• 021-66099733
 • kavoshmo.bs@gmail.com
 • تهران- خ آزادی- خ استادمعین- خ هاشمی- بعد از 21 متری جی - ک سحری پ 4 ط 3

فهرست اولویت های صنعتی و معدنی سال 1398

برای دریافت فهرست اولویت های صنعتی و معدنی سال 1398 وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید:

 

لینک

 

 

 

 

 

 

 

 • شرکت مشاوران کاوش چگونه شرکت اول کشور در زمینه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی شد؟

  شرکت مشاوران کاوش چگونه شرکت اول کشور در زمینه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی شد؟

  شرکت مشاوران کاوش در ابتدای مهرماه 1399 حدود 22 پروژه طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی را در دست انجام دارد تا تبدیل به بزرگترین شرکت طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی کشور شود.

  این شرکت که از ابتدای سال 1393 فعالیت خود را آغاز نموده است به مرور و با جلب رضایت مشتریان روز به روز به رشد خود ادامه داده است.

  حال سوال این است که چگونه این اتفاق روی داده است؟

  این شرکت یک استراتژی ساده را برای رشد خود درنظرگرفته است. ارائه خدمات با قیمت بسیار مناسب (نسبت به رقبا) و ارائه خدمات در بالاترین کیفیت ممکن.

  رضایت مندی مشتریان بیانگر این است که شرکت مشاوران کاوش در راه صحیحی در حال حرکت می باشد.

  با توکل به خداوند منان امیدواریم که این مسیر را بتوانیم به خوبی ادامه دهیم.

 • رتبه یک طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی کشور

  شرکت مشاوران کاوش پروژه های متعدد بخش دولتی و خصوصی در زمینه های مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی را در سال 1398 به انجام رسانیده است و بنا بر آمارها، رتبه یک امکان سنجی و طرح توجیهی در بین کل شرکت های کشور گردیده است. 

  با توجه به استقبال گسترده از خدمات این شرکت، تا پایان شش ماهه اول سال 99، ظرفیت کل قراردادهای بخش دولتی و خصوصی تا پایان سال 99 تکمیل گردیده است.

  به زودی گزارشات بیشتری در این خصوص ارائه خواهد گردید.

 • اولویت های سرمایه گذاری صنعتی

   

  ۳۰۱ اولویت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت با هدف رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت و نیز توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط کنونی کشور و در راستای دریافت اعتبارات از صندوق توسعه ملی مشخص و اعلام شد. هدفمند کردن تخصیص منابع مورد نیاز بنگاه‌های تولیدی یکی از دلایلی است که موجب شد تا در راستای آن وزارت صنعت،‌معدن و تجارت تهیه این لیست را در دستور کار قرار دهد. به همین منظور اواخر سال گذشته این وزارتخانه تهیه لیست صنایع دارای اولویت را به تفکیک استان و براساس ظرفیت و آمایش سرزمینی در دستور کار قرار داد و در نهایت اخیرا این لیست به منظور اجرا به صندوق توسعه ملی ارائه شده است.

   

  اولویت های صنعتی و معدنی

  براساس اولویت‌بندی صورت گرفته ۳۰۱ فرصت سرمایه‌گذاری برای ۳۱ استان در نظر گرفته شده است که استان‌های خراسان رضوی و خوزستان هر کدام با ۱۵ اولویت سرمایه‌گذاری بیشترین سهم را از میان طرح‌های دارای اولویت به خود اختصاص داده‌اند و به این طریق توانسته‌اند عنوان استان‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری را از آن خود کنند.

  استان آذربایجان شرقی

  استان آذربایجان شرقی از مجموع طرح‌های اولویت‌دار ۱۴ طرح را به خود اختصاص داده است که در این خصوص می‌توان به «الیاف شیشه، ریسندگی سیستم پنبه‌ای و الیاف کوتاه و بلند جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعت فرش دستباف، خودرو تجاری با مشارکت و تحت برند شرکت‌های معتبر با حداکثر سهم ساخت داخل و تعهد صادراتی، گیربکس اتوماتیک موتور دیزل ساخت قطعات خودروی های تجاری، لاکتوز کازئین، توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت شیرینی و شکلات، تجهیزات پزشکی، انواع کنتور برق، انواع سنسور و حسگر، انواع پمپ‌ها (صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آتش‌نشانی و ...)، تجهیزات و ماشین‌آلات با کاربرد عام (به‌ویژه صنایع غذایی)، انواع ماشین ابزار، اکتشاف و استخراج مواد اولیه تولید آلومینیوم (نفلین سینیت)، مس، طلا، سرب و روی، مس کاتد و زنجیره پایین دستی و مصنوعات چرمی» اشاره کرد.

  استان آذربایجان غربی

  سهم  استان آذربایجان غربی نیز در میان فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۱۰ طرح است. از جمله طرح‌های مصوب برای این استان عبارتند از «صنایع پایین دستی پتروشیمی مشتق از پلی اتیلن و بوتن»، «استحصال و فرآوری املاح دریاچه ارومیه»، «استخراج سایر معادن»، «آجر به روش مدرن با اولویت بازسازی و نوسازی صنایع آجر (تغییر تکنولوژی به کوره تونلی)»، «احداث سنگبری‌های مقیاس بزرگ با تکنولوژی روز (کم آب بر)»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی»، «پوره و کمپوت میوه خشک به روش Freez Dryer»، «رنگ خوراکی مجاز و ساخت پکتین»، «کنسانتره و شمش طلا فرآوری تیتانیوم» و «مبلمان و مصنوعات چوبی با استفاده از فناوری مدرن».

  استان اردبیل

  برای استان اردبیل نیز فهرست ۷ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است که در این‌ خصوص می‌توان به «بتن سبک گازی (AAC)»، «احداث سنگبری‌های مقیاس بزرگ با تکنولوژی روز»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «محصولات یو‌پی‌وی‌سی»، «انواع کاغذ از ضایعات کشاورزی»، «عمل‌‌‌‌آوری و حفاظت از فساد میوه و سبزی و نباتات فرآورده‌های سیب‌زمینی» و «چرم و فرآورده‌های چرمی» اشاره کرد.

  استان اصفهان

  سهم استان اصفهان نیز از فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۱۱ طرح است که شامل «نانو کربنات کلسیم»، «داروهای بیوتکنولوژی (نوترکیب، آنتی بادی مونو کلونال، پپتیدها)»، «الیاف اکریلیک پلی استر الیاف کربن»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت نساجی به ویژه فرش ماشینی»، «Engine موتور سیکلت -موتور سیکلت برقی»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی»، «انواع ماشین ابزار ماشین تراش اتوماتیک - سیستم تجهیزات برنامه‌ریزی با کنترل عددی»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش قطعات لوازم خانگی»، «اکتشاف و استخراج طلا، سرب و روی فرآوری مس» و «صنایع فوتونیک، لیزر و اپتیک- الکترونیک و میکرو الکترونیک» می‌شود.

  استان البرز

  برای استان البرز نیز ۱۱ اولویت صنعتی و معدنی در نظر گرفته شده است که عبارتند از: «مواد موثره دارویی داروهای ضد سرطان- داروهای بیوتکنولوژی»، «انواع پوشاک»، «چرخ، محور و بوژی صنایع ریلی»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل صنایع ساخت قطعات خودرو -  ساخت قطعات خودروهای تجاری»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش فرآورده‌های آردی (ماکارونی و نان صنعتی)»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «سیستم لوپ اویل توربین‌های صنعتی و نیروگاهی -توربین گازی کلاس F» ، «کمپرسور سیستم‌های تبرید»، «تابلو برق GIS»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات نانو - الکترونیک و میکرو الکترونیک».

  استان ایلام

  برای ایلام نیز ۶ طرح «تبدیل گاز طبیعی به الفین‌ها ( GTO)»، «انواع داروهای گیاهی»، «بتن سبک گازی (AAC)»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «کاغذ از کربنات کلسیم» و «صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی» در نظر گرفته شده است.

  استان بوشهر

  سهم استان بوشهر نیز از فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی ۹ طرح است که عبارتند از: «روغن امگا ۳»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت سیمان»، «انواع بتن و محصولات بتنی» و «ساخت و تعمیر شناورهای دریایی با توجه به قابلیت‌های موجود در استان‌های ساحلی»، «غذاهای آماده و نیمه آماده از آبزیان»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش خرما»، «تولید پکتین از گوجه فرنگی»، «تجهیزات سنگین پتروشیمی» و «صنایع میان دستی پتروشیمی». 

  استان تهران

  در تقسیم‌بندی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای استان تهران نیز ۸ طرح  اولویت‌دار در نظر گرفته شده است که در این خصوص می‌توان به «آجر با تکنولوژی روز (تغییر تکنولوژی به کوره تونلی)»، «بتن سبک گازی  AAC (در منطقه فیروزکوه)»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت خودرو»، «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاه طبی»، «انژکتور و سوزن انژکتور تحت لیسانس یا مشارکت با شرکت‌های معتبر» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات نانو تجهیزات -روباتیک الکترونیک و میکرو الکترونیک -اینترنت اشیا (IOT)»، «مصنوعات چرمی»، «طراحی و ساخت انواع نرم‌افزار، حفاظت سرور، امنیت تراکنش‌های مالی و اطلاعاتی، آنتی‌ویروس و آنتی هک، توسعه نرم‌افزار و سیستم‌های عامل Open Source، انواع باز‌ی‌های کامپیوتری» اشاره کرد.

  استان چهارمحال و بختیاری

  اما برای استان چهارمحال و بختیاری نیز ۱۱ طرح «اسید فسفریک»، «انواع داروهای گیاهی»، «آجر نسوز دلومیتی»، «دولومیت کلسینه شده»، «ریسندگی نخ، بافندگی و رنگرزی و تکمیل پارچه در سیستم پشمی و فاستونی»، «کاغذ از کربنات کلسیم»، «ساخت ماشین‌آلات با کاربرد عام کمپرسور سردخانه و کولر خودرو»، «خطوط تولید ریخته‌گری فولاد و ریخته‌گری دقیق»، «استخراج سنگ‌آهن»، «اکتشاف و استخراج مس و سرب و روی»، «تولید آهن و فولاد خام با اولویت استحصال منیزیم از دولومیت- فرو منگنز» در نظر گرفته شده است. 

  استان خراسان جنوبی

  استان بعدی خراسان جنوبی است که ۱۱ طرح را در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی به خود اختصاص داده است. از جمله این صنایع عبارتند از: «بریکت از ضایعات زغال سنگ کنسانتره زغال - سنگ بهر‌ه‌برداری و استخراج مکانیزه معادن -زغال سنگ»، «انواع تایر و تیوب با تکنولوژی روز»، «تولید، عمل‌آوری محصولات گوشت و حفاظت از گوشت کشتارگاه انواع دام»، «پرعیارسازی کروم و منگنز فرآوری –سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی»، «استحصال منیزیم از دولومیت مس کاتد- کنسانتره و شمش طلا». 

  استان خراسان رضوی

  برای استان خراسان رضوی نیز ۱۵ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است. از جمله طرح‌های مهم برای این استان شامل «ساخت باکتری پروبیوتیک به عنوان مکمل دام و طیور و آبزیان»، «توسعه واحدهای موجود در تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش صنایع غذایی بر پایه آرد (کیک، کلوچه، بیسکویت و نان صنعتی)»، «مبدل‌های برقی (اینورتر) و کنترلر (با اولویت توسعه واحدهای موجود)»، «اکتشاف و فرآوری مس اکتشاف و فرآوری - طلا و ساخت شمش»، «باتری لیتیومی»، «جواهرآلات از سنگ‌های قیمتی» و «ایجاد صنایع هم‌جوار معدنی متناسب با ظرفیت معادن با اولویت انواع محصولات فولادی (ورق و نورد گرم فولاد و شمش فولاد)»، تسمه و نوار نورد گرم فولاد آلیاژی اشاره کرد.

  استان خراسان شمالی

  سهم خراسان شمالی از طرح‌های مهم نیز تنها ۵ طرح است که از جمله طرح‌های پیش‌بینی شده برای این استان می‌توان به «لفاف آلومینیومی» و «فرآوری و بسته‌بندی محصولات گوشتی» اشاره کرد. استان خوزستان نیز با ۱۵ طرح اولویت‌دار در میان استان‌های پرطرفدار برای سرمایه‌گذاری قرار دارد. از جمله طرح های مهم این استان عبارتند از: «متانول محصولات کلردار (گاز کلر، هیپوکلریت، ...) و سود سوزآور»، «اوره و آمونیاک» «انواع کاغذ از ضایعات کشاورزی (باگاس)»، «دکستروز، مالتوز، فرکتوز». 

  استان زنجان

  برای استان زنجان نیز ۶ طرح اولویت‌دار در نظر گرفته شده است، از جمله طرح‌های مهم این استان شامل «ریسندگی الیاف کوتاه و بافندگی» «انواع نخ»، «استخراج مس»، «روی و محصولات آن» و« نقره و محصولات آن» می‌شود.

  استان سمنان

   استان سمنان نیز از میان طرح‌های مهم و اولویت‌دار ۵ طرح را به خود اختصاص داده است که در این خصوص می‌توان به «ورق هسته ترانسفورماتور و سایر تجهیزات الکترونیکی»، «انواع فرآورده بر پایه پسته» و «دستگا‌ه‌های انداز‌ه‌گیری مربوط به خودرو و مصرف سوخت تحت برند» اشاره کرد. 

  استان سیستان و بلوچستان

  در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی برای استان سیستان و بلوچستان نیز ۱۰ طرح در نظر گرفته شده است که این طرح‌ها عبارتند از: «تبدیل گاز طبیعی به پلی پروپیلن (GTPP)سایر واحدهای میان دستی پتروشیمی»، «کلینکر»، «احداث کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین و بسته‌بندی گوشت» و «ساخت غذاهای آماده و نیمه آماده از آبزیان».

  استان فارس

  اما برای استان فارس نیز ۱۱ طرح مدنظر قرار گرفته که در این خصوص می‌توان به «تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی طبی»، «ساخت و بسته‌بندی انواع اسانس گیاهی، فرآوری شیرین بیان» و «پی‌جویی، اکتشاف و استخراج سنگ آهن» اشاره کرد.  

  استان قزوین

  در استان قزوین ۱۲ طرح در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته‌اند که از جمله این طرح‌ها می‌توان به «مصنوعات شیشه»، «سرامیک صنعتی- گلوله‌های سرامیکی آلومینیایی»، «موتور‌سیکلت برقی»، «لاکتوز»، «پروتئین شیر» و «توربین بادی و تجهیزات مرتبط با آن» اشاره کرد.

  استان قم

  در استان قم هم ۹ طرح مصوب شده که طرح‌هایی مانند «لوازم آرایشی و عطریات»، «باتری لیتیومی»، «ایجاد واحدهای نوین چاپ و نشر» و «پارچه و نخ پلی‌استر» را شامل می‌شود.

  استان کردستان

  در لیست اعلام شده از سوی وزارت صمت همچنین برای استان کردستان طرح‌هایی برای قرار گرفتن در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی جانمایی شده است. برخی از طرح‌های مصوب این استان که در ۱۱ بخش تعبیه شده است شامل «کاغذ از کربنات کلسیم»، «انجماد و بسته‌بندی ماهیان سردآبی»، «کازئین- لاکتوز»، «کنسانتره و گندله سنگ‌آهن» و «آهن اسفنجی- شمش فولاد- مقاطع فولادی» است.

  استان کرمان

  برای کرمانی‌ها هم ۸ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. بر این اساس طرح‌هایی مانند «انواع داروهای گیاهی»، «آهک‌هیدراته»، «انواع تایر و تیوپ با تکنولوژی روز» و «مس کاتد-فرآوری تیتانیوم» در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی این استان جانمایی شده است.

