل؛ رستوران اصلی، فست فود، تأسیسات، لاندری و انباری میباشد. طبقه همکف از پذیرش، لابی، کافی شاپ، نمازخانه مردانه و زنانه، سرویس بهداشتی، بخش اداری و  چندین اتاق دو تخته تشکیل شده باشد و بقیه طبقات هم باتوجه به وسعت هتل دارای چندین اتاق متنوع می‌باشد.

  1.      اتاق یک نفره: اتاق یک نفره Single نامیده می شود و دارای یک تخت بوده.

  2.      اتاق دو نفره: اتاق دو نفره Double یا Twin نامیده می شود . Double یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و Twin اتاقی است که دو تخت مجزا دارد.

  3.      اتاق سه نفره: اتاق سه نفره Triple نامیده می شود، دارای ۳ تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد.

  4.      سوئیت (Suite): به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است.

  5.      آپارتمان (Apartment): عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است.

  6.      استودیو (Studio): به اتاقهایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت.

  7.      کانکتد روم (Connected Room): دو اتاق تودرتو را می گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است.

  8.      کابانا (Cabana): اتاقی است هم کف، که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست.

  9.      فیستا سوئیت (Fiesta Suite): این نوع سوئیت ها معمولاً برای استراحت بعد عروسی است.

  برای مدیریت بهتر هتل بهتر است از افراد با تجربه و کسانی که رشته مدیریت هتلداری خوانده‌اند استفاده کنید.

  آمار گردشگران:

  با توجه به آمارها: مشهد، تهران، رشت، قم، ساری، بندرانزلی، شیراز، اصفهان، کرمانشاه و چالوس با بیشترین تعداد سفر، ده شهرستان با بیشترین گردشگر پذیر در کشور ایران در تابستان سال هزار و سیصد و نود و دو بوده‌اند. عمده سفرها در شهرستان‌های مشهد، تهران، قم، ساری، شیراز، اصفهان و چالوس از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان‌های رشت، قزوین و بندرانزلی از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده‌است. شهرهای مشهد، تهران، رشت، شیراز و قم ۵ شهری بوده‌اند که بیشترین مقصد اصلی سفر را به خود اختصاص داده‌اند.

  ساخت هتل در استان های زنجان، البرز، ایلام، قزوین و هم انتخاب خوبی است. اسکان مسافران در مدارس کار بسیار اشتباهی است.

  مجوز ساخت هتل

  طبق  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:
  حداقل متراژ زمین جهت احداث هتل 400 متر مربع هتل آپارتمان 300 متر مربع سفره خانه سنتی 300 متر مربع مجموعه های گردشگری 5000 متر مربع.

  شما برای گرفتن مجوز باید: توان مالی مناسب داشته باشید؛ عرصه و زمین مورد نیاز جهت اجرای طرح داشته باشید؛ و در نهایت طرحی مناسب و توجیه پذیر لازم است.

  شرایط صدور مجوز:

  1.      توجیه پذیر بودن طرح گردشگری با توجه به موقعیت مکان مورد نظر برای اجرای طرح

  2.      شاخص های اهلیت سرمایه گذار (شامل: توان مالی مجری، توانایی تامین وثایق، ارائه گواهی عدم بدهی غیرجاری به سیستم بانکی از مراجع ذیصلاح (بانک مرکزی،سایر بانک ها)

  3.      پاسخ مثبت استعلام سازمان های ذیربط در خصوص احداث تاسیسات گردشگری

  4.      نحوه تامین مالی (شخصی یا بانکی و ) مشخص باشد.

  زمان مورد نیاز برای صدور مجوز: 30 روز
  طبقه مجوز: غیر صنفی
  دریافت کننده مجوز: اشخاص حقیقی و حقوقی

  هزینه ساخت هتل

  هزینه ساخت هتل 4 و 5 ستاره در کلان‌شهرها؛ بالغ بر 100 تا 300 میلیارد تومان است و در شهرهای کوچک مبالغ کمی کمتر است.
  هزینه ساخت یک هتل پنج ستاره تقریباً مبلغ 50 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. تخصیص وام ارزان به هتل سازان دلیلی بر حمایت های دولت است.