  استان کرمانشاه

  در استان کرمانشاه هم ۱۰ طرح در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته است. «ساخت منسوجات»، «کاغذ از کربنات کلسیم»، «استخراج و فرآوری قیر طبیعی با تکنولوژی روز» و «ساخت تجهیزات پزشکی و جراحی و وسایل ارتوپدی» از جمله این اولویت‌هاست.

  استان کهگیلویه و بویر احمد

  کهگیلویه و بویر احمد استان بعدی است که از طرح‌های مصوب در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی برخوردار است. برخی از اولویت‌های هشت‌گانه در نظر گرفته شده برای این استان شامل «داروهای گیاهی»، «اکتشاف فسفات»، «پوشاک»، «فرآوری سیب و انگور» و «گوشت و محصولات آن» هستند.

  استان گلستان

  در استان گلستان هم ۸ طرح مصوب شده است. از جمله این طرح‌ها «ساخت مواد شیمیایی اساسی به‌جز انواع کود»، «استخراج کانی‌های شیمیایی و کود»، «ساخت خمیر کاغذ و مقوا» و «تولید فرآورده‌های دانه‌های آسیاب‌شده» است. برای گیلانی‌ها هم ۱۱ طرح مصوب در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی از سوی سیاست‌گذاران تعبیه شده است. برخی از این طرح‌ها عبارتند از: «نخ جراحی سنتتیک»، «انواع پوشاک»، «چای‌‌سازی»، «ساخت انواع لامپ‌های الکترونیکی» و «ساخت و تعمیر قایق تفریحی».

  استان لرستان

  همچنین براساس اولویت‌گذاری‌ها، برای استان لرستان ۹ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. برخی از طرح‌های مصوب شده این استان شامل «فرآوری خاک‌های صنعتی»، «صنایع پایین‌‌دستی پتروشیمی»، «کاغذ از کربنات» و «فرآوری و بسته‌بندی محصولات گوشتی» هستند.

  استان مازندران

  در استان مازندران هم ۱۰ طرح در لیست اولویت‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته‌ که از جمله این طرح‌ها عبارتند از «کود بیولوژیک»، «نخ و پارچه ابریشمی»، «فرآورده‌های آب پنیر» و «مولدهای همزمان برق و گرما».

  استان مرکزی

  فهرست منتشر شده از اولویت‌های صنعتی و معدنی همچنین نشان می‌دهد برای استان مرکزی ۱۱ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. «ابزارآلات و یراق‌آلات»، «لفاف آلومینیومی»، «ژئو تکتسایل» و «چرخ یکپارچه قطار» از جمله این طرح‌های مصوب هستند. اما استان بعدی که برای آن اولویت‌های صنعتی و معدنی تعبیه شده، هرمزگان است. برای این استان ۹ طرح مصوب شده است که برخی از آنها شامل «نوشابه‌های غیرالکلی»، «ایجاد حلقه‌های آب‌بر زنجیره ارزش فولاد»، «الکترود گرافیتی» و «بازیافت ضایعات و خرده‌های فلزی» هستند.

  استان همدان

  برای همدانی‌ها هم ۱۰ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. «پلی سیلیکون»، «الیاف شیشه- شیشه به روش فلوت»، «چینی و سرامیک بهداشتی»، «آجر نسوز دلومیتی» و «فیبر نوری» از جمله طرح‌های جانمایی شده در فهرست اولویت‌های صنعتی و معدنی است.

  استان یزد

  آخرین استان، یزد است که برای آن ۱۰ طرح مصوب در نظر گرفته شده است. برخی از طرح‌ها شامل «سرامیک صنعتی»، «ساخت هواپیمای سبک»، «بهره‌برداری و فرآوری از معادن سنگ‌آهن»، «انواع پوشاک» و «الکترود گرافیتی» هستند.

 • حضور شرکت مشاوران کاوش در نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس 2020)

  حضور شرکت مشاوران کاوش در نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس 2020)

   

  شرکت مشاوران کاوش همانند سال گذشته در نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس) شرکت نموده است. با توجه به شیوع کرونا، نمایشگاه امسال بصورت مجازی برگزار می گردد.

  جهت حضور در غرفه مجازی ما در نمایشگاه اینوتکس روی لینک زیر کلیک بفرمایید.

  http://kavoshmo.inotex.com

   

   

   

   

   

   

   

 • طرح توجیهی ترانس تقویت

   ویژگیهای فرآیند ، نکات فنی و شرایط عملیاتی :

  اجزاء و قطعات متشکله ترانس تقویت بشرح ذیل ساخته می شوند :

  1)تهیه جعبه : فرآیند تولید جعبه شامل عملیات زیر بوده که آنالیز می گردد .

  1-1 )برش ورق : روش ممکن فقط برش توسط دستگاه گیوتین با عرض 1/2 و3 متری است که جهت طرح توسعه آتی ویا تولید محصولات هم خانواده لازم است با عرض 3متری نیز تامین گردد تا از ایجاد گلوگاهی جلوگیری بعمل آید .

  2-1-1 ) پرس پرده های هواکش : جهت این تغییر شکل بایستی از پرس ضربه ای استفاده نمود .

  2-1-2 ) پرس ضربه ای : در آوردن جای کلید و پرویز و احتمالاً در نمونه ها و مدلهای دیگر جای ولتمتر با دست امکان پذیر نبوده و از پرس استفاده می گردد .

  3-1 )خم لبه های ورق ها : این عمل توسط خم دستی 2 متری قابل اجرا می باشد

  4-1) در یل ستونی : عمل سوراخکاری جهت اتصال پیچ ومهره و مکانهای چراغها LED و این عمل با دریل دستی خطاها را افزایش داده و انجام عمل را به حالت گلوگاهی تبدیل می نماید .

  5-1 ) جوش نقطه : جهت اتصال شاسی نصب ترانسفورماتور وبرد کنترل وبا توجه به ضخامت ورق مورد استفاده بهترین و امکانپذیرترین روش استفاده از دستگاه جوش نقطه می باشد .

  6-1 ) رنگ کاری : از آنچه در آنالی زف رایند آمده است بهترین روش ومناسب با نوع محصول و میزان کیفیت طرح ، روش اسپری دستی می باشد که توسط نقاله با چنگک ه ایی محصولات حمل شده و عمل اسپری رنگ توسط کارگر رنگ پاش با ا ستفاده از کمپرسور صورت میگیرد .

  7-1 ) تست نهایی : در این مرحله کلیه بازرسی هایی جهت :

  الف) ابعاد و اندازه ها بصورت نمونه گیر صورت می گیرد .

  ب) کیفیت رنگ پاشی بصورت صددر صد .

  2) تهیه ترانسفورماتور : در این قسمت ترانسفورماتور محصول اصلی با خرید بعضی از قسمتها مونتاژ یا تولید می گردد .

  2-1 ) سیم پیچی : یک دستگاه بوبین پیچ اتوما تیک این قسمت از کار را انجام می دهد که با برنامه ریزی تولید و بالانس خط می تواند هر دو سیم پیچی را انجام داد و نی از به دو دستگاه بوبین پیچ نخواهد بود .

  2-2 ) هسته زنی : این عمل با مونتاژ دستی صورت گرفته که با برنامه ریزی میتوان جهت برآورد نیروی انسانی اقدام و هسته آن ماده خریداری شده را مونتاژ نمود .

  2-3 )ت کمیل : در این مرحله پوسته روی هسته را توسط پرس دستی به شکل مورد نظر در آورده و با انجام عمل مونتاژ و نصب روی ترانس تولید شده (روی هسته ترانس ) و خم لبه ها توسط عمل دستی و یا پیچ و مهره تکمیل می گردد .

  2-4 ) تست نهایی : در این قسمت کنترل حین تولید در مراحل سیم پیچی ، هسته زنی ، تکمیل به صورت نمونه گیری و بعضی موارد صد در صد صورت می گیرد .

  آزمایش ها عبارتند از :

  -1 اتصال سیم پیچ ها .

  -2 کیفیت هسته زنی و مرغوبیت جنس هسته ها .

  -3 کیفیت عایق بندی ترانس .

  -4 کیفیت بازدهی یا عملکرد پایان تولید .

  3)تهیه برد ال کترونیکی کنترل : این برد عمل کن ترل و صافی و یکسو سازی (در صورت نیاز ) جریان برق را انجام می دهد که تولید آن شامل مراحل زیر می باشد

  3-1)برش فیبر مسی و آماده سازی برد : ابتدا با توجه به اندازه مورد نظر فیبرها ی مسی بریده شده که توسط یک دستگاه برش برقی گونیا دار صورت گرفته و سپس فیبرهای مسی توسط اجرای نقشه مدار چاپی با عمل چاپ س یلک در تعداد مورد نیاز و سپس اسید کاری توسط دستگاه اسیدکا ری با کمپرس اسید در ظرفیت طراحی شده ، آماده می شوند .

  3-2 )مونتاژ قطعات در ب رد آماده شده : این عمل توسط دستگاه رباط قابلیت داشته که هزینه تهیه ماشین آلات بسیار زیاد بوده و مقرون به صرفه نیست لذا توسط کارگران و مهیا سازی میز مونتاژ و تامین قطعات مورد نیاز با برنامه ریزی تامین نیروی انسانی می توان به این عمل نیز تحقق بخشید .

  3-3 )لحیم کاری: پس از آماده سازی بردهای مونتاژ شده لازم است قطعات مونتاژ شده بر روی برد لحیم شوند . که با ابزار آلات ابتدائی نظیر هویه برقی ، سیم چین ، قلع کش و موارد مصرفی نظیر قلع و روغن لحیم صورت می گیرد .

  3-4 )تست عملکرد : پس از آما ده سازی برد ها لازم است که از نظر کیفیت لحیم کاری ، صحت قطعه ز نی و عملکرد نهایی و یا اتصالات ضایع ، تست گردد .

  -4 مونتاژ کلیه محصولات واسطه و محصول نهایی :

  -4-1 ابتدا ترانسفورماتور روی شاسی در کفی جعبه نصب می گردد (با پیچ و مهره )

  -4-2 لوازم تکمیلی نظیر کلید و چراغ LED و سیم کشی (ولتمتر )

  بر روی درب جعبه مونتاژ و سیم کشی میگردد .

  -4-3 برد کنترل در محل مورد نظر در روی شاسی بین نوارهای

  لاستیکی نصب و سیم کشی مورد نظر انجام می گردد .

  -4-4 پایه های پلاستیکی در زیر جعبه و نصب پلاک مشخصات و

  مارک تجاری کالا روی درب نهایت اًقرار دادن درب جعبه روی کفی

  و شاسی و مهر نمودن آن .

  -4-5 تست نهایی در این مرحله کلید وضعیتهای عملکرد د ستگاه

  آزمایش شده و در صورت انجام صحیح کار بر چسب کن ترل

  کیفیت بر روی آن نصب می گردد .

  -5 بسته بندی و انبار :

  در این قسمت محصول تولید شده در د رون پلاستیک شفاف قرار گرفته و سپس همراه با کاتالوگ در درون جعبه مقوایی که از قبل جهت این محصول تعبیه گردیده و با مارک تجاری این واحد خریداری شده قرار داده شده و در ب جعبه پلمب می گردد . (منگنه با چسب نواری ) پس از آن توسط نوار نقاله به انبار محصول هدایت می گردد .

 • طرح توجیهی تولید آداپتور

  محصول تولید این واحد آداپتور یا مبدل ولتاژ است و کاربرد آن به منظور تبدیل جریان برق متناوب شهری و برق مستقیم و ولتاژ پایین تر خواهد بود .

  مراحل تولید آداپتور در این واحد شامل :

  1- تزریق پلاستیک : برا ی ساخت قرقره بدنه زیرو رو آداپتور که از جنس پلاستیک هستند از دستگاه تزریق150 گرمی استفاده می شود بعد از عمل تزریق راه گاههای متصل به قطعات جدا می شود . پلی آمید قبل از تزریق در دستگاه خشک کن خشک می شود .

  2- برش و ورق : برای برش ورقه های دینامو و بقیه نوار از گیوتین استفاده می کنند این نوارها سپس به زیر دهانه پرس ضربه ای ده تن هدایت می شوند . قطعات مورد نظر تولید می گردد.

  3- سیم پیچی : عملیات سیم پیچی ثانویه و اولیه در چهار مرحله به کمک بوبین پیچ و دستی انجام می گیرد. برای این منظور سیم های لاکی مختلف روی دستگاه بوبین پیچ مختلف (سه دستگاه ) بسته می شود . لازم به ذکر است سیم پیچی اول ثانویه بخاطر تعداد دور کم6دور ) به کمک دست انجام می گیرد . )

  4- پرسکاری :برای تولید برش هسته های I و E شکل نوارهای ورق به کمک یک قالب دو ایستگاه و پرس ضربه ای 10 تن استفاده می شود.در ایستگاه اول هسته های I شکل و در ایستگاه دوم هسته های E شکل به دست می آیند این هسته ها در قسمت مونتاژ به هم چسبانیده می شوند .

  5- مونتاژ: کلیه عملیات مونتاژ شامل عملیات هسته ها ، کلید،یکسو کننده ،سیم های ورود و خروج و بدنه در قسمت مونتاژ انجام می گیرد .و بعد از چسباندن یک برچسب روی بدنه و بازرسی نهایی ، محصول برای بسته بندی آماده می باشد .

  6- بسته بندی : در بسته بندی ابتدا هر محصول در یک جعبه مقوایی و سپس همراه هر 18 جعبه در یک کارتن سه لایه قرار داده می شوند. و به انبار فرستاده می شوند

 • مراحل توجیه طرح فنی و اقتصادي در یک نگاه

  نخستین مرحله از فرایند بررسی توجیه پذیري هر طرحی مربوط به مطالعات بازار آن می باشد. هر طرحی با توجه به ماهیت آن داراي محصولات یا

  خدمات (که در حالت کلی محصول نامیده می شود )گوناگونی می باشد که هدف از اجراي آن طرح، ارائه محصول به بازار مصرف است .براین اساس پس از

  شناسایی بازارهاي مصرف محصول و تعیین بازار هدف مورد نظر بایستی به بررسی همه جانبه این بازار اهتمام ورزید. مهم ترین مواردي که در مطالعات بازار

  طرح ارائه می گردد شامل تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف محصول مورد نظر در طی سالهاي مختلف در کشور و همچنین پیش

  بینی این موارد در طی سالهاي آتی می باشد.

  - مطالعه در خصوص نحوه گرفتن مجوزها 

  - مطالعه در خصوص تعیین سرمایه مورد نیاز 

  - مطالعه در خصوص شکل گیري سازمان و شرکاء 

  - مطالعه در خصوص منابع مالی و سخت افزاري و نرم افزاري 

  - مطالعات فنی طرح 

  - مطالعات بازار یابی طرح 

  مطالعات فنی طرح :

  در بررسی هاي فنی ابتدا مکان سنجی ومتعاقب آن پس از بررسی هاي لازم در ویژگی هاي محصول و همزمان روش هاي مختلف تولید (محصول)، مناسب

  ترین تکنولوژي که با فرهنگ کاري و توانایی هاي بالقوه صنعت تناسب داشته باشد انتخاب و پیشنهاد می گردد.

  - مکان یابی طرح ( شامل مواد اولیه، نیروي انسانی، بازار، قوانین و مقرارت،تسهیلات زیربنایی و اقلیم) 

  - مشخصات محصول (شامل اجزاي تشکیل دهنده، استاندارده ها) 

  - انتخاب تکنولوژي (نحوه انتقال فناوري، عوامل موثر در انتخاب تکنولوژي و...) 

  - انتخاب روش تولید محصول 

  - برآورد تقاضاي تامین نشده 

  - انتخاب ظرفیت طرح (ظرفیت متناسب با بازار هدف و تکنولوژي ، ظرفیت متناسب با نیاز اقتصادي و تامین منابع مالی و..) 

  - مشخصات فنی طرح (مشخصات فرایند تولید ، ظرفیت انتخابی، مشخصات محصول و...)

  مطالعات بازار :

  تجزیه و تحلیل بازار، مطالعه اي حساس و مهم براي تعیین دامنه سرمایه گذاري، برنامه تولید، ظرفیت کارخانه و فن آوري مورد نیاز بوده و در پاره اي از موارد

  می تواند در تعیین محل اجراي طرح نیز نقش بسزایی را ایفا نماید .پس از بررسی محصول، تقاضاي بالفعل و یا بالقوه که قابل تامین باشد مورد ارزیابی قرار

  گیرد . درمرحله بعد به جهت اینکه مبحث رقبا در تعیین شناخت و اندازه بازار هدف تاثیر گذار ا ست به ترتیب مورد مطالعه قرار گیرد ونهایتاً برنامه بازاریابی

  ارائه شود.

  - اهداف و استراتژیهاي کلان سرمایه گذاري 

  - اهداف پروژه (تشریح ماموریت ها و قلمرو فعالیت، تعیین اهدف د ر قالب ملاحضات اقتصادي) 

  - شناخت محصول ( کالاي مصرفی، نیاز و خواسته، روش تولید و...) 

  - رقابت (رقابت مستقیم و غیر مستقیم در بازار، تجزیه و تحلیل رقبا، برتري ما نسبت به رقباو...) 

  - برآورد تقاضاي برآورد نشده 

  - تعیین بازار هدف( تشریح روش مطالعه بازار ، اندازه نسبی بازار،ویژگی هاي بازار هئق، موقعیت در بازر هدف و ...) 

  - برنامه ریزي بازار یابی ( استراتژي قیمت، محصول ، توزیع، تبلیغات و ورود به بازار)

  تعیین سرمایه مورد نیاز

  - تعیین سرمایه ثابت 

  - تعیین سرمایه در گردش 

  محاسبات مالی

  - تهیه برنامه اجرایی از سال صفر تا زمان بهره برداري 

  - تهیه برنامه اجرایی از زمان بهره برداري تا یک بازه زمانی مشخص 

  - محاسبه قیمت تمام شده محصول و... 

  طرق تامین مالی و اطلاعات تسهیلات مالی

  تامین منابع مالی :براي اجراي طرح از روش هاي ذیل پیش بینی شود:

  - سرمایه مجري طرح 

  - تسهیلات بلند مدت 

  - شراکت با اشخاص حقیقی یا حقوقی 

  - تسهیلات اعطایی دولت 

  محاسبات اقتصادي

  - تجزیه و تحلیل سود و ضرر ، 

  - محاسبه جریان نقدي تا زمان اجرا

 • به روز نگاه داشتن طرح توجیهی

  بازبینی و تشخیص اصلاحات لازم

  اگر طرح توجیهی شما موفق بود باید آنرا مرتباً به روز درآورید. تغییراتی که به اصلاح نیاز دارند به سه موضوع مربوط می شوند: تغییر در شرکت، تغییر ناشی از

  تغییرات فن آوري و مشتري. بی توجهی به این تغییرات سود شما را کاهش می دهد.

  اجراء و اعمال تغییرات

  شما باید به عنوان مالک باید از تغییرات صنعت، بازار و جامعه آگاه باشید. ابتدا اصلاحات موردنیاز را مشخص کنید. باید طرح خود را با تغییرات فوق مقایسه

  کنید. می توانید از همکاران خود کمک بگیرید. البته قضاوت در مورد اطلاحات موردنیاز با شما است. ممکن است اشتباهی بکنید اما با کسب تجربه درصد

  تصمیمات درست شما افزایش یافته و سود بیشتري بدست خواهید آورد.

  پیش بینی مسائل

  بکوشید مسائل احتمالی را قبل از بروز پیش بینی کنید. مثلاً ممکن است با هزینه هایی بیش از مقدار پیش بینی شده مواجه شوید. سپس کاهش شدیدي رادر

  فروش خود تجربه خواهید کرد. این دو عامل همزمان رخ می دهند و اگر براي مواجهه با آنها آماگی نداشته باشید براي شما مشکل ساز می شوند. همچنین

  وقتی همه چیز خوب است مراقب باشید. افزایش سود موقتی است محصول یا خدماتی که امسال مشتري زیادي دارد سال آینده اینطور نخواهد بود. باید به

  تهیه بودجه هاي مختلف مبتنی بر مشکلات فکر کنید. آگاهی از تغییرات صنعت و اصلاح کسب وکار بر طبق این تغییرات براي شما مفید و ثمربخش خواهد

  بود.

 • منسجم نمودن و تکمیل طرح توجیهی

  طرح توجیهی شما باید ترکیب تخصصی و حرفه اي داشته باشد. براي ایجاد تاثیر مطلوب آنرا به شکل زیر مرتب کنید:

  ظاهر: از صحافی فنري پلاستیکی یا جلد مناسب استفاده کنید. (به رنگ آبی، قهوه اي یا مشکی).

  حجم: طرح شما نباید از 30 تا 40 صفحه بیشتر باشد (شامل اسناد). وقتی هر بخش را می نویسید آنرا بصورت خلاصه تهیه کنید. بیشترین اطلاعات ممکن را

  در فرمت خلاصه نویسی ارائه کنید. وام دهنده نباید براي درك و دریافت اطلاعات موردنیاز مجبور به خلاصه کردن و حذف عبارات باشد.

  ارائه: سعی کنید طرح شما قابل اجراء به نظر آید. هزینه زیادي بابت تایپ کامپیوتري و گرافیک هاي کامپیوتري نکنید. برخی وام دهنده ها در نگاه اول چنین

  برداشت می کنند که شما وام آنها را به شکل معقول و درست مصرف نخواهید کرد.

  فهرست مندرجات: حتماً فهرست مندرجاتی براي طرح توجیهی خود تنظیم کنید که بعد از شرح اهداف آورده می شود. فهرست باید طوري باشد که وام دهنده

  به راحتی بخش موردنظر خود را بیابد و باید اسناد حمایت کننده را نیز در آن ذکر کنید.

  تعداد نسخه ها: نسخه هائی براي خود و هر وام دهنده تهیه کنید. همزمان با چند وام دهنده کار نکنید. اگر درخواست وام شما رد شد حتماً طرح توجیهی خود

  را پس بگیرید.

  بعد از پایان کار، طرح توجیهی شما باید شکلی تخصصی داشته باشد اما وام دهنده باید بداند که تهیۀ آن توسط شما انجام شده است. این طرح شاخص خوبی

  براي قضاوت در مورد توان موفقیت شما در اختیار وام دهنده قرار می دهد.

 • آشنایی با همه ابعاد طرح توجیهی (از سیر تا پیاز یک طرح تجاري یا همان طرح توجیهی)

  کسب وکار :

  بخش اصلی و اول طرح شما به جزئیات مربوط به کسب وکار مربوط می شود. این بخش را با خلاصۀ یک صفحه اي در تشریح عناصر اصلی کسب وکار خود

  آغاز کنید. سپس بخش هاي مختلف ذکر شده در خلاصه را شرح وبسط دهید. از سیستم کلید واژه ها استفاده کنید. تمامی موضوعات مربوط به کسب

  وکارخود را که به نظر شما منطقی می آیند ذکر کنید. اطلاعات مربوط به صنعت (بطور کلی ) و کسب وکارخود را (بطور اخص ) ذکر کنید. مطالب را به صورت

  مستقل ذکر کرده و پیش بینی هاي خود را با داده هاي بخش اسناد توجیه کنید.

  ساختار قانونی :

  دلایل انتخاب ساختار قانونی موردنظر خود را ذکر کنید. اگر ساختار کسب وکار شما مالکیت شخصی است می توانید مجوز فعالیت خود را ضمیمه کنید.

  اگر ساختار انتخابی کسب وکارشما مشارکت است نسخه اي از توافق نامۀ همکاري و مشارکت را به بخش اسناد اضافه کنید. توافق نامۀ شما باید شرایط

  مربوط به کناره گیري شرکا و انحلال را در بر داشته باشد. در این توافق نامه باید نحوة توزیع سود و مسئولیت مالی هر ضرري موجود باشد. دلایل مربوط به

  انتخاب این شرایط در توافق نامه را تشریح کنید. اگر شرکتی تاسیس کرده اید علت انتخاب این شکل قانونی و نحوة عملکرد در ساختار شرکتی را تشریح

  کرده و نسخه اي از مجوزها و اساسنامه را به بخش اسناد اضافه کنید.

  اگر قصد دارید ساختار قانونی را در آینده تغییر دهید پیش بینی هاي مربوط به علت تغییر، زمان تغییر، افراد دخیل و مزیت تغییر براي کسب وکار را توضیح

  دهید.

  تشریح کسب وکار :

  در این بخش از طرح شما کسب وکار خود را به تفصیل بیان می کنید. به پرسش هاي کلیدي مربوط به تاریخچۀ کسب و کار و وضعیت فعلی تان و

  پیش بینی هاي آتی مربوط به تحقیق و توسعه پاسخ دهید. دارائی هاي جاري را ذکر کرده و موجودي موجود را از نظر اندازه ، ارزش ، نرخ گردش کار و قابلیت

  بازاریابی بیان کنید. روندهاي صنعت را نیز وارد کنید. محصولات خود را از نظر منحصربفرد بودن شرح داده و ذکر کنید چگونه مشتریان از محصول یا

  خدمت شما منتفع می گردند. همچنین درمورد اینکه انتظار چه موفقیت هایی را در سه تا 5 سال آینده دارید توضیح بدهید.

  محصولات یا خدمات :

  توضیح کاملی از محصولات خود از مرحلۀ مواد خام تا اقلام نهایی ارائه کنید. از چه مواد خامی استفاده می کنید، قیمت آنها چقدر است ، عرضه کننده هاي

  خود را معرفی کنید، آنها در کجا هستند، چرا آنها را انتخاب کرده اید؟ توضیحات مربوط به هزینه و برگۀ قیمت ها را ضمیمه کنید. می توانید از یک عرضه

  کنندة اصلی نیاز خود را تامین کنید اما اطلاعات مربوط به دیگر عرضه کنندگان را نیز ارائه کنید. ذکر کنید چه راهکارهایی براي مقابله با افزایش ناگهانی

  سفارش ها یا از دست دادن عرضه کنندة اصلی اندیشیده اید.

  ممکن است شنیده باشید که قرض دهنده بدترین حالت را در نظر می گیرد. این بدان معناست که وي می خواهد شما از قابلیت پیش بینی و حل مسائل

  بالقوه برخوردار باشید. اندیشیدن به تغییرها و آمادگی براي موارد دور از انتظار براي شما مفید است زیرا می توانید به ادامۀ کار خود امید داشته باشید.

  ازطرفی برخی کسب وکار ها موفق نمی شوند و شکست می خورند زیرا در کوتاه مدت موفقیت زیادي کسب می کنند. از اینرو برنامه ریزي براي بهترین حالت

  ممکن نیز لازم است . اگر سفارش هاي بسیار زیادي دریافت کردید طرح شما باید داراي اطلاعات کافی براي بکارگیري پرسنل و کارکنان موردنیاز و

  عرضه کنندگان دیگر باشد.

  اگرارائه دهنده خدمات هستیدشرح دهید که خدمات شما چیست، قابلیت عرضۀ چه چیزي را دارید، چگونه آنرا عرضه می کنید، کار را چه کسی انجام

  می دهد و این خدمات در کجا انجام و اجراء می شوند. همچنین ذکر کنید که چرا کارشما یگانه و منحصر به فرد محسوب می شود و چه چیز ویژه اي براي

  عرضه به مشتریان خود دارید. اگر محصول و خدماتی را ارائه می کنید که همراه با هم عرضه می شوند آنرا در طرح خود ذکر کنید.

  دوباره از کلید واژه ها استفاده کنید. خدمات آتی را که قصد دارید به کار خود اضافه کنید ذکر نمائید. مسائل بالقوه و نحوة رفع آنها را ذکر کنید.

  باید تمامی حقوق مربوط به مالک مثل حق کپی رایت، ثبت اختراع یا نام تجاري را در این بخش ذکر کنید.

  محل :

  اگر محل در طرح تجاري شما مهم است باید در بخش بازاریابی بر آن تاکید کنید. مثلاً اگر فروشگاه خرده فروشی را افتتاح می کنید محل موردنظر با بازار

  موردنظرتعیین می شود. اگر تولیدکننده هستید و کالاها و خدمات خود را وسیلۀ حمل کننده هاي متداول و معمول عرضه می کنید محل رابطۀ مستقیم با

  بازار موردنظر ندارد و می توانید محل را در بخش کسب وکار تشریح کنید.

  می توانید این بخش را با جملاتی مثل شرکت ABC در انباري به وسعت 25000 فوت مربع در خیابان 372 EastMain درBurke

  قرار دارد.  

  محل به دلیل قابلیت دسترسی به تسهیلات حمل و نقل ، ایمنی خوب ، هزینۀ پائین زمین و مجاورت با عرضه کننده ها انتخاب شده است شروع کنید.

  حال دلایل مربوط به انتخاب محل را تشریح کرده و توضیحات فیزیکی مربوط به دلایل خود را ذکر کرده و نسخه اي از اجاره نامه را ضمیمه کنید. اطلاعات

  مربوط به انتخاب محل را ذکر کرده و دیگر محل هاي ممکن را نیز ذکر کنید. می توانید عکس ها، طرح ها نقشه هاي مربوط به محل را نیز در بخش اسناد

  بیاورید. براي نوشتن آنالیز محل از عناوین مذکور در ذیل استفاده کنید. تنها عناوینی را ذکر کنید که به کسب کار شما مربوط می شوند.

  عناوین مربوط به آنالیز محل :

  1 آدرس

  2 نام رابط

  3 هزینه / فوت مربع

  4 سابقۀ محل

  5 موقعیت آن نسبت به بازار موردنظر

  6 الگوي تردد مشتریان

  7 الگوي تردد عرضه کنندگان

  8 دسترسی به پارکینگ (شامل دیاگرام )

  9 نرخ جرائم در منطقه

  10  کیفیت خدمات عمومی

  11  توضیحات مربوط به مسیرهاي رفت و آمد (پیاده ) در منطقه

  12  فروشگاههاي مجاور و وضعیت تجاري منطقه

  13  مقررات مربوط به آن منطقه

  14  وجود خدمات همگانی

  15  دسترسی مواد خام

  16  دسترسی نیروي کار

  17  هزینه (اجرت ) نیروي کار

  18  دسترسی به محل سکونت کارمندان

  19  نرخ مالیات

  20  ارزیابی محل از نظر رقابت

  مدیریت :

  این بخش توضیح می دهد که گردانندگان کسب وکار چه کسانی هستند. اگر شما داراي ساختار مالکیت شخصی هستید در مورد توانایی هاي خود توضیح

  داده و شرح حالی از خود ارائه کنید. در مورد بخش هایی که در آن نیاز به کمک دارید صادق باشید و نحوة دریافت کمک را بیان کنید.