   

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح توجیهی احداث هتل جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

  مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  مطالعات فنی و عملیاتی

  مطالعات مالی

  به همراه

  نرم افزار کامفار

  می باشد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی فست فود

   

  مراحل راه اندازی یک فست فود

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

   

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.


  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی کافی شاپ

   

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

   

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.


  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

   

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی رستوران

   مراحل راه اندازی رستوران

  -          ابتدا باید بدانید چه نوع رستورانی را میخواهید بزنید.

  هرنوع رستوران اعم از ایرانی، فرانسوی، ایتالیایی، فست فود، دریایی، مکزیکی، مدیترانه ای، عربی، بین المللی  و ...

  -          موقعیت مکانی رستوران را مشخص کنید     

  انقدر مکان رستوران مهم است که موفقیت یا شکست رستوران به آن بستگی دارد. باید ببینید که رستوران در مناطق پر تردد قرار دارد ؟ جای پارک دارد ؟آیا در آن مکان ده تا رستوران دیگر زده شده و جمع شده است ؟ اگر این طور است حتما باید این نکات را مد نظر قرار بدهید.

  -          نام رستوران را انتخاب کنید

  به احتمال زیاد هیجان انگیزترین قسمت راه اندازی رستوران انتخاب نامی است که یک معنایی بدهد. نام رستوران منعکس کننده تم و موقعیت رستوران است .

  -          نوشتن برنامه کسب و کار رستوران

  برای اینکه بتوانید مدیریت بودجه ای برای راه اندازی رستوران داشته باشید ،باید ابتدا نقشه کسب و کار خود را طراحی کنید تا بتوانید با توجه به بودجه هزینه راه اندازی رستوران را برآورد کنید. شرکت مشاوران کاوش در این خصوص می تواند راهنمای بسیار خوبی در کنار شما باشد.

  -          طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

  -          تامین بودجه

  این مرحله راه اندازی رستوران ، مرحله ای است که بیشتر افراد از راه اندازی رستوران منصرف می شوند.بودجه را می توانید از موسسات مالی، وام ، سرمایه گذار تامین کنید.

  -          درخواست مجوز های لازم

  اخذ بیشتر مجوزها برای راه اندازی رستوران هفته ها یا حتی ماه ها زمان می برد. پس به محض اینکه متوجه شدید بودجه لازم را دارید ، باید شروع به پرکردن کاغذهای اخذ مجوز از اتحادیه مربوطه کنید.

   

  -          دکوراسیون رستوران

  خیلی از این فضاهای خالی که می بینید با یخچال ها و .. پر می شود.

  -          نوشتن منوی رستوران

  یک منوی خوب رستوران باید راحت خوانده بشود .

  -          استخدام کارکنان رستوران

  هر چه به روزهای افتتاح رستوران نزدیک می شوید، باید بیشتردر فکر استخدام آشپزان و گارسنان باشید. باید بهترین فرد را برای هر پستی انتخاب کنید.

  -          تبلیغات رستوران

  تبلیغات براییک رستوران تازه تاسیس شده مهمترین چیز است. اهمیت یک وب سایت خوب را برای رستوران نادیده نگیرید.

   

  شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین انواع طرح های توجیهی رستوران، فست فود، کافی شاپ  و ... جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

  طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

   

  - مطالعات بازار و تحقیقات بازار

  - مطالعات فنی و عملیاتی

  - مطالعات مالی

  به همراه

  - نرم افزار کامفار

  می باشد.


  جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های

  021-66099733

  021-66099752

  09904260060

  تماس حاصل نمایید.

   

 • طرح توجیهی صنعتی

  طرح توجیهی صنعتی برگ راهنمایی برای معرفی کسب‌وکار است. این برگ راهنما، درستی مسیری که صنعت در پیش‌ گرفته را کنترل می‌کند. از طرفی تهیه طرح توجیهی برای دریافت وام و یا جذب سرمایه‌گذار الزامی است و باید شرح کاملی از شرایط قبلی، فعلی و چشم‌اندازی از آینده‌ی صنعت را شامل شود. از دو جهت درستی و دقت یک طرح توجیهی برای صنعت رو به رشد حائز اهمیت است

  اگر صاحبان مشاغل قصد توسعه یک بخش یا راه‌اندازی یک خط تولید جدید در کارخانه را داشته باشند (توسعه) و یا بخواهند به‌تازگی کارخانه‌ای را تأسیس کنند (ایجاد)، مستلزم تولید و ارائه‌ی طرح توجیهی صنعتی هستند. این طرح برای توجیه نمودن سرمایه‌گذاران به کار می‌رود.  پس لزوم دریافت مشاوره از طرف مشاوران حرفه‌ای و کارآزموده در این زمینه به‌سادگی برای طراحان طرح توجیهی قابل لمس است.

  در پروژه‌های صنعتی تصمیمات اشتباه ممکن است به ورشکستگی نهاد اقتصادی ختم شود. تصمیم‌گیری، بیان واضح و روشن هدف، تعیین راه‌حل‌های ممکن، ارزیابی امکان‌پذیری و ارزیابی عواقب و نتایج را شامل می‌شود. تصمیم گیری که درآن تمامی جوانب در نظر گرفته شود، می‌تواند به‌منظور جلوگیری از تصمیم غلط و دوری از ضرر و زیان برای مخاطبان طرح توجیهی صنعتی بکار رود. از این رو نقش مشاوران برای سرمایه‌گذاران در طرح های توجیهی صنعتی نیز مشخص می‌گردد. سرمایه‌گذاران ممکن است سرمایه و ابتکار خوبی برای به دست آوردن موفقیت‌های اقتصادی پروژه داشته باشند اما با انتخاب نادرست در نوع صنعتی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارند، زمینه شکست و از بین رفتن سرمایه خود را فراهم می‌کنند.

  شرکت مشاوران کاوش با دارا بودن نیروهای متخصص در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در زمینه‌های مهندسی صنایع و مدیریت و اقتصاد و سال‌ها سابقه فعالیت در مشاوره سرمایه‌گذاری و تهیه طرح‌های مطالعات فنی و اقتصادی دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، آمادگی خود را جهت مشاوره و راهنمایی سرمایه گذاران و تدوین طرح‌های توجیهی، فنی، اقتصادی و مالی اعلام می‌دارد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 • طرح توجیهی کشاورزی

   لازمه موافقت سرمایه‌گذار و یا نهاد وام دهنده جهت سرمایه‌گذاری و یا اعطای تسهیلات، ارائه طرح توجیهی است که از جوانب مختلف، علمی بودن، مفید بودن و سودآور بودن پروژه را نشان دهد. در طرح توجیهی کشاورزی به ارزیابی میزان موفقیت اجرایی شدن یک پروژه کشاورزی می‌پردازیم که تشریح آن را در ادامه می‌خوانید.

  اهمیت طرح توجیهی کشاورزی 

  در کشاورزی نوین امروزی بی‌شک کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های اقتصادی بشر بوده است. در دنیای امروز کشاورزی بعد از صنعت، ارتباط تنگاتنگی با توسعه و رشد اقتصادی کشورها دارد. به عبارتی توسعه کشاورزی در چارچوب توسعه ملی کشورها مورد بحث قرار می‌گیرد. روند توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد عمده این کشورها کشاورزی را به عنوان زیربنای توسعه اقتصادی خود قرار داده‌اند تا با استفاده از ظرفیت‌های فراوان آن، زمینه رشد سایر بخش ها نیز فراهم شود و به رشد قابل ملاحظه‌ای دست یافتند.