  اگر کار شما بصورت مشارکتی انجام می شود علت انتخاب شرکا را توضیح دهید و بگوئید آنها چه کمکی به کسب وکار می کنند و قابلیت هاي آنان چگونه با

  یکدیگر همخوان و سازگاراست . تجربه ، مهارت ، سابقه در شرح حال آنها ذکر شده و در بخش اسناد آورده می شود. اگر کار شما شرکتی است اطلاعاتی مفصل

  مربوط به ساختار شرکت و دفاتر آنرا ارائه کنید. شرح حالی از تمامی مسئولان ارائه کرده و به پرسش هاي زیر در مود آنان پاسخ دهید. آنها کیستند؟ چه

  مهارت هایی دارند؟ چرا آنها را انتخاب کرده اید؟ چه مزیتی براي سازمان دارند؟

  پرسنل :

  در این جا شرحی در مورد اینکه چه کسی کار را انجام می دهد؟ چرا آنها انتخاب شده اند؟ آنها چگونه استخدام می شوند؟ دستمزد آنان چقدر است ؟ آنها چه

  کاري انجام می دهند؟ آورده می شود . وظایف و توضیحات شغلی تمامی پرسنل را ذکر کنید. مزیت هاي هر کدام از کارمندان را تشریح کنید. اگر

  سفارش هاي زیادي براي محصولات یا خدمات دریافت کنید آیا طرحی براي افزایش پرسنل دارید؟

  روش هاي بایگانی :

  در این قسمت ذکر می نمایید که از چه سیستم حسابداري استفاده می کنید و چرا چنین سیستمی را انتخاب کرده اید، چه بخش از بایگانی در داخل شرکت

  انجام می شود، چه کسی مسئول بایگانی است ، آیا از حسابدار خارجی استفاده می کنید، در این صورت چه کسی در شرکت شما مسئول مطالعۀ گزارشات

  مالی و تجزیه تحلیل کردن گزارش هاي ارائه شده توسط حسابدار است ، این مطلب مهم است که نشان دهید حسابدار شما به چه مواردي رسیدگی می کند و

  شما در استفاده از گزارشات مالی جهت اعمال تغییرات در شرکت و سود آورترکردن آن چه ابزارهایی در اختیار دارید. بعد از خواندن این بخش وام دهنده از

  قابلیت شرکت شما در حفظ سوابق مالی و تغییرات آنها اطمینان پیدا می کند.

  بیمه :

  بیمه مورد مهمی در هر کسب وکار است . کارهاي خدماتی به تعهد پرسنل ، بیمه کردن کالاهاي مصرفی درزمان حمل و نقل ویا نگهداري در شرکت توجه

  دارند. براي نمونه اگر در شرکت از اتومبیلی استفاده می کنید باید در بیمه استفاده از آن ذکر شود. اگر مالک محل کسب و کار خود هستید به بیمۀ ملک

  نیاز دارید. برخی کسب وکار ها به وجه الضمان نیاز دارند. ممکن است شرکا خواستار بیمه عمر باشند. لازم است انواع مختلف بیمۀ متناسب با کار خود را در

  نظر بگیرید. در این بخش بگوئید چه نوع بیمه اي دارید و چرا آنرا انتخاب کرده اید، محدودة زمانی بیمه چقدر است و بیمه گر چه کسی است . اطلاعات مربوط

  به بیمۀ خود را به روز نگهداري کنید.

  امنیت :

  برطبق گزارش اطاق بازرگانی ایالات متحده بیش از 30 درصد مشکلات کسب و کارها در آمریکا از نادرستی کارگران ناشی می شود. این امر به دزدي کالاها

  و اطلاعات مربوط می شود.

  لازم است در این بخش مسائل امنیتی مربوط به کار خود را ذکر کنید. مثلاً اگر داده هاي چاپی کامپیوتري را دور می ریزید خردکنندة کاغذ ابزار مناسب و

  مقرون به صرفه اي است . مسائل مربوط به کار خود را پیش بینی کنید، اقدامات امنیتی مورد استفاده را تشریح کنید، بگوئید چرا آنها را انتخاب کرده اید و چه

  کاري براي شما انجام می دهند. در این رابطه با نمایندة بیمه صحبت کنید. با نصب ابزارهاي امنیتی می توانید هزینه هاي بیمه را کاهش داده و از کسب وکار

  خود محافظت کنید.

  خلاصه :

  تا اینج ا شما تمامی بخش هایی که باید در بخش کسب و کار آورده شوند را تشریح کرده اید. تاکید می شود که در تهیه این قسمت از کلید واژه ها استفاده

  کنید، مسائل احتمالی را پیش بینی کنید و راه حل هاي مربوطه را مشخص نمائید. روندهاي صنعت را تجزیه و تحلیل کرده و شرکت خود را براي آینده آماده

  کنید. وقتی بخش کسب کار را به پایان رساندید باید به بخش بازاریابی بپردازید.

  بازاریابی :

  دومین بخش اصلی طرح تجاري شما به جزئیات برنامه بازاریابی مربوط می شود. برنامه بازاریابی خوب در توسعه و موفقیت کسب و کار شما ضروري است .

  اطلاعات مربوط به بازار را با تأکید بر بازارهدف موردنظر در این بخش وارد کنید. باید مشتریان خود را مشخص کرده و روشهاي عرضۀ محصولات و خدمات

  خود به آنها را تشریح نمایید. در این جا عامل اصلی زمان است . بررسی و عرضۀ برنامه بازاریابی به زمان نیاز دارد اما این زمان ارزش صرف شدن را دارد.

  به خاطر داشته باید که به درك روشن و صریحی از خریداران خود، استفاده کنندگان خدمات ، علت انتخاب شرکت شما توسط آنان و نظر آنان در مورد

  شرکت خود نیاز دارید.

  این بخش را با خلاصۀ یک صفحه اي از عناصر کلیدي برنامه بازاریابی خود آغاز کنید. در بخش زیر هرکدام از موارد ذکر شده در این خلاصه را تشریح

  می کنیم . گزارشات ، پیش بینی هاي توجیهی و داده ها را در بخش اسناد بیاورید. روش کلید واژه در اینجا هم مفید است . عناوینی که از نظر شم ا منطقی

  هستند باید در این بخش آورده شوند.

  بازار هدف :

  بازارهدف گروهی از مشتریان است که خصوصیات مشترکی دارند که آنها را از دیگر مشتریان تفکیک می کند. لازم است این مجموعه خصوصیات مشترك

  را که باعث می شود آنها مشتري شما باشند تشریح کنید . بگوئید تحقیق بازار خود را چگونه انجام داده اید. منابع و نتایج شما کدامند؟ آمارهاي مربوط به

  بازارهدف شما کدامند؟ مشتریان شما در کجا کار و زندگی کرده و از کجا خرید می کنند؟ آیا از محل زندگی خود خرید می کنند یا از محل کار خود؟ آیا

  خدمات دهی در منازل مقرون به صرفه و به نفع مشتریان شما است؟

  یافته هاي خود را با گزارشات مرکز آمار، پرسشنامه ها و نتایج بازاریابی آزمایشی تطبیقی دهید. بگوئید از نظر منابع، نقاط قوت و ضعف چگونه می توانید به

  این بازار سرویس دهید. بر پیش بینی هاي معقول و درست مربوط به اندازة بازار تکیه کنید.

  رقابت :

  رقابت مستقیم میان شرکتهایی است که محصولات یا خدمات مشابه را در یک بازار عرضه می کنند. رقابت غیرمستقیم میان شرکتهایی است که داراي

  محصولات و خدمات مشابه اما در بازارهاي هدف مختلف هستند. لازم است که هر دو نوع رقیب را ارزیابی کنید و نگرشهاي آنان را تعیین کنید. آنان سعی

  می کنند در کدام بخش از بازار نفوذ کنند، آیا می توانید به شکل بهتري در همان بازار عمل کنید، آیا می توانید بازار بهتر و بدون رقیبی پیدا کنید؟

  براي جمع آوري، سازماندهی و ارزیابی اطلاعات مربوط به رقابت از عناوین مطروحه در ذیل استفاده کنید. آنالیز شما در مورد این اطلاعات به برنامه ریزي

  ورود به بازار کمک می کند. تعیین کنید سهم بازار فعلی رقابت چقدر است؟ آیا می توانید این سهم را بدست آورید یا باید جاهاي خالی بازار را پر کنید.

  عناوین مربوط به مقوله رقابت :

  -1 نام رقبا

  -2 محل

  -3 محصولات یا خدمات ارائه شده

  -4 شیوه هاي توزیع

  (عمده فروشی، خرده فروشی، فروشهاي شخصی، فروشهاي شرکتی)

  -5 شیوه هاي ترفیع، تبلیغ

  -6 ساختار قیمت گذاري

  عملکرد(گذشته وحال)

  -8 سهم بازار

  -9 نقاط قوت

  -10 نقاط ضعف

  بعد از تکمیل این بخش شما و قرض دهنده از رقبا، محل آنها، محصولات یا خدمات عرضه شده توسط آنها، برنامه رقابت با آنها مطلع خواهید شد.

  شیوه هاي توزیع :

  توزیع عبارتست از نحوة انتقال فیزیکی محصولات به مشتریان یا عرضۀ خدمات به آنان. توزیع رابطۀ نزدیکی با بازار موردنظر دارد. در این بخش الگوهاي

  خرید را مشخص کنید. اگر محصولی را می فروشید آیا مشتریان شما از طریق پست یا بوسیلۀ کاتالوگ خرید می کنند یا اینکه خرید خود را به شکل مستقیم

  از فروشگاه انجام می دهند، آیا شما محصول خود را به شکل مستقیم یا از طریق نمایندة تولید کننده می فروشید؟ درصورت حمل محصول چه کسی

  هزینه هاي حمل را دریافت می کند و از چه نوع حمل کننده اي استفاده می کنید؟ از کلید واژه ها براي پاسخ دادن به پرسش هاي مربوط به طرح توزیع

  استفاده کنید. گزارشات آماري، برگه هاي مربوط به هزینه هاي حمل کننده، قرارداد با نمایندگان تولید کننده یا دیگر اسناد مربوطه را اضافه کنید. اگر کار

  شما خدماتی است، آیا خدمات خود را در مغازه عرضه می کنید، آیا خدمات خود را با تماس هاي تلفنی به محل عرضه می کنید، در اینصورت هزینۀ مسافت

  طی شده چقدر است، زمان واکنش برنامه ریزي شدة شما براي عرضۀ خدمات موردنیاز مشتري چقدر است؟

  مزایا و معایب روشهاي مختلف توزیع را ذکر کرده و دلایل مربوط به انتخاب هر روش را ذکر کنید. مورد بهترین حالت فوق الذکر را به خاطر داشته باشید.

  مواردغیرمنتظره را ذکر کنید. مثلاً اگر کارکنان شرکتی که خدمات حمل ونقل محصولات شما را انجام می دهد اعتصاب کنند، شما محصولات خود را چگونه

  توزیع می کنید، اگر وانت عرضه کنندة خدمات از کار بیفتد آیا خودروي دیگري در اختیار دارید که به عنوان پشتیبان قابل استفاده باشد؟ جریان کاري

  معمول را ذکر کنید.

  تبلیغات :

  تبلیغات این پیام را به مشتریان شما می رساند که محصول و خدمات شما خوب و مطلوب است. تبلیغات خود را باتوجه به بازار موردنظر تهیه کنید. تحقیق

  بازاریابی شما مشخص می کند که کدام کانال تلویزیون، رادیو یا کدام نشریه براي بازار موردنظرمناسب تر است. تبلیغات رقباي خود دراین رسانه ها را ارزیابی

  کنید. نسخه هایی از تبلیغات خود مثل بروشور، تبلیغات پستی و توزیعی تهیه کنید. به قرض دهنده بگوئید هزینه هاي تبلیغاتی خود را در کجا صرف

  می کنید، چرا این روشها را انتخاب کرده اید، پیام شما چگونه به بازار موردنظر می رسد، رقابت تبلیغاتی شما چه زمانی آغاز می شود، طرح تبلیغاتی شما چقدر

  هزینه دارد و از چه نوع فرمتی براي تبلیغ استفاده می کنید.

  قیمت گذاري :

  ساختار قیمت گذاري شما در موفقیت کسب و کارتان بسیار مهم است و با تحقیق بازار و آنالیز مسائل مالی تعیین می شود. استراتژي بازاریابی اصلی،

  قیمت گذاري در دامنۀ بین حداکثر و حداقل قیمت است. سقف قیمت گذاري (حداکثر قیمت) بوسیلۀ بازار تعیین می شود و بیشترین هزینه اي است که

  مشتري براي یک محصول یا خدمات پرداخت می کند و بر ارزش درك شده مشتري از محصول یا خدمت مبتنی است.شما باید مشخص نمایید که هزینۀ

  رقابت چقدر است، کیفیت محصول یا خدماتی که ارائه می کنید چیست، ماهیت تقاضا چیست و چه آینده اي را پیش بینی می کنید؟ قیمت حداقل پائین ترین

  قیمتی است که با آن می توانید محصول یا خدمات خود را عرضه کنید که هزینه هاي شما را تامین کرده و سود قابل قبولی نیز دارد. تمامی هزینه ها را در

  نظر بگیرید. مواد خام، هزینۀ سربار دفاتر، حمل و نقل، هزینۀ خودرو، مالیات، بازپرداخت وام و بهره تعدادي از موارد هزینه هستند. کسب و کار سودآور با

  قیمت بین حداقل و حداکثر کار می کند. اختلاف میان قیمت ها امکان دادن تخفیف، بدهی ها و برگشت را فراهم می کند.

  با فعالیت هاي ترویجی و تشویقی بر ارزش درك و استنباط شده توسط مشتري تاثیر بگذلرید. باید در مورد این مطلب تصمیم گیري کنید که محصولات و

  خدمات شما چه چیزي عرضه می کنند که دیگررقبا آنها را عرضه نمی کنند و بعد آنرا به عنوان مزیت منحصر به فرد ترویج کنید.

  طراحی محصول :

  بسته بندي و طراحی محصول در موفقیت کار شما نقش مهمی بازي می کند. این موارد اولین چیزهایی هستند که به چشم مشتري می آیند. خواسته هاي بازار

  موردنظر خود را در طرح نهایی محصول و طراحی بسته بندي در نظر بگیرید. موارد مطلوب را از نظر اندازه، شکل، رنگ ماده و عبارات چاپ شده روي

  محصول مشخص کنید. بسته بندي، توجه عمومی را تا حد زیادي به خود جلب می کند. از قوانین مربوط به بسته بندي و برچسب گذاري صحیح استفاده کنید.

  از کلید واژه براي پاسخ دادن به پرسش هاي مربوط به طرح محصول و بسته بندي استفاده کنید. طرح ها یا تصاویر (عکسها) را ضمیمه کنید. اطلاعات مربوط

  به حقوق مالکیت مثل حق کپی رایت، نشان تجاري یا حق اختراع را اضافه کنید.

  زمانبندي ورود به بازار :

  زمانبندي درود شما به بازار بسیار مهم است و به تحقیق و برنامه ریزي دقیق نیاز دارد. عرضۀ محصولات و خدمات در زمان ومکان درست بر موفقیت شما

  تاثیر بسیار دارد. نحوة دریافت محصول توسط مشتري تحت تاثیر فصل، شرایط جوي و تعطیلات قرار دارد.

  محل :

  اگر انتخاب محل به بازار هدف ارتباط دارد آنرا در این بخش از طرح تجاري وارد کنید. دلایل انتخاب خود را ذکر کنید. ماهیت همسایگان شما چیست، آیا

  این محل با تصویري که از کسب وکار موردنظر دارید منطبق است، در این منطقه رقابت در چه سطحی است، الگوي تردد و رفت وآمد چیست، وضعیت

  وشرایط اجاره یا خرید چیست، سابقۀ فعالیت محل موردنظر شما چیست، آیا ظرف چند ماه گذشته شرکتی در این منطقه ورشکست شده است (فعالیت خود

  را تغییر داده است)، اگر اینطور است ببینید آیا این امر به محل فعالیت ارتباطی داشته است یا خیر. آیا منطقه اي که قصد دارید طرح خودر ا در آن اجراء

  کنید مبناي اقتصادي قوي و محکمی دارد، چه محل هاي دیگري را در نظر گرفته اید؟ اینها پرسش هایی هستند که می توانید آنها را در نظر بگیرید.

  روندهاي صنعت :

  به تغییرات صنعتی توجه کنید. تکنولوژي جدید محصولات جدیدي را به بازار عرضه می کند که خدمات جدیدي را خلق خواهند کرد. ژورنال هاي تجاري و

  گزارش هاي صنعتی منطقۀ خود را مطالعه کنید. نحوة تغییر بازار خود را پیش بینی کرده و آنچه را که می خواهید انجام دهید برنامه ریزي کنید.

  اسناد مالی :

  هم اکنون آماده هستید تا بخش سوم طرح خود را تهیه کنید. سوابق مالی براي نشان دادن گزارش ها و وضعیت مالی گذشته، حال و آینده (پیش بینی ها) بکار

  می روند. در این بخش اسناد اصلی را ذکر می کنیم که باید در طرح تجاري خود وارد کنید. در این بخش هم پروفرماها و هم گزارشهاي مالی واقعی آورده می

  شود. اگر این کارها به ترتیب ذیل انجام شوند کار شما ساده تر خواهد شد:

  خلاصه اي از نیازهاي مالی :

  کاربرد وجوه استقراضی

  گزارش جریان تقدینگی (بودجه)

  پیش بینی سه ساله

  آنالیز سر به سر

  گزارش هاي عملکرد واقعی

  - ترازنامه ها

  - صورت درآمد (سود و زیان)

  - کاربرد وام / سابقۀ مالی

  خلاصه اي از نیازهاي مالی

  اگر براي دریافت وام اقدام می کنید قرض دهنده و سرمایه گذار نیازهاي کاري شما را ارزیابی خواهند کرد. آنها سه نوع سرمایۀ مورد استفاده را به شرح زیر

  تفکیک می کنند:

  سرمایۀ کاري  براي ارضاء نیازهاي مختلف که باید از طریق سرمایۀ نقدي و در طول سیکل کاري کامل بعدي (معمولاً یک سال) پرداخت شوند بکار می رود.

  سرمایۀ رو به رشد  براي ارضاء نیازهائی بکار می رود که باید با سود مربوطه در یک دورة چند ساله پرداخت شوند. اگر به دنبال سرمایۀ روبه رشد هستید

  باید نحوة استفاده از سرمایه براي افزایش سود (به حدي که قادر به بازپرداخت وام در مدت چند سال باشید) را نشان دهید.

  سرمایۀ مالی  براي ارضاء نیازهاي همیشگی بکار می رود.

  با در نظر داشتن موارد فوق باید خلاصه اي از نیازهاي مالی خود تهیه کنید. این سند نشان می دهد که چرا براي دریافت وام اقدام می کنید وبه چه میزان وام

  نیاز دارید.

  نحوه استفاده از وجوه استقراضی

  وام دهنده از شما می خواهد در مورد نحوة استفاده از مبلغی که می خواهید قرض بگیرید گزارشی ارائه کنید. شما باید توضیح دهید که چگونه می خواهید

  وجوه استقراضی را خرج کنید. اطلاعاتی در تائید گفته هاي خود ارائه کنید.

  باید مطمئن باشید که اطلاعات تائیدکننده به راحتی قابل فهم و بررسی براي مسئول وام دهنده اي که درخواست شما را بررسی می کند می باشد. اگر

  اطلاعات شما به شکل درست سازماندهی و مرتب نشده باشد درخواست شما به این دلیل ساده که مواد و مطالب یافت نشدند پذیرفته نمی شود. لازم است

  که فهرست مندرجات منظم و مرتبی تهیه کنید.

  صورت جریان نقدینگی (بودجه)

  گزارش هاي جریان نقدینگی اسنادي هستند که برمبناي پول رایج به طرح تجاري شما معنا و مفهوم می دهند. آنها جریان نقدینگی ورودي و خروجی را در

  یک دورة زمانی نشان داده و براي طرح ریزي داخلی بکار می روند. اگر مدتی است که در این زمینۀ کاري فعالیت می کنید می توانید گزارش هاي کاري را

  همراه با مقادیر واقعی مربوط به درآمد و هزینۀ سال هاي قبل و تغییرات پیش بینی شدة دورة بعدي ترکیب کنید. اگر شغل جدیدي را شروع کرده اید باید

  نیازهاي مالی و پرداخت هاي نقدي خود را مشخص کنید. سود شما در پایان سال به تراز صحیح میان جریان هاي نقدي ورودي و خروجی بستگی دارد.

  صورت جریان نقدینگی موارد زیر را مشخص می کند:

   چه زمانی انتظار می رود نقدینگی دریافت شود.

   انتظار می رود چه میزان نقدینگی دریافت شود.

   چه زمانی نقدینگی بایدبراي پرداخت صورتحسابها و بدهی ها بکار رود.

   چه میزان نقدینگی براي پرداخت هزینه ها لازم است.

  همچنین این فاکتور به مدیر امکان می دهد تا منبع تغذیۀ مورد نیاز را مشخص کند (یعنی آیا این مبلغ از فروش و خدمات حاصل می شود یا باید آنرا از

  جایی قرض گرفت). اطمینان حاصل کنید که در پیش بینی هاي شما مبالغ قابل پرداخت و مدت زمان موردنیاز براي پرداخت توسط مشتري به حساب آورده

  شده است. گزارش جریان نقدینگی تنها به معاملات نقدي حقیقی ارتباط دارد و با استهلاك کالا یا دیگر اقلام هزینۀ غیرنقد سر و کاري ندارد.

  صورت جریان نقدینگی را م ی توان براي هر دورة زمانی تهیه کرد. پیشنهاد می شود که این کار را در سال مالی کسب و کار خود انجام دهید. باید آنرا بر

  مبناي ماهیانه براي سال بعدي تهیه کرده و حداقل به صورت فصلی آنرا اصلاح کنید تا عملکرد دقیقی را ظرف سه ماه عملکرد قبلی نشان دهد.

  به هنگام تهیۀْ صورت جریان نقدینگی تدوین چند بودجۀ مجزا مفید است. این بودجه ها به ترتیب زیر هستند:

  1 بودجۀ هزینۀ فروش

  2 بودجۀ هزینه هاي ثابت

  3 بودجۀ هزینه هاي متغیر

  دو گزارش کاري را می توان در عرضۀ گزارش جریان نقدینگی بکار برد.

  منابع گزارش علمکرد نقدینگی: تمامی منابع مالی کسب و کار را شامل می شود.

  میزان مبلغ نقدي که باید به ازاء گزارش عملکرد پرداخت شود: میزان موجهی که باید براي پرداخت هزینه ها و تعهدات صرف شود را مشخص می کند.

  تذکر: باید در گزارش عملکرد پیش بینی هایی براي همان مقطع زمانی انجام شود (ماهیانه، فصلی یا سالیانه).

  زمانیکه دو گزارش عملکرد را تهیه کردید می توانید اطلاعات را به صورت جریان نقدینگی خود انتقال دهید.

  نحوه تکمیل صورت جریان نقدینگی

  ستون هاي عمودي صورت جریان نقدینگی معرف 12 ماه است و در انتها جمع ستون آورده شده است. ردیف هاي افقی این صورت مقادیر مربوط به منابع هر

  وجه نقد را نشان می دهند و مبلغ نقدي که باید پرداخت شود از دو گزارش عملکرد قبلی و بودجه هاي مجزا گرفته شده است.

  مقادیر پیش بینی شده براي هر ماه جریان نقدینگی و جریان هاي ورودي و خروجی کسب وکار شما را در در یک دورة یک ساله نشان می دهد. از ماه اول

  سیکل کاري شروع کرده و به ترتیب زیر به پیش بروید.

  1 تراز نقد اولیه (شروع) را پیش بینی کنید. آزا در اولین ماه سیکل کاري وارد کنید.

  2 دریافت هاي نقدي ماه اول را پیش بینی کنید.

  3 براي تعیین کل پول نقد، موجود تراز نقد اولیه و دریافت هاي نقدي را جمع بزنید.

  4 هزینه هاي بهرة مستقیم و غیر مستقیم ماه اول را پیش بینی کنید.

  5 مبالغ مربوطه به مالیات، دارایی هاي بلندمدت و بازپرداخت هاي وام را پیش بینی کنید. همچنین مبالغی را پیش بینی کنید که باید توسط مالکین پرداخت

  شود.

  6 کل هزینه ها و پرداختی ها را جمع کنید. این مبلغ کل نقدینگی پرداخت شده است.

  7 کل مبلغ نقد پرداختی را از کل نقدینگی موجود کسر کنید. نتایج را در تراز نقدي کسري وارد کنید. اگر نتیجه منفی است این مقدار را حتماً در داخل

  پرانتز قرار دهید.

  8 وام هایی که باید دریافت شود و سپرده مالی را پیش بینی کنید. به تراز نقدینگی / کسري اضافه کنید تا تراز نقدینگی نهایی بدست آید.

  9 تراز نقدینگی بدست آمده را به عنوان تراز نقدینگی ماه آینده در نظر بگیرید.

  10  این مراحل را در مورد ماههاي دیگر تا ماه آخر سیکل کسب وکار انجام دهید.

  براي کامل کردن ستون کل به ترتیب زیر عمل کنید:

  1 تراز نقدي اولیه مربوط به ماه اول را در اولین محل مربوط به ستون کل وارد کنید.

  2 مقادیر ماهیانۀ هر گروه را بصورت افقی اضافه کنید و نتیجه را در گروه کل مربوطه وارد کنید.

  3 ستون کل را همچون روش ماههاي مجزا محاسبه کنید. اگر در محاسبات خود دقیق باشید تراز نقد منتهی به دسامبر دقیقاً با مجموع تراز نقد پایانی برابر

  خواهد بود

  تذکر: اگر کار شما جدید است باید پیش بینی هاي خود را عمدتاً بر مبناي تحقیق بازار و روندهاي صنعت انجام دهید. اگر شغل و کارشما جدید نیست

  می توانید از صورت هاي مالی سال هاي مالیاتی قبلی استفاده کنید.

  آنالیز بودجۀ فصلی باید به صورت یک رکورد براي مقایسۀ صورت جریان نقدینگی (یا بودجه) با عملکرد حقیقی کارشما بکار رود. هدف از آن اینست که

  مشخص کند آیا شما در حدود پیش بینی هاي انجام شده کار می کنید یا خیر و به شما کمک می کند تا کنترل تمامی مراحل عملیات کاري خود را حفظ

  کنید. اگر آنالیز شما نشان می دهد که در برخی بخش ها از بودجه جلو افتاده اید باید با تعدیل صورت جریان نقد با کاهش برخی موارد آنرا جبران کنید. در

  صورت استفادة درست صورت جریان نقدینگی، ابزار ارزشمندي در رسیدن به اهداف مالی است.

  پیش بینی درآمد سه ساله :

  پیش بینی درآمد سه ساله صورت پروفرماي درآمد (صورت سود و زیان) است. تفاوت موجود با صورت جریان نقدي در این است که پیش بینی سه ساله تنها

  درآمد و هزینه هاي کسر کردنی را شامل می شود در حالیکه صورت جریان نقد تمامی منابع نقد و مبلغ نقدي را شامل می شود که باید پرداخت شود.

  نظریات مختلفی در مورد مدت زمان مربوط به درآمد و هزینه هاي برآورد شده وجود دارد که باید آنرا بر مبناي سالیانه یا ماهیانه انجام داد. اگر این پیش بینی

  درآمد به منظور کسب وام انجام شده است در مورد نیازمندي هاي ویژة وام دهنده مطالب لازم را بیاورید. اگر پیش بینی ها براي استفادة خود شما انجام

  شده اند پیش بینی سه ساله با مبناي سالیانه به جاي ماهیانه پیشنهاد می شود.

  منابع اطلاعات :

  اطلاعات مربوط به پیش بینی درآمد سه ساله را می توان از صورت جریان نقد تا پیش بینی فروش و بودجه هاي منفرد آنالیز بازاریابی وکسب و کار (اگر این کار

  را تازه شروع کرده اید) بدست آورد. اگر کار شما جدید نیست می توانید از صورت هاي مالی قبلی براي پیش بینی دیگر عوامل استفاده کنید. افزایش و کاهش

  درآمد و هزینه ها واقع گرایانه هستند. این تغییرات باید در تمامی پیش بینی ها وارد شوند. به خاطر داشته باشید که روندهاي صنعت می توانند کاهش هایی در

  درآمد و هزینه ها ایجاد کنند. یک نمونه از این حالت در صنعت کامپیوتر رخ می دهد که در آن رقابت افزایش پیدا کرده و استاندارد کردن اجزاء کاهشی در

  هزینه و قیمت فروش اقلام مشخص ایجادکرده است.

  آنالیز نقطه سر به سر :

  نقطۀ سر به سر نقطه اي است که در آن هزینه هاي شرکت دقیقاً با فروش یا حجم خدمات آن برابر می شود. در این نقطه است که کسب و کار نه سود می کند

  و نه ضرر. نقطۀ سر به سر را می توان به شکل ریاضی یا در گراف محاسبه کرد.

  براي اعمال آنالیز سر به سر در عملکرد شغلی ابتدا باید دو نوع هزینه را پیش بینی کرد: هزینه هاي ثابت و هزینه هاي متغیر. هزینه هاي ثابت با فروش یا

  خروجی تغییر نمی کنند. هزینه هاي متغیر به نسبت مستقیم با خروجی تغییر می کنند. هرچه حجم فروش بیشتر باشد هزینه بیشتر است.

  منبع اطلاعات آنالیز سر به سر

  تمامی مقادیر را می توان از پیش بینی سه ساله بدست آورد. در واقع اکنون باید ببینید که هر سند مالی در طرح تجاري شما بر مبناي آنچه قبلاً گفته شد

  تهیه می شود.

  محاسبه نقطه سربسر:

  رویکرد ریاضی

  مثالی از محاسبه نقطه سربسر با بکارگیري فرمولهاي ریاضی در زیر نشان شده است :

  ( نقطه سربسر فروشها = هزینه هاي ثابت + (هزینه هاي متغیر – 1

  اصطلاحات بکار رفته :

  نقطه سربسر فروش = حجم فروش در نقطه سربسر

  هزینه هاي مستقیم = مخارج مستقیم ، استهلاك ، بهره ها

  هزینه هاي متغیر = هزینه فروش ها و مخارج متغیر

  درآمدهاي فروش = درآمد ناشی از فروش کالا یا خدمات

  صورت هاي عملکرد حقیقی :

  صورت هاي عملکرد حقیقی صورت هاي مالی هستند که فعالیت کسب و کار شما را در گذشته نشان می دهند. اگر کار جدیدي را آغاز کرده اید هیچ سابقۀ

  کاري ندارید بخش مالی شما با صورت هاي پیش بینی شده و سابقۀ مالی شخصی پایان می یابد. در غیر اینصورت به صورت هاي عملکرد حقیقی زیر نیاز دارید:

  ترازنامه :

  صورت سود و زیان

  سابقۀ مالی یا کاربرد وام

  ترازنامه

  ترازنامه صورت مالی است که معمولاً در موقع بستن یک دوره حسابداري تهیه می شود و وضعیت مالی کسب و کار را در یک تاریخ مشخص نشان می دهد و

  تصویري از وضعیت مالی شرکت شما در یک زمان مشخص را بدست می دهد. با تهیه منظم این صورت می توانید روندهاي موجود در وضعیت مالی را

  مشخص و تجزیه تحلیل کرده و اصلاحات لازم را در زمان مناسب انجام دهید.

  طبقه بندي ها :

  تمامی ترازنامه ها باید داراي سه دسته باشند: دارایی، بدهی و ارزش خالص و این گروهها با سیستمی به نام اصول حسابرسی پذیرفته شده مشخص شده اند.

  این سه از آن نظر مرتبط هستند که در هر زمان دارائی شرکت با کل سهام سرمایه گذاران و مالکین برابر است.

  دارایی ها = هرچیزي که که کسب وکار شما دارد و ارزش پولی دارد.

  بدهی ها = بدهی هاي کسب وکار شما به هر کدام از طلبکاران خود

  ارزش خالص (سرمایه) = مقداري برابر با سرمایۀ مالکین را گویند.

  رابطۀ میان این عبارات از فرمول زیر نشان داده می شود:

  دارایی ها = بدهی ها + ارزش خالص

  بدین ترتیب روشن می شود که اگر کسب وکار دارایی بیش از بدهی خود به طلبکاران داشته باشد ارزش خالص آن مقداري مثبت و در صورت داشتن بدهی

  بیش از دارایی ارزش خالص آن منفی است.