  عمده فعالیت کشاورزی و زراعت در ایران به صورت سنتی اداره می شود، در حال حاضر صنعتی شدن و انتقال تکنولوژی در این عرصه به کندی صورت می گیرد و بیشتر این انتقال تکنولوژی مربوط به ادوات و تجهیزان کشاورزی است تا آنکه در زمینه زراعت و تحول در سیستم های نوین کشت باشد. چهار فصل بودن، تنوع محصولات کشاورزی، نیروی انسانی ارزان، رشد جمعیت، قیمت مناسب زمین، شرایط جغرافیایی و امکان صادرات به کشورهای همسایه، از فرصت های بخش کشاورزی ایران است.

  اهمیت بخش کشاورزی در اینده ایران

  اهمیت بخش کشاورزی در کشور تا به آنجایی است که دولت به منظور تأمین مایحتاج کشور در برخی اقلام اساسی اقدام به خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی مانند چای و گندم کرده است، از طرفی دولت به منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی هر ساله بسیاری از تسهیلات بانکی را به این بخش اختصاص می دهد، در سال گذشته سرمایه گذاران در بخش کشاورزی کشور توانسته اند با در دست داشتن طرح توجیهی کشاورزی استاندارد و قابل دفاع، در ۱۱ ماهه نخست سال ۹۵؛ بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات از شبکه بانک کشور جهت تامین مالی طرح توجیهی خود دریافت نمایند.

  اما کشاورزی در ایران بیشتر از آنکه تشنه آب و نزولات آسمانی باشد تشنه ایده های ناب است، چراکه اکثر قریب به اتفاق کشاورزان ایرانی این شغل را به صورت موروثی و از گذشتگان خود به ارث برده اند و بیشتر روی محصولات گذشته یا سبک زراعی گذشته تمرکز کرده اند. این بخش از کسب و کار ایران به جد نیازمند ایده ها نو و جدید در زمینه محصولات جدید، نحوه کشت جدید و سرمایه گذاری های بیشتر است. در این بین نقش مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) در معرفی روش های نوین فعالیت در این عرصه به خوبی روشن می شود. کارایی این مطالعات طرح توجیهی زمانی مشخص می شود که با تغییر الگوی کشت و زراعت و معرفی آن به سرمایه گذار توانسته است سود و عواید بیشتری را طرح نصیب بانیان پروژه نماید.

  رقابت پذیری یک طرح توجیهی کشاورزی

  رقابت پذیری محصول تولیدی در بازار و بررسی الگوی مصرف محصول از جمله نکات مهمی هستند که در بخش مطالعات بازار طرح توجیهی کشاورزی بررسی می شوند، نتیجه این مطالعات در سودآوری کل پروژه نقش بسزایی دارد، انتخاب روش کشت و تولید محصول، امکانات و تجهیزات مورد نیاز عملی کردن طرح توجیهی کشاورزی نیز در بخش فنی طرح بررسی می شود، نتیجه این مطالعات اگر به درستی انجام شود و اگر طرح  از دانش فنی خوبی برخوردا باشد بهره وری تولید و کشت محصول را در مزرعه افزایش داده و سبب تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر خواهد شد. ارزیابی مالی و بررسی میزان سوددهی طرح در قبال هزینه های صرف شده مطالعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی کشاورزی را تشکیل می دهد، این مطالعات نیز سبب روشن شدن جوانب مالی طرح برای سرمایه گذار شده و می تواند  بر مبنای آن تصمیم گیری کند.

   

  مشاور تهیه طرح توجیهی کشاورزی

  با توجه به آنچه گفته شد، برای ايجاد تحرک و سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي باید اصلاحات اساسي در حوزه‌هاي مختلف انجام شود. در این میان نمی‌توان از نقش کليدي طرح توجیهی بر افزایش سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي، برای تأمين مالي طرح‌ها غافل شد. شرکت مشاوران کاوش با مجوز رسمی وزارت صنعتف معدن و تجارت با تجربه انجام موفق ده‌ها طرح توجیهی کشاورزی و صنایع تبدیلی، آماده تهیه و تدوین طرح توجیهی جامع، به‌روز و قابل دفاع می‌باشد.