  شکل (فرمت) :

  ترازنامه باید فرمت قابل قبولی داشته باشد. در این صورت هرکس که با ترازنامه در ارتباط باشد می تواند آنرا تفسیر کند. تمامی دارایی ها را می توان بر طبق

  عناوین زیر تقسیم بندي کرد:

  دارائی هاي جاري: دارایی هایی که ظرف یک سال از تاریخ ترازنامه قابل تبدیل به نقد هستند.

  سرمایه گذاري مالی بلندمدت: موجودي (سهام)، اوراق قرضه و حساب هاي پس انداز ویژه که باید حداقل براي یک سال نگهداري شود.

  دارایی هاي ثابت: دارائیهاي کسب وکار که براي فروش مجدد در نظر گرفته نشده اند (زمین، ساختمان، تجهیزات، اتومبیل و غیره).

  بدهی ها به بدهی هاي جاري و بلندمدت تقسیم می شوند:

  بدهی هاي جاري: بدهی هاي قابل پرداخت در یک سیکل عملکرد

  بدهی هاي بلندمدت:تراز شاخص منهاي بدهی جاري(مانندرهن،وسائط نقلیه)

  ارزش خالص بر طبق ساختار قانونی کسب وکار مستند می شود:

  سرمایه: سرمایۀ اصلی هر مالک به اضافۀ درآمد بعد از کناره گیري

  شرکت (همکاري): مجموع سرمایه گذاري مالکین یا سهامداران به اضافۀ درآمد حاصله بعد از پرداخت سود سهام

  صورت درآمد (سود وزیان) :

  صورت درآمد (سود و زیان) فعالیت مالی کار شما را در یک مقطع زمانی معمولاً سال مالیاتی نشان می دهد. برخلاف ترازنامه که تصویري از کسب وکار شما

  در یک زمان مشخص را به دست می دهد این صورت را می توان به تصویر متحرك تشبیه کرد که آنچه را که در یک مقطع زمانی در کسب وکار شما رخ

  می دهد نشان خواهد داد. صورت درآمد ابزار ارزشمندي براي ارزیابی کسب وکار شما است. شما می توانید با استفاده از آن نقاط ضعف عملکرد خود را

  مشخص کرده و روشهاي کارآمدتر کردن فعالیت و افزایش سود خود را برنامه ریزي کنید. به عنوان نمونه ممکن است متوجه شوید که تبلیغات انجام شده در

  ماه خاصی تاثیر زیادي در افزایش فروش شما نداشته است. در سال بعد می توانید با استفاده از این نتایج ودر زمان هاي افزایش خرید مشتري به شکل

  موثرتري تبلیغات کنید. همچنین می توانید براي مشخص کردن ماههاي داراي بیشترین حجم فروش و برنامه ریزي موجودي از صورت درآمد استفاده کنید.

  مقایسۀ صورت هاي وضعیت چندسال تصویر بهتري از روندهاي کسب وکار شما بدست می دهد. استفاده از این ابزار را در زمان برنامه ریزي تاکتیک هاي خود

  کم ارزش تلقی نکنید.

  صورت درآمد نشان می دهد که پول شما از کجا آمده در کجا مصرف شده است. باید این صورت را در پایان سال مالی و در زمان پایان هر ماه کاري تهیه

  کنید. تمامی صورت هاي سود و زیان داراي ترازهاي حساب درآمد و هزینه هستند و دارائی ها، بدهی ها و اطلاعات سرمایه مقادیر مربوط به ترازنامه را به

  دست می دهند.

  در پایان هر سال حساب هاي دفتر معین محاسبه و بسته می شوند. ترازهاي حساب هاي عایدي و هزینه باید به صورت سود و زیان منتقل شوند.

  صورت سود و زیان باید داراي اجزاي ذکر شده ذیل باشد:

  درآمد :

   فروش خالص

   هزینۀ کالاهاي فروخته شده

   سود ناخالص

  هزینه ها:

   هزینه هاي فروش

   هزینه هاي اجرایی

  هزینه هاي کلی:

   درآمد حاصل از عملیات

   سایر درآمدها

   سایر هزینه ها

  سود خالص قبل از کسر مالیات

  مالیات بر درآمد

  سود خالص بعد از کسر مالیات

  سابقه مالی کسب و کار :

  سابقۀ مالی آخرین صورت مالی موردنیاز در طرح تجاري شما است و خلاصه اي از اطلاعات مالی مربوط به شرکت از زمان شروع تا کنون است.

  اگر کسب وکار شما جدید است تنها پیش بینی هاي کسب و کار را در اختیار دارید. اگر براي دریافت وام اقدام می کنید وام دهنده به ترازنامۀ شخصی شما نیاز

  دارد. این ترازنامه از آن نظر مفید است که نحوة انجام کار و فعالیت شما و همچنین امکان موفقیت شما در این کار را به وام دهنده نشان می دهد.

  اگر براي درخواست وام از طرح تجاري خود استفاده می کنید سابقۀ مالی و کاربرد وام شما یکسان هستند. این سند باید در آخر تهیه شود اما در بخش مالی

  طرح شما باید در بخش اول قرار گیرد. وقتی براي دریافت وام اقدام می کنید مؤسسه وام دهنده (بررسی کننده) درخواستی براي شما تهیه می کند. این فرمت

  ممکنست متفاوت باشد. وقتی درخواست وام خود را دریافت می کنید آنرا بررسی کرده و نحوة پاسخ دادن به هر سوال را مطالعه کنید. به همۀ سوال ها پاسخ

  دهید و اطلاعات خود را تا حد ممکن دقیق ارائه کنید.

  همانطوریکه سابقۀ مالی کسب وکار خود را تکمیل می کنید باید بلافاصله مشخص شود که چرا این آخرین سند مالی است که تکمیل می کنید. کل اطلاعات

  موردنیاز باید در بخش هاي قبلی طرح شما تدوین شده باشند. فهرستی از اطلاعات موجود در سابقهء مالی همراه با منابع اطلاعاتی مورد استفاده جهت

  کمک کردن به شما آورده شده است:

  دارایی ها، بدهی ها و ارزش خالص: باید این سه را در ترازنامه تشخیص دهید. به ترازنامۀ خود رجوع کنید.

  بدهی هاي احتمالی: بدهی هایی که ممکنست در آینده ایجاد شوند.

  جزئیات موجودي: اطلاعات مربوط به موجودي شما است. همچنین باید خلاصه اي از سیاست هاي جاري و روش ارزیابی خود را در طرح وارد کنید.

  صورت درآمد: اطلاعات عایدي و هزینه را دربردارد. باتوجه به مقطع زمانی مربوطه اطلاعات را از جدیدترین صورت سود و زیان بدست می آورید.

  املاك منقول، سهام و اوراق قرضه: به بخش کسب و کار در طرح تجاري خود رجوع کنید. براي دریافت اطلاعات جامع تر باید سوابق سرمایه گذاري خود را

  مرور کنید.

  سرمایه، مشارکت یا اطلاعات همکاري (شرکتی): در کل سه برنامۀ مجزا در مورد سابقۀ مالی وجود دارد که هر کدام به یک شکل از ساختار قانونی مربوط

  می شود. باید فرم متناسب با خود را پر کنید. در بخش کسب و کار دو بخش دارید که به عنوان منبع این اطلاعات به کار می روند: ساختار قانونی و مدیریت.

  اسناد شما برخی اطلاعات مورد نیاز را در بر می گیرند.

  اطلاعات ممیزي: به قسمت سوابق در بخش کسب و کار رجوع کنید. ممکنست سؤال هایی در مورد دیگر قرض دهنده ها، درخواست اعتبار، حسابرس دفاتر

  خود و آخرین حسابرسی انجام شده از شما بپرسند.

  قرار گرفتن پوشش بیمه: در اینجا شما باید جزئیات مربوط به میزان حق بیمه و بیمه هاي مختلف را ارائه کنید.

  خلاصه

  اسناد مالی ذکر شده در این بخش براي کاربرد شخصی شما و وام دهنده کافی هستند. برخی وام دهنده ها به همۀ این اسناد نیاز ندارند و برخی اسناد دیگري

  را مطالبه می کنند. مطلب مهم در تکمیل و تهیۀ گزارش مالی آنست که اطلاعات باید دقیق باشند و شما باید اسناد وسوابقی براي تائید مقادیر ارائه شده

  داشته باشید.

  به خاطر داشته باشید که می توانید از اطلاعات طرح تجاري خود براي کمک کردن به وام دهنده و خود استفاده کنید. اسناد مالی تهیه شده در این قسمت در

  ارزیابی شما باارزش هستند و فاکتور تعیین کننده اي در موفقیت کسب و کار شما خواهند بود.

  اسناد پشتیبانی

  حال که چهارچوب اصلی طرح تجاري را تهیه کردید به بخش مجزائی براي سوابق دیگر که باید در طرح تجاري گنجانیده شوند نیاز دارید. اسناد

  حمایت کننده سوابقی هستند که صورت ها و تصمیم هاي اتخاد شده در سه بخش اصلی طرح را حمایت می کنند. با تکمیل سه بخش اول بهتر است فهرستی

  از اسناد مربوطه تهیه کنید. به عنوان مثال بحث مربوط به محل کسب و کار باید نیاز به مطالعات آماري، نقشه هاي مربوط به محل، مطالعات محلی،

  اجاره نامه، … را نشان می دهد.

  اگر به دنبال وام براي خرید تجهیزات هستید اسناد شما باید توافق نامه هاي خرید تجهیزات یا قراردادهاي اجاره را شامل شود. با فهرست کردن این اقلام

  وقتی به این بخش می رسید فهرست کاملی در اختیار خواهید داشت و آمادگی دارید تا آنها را با ترتیب منطقی مرتب کرده و موارد جدید را به آنها اضافه

  کنید.

  در زیر چند سند ذکر می شوند که باید به لیست خود اضافه کنید:

  شرح حال شخصی

  اگر تنها سرمایه گذار هستید شرح حال خود را ضمیمه کنیدو اگر کسب و کار شما مشارکتی است شرح حال هر شریک را نیز ضمیمه کنید. شرح حال نباید

  خیلی طولانی باشد و ترجیحاً باید یک صفحه باشد (به منظورسهولت خواندن). اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:

   سابقۀ کار: نام کارفرماها و تاریخ اشتغال آنان از آخر به اول را لیست کنید. وظائف و مسئولیت ها را نیز در آنها وارد کنید.

   تحصیلات: نام مدارس و تاریخ تحصیل، مدرك اخذ شده و رشته

   مدارك تخصصی

   مهارت هاي ویژه مثل ارتباط خوب با دیگران، توانایی تشخیص، تمایل به خطر کردن و غیره

  صورت مالی شخصی

  مالک باید صورت دارایی ها و بدهی هاي شخصی را ضمیمه کند. این اطلاعات را می توانید به شکل ترازنامه تهیه کنید. از همان فرمت استفاده کرده و تمامی

  دارائی ها و بدهی ها را براي تعیین ارزش خالص ذکر کنید. اگر کسب و کار شما جدید است صورت مالی شما بخشی از سند مالی خواهد بود و ممکنست به

  شکل استاندارد عرضه شده توسط وام دهنده باشد.

  گزارش، اعتبارات

  درجه بندي اعتبار بر دو نوع است. تجاري و شخصی. می توانید از عرضه کننده یا عمده فروش خود بخواهید اعتبارنامه اي به شما بدهد. درجه و رتبۀ اعتبار را

  می توانید از مؤسسات اعتباري، بانکها و شرکت هائی که با آنها بر مبنایی غیر از نقد معامله می کنید تهیه و دریافت نمائید.

  نسخه هاي اجاره نامه

  تمامی قراردادهاي اجارة معتبر شرکت و مؤسسه اجاره دهنده را ضمیمه کنید. (مثل قرارداد اجارة ملک، تجهیزات، اتومبیل و غیره)

  معرفی نامه

  به نامۀ معرفی شما به عنوان فرد داراي اعتبار و حسن شهرت اطلاق می گردد. دو نوع معرفی نامه وجود دارد: معرفی نامۀ کاري یا معرفی نامه اي که توسط

  عرضه کننده ها و مشتریان تهیه شده و معرفی نامۀ شخصی یا معرفی نامه اي که توسط فردي تهیه شده که می تواند مهارتهاي کاري شما را ارزیابی کند.

  قراردادها

  شامل تمامی قراردادهاي کاري تکمیل (اجراء) شده یا در دست اجراء مثل قرارداد وام، قرارداد خرید تجهیزات، قرارداد خرید خودرو، قرارداد خدمات و

  نگهداري و غیره است .

  اسناد قانونی

  شامل تمامی اسناد قانونی مربوط به کسب و کار شما مثل قرارداد همکاري، حق کپی رایت، نشان تجاري، حق اختراع، بیمه، مالیکت اموال و خودرو و غیره

  می باشد.

  اسناد متفرقه

  تمامی اسنادي که در بخش بازاریابی و کسب و کار طرح تجاري ذکر شده اند، مثل سوابق مربوط به انتخاب محل. وام دهنده اي که به اطلاعات مربوط به محل

  علاقمند است طرح محل یا موقعیت را در اسناد شما یافته و مطالعات آماري، نقشه ها، مطالعات محلی مربوط به میزان جرم و درآمد شما را ارزیابی خواهد

  کرد.

  توضیح: لزومی ندارد در هر نسخه از طرح تجاري خود کپی تمامی اسناد را ضمیمه کنید. تنها اطلاعاتی را به طرح تجاري اضافه کنید که فکر می کنید

  وام دهنده به آن نیاز دارد. سایر اطلاعات را نزد خود نگاه دارید تا در صورت درخواست وام دهنده در اختیار وي قرار دهید.

 • چگونه یک طرح توجیهی بنویسیم؟

  اساسا دو هدف اصلی در نوشتن طرح تجاري وجود دارد. هدف اول و مهمتر آنست که از این طرح در طول عمر کسب وکار خود به عنوان راهنما

  استفاده کنید. این طرح ، نمونه والگوي کسب وکار شما خواهد بود و براي نگاه داشتن شما در مسیر درست بکار می رود. طرح شما براي آنکه داراي ارزش

  باشد باید با زمان پیش رود. اگر شم ا طرح تجاري تهیه نمایید که از زمان جلوتر است از بسیاري از مشکلات و ناکامی ها پرهیز کرده و آنها را حذف خواهید

  کرد .

  دوم آنکه اگر بدنبال دریافت وام هستید یا قصد استقراض دارید طرح تجاري موردنیاز است . این طرح ،اطلاعات مفصلی در مورد تمامی جنبه هاي عملیات

  گذشته و فعلی شرکت را در اختیار وام دهنده قرار می دهد و پیش بینی هاي آتی را نیز عرضه می کند.

  متن طرح تجاري باید دقیق بوده و بیشترین میزان اطلاعات ممکن را در بر داشته باشد. این امر به نظر متناقض می آید اما می توانید این مسئله غامض را با

  استفاده از روش واژگان کلیدي حل کنید. کلید واژه هاي زیر را روي کارتی بنویسید و آن را به هنگام نوشتن در مقابل خود قرار دهید.

  چه کسی ، چه چیزي، کجا، چه موقع ، چرا، چگونه ،چقدر

  طرح تجاري هیچ محدودیتی از نظرحجم یا تعداد صفحات ندارد. بطور متوسط طرح تجاري در 30 تا 40 صفحه تهیه می شود . طرح را به بخش هاي مختلف

  تقسیم کنید. درمورد کارهایی که باید صورت بگیرند زمانهاي شروع و ختم هر کار را تعیین کنید. نوشتن طرح تجاري موثر به نظم ، صرف وقت و نگارش نیاز

  دارد.

  با تهیۀ فهرست اسناد به هنگام نوشتن متن در زمان صرفه جویی می کنید. مثلاً چنانچه هنگام نوشتن در مورد ساختار قانونی و حقوقی کسب وکار خود

  متوجه شدید که به نسخه اي از توافق نامۀ همکاري نیاز دارید، این توافق نامه را در فهرست اسناد اضافه نمائید. به هنگام تکمیل هر بخش از طرح تجاري

  فهرستی نیز از اسناد مورد نیاز تهیه کنید.

  با به خاطر داشتن این مطالب می توانید تهیه طرح تجاري خود را آغاز کنید. با مطالعه این مطلب تصویري از روند تهیه طرح تجاري بدست خواهید آورید.

  خلاصه مدیریتی که تشریح کننده رنوس اهداف و دیدگاه هاي شما باشد :

  اولین بخشی که باید در طرح خود بیاورید خلاصه مدیریتی نام دارد. خلاصه مدیریتی استراتژي کسب و کار شما را معرفی می نماید و مطمئنا مهمترین

  بخش براي مدیران و موسسات اعتباري است. توجه داشته باشید که اکثر مدیرانی که قرار است به به جریان افتادن پرونده طرح شما براي دریافت کمک و

  حمایت مالی تایید کنند همیشه دچار مشکل کمبود وقت هستند و از این رو نباید انتظار داشته باشید که با دقت کامل براي خواندن طرح شما که در

  چندین صفحه تهیه شده وقت بگذارند.

  براي اینکه بتوانید در عرض چند دقیقه اهداف و اولویت ها و برنامه هاي خود را براي آنها بازگو کنید باید مطالب کل طرح را به صورت اجمالی و قانع کننده

  همراه با اعداد و ارقام پیشنهادي در صفحات محدودي به صورت تایپ شده در اختیار آنها قرار دهید. اگر شما نتوانید در دو, سه صفحه مسئول رسیدگی به

  برنامه کسب و کار خود را قانع کنید که طرح کسب و کارتان قابل اطمینان و ارزشمند براي سرمایه گذاري است مطمئن باشید که جلسه را دست خالی ترك

  خواهید کرد.

  همچنین این خلاصه به عنوان یک ابزار ارتباطی براي کارمندان و مشتریان بالقوه شما که نیاز دارند از ذهنیات و اندیشه شما آگاه شوند داراي اهمیت زیادي

  است.

  شرح مختصري از چگونگی آغاز به کار شرکت :

  به صورت واضح اساس شکل گیري و آغاز به کار شرکت را شرح دهید و نحوه رسیدن به ایده و شروع این کسب و کار را توسط خود و یا همراه با شرکایتان را

  بیان نمایید. در این قسمت باید سعی کنید از نکته ها و اصولی که موسسه اعتباري طرف شما بر آن تاکید دارد استفاده کنید و دغدغه هاي خود را با چالش

  هاي آنها همسان سازید. به عنوان نمونه اگر با یک بانک یا شرکت که اولویت را بر صادرات و واردات گذاشته براي فعالیت هاي تولیدي وارد مذاکره نشوید یا

  اگر به این کار دست زدید از ظرفیتهاي طرح خود براي امر صادرات و واردات سخن بگویید.

  اهداف شرکت شما :

  در چند پاراگرف اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را براي شرکت تشریح کنید. بیان کنید که طبق برنامه ریزي هاي خود در چه مدت زمانی به این

  اهداف دست خواهید یافت؟ در بازاري که براي کسب و کار خود در نظر گرفته اید مشتریان شما چه کسانی خواهند بود و بر کدام بخش از بازار تمرکز

  خواهید کرد و هدف از این انتخاب ها را بیان کنید.

  سوابق گروه مدیریتی :

  بخش مدیریت باید شامل اطلاعات شخصی و کاري اعضا باشد و همچنین اطلاعاتی نسبت به سوابق کاري و مسئولیتهاي مرتبط آنها را در اختیار بگذارد. این

  اطلاعات باید نمایانگر دانش و تجربیات علمی و عملی گروهی باشد که شما براي پیاده سازي طرح خود انتخاب کرده اید. این بخش می تواند تا حدود زیادي

  خیال سرمایه گذاران طرح شما را از توانمندي شما براي اجراي طرح راحت کند.

  خدمات یا محصولاتی که در طرح شما پیشنهاد شده :

  نکته اي که در این بخش مورد توجه قرار می گیرد تفاوت ها و مزیت هایی است که کالاها و خدمات شما با سایر محصولات بازار دارد. در این بخش باید به

  صورت دقیق کالاها و یا خدماتی را که پس از اجراي موفق طرح قابل ارائه هستند را معرفی و با محصولات مشابه بازار داخل و بین الملل مقایسه نمایید و

  علل برتري طرح خود را در مقایسه با آنها از نظر کمی و کیفی بیان کنید.

  کشش بازار براي کالاها و خدمات شما :

  به خاطر داشته باشید که شما مجبور هستید تا موسسات اعتباري, کارمندان و دیگر افراد موثر و فعال در بازار مورد نظر خود را براي حمایت، همکاري، خرید

  و سرمایه گذاري متقاعد سازید. شما براي این بخش نیازمند انجام تحقیقات گسترده اي هستید.

  اگر کسب و کار مورد نظر شما در محیط وب شکل خواهد گرفت یا هم در اینترنت و هم در محیط فیزیکی قابل پیاده سازي است باید کشش بازار منطقه اي

  و بین اللملی را براي طرح مورد نظر خود تعیین کنید.

  استراتژي بازاریابی :

  چگونه می خواهید شروع فعالیت خود را به دنیا اعلام کنید. آیا تبلیغات کاغذي، تلویزیونی یا اینترنتی و یا هر سه را انتخاب می کنید؟آیا از ابزارهاي بازاریابی برخط مثل سرویس هاي هايhttp://www.bCentral.com

  استفاده می کنید تا سایت خود را در موتور هاي جستجو و سایر سایت ها قرار دهید.

  همچنین شما نیازمند محاسبه و آماده کردن میزان هزینه هاي تبلیغاتی و بازایابی هستید.

  دورنماي اقتصادي سه الی پنج ساله :

  این بخش باید شامل خلاصه اي از پیش بینی هاي مالی شما باشد که در قالب اعداد و ارقام نحوه دست یابی شما را به دورنماي مفروضتان را بیان نماید.

  بایستی اطلاعات مربوط به میزان درآمد ها و هزینه هاي مربوط به هر یک از دوره هاي زمانی را بیان نمایید. یکی دیگر از مواردي که باید در این قسمت

  مورد اشاره قرار دهید مقدار پولی است که تمایل دارید از موسسه اعتباري مورد نظر خود دریافت نمایید تا بوسیله آن هزینه هاي اولیه هاي مربوط به شروع

  کار خود را تامین کنید.تکمیل درست، کامل و شفاف این بخش حساس ترین بخش از طرح شماست و می تواند موفقیت یا شکست طرح شما را تضمین

  نماید.

  نحوه تنظیم و ارائه طرح کسب و کار :

  مسائلی وجود دارد که در بهتر شدن برنامه کسب و کارشما اثر گذارند و بهتر است در نوشتن طرحتان به آن ها توجه کنید.

  :: جلد و شیرازه بندي طرح تجاري باید مناسب باشد. به یاد داشته باشید که برداشت اولیه افراد از شما از طریق طرح تجاري ایجاد می شود. جلسه گزارش

  باید شامل موضوعاتی از قبیل؛ نام قانونی کسب و کار، نشان یا علامت شرکت، نشانی، شماره تلفن، دورنگار، نشانی پست الکترونیک، سایر راه هاي تماس در

  صورت موجود بودن، ذکر ضرورت و محرمانه بودن طرح.

  :: طرح باید عاري از هر گونه اشتباه تایپی و دستور زبانی باشد. نوع قلم به کار رفته باید ساده و خوانا باشد.

  :: در ابتداي طرح، فهرست بیاورید تا افراد بتوانند هر بخش دلخواه را به سرعت پیدا کرده و بررسی نمایند.

  :: گزارش را بر روي کاغذ با کیفیت خوب و به صورت یک رو تحریر نمایید.

  :: حاشیه هاي مناسبی را انتخاب کنید. این موضوع براي آنکه خواننده بتواند سؤالات یا پیشنهاداتی را بنویسد مفید می باشد.

  :: اگر کسب و کار مورد نظر شما عبارات ویژه و یا عباراتی که از حرف اول واژه هاي یک گروه کلمات مانند (گروه آموزشی جو کار) گاج ساخته می شود، بهتر

  است از این عبارات کمتر استفاده کنید و یا سعی کنید آن را بیشتر توضیح دهید.

  :: صفحات را شماره گذاري کنید و آن را به فهرست مندرجات تطبیق دهید.

  :: طرح را کوتاه و فشرده تهیه نمایید و از ارائه اطّلاعات غیر مرتبط و فرعی اجتناب کنید. جزئیات لازم را می توانید در صورت ضرورت به صورت ضمائم ارائه

  نمایید.

  :: نمونه هاي آگهی ها، موضوعات مربوط به بازاریابی و سایر اطّلاعات و منابع و مآخذ اطّلاعات که به ارائه بهتر مطالب کمک می کنند را می توانید در ضمائم

  ارائه کنید.

  :: گزارش را به صورتی صحافی کنید که هنگام باز کردن، صفحات به راحتی و به صورت صاف و هموار در مقابل یکدیگر قرار گیرند.

  :: در هزینه صحافی گزارش زیاده روي نکنید. گزارشی که به جلد آن توجه زیادي شود ولی از محتواي لازم برخوردار نباشد بیشتر شک و تردید خواننده را بر

  می انگیزد.

  :: همیشه واقعیت ها را ذکر کنید و از دروغ به پرهیزید.

  هنگام ارائه طرح به نکات زیر نیز توجه کنید :

  :: با حرارت و احساس، طرح خود را به مخاطب ارائه دهید ولی در بروز احساسات زیاده روي نکنید.

  :: مخاطبان طرح خود را بشناسید و مطابق با خواسته آن ها ارائه کنید.

  :: نخست سرفصل مطالب عمده را عنوان کنید و جزئیات را براي بعد بگذارید.

  :: ارائه شما باید ساده و قابل فهم باشد. روي دو تا سه موضوع اصلی تمرکز کنید و از ذکر جزئیات فنی به پرهیزید.

  :: از وسایل شنیداري و دیداري بهره بگیرید.

  :: ارایه را با ذکر مجدد نقاط قوت پایان دهید.

  :: خود را براي پاسخگویی به پرسش هاي احتمالی سرمایه گذاران آماده کنید.

  :: به طور دقیق و روشن معامله پیشنهادي را مشخص کنید.

  :: سفارش هاي نقدي را قبل از ارائه طرح انجام دهید، حتی اگر ارائه طرحتان به تعویق افتد.

  :: از جملات مبهم، سر بسته و مسائل واهی دوري کنید.

  :: مشکلات و مسائل بالقوه کار را آشکار و درباره آن ها بحث کنید.

 • مطالعات مالی طرح توجیهی

  هدف نهایی از اجراي هر طرحی کسب درآمد و سود از محل فروش محصول و یا ارائه خدمات می باشد. اما سئوال بسیار مهم این است که دستیابی به چه

  مقدار سود به صرفه است و در صورت دست یابی به چه مقدار درآمدي، سهامدار از سرمایه گذاري خویش منفعت لازم را کسب نموده است. لذا جهت دست

  یابی به معیار و شاخص مناسب جهت تعیین سوددهی و یا عدم سوددهی طرح ها، یک سري شاخص هاي مالی و اقتصادي در طی سال هاي گذشته از

  جانب کارشناسان و اقتصاد دانان بزرگ تعریف و مورد استفاده قرار گرفته است.

  هدف از تجزیه و تحلیل مالی طرح در گزارشات توجیهی، دست یابی به شاخص هاي مالی و اقتصادي جهت حصول تصمیم مقتضی است. خوراك لازم

  بمنظور محاسبه شاخص هاي مالی و اقتصادي هزینه هاي سرمایه گذاري و هزینه هاي تولید می باشد که در بخش مطالعات فنی گزارش پیش بینی و ارائه

  گردیده است. در این بخش از گزارش با استفاده از هزینه هاي سرمایه گذاري، هزینه هاي تولید، درآمد سالیانه پیش بینی شده براي طرح و سایر مبانی و

  مفروضات مورد نیاز جهت انجام محاسبات، صورت حساب سود (زیان)، صورت گردش وجوه نقد، ترازنامه پیش بینی شده و سایر جداول مالی و اقتصادي که

  جهت محاسبه شاخص ها مورد استفاده قرار می گیرد تهیه و تنظیم می گردد.

  پس از تشکیل جداول مالی و اقتصادي، شاخص هاي مهم تأثیر گذار در تصمیم گیري جهت اجرا و یا عدم اجراي طرح با استفاده از فرمول هاي مربوط

  محاسبه و بمنظور اتخاذ تصمیم مناسب ارائه می گردد. در این زمینه لازم به ذکر است که اهداف و شاخص هاي تعریف شده در تحلیل هاي مالی و اقتصادي

  بایکدیگر متفاوت می باشد.

  تحلیل مالی و تحلیل اقتصادي دو راه اصلی براي آزمون مطلوبیت یک طرح هستند. ابزارهاي بکار گرفته شده براي انجام این دو آزمون متفاوت نیستند، اما

  رویکرد و نگرش آنها تفاوت اساسی دارد. ارزیابی مالی با جریانهاي هزینه و فایده از دیدگاه یک سرمایه گذار (بنگاه یا فرد) و ارزیابی اقتصادي با جریانهاي

  هزینه و فایده اجتماعی سروکاردارند. در نتیجه تحلیل ها یا آزمونهاي اقتصادي نسبت به مالی از دیدگاه وسیع تري هزینه ها و فایده ها را لحاظ می کنند.

  یک بنگاه یا فرد به هنگام سرمایه گذاري به منفعت مالی و ثبات منفعت توجه دارد، در حالیکه جامعه یا دولت به هدف هاي گسترده تري نظیر افزایش

  درآمد ملی، اشتغالزایی، ریشه کنی فقر و فایده هاي معطوف به یک جامعه به طور کلی می اندیشد. در نتیجه هدف هاي دو آزمون متفاوت است. لذا چنانچه

  هدف ارزیابی میزان منفعت طرح براي جامعه و از دیدگاه ملی باشد (مانند طرح هاي ملی)، ارزیابی اقتصادي به کار می آید.

 • مطالعات فنی طرح توجیهی

  توجیه پذیري طرح از لحاظ امکان اجراي آن در بخش توجیه پذیري فنی گزارش توجیهی مورد بررسی قرار می گیرد. در این بخش بررسی هاي اولیه اي که

  درخصوص نحوه اجراي طرح تحت عنوان فاز یک طراحی انجام گرفته ارائه می گردد. طراحی فازیک داراي اطلاعات کلی می باشد و حاوي اطلاعات بسیار

  ریز(Detail)  همانند آنچه در فاز دو طراحی است، نمی باشد. این اطلاعات شامل مشخصات زمین محل اجراي طرح، دانش فنی پروژه، ظرفیت، نحوه 

  اجراي عملیات ساختمانی، محوطه سازي و راه سازي، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولیدي، تأسیسات و سایر مواردي است که تحت عنوان هزینه هاي

  ثابت سرمایه گذاري مدنظر قرار گرفته است.

  کلیه اطلاعات فنی اجراي طرح در مراحل احداث و بهره برداري در این بخش از گزارش توجیهی ارایه می گردد. در این بخش اطلاعات مربوط به هزینه هاي

  سرمایه گذاري که شامل هزینه هاي ثابت سرمایه گذاري، هزینه هاي قبل از بهره برداري و سرمایه در گردش می باشد بایستی همراه با مستندات

  (Proforma) قابل ارائه در بانک و سایر نهادهاي مربوط ارائه و بررسی گردد. همچنین محاسبات مربوط به هزینه هاي سالیانه تولید که شامل هزینه هاي 

  تأمین مواد اولیه، سوخت، پرسنلی، استهلاك، هزینه هاي تأمین مالی، هزینه هاي اداري و خدماتی و غیره می باشد نیز در این بخش ارائه خواهد گردد. در

  این بخش زمان بندي و نحوه اجراي طرح بصورت کلی و مرحله به مرحله تشریح می گردد. نتایج مذاکرات با سایر شرکت هایی که بعنوان تأمین کننده

  تجهیزات و پیمانکار ساخت و بهره برداري بخش هاي مختلف طرح می باشند با مستندات مربوط در این بخش ارائه می گردد.