   

 • طرح توجیهی گردشگری

  صنعت گردشگری امروزه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شده است و به دلیل مزایایی كه دارد توجه اغلب دولتها و مسئولان ملی و محلی را به خود جلب كرده است

  بر اساس تعریف سازمان جهانی توریسم، گردشگری یا معادل دقیق و درست انگلیسی آن توریسم، به كلیه

  فعالیت های افرادی اطلاق می شود كه به مكان هایی خارج از محیط عادی خود به منظور گذراندن ایام فراغت، انجام كار و سایر هدف ها، برای مدت ك متر از یك سال می روند. به این ترتیب، محدوده توریسم از مسافرت هایی كه صرفاًبه منظور گذراندن تعطیلات وسپری كردن چند روز برای دیدار دوستان و آشنایان و بازدید از مناطق جذاب انجاممی گیرد، بسی فراتر می رود. توریسم در معانی وسیع آن، علاوه بر گروه اشاره شده، شامل افرادی می شود كه درارتباط با كار و حرفه خویش سفر می كنند و آنان كه فعالیت های علمی و تحقیقاتی انجام می دهند . به این ترتیب،دامنه ی تأثیر گذاری بر محیط و تأثیرپذیری آن از محیط، بسیار وسیع تر می شود. این جدیدترین تعریفی است كه ازطرف سازمان جهانی توریسم ارائه شده است.

  در راستای فعالیت های مشاوره گردشگری، شرکت مشاوران کاوش با کمک گرفتن از کارشناسان مجرب ، انواع طرح های گردشگری را تدوین می نماید . جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

   

 • طرح توجیهی خدماتی

  یکی از مهمترین مقوله هایی که همه ما در زندگی روزمره خود با آن مواجه هستیم واژه خدمات است. خدمات طیف گسترده ای از خدمات صنعتی، خدمات IT، خدمات آموزشی، خدمات تعمیرگاهی، خدمات گردشگری، خدمات مسافرتی و ... را در بر می گیرد. خدمات بر خلاف کالا قابلیت لمس و دیده شدن را ندارد و این از مهمترین خاصیت خدمات است. و در واقع می توان خدمات را خریداری نمود اما آن خدمت قابل دیدن و لمس کردن نیست. به هر حال توسعه منابع انسانی و زندگی های شهری لزوم ایجاد مراکزی جهت ارائه خدمات متنوع از قبیل خدمات فنی مهندسی ، خدمات عمومی (کافی نت ، کافی شاپ و ...)، خدمات دانشگاهی و ... بیش از پیش احساس می شود.

   مشاغل خدماتی با توجه به نیاز کمتر به سرمایه گذاری ثابت در صورت داشتن تخصص توسط مجری جزو مشاغل سودآور محسوب می شوند. ولی همانند دیگر مشاغل صنعتی و کشاورزی لازم است جهت ورود به هر طرح توجیهی خدماتی جهت آشنایی بیشتر و محاسبه دقیق سود آوری طرح خدماتی اقدام به نگارش طرح توجیهی خدماتی شود.

  در راستای فعالیت های مشاوره خدماتی و مشاوره کار و کسب های کوچک و مشاغل خانگی این شرکت با کمک گرفتن از کارشناسان مجرب ، انواع طرح های خدماتی را نگارش می نماید .

  خدماتی از قبیل خدمات فنی مهندسی ، خدمات عمومی (کافی نت ، کافی شاپ و ...) ، مشاغل خانگی ، کار و کسب های کوچک نیز جزو حوزه های است که ما قادر به نگارش طرح توجیهی برای آنها هستیم.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

   

 • ارتباط با ما

  • موبایل: 09904260060
  • تلفن ثابت: 66099733-021
  • فکس: 66099752-021
  • ایمیل: kavoshmo.bs@gmail.com
  • آدرس پستی: ایران- تهران- خ آزادی- خ استادمعین- خ هاشمی- بعد از 21 متری جی- ک سحری- پ 4 ط 3