  ارائه بررسی هاي فوق الذکر همراه با مدارك مستدل نشان دهنده امکان پذیري اجراي طرح از دیدگاه مسائل فنی می باشد.

  اطلاعات جمع آوري شده در بخش مطالعات فنی طرح بعنوان خوراك بخش تجزیه و تحلیل مالی گزارش توجیهی می باشد و بر این اساس بایستی بصورت

  کامل و دقیق محاسبه و ارائه گردد.

 • مطالعات بازار طرح توجیهی

  :: آیا براي ارائه محصول تولیدي، بازار مصرف مناسب و مطلوبی در داخل و یا خارج کشور وجود دارد؟

  :: نحوه ورود به این بازار چگونه است؟

  :: کیفیت و کمیت ارائه محصول به بازار مصرف بایستی داراي چه شرایطی باشد؟

  :: چه پارامترهاي در بازار مصرف محصول تأثیر گذار است؟

  :: ریسک ورود به بازارهاي داخلی و خارجی به چه میزان است؟

  :: آیا در سالهاي آتی وضعیت بازار به همین منوال باقی خواهد ماند؟

 • روش هاي مختلف پیش بینی تقاضاي محصول

  1- روش روند گذشته یا تداوم روند قبلی

  در این روش با فرض این که روند تغییر پارامتر موردنظر درآینده، مشابه روند سالهاي گذشته خواهد بود، از رشد متوسط سالهاي قبل جهت پیش بینی

  میزان پارامتر استفاده می شود. مزیت اصلی این روش سهولت استفاده از آن می باشد، اما نباید این نکته را از ذهن دور نگاه داشت که در بسیاري از موارد،

  صرف استناد به روند سالهاي گذشته می تواند گمراه کننده باشد. زیرا تغییرات و تحولات تکنولوژیکی، فرهنگی و سلیقه اي و تحولات جمعیتی باعث تأثیر

  در روند تغییر پارامتر مورد نظر خواهد شد.

  2- روش سطح مصرف یا مصرف سرانه

  در این روش که بطور عمده جهت پیش بینی تقاضاي محصول در سالهاي آتی استفاده می شود، متوسط نرخ رشد مصرف سرانه در سالهاي گذشته محاسبه

  می شود. پیش بینی تقاضا با لحاظ کردن متوسط نرخ رشد سرانه و نرخ رشد جمعیت بدست می آید.

  Xn = A (1 + P)n C (1 + R) n

  که در آن:

  جمعیت کنونی A

  نرخ رشد جمعیت P

  سال مورد محاسبه n

  مصرف سرانه در سال پایه C

  نرخ رشد مصرف سرانه R

  تقاضا X

  روش فوق زمانی استفاده می شود که امکان استناد به شاخص مصرف سرانه در مطالعه وجود داشته باشد.

  روش ضریب مصرف

  این روش پیش بینی تقاضا براي کالاهاي واسطه اي که از آنها براي تولید کالاي دیگر استفاده می شود، مناسب می باشد. بطوري که با در اختیار داشتن

  ضریب مصرف محصول مورد بررسی در بخش هاي مصرف کننده محصول و پیش بینی تولید کالایی که از محصول مورد بررسی استفاده می نماید می توان

  به تقاضاي محصول مورد بررسی دست یافت. روش فوق در مواردي که امکان تعیین ضریب مصرف محصول فراهم باشد و همچنین امکان پیش بینی تولید

  کالاي مصرف کننده محصول در سالهاي آینده فراهم باشد، مناسب می باشد.

  4- فرایند مارکو

  در این روش با استفاده از نظرسنجی، براي کالاهاي جدید یا نوع خاصی از کالاهاي موجود که نیازمند بررسی رفتار مصرف کنندگان محصول اعم از افراد یا

  گروههاي درآمدي و یا صنایع مصرف کننده محصول واسطه اي می باشد می توان از روش فرایند مارکو استفاده کرد. در این روش از طریق پرسشنامه،

  مطالعه میدانی و یا مصاحبه می توان به نظر سنجی پیرامون تقاضاي کالاي مورد بررسی پرداخت.

  5- روش روند متغیر

  در این روش به دلایل تغییر در شرایط اقتصادي و اجتماعی و نیز تحول الگوهاي مصرفی ناشی از آنها، بررسی روند تغییرات مصرف یک کالاي معین

  برحسب مورد در ارتباط با تغییر درآمد ملی (یادرآمد سرانه) و یا هریک از اجزاي تشکیل دهنده آن نظیر سرمایه گذاري ملی (دولتی، خصوصی) مصرف ملی

  (دولتی، خصوصی) و ... و یا اعتبارات خاص برنامه اي و بودجه خانوار انجام می شود. مقادیر پیش بینی شده براي درآمد ملی و یا هرکدام از پارامترهاي فوق

  را به ترتیب از گزارش هاي مربوط به برنامه هاي عمرانی بودجه دولت، بانک مرکزي و سایر سازمان هاي ذیربط دولتی و ملی می توان تهیه نمود.

  در این روش براي تحلیل ارتباط و مقایسه بین روند مصرف کلاي مورد بررسی یا روند تغییرات درآمد ملی و یا هر پارامتر دیگر و طریق تناسب ساده و با

  رابطه همبستگی(Regression) استفاده می شود. در روش تناسب ساده چون میزان روند تغییرات مصرف کالا و روند تغییر پارامتر انتخابی در دوره 

  گذشته معلوم هستند لذا با معلوم بودن روند آینده پارامتر انتخابی، میزان روند تغییرات مصرف کالا در آینده برآورد خواهد شد. از رقم بدست آمده به همان

  شکلی که در روش قبلی ذکر شد براي پیش بینی میزان تقاضاي محصول در آینده استفاده می شود.

  بررسی میزان تولیدات محصول شامل گردآوري آمار و اطلاعات مربوط به تولیدات شرکت هایی است که درحال حاضر درحال ارائه این محصول می باشند و

  در حالت کلی بعنوان رقیب محسوب می گردند. پس از تعیین میزان عرضه محصول که برابر تولید باضافه واردات می باشد بایستی آمار و ارقام مربوط به

  شرکت ها و یا جمعیت مصرف کننده محصول مورد نظر بررسی و ارائه گردد تا از مقایسه میزان عرضه و تقاضاي محصول، تعیین گردد که آیا محصول

  تولیدي داراي بازارمصرف می باشد و یا خیر؟

  درصورت اشباء بازار داخل کشور جهت ارائه محصول که نشانگر حضورتعداد زیادي از شرکت هاي مشابه و یا عدم وجود بازار مصرف داخلی می باشد بایستی

  به صادرات محصول مورد نظر توجه داشت که براین اساس لازم است تا مطالعات بازار در سطح گسترده تري (جهانی) بررسی گردد. همچنین درصورت اشباء

  بازارجهانی و وجود رقباي بین المللی متعدد، تنها راه ممکن جهت حضور در این بازار تولید محصول با کیفیت بسیار بالا و قیمت پایین و انجام فعالیات هاي

  بازرگانی و تبلیغاتی در سطحی بسیار گسترده می باشد.

 • مراحل تدوین طرح توجیهی در یک نگاه

  مراحل تدوین طرح توجیهی در یک نگاه

  مراحل تنظیم طرح توجیهی به 22 بخش مجزا به شرح زیر خواهد بود :

  1- مقدمه (چه مواردي در مقدمه می آید)

  2- خلاصه ي بررسی هاي اولیه (موقعیت یابی طرح)

  3- مشخصات مجري طرح

  4- مشخصات طرح

  5- مشخصات مجوزهاي قانونی اخذ شده

  6- خلاصه برآورد مالی طرح

  7- برآورد سرمایه ي ثابت

  8- برآورد هزینه ي نگهداري و تعمیرات طرح

  9- برآورد هزینه ي استهلاك طرح

  10- برآورد سرمایه ي در گردش طرح

  11- برآورد هزینه هاي پیش بینی نشده ي تولید

  12- مشخصات محصول، فرآیند و روش تولید محصول

  13- برآورد هزینه هاي سرمایه گذاري کل طرح

  14- نحوه ي سرمایه گذاري

  15- هزینه ي تسهیلات مالی

  16- پیش بینی مالی طرح پس از شروع بهره برداري

  17- قیمت تمام شده ي محصول

  18- برآورد سود و زیان سالیانه ي طرح

  19- محاسبه ي نقطه ي سر به سر (در 100 درصد راندمان)

  20- محاسبه ي سایر نسبت هاي مالی

  21- برنامه ي زمانبندي اجراي طرح

  22- تجزیه و تحلیل طرح

 • آشنایی با انواع طرح هاي توجیهی

  یک طرح توجیهی، همان طور که از نامش پیداست، براي توجیه نمودن سرمایه گذار (اعم از بانک، سازمان، شرکت و یا شخص) تنظیم می شود و هرچه

  دقیق تر نوشته شود؛ سرمایه گذار، راحت تر می تواند تصمیم بگیرد که آیا این طرح می تواند خواسته هاي او را برآورده کند یا خیر؟

  در تنظیم یک طرح توجیهی باید سعی نمود واقعیت ها را بیان کرد و تمامی داده ها با منبع و مرجع معتبر ارایه گردد و همچنین تا حد امکان، از فرضیات

  نادرست دوري جست.

  1- طرح ایجاد

  « طرح ایجاد » به طرحی گفته می شود که براي یک واحد تولیدي که هنوز راه اندازي نشده، نگاشته می شود. در تنظیم این نوع طرح از اصطلاحات

   « موجود » و « مورد نیاز » استفاده می شود.  

  2- طرح توسعه

  « طرح توسعه » به طرحی گفته می شود که براي یک واحد تولیدي داراي پروانه بهره برداري، نگاشته می شود. این طرح براي توسعه یک واحد تولیدي، اعم 

  از افزایش ظرفیت یا افزودن خط تولید جدید، می تواند کاربرد داشته باشد.

  طرح هاي توسعه معمولاً در پرداخت وام در اولویت قرار دارند. دلیل آن می تواند وجود توانایی براي بازپرداخت وام باشد. در این نوع طرح ها از اصطلاحات« موجود » و « پس از توسعه » استفاده می گردد.   

 • بخش هاي مختلف یک طرح توجیهی

  بخش اول - مطالعات بازار: معادل واژه انگلیسی Market Study بوده که جنبه هاي مختلف بازار محصولات و یا خدمات پیش بینی شده براي طرح از جمله عرضه، تقاضا، مصرف، بازار هدف و سایر موارد را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

  بخش دوم - توجیه پذیري فنی: معادل واژه انگلیسی Technical Feasibility می باشد که در این بخش ابعاد مختلف فنی طرح از جمله دانش فنی مورد

  استفاده، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز و ساختار اجرائی آن را مورد مطالعه قرار می دهد.

  بخش سوم - تجزیه و تحلیل مالی: معادل واژه انگلیسی Financial Analysis می باشد که در آن شاخص هاي مختلف مالی و سودآوري طرح با استفاده

  از اطلاعات بخش هاي قبلی گزارش و براساس اصول و استانداردهاي اقتصاد مهندسی بدست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و براساس آن

  شاخص ها در خصوص اجرا و یا عدم اجراي طرح تصمیم گیري می شود.

  نخستین مرحله از فرایند بررسی توجیه پذیري هر طرحی مربوط به مطالعات بازار آن می باشد. هر طرحی با توجه به ماهیت آن داراي محصولات یا

  خدمات (که در حالت کلی محصول نامیده می شود) گوناگونی می باشد که هدف از اجراي آن طرح، ارائه محصول به بازار مصرف است. براین اساس پس از

  شناسایی بازارهاي مصرف محصول و تعیین بازار هدف مورد نظر بایستی به بررسی همه جانبه این بازار اهتمام ورزید. مهم ترین مواردي که در مطالعات بازار

  طرح ارائه می گردد شامل تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف محصول مورد نظر در طی سالهاي مختلف در کشور و همچنین پیش

  بینی این موارد در طی سالهاي آتی می باشد.

  پیش بینی تقاضا به عنوان یکی از مهمترین ارکان مطالعه بازار می باشد. بطوریکه با استناد به پیش بینی هاي انجام شده تحلیل وضعیت آینده صنعت

  مورد بررسی صورت می پذیرد. روش هاي مختلفی براي پیش بینی تقاضا در سالهاي آتی وجود دارد که انتخاب روش مورد نظر متأثر از دو عامل زیر می

  باشد.

  1. نوع محصول به لحاظ مصرفی، واسطه اي، سرمایه اي بودن

  2. آمار و اطلاعات در دسترس

 • طرح توجیهی چیست؟

  طرح توجیهی واژه اي که این سال ها زیاد شنیده ایم ، براي اخذ تسهیلات بانکی یا اخذ مجوز از سازمان هاي دولتی مانند سازمان صنعت معدن تجارت و یا

  جهاد کشاورزي و ... به وجود طرح توجیهی نیاز پیدا کرده ایم. طرح توجیهی نیاز اولیه یک کارآفرین است حال چه براي یک کسب و کار کوچک چه

  احداث یک مجتمع عظیم صنعتی و تولیدي . طرح توجیهی معادل واژه انگلیسیFeasibility Study می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیري  

  یک طرح را از جنبه هاي مختلف بازار، فنی، مالی و اقتصادي مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد.

  مقصود از طرح هر پروژه صنعتی و یا خدماتی می باشد که پس از اجرا و در نهایت منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت به مصرف کنندگان میانی و یا

  نهایی می گردد. یک طرح ممکن است شامل احداث یک کارخانه تولیدي و یا افزایش یک خط تولید به خطوط تولید یک کارخانه موجود و یا تأسیس یک

  شرکت خدماتی رفاهی باشد. براین اساس می توان جهت تحلیل و بررسی هر تصمیم سرمایه گذاري یک گزارش توجیهی آماده نمود.

  طرح توجیهی ، شامل نماي کلی پروژه یا فعالیت اقتصادي و کسب و کاري است که قصد راه اندازي آن را دارند. پیش از شروع هر فعالیتی، در نظر گرفتن عوامل و شرایط موجود و بررسی آنها در موفقیت و پپش برد کسب و کار نقش اساسی ایفا می کند؛ چرا که هر فعالیتی که بدون تدبیر و برنامه ریزي آغاز

  شود ، محکوم به شکست خواهد بود. طرح توجیهی زوایاي سرمایه گذاري از قبیل میزان سرمایه گذاري ، وضعیت بازار و وضعیت موجود یک طرح را براي

  سرمایه گذار روشن می کند تا سرمایه گذار بتواند تصمیم گیري راحت و درستی از مسیر انتخابیش داشته باشد.

 • طرح توجیهی 99

  شرکت مشاوران کاوش تمام طرح های توجیهی متقاضیان را در سال 1399 با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن به انجام خواهد رساند.

  متقضاین جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 

  021-66099733

  و 09904260060

  تماس حاصل نمایند.

 • اهداف طرح توجیهی

  اهداف طرح توجیهی چیست؟

  تهیه یک طرح توجیهی خوب می تواند اهداف مختلفی به شرح ذیل داشته باشد:

  - جهت تصمیم گیری شخصی و بررسی اقتصادی بودن طرح برای سرمایه گذار

  - جهت ارائه به بانک و دریافت تسهیلات مالی و بانکی

  - جهت دریافت مجوز از سازمان های مربوطه

  - جهت جذب سرمایه گذار 

 • ارتباط با ما

  • موبایل: 09904260060
  • تلفن ثابت: 66099733-021
  • فکس: 66099752-021
  • ایمیل: kavoshmo.bs@gmail.com
  • آدرس پستی: ایران- تهران- خ آزادی- خ استادمعین- خ هاشمی- بعد از 21 متری جی- ک سحری- پ 4 ط 3